Pāreja no gāzes plīts uz elektrisko

Izvēlē starp gāzes un elektrisko plīti daudzi izvēlējušies pirmo, jo vecākās paaudzes elektrisko plīšu dēļ sabiedrībā savulaik veidojušies daudzi aizspriedumi.

Statistika rāda, ka 2015. gadā 47 % Latvijas iedzīvotāju lietojuši plīti ar tīkla gāzes pieslēgumu, teju 33 % gāzes plītij pieslēguši balona gāzi, un tikai 20 % izvēlējušies elektrisko plīti. Tomēr, laikam ejot un tehnikai attīstoties, elektriskā plīts var būt daudz ērtāka, parocīgāka un ekonomiskāka izvēle. Turklāt ir veiktas izmaiņas likumdošanā, tādēļ aicinām apdomāt pāreju no gāzes uz elektrisko plīti.

Kādēļ ir vērts pāriet uz elektrisko plīti?

  • Komforts: gatavojot uz elektriskās plīts, nerodas degšanas blakusprodukti, līdz ar to nav nepieciešams tik jaudīgs tvaika nosūcējs kā gāzes plītij, turklāt virtuves mēbeles nepārklājas ar netīrumiem. Indukcijas plīts komforta ziņā ir visērtākā – pie tās nepiedeg ēdiens, kā arī sildīšanas intensitāti var regulēt gluži kā gāzes plītij – uguni.
  • Drošība un veselība: gāzes plīts darbojas ar atklātu liesmu, līdz ar to ir risks gan apdedzināties, gan izraisīt ugunsgrēku mājoklī. Gāze no balona, ja tas atstāts nenoslēgts, var noplūst un izraisīt nopietnas veselības problēmas, tā ir arī sprādzienbīstama. Jaunākās elektriskās plītis neuzkarst, automātiski izslēdzas, ja uz tās ir izlijis šķidrums vai nekas netiek gatavots, turklāt tām ir iespēja bloķēt vadības paneli, līdz ar to padarot plīts lietošanu drošu arī ģimenēm ar bērniem.
  • Efektivitāte: lai gan izmaksas, gatavojot ar gāzes plīti, ir nelielas, tas tomēr nav efektīvākais un videi draudzīgākais veids. Gatavošana uz indukcijas plīts ir videi draudzīgāka, jo aptuveni 80–90% elektroenerģijas tiek patērēta produktu sildīšanai – gāzes plītīm šis rādītājs ir vien 35–40 %. Tāpat visas elektriskās virsmas var uzskatīt par videi draudzīgākām, jo, uz tām gatavojot, CO2 emisijas nerodas, bet, sadedzinot dabasgāzi vai propāna-butāna maisījumu, tiek radīta tiešā emisija, kas nonāk dzīvojamā telpā, patērējot arī tajā esošo skābekli. Savukārt elektriskās plītis tiek ražotas aizvien efektīvākas – indukcijas plīts patērē par 50 % mazāk elektroenerģijas nekā, piemēram, vecākās paaudzes elektriskās plītis ar metāla sildriņķiem. 

Gaidāmās izmaiņas likumdošanā:

  • 2017. gada 31. decembrī stāsies spēkā aizliegums tirgot un uzpildīt sarkanos 50 l gāzes balonus. Tas nozīmē, ka gāzes baloni, ko izmantojam šobrīd, būs jānodod utilizācijā un par papildu samaksu jāiegādājas jauni, moderni gāzes baloni;
  • 2019. gada 1. janvārī stāsies spēkā aizliegums daudzdzīvokļu mājās dabīgās ventilācijas kanālam pievienot mehāniskās ventilācijas iekārtu jeb tvaika nosūcēju, ja dzīvoklī ir gāzes plīts un nav papildu ventilācijas, kas nodrošina noplūdušās gāzes novadīšanu ārpus ēkas. Lai ievērotu šos ugunsdrošības noteikumus, daudziem dzīvokļu īpašniekiem būs jāizvēlas – pārbūvēt ventilācijas sistēmu vai iegādāties elektrisko plīti.   

Lai pārslēgtos no gāzes uz elektrisko plīti, jums jāveic vairāki soļi:

 Pāreja uz elektrisko plīti

Sadarbībā ar mājsaimniecības elektroierīču ražotāju Electrolux piedāvājam aktuālu informāciju par piemērotākās plīts virsmas izvēli:

Noderīgas saites pārejai no gāzes uz elektrisko plīti:

Vairāk sadaļu