E-transports

elektroauto_logo.png

Elektroautomobilis ir automašīna, ko, izmantojot elektrisko enerģiju, darbina viens vai vairāki elektromotori. Šo enerģiju uzglabā akumulatoru baterijās vai citās elektriskās enerģijas uzglabāšanas ierīcēs. Elektromotors nodrošina tūlītēju griezes momentu, radot spēcīgu un plūstošu paātrinājumu.

Kā darbojas elektroautomobilis?

Elektroautomobilis ir automašīna, ko, izmantojot elektrisko enerģiju, darbina viens vai vairāki elektromotori. Šo enerģiju uzglabā akumulatoru baterijās vai citās elektriskās enerģijas uzglabāšanas ierīcēs. Elektromotors nodrošina tūlītēju griezes momentu, radot spēcīgu un plūstošu paātrinājumu.

Elektroautomobiļa galvenā atpazīšanas pazīme ir īpašas krāsas numura zīme – zili burti un cipari uz balta fona.

elektroauto_numura_zimes_piemers.png

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) ir izstrādājusi īpašas norādes, kas autovadītājus informē, vai konkrētajā vietā ir iespējams uzlādēt elektroautomobili.

 elektroauto_uzlades_zimes_piemers.png

Elektroautomobiļu priekšrocības

Lai Latvijā veicinātu videi draudzīgu transportlīdzekļu izmantošanu, ieviesti dažādi atvieglojumi elektrisko transportlīdzekļu īpašniekiem.

  • Netiek piemērots transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis.
  • Pirmreizējā reģistrācija ir bez maksas.
  • Speciālu un vizuāli atšķirīgu numura zīmju pirmais komplekts ir bez maksas.
  • Atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām.
  • Liepājas pilsētas pašvaldības maksas autostāvvietās un Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” apsaimniekotajās autostāvvietās elektroautomobiļus var novietot bez maksas.
  • Bezmaksas iebraukšana Jūrmalas administratīvajā teritorijā.
  • Tehnisko apkopju izmaksas elektroautomobilim ir par aptuveni 50 % zemākas nekā transportlīdzeklim ar iekšdedzes dzinēju.

Viens no galvenajiem ieguvumiem – pārvietojoties ar elektroautomobili, netiek radīti CO2 izmeši.

Elektromobiļu uzlāde

Elektroautomobiļa neatņemama sastāvdaļa ir tā degviela – elektroenerģija, kuru iespējams papildināt uzlādes stacijās.

Elektroautomobiļa uzlādes ilgums pie parastās 220 V kontaktligzdas ir no 8 līdz 16 stundām. Tā kā tehnoloģijas uzlādes jomā strauji attīstās, tad publiski ir pieejamas vidēji ātrās uzlādes stacijas, kuras pat var uzstādīt mājās, un ātrās uzlādes stacijas. Vidēji ātrās uzlādes stacijas, izmantojot maiņstrāvu, elektroautomobiļa akumulatoru spēj uzlādēt no 4 līdz 6 stundu laikā.

Ātrās uzlādes stacijas, izmantojot līdzstrāvu, spēj uzlādēt 80 % no elektroautomobiļa akumulatora pat 30 minūtēs – tikpat ātri kā viedtālruni, veicot tā uzlādi ar ātro lādētāju. Lai saudzētu automašīnas akumulatoru, atlikušo 20 % uzlāde nenotiek tik strauji.

Atšķirībā no 220 V kontaktligzdas, kas pieejama mājās, ātrajās uzlādes stacijās ir daudz lielākas jaudas pieslēgums un atšķirīgs spraudņa tips. Izplatītākie spraudņi ir Type-2, CSS un CHAdeMO.

224x130.png

Šobrīd Latvijas teritorijā ir uzstādītas jau vairāk nekā 70 ātrās uzlādes stacijas, un līdz 2021. gadam plānots izvietot 150 ātrās uzlādes stacijas visā Latvijas teritorijā.

Uzlādes punkti

Dobele

Lūznava

Liepāja

Rīga

Skrīveri

Ērgļi

Gulbene

Ogre

Jelgava

Jūrmala

Kontakti

Vairāk sadaļu