Biežāk uzdotie jautājumi

Par energoefektivitāti

Kas ir lielākie elektroenerģijas patērētāji mājoklī?

Visvairāk elektroenerģijas patērē mājokļa elektriskā apsilde, otrs lielākais patērētājs ir elektriskais ūdens sildītājs, savukārt trešais – ledusskapis, jo ļoti bieži tas tiek nepareizi ekspluatēts (novietojums, iestatītā temperatūra, aizpildījums ar produktiem), līdz ar to lieki patērē elektroenerģiju.

Kā rūpēties par elektrisko ūdens sildītāju, lai tas lieki netērētu elektroenerģiju?

Lai elektriskais tilpuma ūdens sildītājs jeb boilers lieki nepatērētu elektroenerģiju, ūdens sildīšanas temperatūru iestati 55 – 59 °C robežās. Zemāku temperatūru nav vēlams iestatīt, jo ūdens sildītāja tilpnē vairosies nevēlamas baktērijas, savukārt iestatot augstāku temperatūru, radīsies lieks enerģijas patēriņš. Tāpat atceries: lai ūdens sildītājs sildītu efektīvi, aptuveni reizi gadā nepieciešams attīrīt tā sildelementu. Ja ir zināšanas, to var paveikt paša spēkiem, bet citādi – uzticēt speciālistam.

Vai ledusskapja elektroenerģijas patēriņš mainās atkarībā no iestatītās temperatūras?

Ledusskapī iestatītā temperatūra ir viens no galvenajiem faktoriem, kas ietekmē tā elektroenerģijas patēriņu. Optimālā temperatūra atdzesēto produktu tilpnē ir +5 °C, bet saldētavā –18 °C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektroenerģijas patēriņš palielinās par aptuveni 5 %. 

Ja esošajam ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, tad iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot termometru. Temperatūru ieteicams mērīt vidējā plauktā, jo tajā aptuveni būs iestatītā temperatūra, augšējā plauktā būs augstāka temperatūra, bet apakšējā plauktā – zemāka.

Vai ir vērts iegādāties jaunu ledusskapi, ja vecais vēl kalpo?

Jauna ledusskapja iegādi ir vērts apsvērt, ja esošais ledusskapis ir vismaz 10 gadu vecs – tā elektroenerģijas patēriņš var būt pat vairāk nekā 2 reizes lielāks nekā mūsdienīgam augstākās energoefektivitātes klases ledusskapim.

Cik ilgā laikā atmaksājas LED spuldzes?

Iegādes procesā LED spuldzes var šķist dārgas, bet ieguldītie līdzekļi atmaksājas pavisam neilgā laikā, pat pāris mēnešos, jo to elektroenerģijas patēriņš ir par 90 % mazāks nekā kvēlspuldzēm, līdz ar to darbības laikā būs mazākas elektroenerģijas izmaksas. Arī to darbības laiks ir aptuveni 20 reizes garāks. Ja rodas šaubas par spuldžu atmaksāšanās laiku, aicinām izmantot Elektrum mobilajā lietotnē pieejamo Spuldžu izvēles palīgu, ar kuru var noteikt spuldžu atmaksāšanās laiku.

Kā iztīrīt jaucējkrānu aeratoru?

Visvieglākais veids, kā iztīrīt jaucējkrāna aeratoru, ir to noskrūvēt un kārtīgi izbirstēt ar zobu birsti vai kādu citu nedaudz cietāku birstīti.

Vai veļas mašīnas ar veļas žāvētāju vienā ierīcē ir tikpat efektīvas kā atsevišķas ierīces?

Veļas žāvēšanas kvalitāte apvienotā ierīcē ir līdzvērtīga atsevišķam veļas žāvētājam, ja vien tiek ievērots maksimālais ievietojamās veļas daudzums. Bet, izvēloties veļas mašīnu kopā ar žāvētāju, jārēķinās, ka šī ierīce spēs izžāvēt aptuveni 2 reizes mazāk veļas, nekā tā var izmazgāt. Šobrīd tirgū vēl netiek piedāvātas tik tehnoloģiski attīstītas apvienotās ierīces, kādi ir atsevišķie veļas žāvētāji, tādēļ apvienotā ierīce veļu žāvēs ilgāk un elektroenerģijas patēriņš arī var būt lielāks, turklāt apvienotas ierīces veļas žāvētājam ir pieejams mazāk funkciju un režīmu.

