Kā efektīvi apsildīt mājokli, izmantojot elektrību?

Visas elektriskās apsildes ierīces ir vienlīdz efektīvas – tās patērē 1 kWh elektroenerģijas, lai saražotu līdz 1 kWh siltumenerģijas, bet katrai no tām atšķiras siltuma izplatīšanas veids.

Pirms elektriskās apsildes ierīces iegādes svarīgi ir noskaidrot, kādam mērķim tā būs nepieciešama – straujai telpas piesildīšanai vai ilgstošai siltuma uzturēšanai. Izvēloties atbilstošu apsildes ierīci, lieki netērēsiet elektroenerģiju.

Lai izvēlētos atbilstošas jaudas elektrisko apsildes ierīci, jāatceras, ka telpā ar 3 metru augstiem griestiem katra telpas kvadrātmetra apsildei nepieciešamā jauda ir aptuveni 100 W, tātad 10 m2 lielai telpai ir piemērots elektriskais sildītājs ar 1000 W jeb 1 kW jaudu.

Kura apsildes ierīce ir energoefektīva un kā izvēlēties?

Apsildāmās grīdas

Apsildama grida.png

Elektriski apsildāmās grīdas sistēma sastāv no apsildes kabeļa, kas ieguldīts zem grīdas seguma.

 

Pieejami arī elektriskie apsildes paklāji, kuri ir piemēroti regulāru formu telpām, savukārt apsildes kabeli iespējams izvietot arī neregulāras formas telpās.

 

Apsildāmā grīda nodrošina vienmērīgu temperatūru visā telpā – pie griestiem neveidojas siltāka gaisa slānis, kā tas notiek, izmantojot tradicionālās apsildes ierīces.

 

Elektriski apsildāmo grīdu biežāk izmanto tikai atsevišķu telpu apsildei, piemēram, vannas istabai, virtuvei, nevis visam mājoklim.

 

Ja ar apsildāmajām grīdām vēlas nodrošināt mājokļa pamatapsildi, ieteicams izvēlēties apsildāmās grīdas sistēmu, kurā cirkulē šķidrais siltumnesējs – ūdens vai antifrīzs. Šādu sistēmu bieži savieno ar siltumsūkni.

Konvekcijas tipa sildītājs

Konvekcijas silditajs.png

Konvekcijas tipa sildītājs salīdzinoši ātri piesilda telpu ar siltā gaisa plūsmu, kas izplūst pa atverēm sildītāja augšdaļā, bet tā radītā gaisa plūsma telpā pārvieto arī putekļus.

 

Pārsvarā konvekcijas sildītājs ir aprīkots ar termostatu, kas ļauj regulēt siltuma intensitāti un ierīces darbošanās ilgumu, līdz ar to tas telpā uztur iestatīto temperatūru.

 

Pieejami arī modeļi ar papildu ventilatoru, kas veicina siltā gaisa cirkulāciju telpā.

 

Konvekcijas sildītājs ir piemērots gadījumos, kad mājoklī nav pamatapsildes vai tā nenodrošina telpām nepieciešamo temperatūru.

Eļļas radiators

ellas radiators.png

Eļļas radiatora darbības princips ir līdzīgs centralizētās apkures radiatoriem – tajā iepildīts šķidrs siltumnesējs – eļļa, kas uzsilstot nodod siltumu sildītāja metāla korpusam.

 

Eļļas radiators telpu uzsilda lēnāk, bet pēc izslēgšanas atdziest ilgākā laika periodā, līdz ar to ir piemērots kā ilglaicīgs siltuma avots.

 

Eļļas radiatora siltumatdeve ir atkarīga no virsmas lieluma jeb sekciju skaita, tādēļ telpu ātrāk piesildīs ierīce ar lielāku sekciju jeb ribu skaitu.

 

Pieejami arī eļļas radiatori ar termostatu un papildu ventilatoru.

 

Eļļas radiators ir piemērots gadījumos, kad esošā apsildes sistēma nespēj nodrošināt nepieciešamo telpu temperatūru.

Infrasarkano staru sildītājs

infrasarkano staru silditajs.png

Infrasarkano staru sildītājs maksimālo jaudu sasniedz dažu sekunžu laikā, strauji radot siltumu tā siltumstarošanas zonā.

 

Tas nesilda gaisu, bet gan tā starojuma zonā esošos priekšmetus, virsmas un ķermeņus, kas pēc tam atdod siltumu un sasilda telpu.

 

Infrasarkano staru sildītājs var radīt tā saukto termālo diskomfortu, jo stari apsilda tikai vienu telpas daļu, kamēr cita ir vēsāka.

 

Infrasarkano staru sildītājs ir piemērots vietās, kur nav nepieciešams uzsildīt visu telpu, bet tikai tās daļu, kurā atrodas cilvēks, piemēram, garāžā, verandā.

Inerces sildītājs

inerces silditajs.png

Inerces sildītājs ir akumulējoša tipa elektriskais sildītājs, kas aprīkots ar siltuma akumulatoru jeb uzkrājēju – keramikas plāksni vai īpaša materiāla ķieģeļiem, kuros iebūvēts sildelements.

 

Šāda veida sildītāja cena ir augstāka, bet tas atdziest ilgākā laika periodā.

 

Inerces sildītājs ir aprīkots ar termostatu, dažkārt arī ar klātbūtnes sensoru, kas pazemina telpas temperatūru prombūtnes gadījumā, un atvērto logu sensoru, kas automātiski izslēdz ierīci vēdināšanas laikā.

 

Jāņem vērā, ka, izvēloties šādu sildītāju, temperatūra nepieciešamības gadījumā telpā mainīsies ilgākā laika posmā, nekā izmantojot citus elektriskos sildītājus.

 

Inerces sildītājs ir piemērots mājoklī, kur elektriskā apsilde ir vienīgais siltuma avots.

Kā iespējams samazināt izmaksas?

Jo lielāki mājokļa siltuma zudumi, jo vairāk enerģijas nepieciešams apsildes temperatūras uzturēšanai. Lai saglabātu siltumu, ieteicams noblīvēt logus un durvis, nosiltināt ārsienas, bēniņus un pagraba pārsegumus.

Uzstādot elektriski apsildāmo grīdu, ļoti būtiska ir kvalitatīva grīdas siltumizolācija, lai siltumenerģija tiktu izmantota lietderīgi.

Jo augstāku temperatūru telpā iestatīsiet, jo vairāk elektroenerģijas patērēsiet. Vēlamā temperatūra, kad uzturaties mājoklī, dienā ir no +20 ˚C līdz +22 ˚C un naktī par 3 ˚C līdz 4 ˚C zemāka, bet pārējā laikā, kad neesat mājās, no +16 ˚C līdz +18 ˚C.

Telpas vēdināšanas laikā, ja iespējams, atslēdziet šīs telpas apsildi un atveriet logus līdz galam uz laiku, kamēr nepaspēj atdzist mēbeļu virsmas.

Iegādājoties apsildes ierīci, ieteicams izvēlēties sildītāju ar temperatūras regulēšanas iespējām – taimeri, kas ļaus uzstādīt sildītāja darbības laika grafiku, un termostatu, kas ļaus iestatīt un uzturēt vēlamo telpas temperatūru.

Uzstādot elektriski apsildāmo grīdu, ieteicams izmantot viedo termostatu, kas telpu apsildes temperatūru ļauj kontrolēt attālināti ar viedtālruni vai planšetdatoru, kā arī automātiski pielāgo telpu temperatūru, lai, atgriežoties mājās, būtu silti un enerģija tiktu izmantota efektīvi.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu