Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Jauns gads, jauns sākums!

10. decembrī, 2018.

Pēdējā laikā arvien plašāk tiek pieminēta zero waste kustība jeb bezatkritumu dzīvesveids, bet kas patiesībā tas ir un kā to ieviest savā ikdienā? Elektrum Energoefektivitātes centrs skaidro: zero waste videi draudzīgā jeb bezatkritumu būtība ir maksimāli efektīva resursu izmantošana jeb dzīvošana tā, lai radītu iespējami mazāk sadzīves atkritumu. Ideālajā variantā – neradīt tos vispār.

Kustības aizsākumi ir meklējami pagājušā gadsimta 60. gados ASV, Kalifornijas štata pilsētā Oklendā. Tur ķīmiķis Pols Palmers nodibināja uzņēmumu Zero Waste Systems Inc., kura misija – atkritumus nevis izmest, bet pārstrādāt un lietot atkal – uzrunāja daudzus pasaulē. Latvijā zero waste aktivitātes sākās 2012. gadā, taču plašāku atzinību tās guvušas tieši pēdējo gadu laikā.

Mūsdienās gan nav viegli ievērot bezatkritumu dzīvesveidu, jo teju katrs pārtikas produkts ir iesaiņots plastikāta iepakojumā, un lielveikalu preces ar atlaidi ātri vien nokļūst iepirkuma ratos, nemaz nedomājot, cik noderīgas tās būs. Tomēr, ievērojot zero waste  galvenos stūrakmeņus – atsakies, samazini, lieto atkārtoti, šķiro, salabo, pārveido un kompostē –, ikviens savā mājsaimniecībā var ieviest videi draudzīgāku dzīvesveidu, kaut maziem solīšiem.

Savus ieradumus iesakām mainīt pakāpeniski, soli pa solim, sākumā atsakoties no nevajadzīgām lietām, piemēram, plastmasas ūdens pudelēm, un nostiprinot šo ieradumu. Tad samazināt radīto atkritumu daudzumu, piemēram, nepērkot daudz un dažādus sadzīves ķīmijas līdzekļus plastmasas pudelēs. Un tā soli pa solim kļūt arvien draudzīgākam videi un arī maciņam.

Vienkāršas lietas, ar ko sākt jauno gadu.

 • Bieži vien no rīta gadās ieskriet kādā kafijas kioskā vai iebraukt degvielas uzpildes stacijā pēc rīta kafijas. Tā vietā, lai ņemtu papīra kafijas krūzi, izvēlies savu termokrūzi – tā samazināsi ne tikai videi radīto piesārņojumu, bet arī izdevumus. Patlaban vairākās vietās, piemēram, Circle K un Index Cafe, pērkot kafiju ar savu krūzīti, saņem atlaidi.
 • Pavisam vienkārši ieviešams un izmaksu samazinošs ieradums ir ikdienā izmantot vairākkārt lietojamu ūdens pudeli, ko varēsi uzpildīt darbā, kafejnīcā vai kur citur.
 • Ņem sevis pagatavotas pusdienas līdzi uz darbu un pēc tam dodies uz veikalu ar to pašu pusdienu trauku, lai iegādātos pārtikas produktus. Lai gan šķiet, ka pārtiku iegādāties savā traukā ir iespējams tikai tirgū, tā gluži nav! Apjaušot, ka sabiedrībai arvien vairāk rūp vides saglabāšana, arī lielveikali sāk piekopt šādu praksi, tādēļ nebaidies jautāt pārdevējam iesvērt produktus tavā traukā.
 • Svētkos dāvini pieredzi vai kopā pavadītu laiku, nevis nevajadzīgas lietas, kas pēc tam glabāsies plauktā un krās putekļus.
 • Dodoties uz veikalu, dod priekšroku līdzņemtam auduma maisiņam un samazini plastmasas maisiņu patēriņu! Atbilstoši statistikas datiem viens Latvijas iedzīvotājs gada laikā patērē 190 plastmasas maisiņu, neskaitot mazos bezmaksas maisiņus, kuros liekam augļus, dārzeņus un citus sveramus produktus.
 • Nākamajā reizē atsakies no plastmasas salmiņa vai izvēlies videi draudzīgāku alternatīvu, piemēram, niedru vai vairākkārt lietojamu metāla salmiņu.
 • Atkritumus iznes tikai tad, kad tvertne ir pilna, lai neizniekotu atkritumu maisa ietilpību.
 • Samazini savus izmantotos resursus mājās, apdomājot, vai visas elektroierīces nepieciešams atstāt pieslēgtas pie elektrotīkla, tāpat izvērtē savus ūdens patērēšanas ieradumus. Tikai mainot energoresursu lietošanas paradumus, izmaksas par tiem iespējams samazināt par 10–15 %, tādējādi palīdzot ne tikai savam maciņam, bet arī apkārtējai videi.
 • Bieži vien mājās ir sastopamas tādas elektroierīces, ko izmanto tikai vienu reizi gadā, tādēļ, pirms nākamreiz iegādājies kādu ierīci, izvērtē, vai tā tiešām ir nepieciešama. Varbūt ir iespēja šo iekārtu aizņemties no kaimiņiem vai draugiem – tā gan ietaupīsi resursus, gan uzturēsi komunikāciju ar paziņām.
 • Šķiro atkritumus! Nav vajadzības uzreiz pievērsties galējībai – bezatkritumu dzīvei, jo tas nav viegli, un laika gaitā zudīs degsme. Bet jāsāk ar mazām lietām, kas pārtop lielās. Tāpēc ikreiz, kad tavās rokās nonāk plastmasas pudele, nemet to parastajā atkritumu tvertnē, bet gan plastmasai paredzētajā šķirošanas tvertnē.
 • Pagatavo savus tīrīšanas līdzekļus, samazinot plastmasas iepakojuma patēriņu. Vienkārša recepte ātri pagatavojamam tīrīšanas līdzeklim – sodas pastai: vienu glāzi ūdens sajauc ar trim glāzēm sodas, izveidojot viendabīgu masu. Ar sodas pastu vari tīrīt plīts virsmu, cepeškrāsni, tvaika nosūcēju, kā arī flīžu šuves un citas virsmas.
Vairāk sadaļu