Vai veļa būs tīra, ja to mazgāšu 30 °C vai zemākā temperatūrā?

Veļa būs tīra, to mazgājot arī 15 °C, bet jāatceras, ka šādā temperatūrā netiek iznīcinātas putekļu ērcītes, alergēni un citas baktērijas. Tādēļ gultasveļu, dvieļus un apakšveļu ieteicams mazgāt atsevišķi 60 °C temperatūrā, jo tajā uzkrājas visvairāk baktēriju. Lai pašā veļas mašīnā nevairotos baktērijas – pēc katras veļas mazgāšanas reizes atstāj vaļā ierīces durvis un mazgāšanas līdzekļa atvilktni, kā arī noslauki gumijas blīvējumu ap durvīm.

Vai mikroviļņu krāsnī sildīta pārtika ir droša?

Mikroviļņu enerģija pārtikā neiekļūst vienmērīgi, tādēļ mikroviļņu krāsnī sildīta pārtika pēc izņemšanas no tās ir jāatstāj uz dažām minūtēm, lai siltums pārtikā izplatītos vienmērīgi. Pēc produktu pagatavošanas mikroviļņi pārtikā nepaliek un, līdzīgi gaismai spuldzē, izzūd, krāsni izslēdzot. Mikroviļņu krāsnī gatavots ēdiens ir drošs, produkta garšas, aromāta vai uzturvērtības izmaiņas neiestājas.

Vai trauku mazgājamā mašīna ir izdevīga tikai lielai ģimenei?

Trauku mazgājamā mašīna ir izdevīga arī vienam, diviem cilvēkiem, jo tā patērē aptuveni 10 reizes mazāk ūdens, nekā traukus mazgājot ar rokām. Turklāt ietaupām arī elektroenerģiju karstā ūdens sagatavošanai, ja mājoklī ir elektriskais ūdens sildītājs, un savu laiku, jo traukus atliek vien ielikt un izņemt no ierīces.

Ja ir bažas, ka trauku mazgājamo mašīnu neizdosies piepildīt ar traukiem, var iegādāties kompakto ierīci, bet to attaisnojas pirkt vien tad, ja virtuve ir pavisam maza. Lietojot standarta trauku mazgājamo mašīnu, tajā ir ērti mazgāt visu: pannas, katlus, cepešplātis, virtuves kombaina detaļas, tvaika nosūcēja filtrus un pat vāzes un burkas.

Kā izvēlēties jaunu putekļsūcēju pēc jauno izmaiņu pieņemšanas par putekļsūcēju jaudas samazinājumu?

Atbilstoši Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem par energoefektivitātes marķēšanas un ekodizaina prasībām putekļsūcējiem no 2017. gada 1. septembra saražoto putekļsūcēju jauda nedrīkst pārsniegt 900 W, vienlaikus uzlabojot sūkšanas kvalitāti, izplūdes gaisa kvalitāti un samazinot trokšņu līmeni. Tādēļ šobrīd putekļsūcēju jauda norāda tikai elektroenerģijas patēriņu, nevis sūkšanas kvalitāti, un, iegādājoties jaunu putekļsūcēju, uzmanība jāpievērš energoefektivitātes marķējumā norādītajai tīrīšanas efektivitātes klasei uz cietā un mīkstā grīdas seguma. Energoefektivitātes marķējumu vari skatīt šeit.

Kā apkures sezonā efektīvi izvēdināt telpas?

Pareizi vēdinot, logu dažas reizes dienā pilnībā atver uz dažām minūtēm, lai gaiss telpā apmainītos iespējami ātri, bet mēbeļu virsmas un grīda nepaspētu atdzist. Ja apkures radiators ir aprīkots ar termoregulatoru, tad vēdināšanas laikā to aizgriež vai pārslēdz uz simbolu  “sniegpārsliņa”. Ja logu atstāj vaļā tā saucamajā vēdināšanas režīmā, tad telpā nevajadzīgi krītas temperatūra, bet nepieciešamā gaisa apmaiņa netiek nodrošināta. 

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu