Kāda ir galvenā atšķirība starp saules paneļiem un kolektoru? Kādi ir ieguvumi tos uzstādot?

Saules enerģiju var pārvērst siltumenerģijā, izmantojot saules kolektoru, savukārt, lai saules enerģiju pārvērstu elektroenerģijā, jāizmanto saules paneļi jeb saules baterijas.

Saules paneļi

Kas ir saules paneļi un kā tie darbojas?

Saules-paneli.png

 

Saules fotoelektriskie paneļi ir paredzēti elektroenerģijas ražošanai, izmantojot saules redzamo gaismu.

 

Saules paneļa fotoelementi ir izveidoti no divu dažādu ķīmisko sastāvu pusvadītāju plāksnēm. Uz fotoelementa krītošā gaisma ierosina fizikālus procesus – brīvo elektronu kustību, kas uz fotoelementa izvadiem rada spriegumu un, pieslēdzot vadītāju, tajā plūst līdzstrāva.

 

Tiek ražoti vairāki saules paneļu veidi – monokristālu un polikristālu paneļi, kā arī plānās plēves paneļi – un to energoefektivitāte atšķiras.

Kas ietekmē elektroenerģijas izstrādes apjomu?

 • Novietojums. Elektroenerģijas izstrādi ietekmē saules paneļu novietojums. Latvijā maksimālo efektivitāti iekārta sasniedz, ja tā novietota dienvidu virzienā ar 42° slīpumu pret horizontu.
 • Gadalaiks. Lielākā atdeve saules paneļiem ir periodā no marta līdz septembrim. Ziemā un rudenī tie nodrošina vien 10 – 20 % no kopējā gada laikā saražotās elektroenerģijas apjoma.
 • Kalpošanas ilgums. 25 gadu laikā saules paneļu elektroenerģijas izstrāde var pakāpeniski samazināties par 15 – 25 %.

Cik jaudīga sistēma ir nepieciešama?

 • Ja saules paneļu sistēmu pieslēdz sadales sistēmas operatora elektrotīklam, ģenerējošā jauda jāizvēlas tā, lai saražoto elektroenerģiju būtu iespējams izmantot gada laikā no aprīļa līdz martam.
 • Latvijas apstākļos saules paneļu sistēma ar uzstādīto jaudu 1 kW gadā saražo 900 – 1200 kWh elektroenerģijas.
 • Ja mājsaimniecības mēneša elektroenerģijas patēriņš pārsniedz 300 kWh, tad ieteicams uzstādīt vidēji 5 – 6 saules paneļus ar maksimālo ģenerējošo jaudu 250 W.

Cik daudz elektroenerģijas iespējams saražot, izmantojot saules paneļus?

Saražoto elektroenerģijas apjomu ietekmē:

 • fotoelementu efektivitāte;
 • saules paneļu skaits;
 • novietojums – optimālais ir dienvidu virziens 42°slīpumā pret horizontu;
 • ikgadējā saules starojuma intensitāte.

Piemēram, 1,5 m2 saules paneļi gadā saražo šādu elektroenerģijas daudzumu:

 • monokristālu panelis – 225 kWh;
 • polikristālu panelis – 180 kWh;
 • plēves (Thin film)

Vai Latvijā saules paneļus uzstādīt ir lietderīgi?

Saules radiācijas intensitātes kartē redzams, ka saules enerģijas potenciāls Latvijā ir līdzīgs kā Vācijā un Anglijā, kur saules paneļi tiek izmantoti jau ļoti sen un plašā skaitā.

Ko darīt ar saražoto elektroenerģiju, kas netiek patērēta?

Saražoto elektroenerģiju iespējams uzkrāt akumulatoru baterijās vai, pieslēdzoties sadales sistēmas operatoram, to nodot kopējā elektrotīklā par elektroenerģijas cenu. Tomēr jāatceras, ka brīžos, kad nepieciešams izmantot elektroenerģiju no tīkla, būs jāmaksā arī par sadales sistēmas pakalpojumiem un obligātā iepirkuma komponenti.

Kas ir Elektrum solālais?

Elektrum solāraisElektrum solārais – tā ir iespēja lietot patstāvīgi saražotu elektroenerģiju, izmantojot saules gaismu. Ja jums ir īpašums, kur uz jumta vai uz zemes ir iespēja uzstādīt saules paneļus, jūs varat patstāvīgi ražot zaļu elektroenerģiju un to bez maksas izmantot vismaz 25 gadus no pirmās saules paneļu uzstādīšanas dienas.

Par Elektrum solārais vairāk uzzini šeit.

Kāda ir galvenā atšķirība starp saules paneļiem un kolektoru? Kādi ir ieguvumi tos uzstādot?

Uzstādot saules paneļus un saules kolektorus, iegūstam neatkarību no svārstīgajām energoresursu cenām, kā arī esam draudzīgāki un zaļāki pret apkārtējo vidi, jo aizstājam fosilo kurināmo ar saules enerģiju, tādējādi radot mazāk CO2 izmešu.

panelis.png

Saules enerģiju pārvērstu elektroenerģijā, jāizmanto saules paneļi jeb saules baterijas.

kolektors.png

Saules enerģiju var pārvērst siltumenerģijā, izmantojot saules kolektoru.

Saules korektors

Kas ir saules kolektors un kā tas darbojas?

kolektors.png

 

Saules kolektors ir iekārta, kas paredzēta saules siltumenerģijas uztveršanai. Šo siltumenerģiju var izmantot karstā ūdens sagatavošanai vai kā papildu siltumenerģiju apsildes sistēmās.

 

Ir divu veidu saules kolektori: plakanie saules kolektori un vakuuma saules kolektori. Šo kolektoru galvenā atšķirība ir tajos izmantotās siltumizolācijas veids un atšķirīgā efektivitāte. Plakanajos kolektoros izmanto minerālvati, savukārt vakuumcauruļu kolektoros kā siltumizolatoru izmanto vakuumu.

 

Vakuuma saules kolektori ir efektīvāki salīdzinājumā ar plakanajiem saules kolektoriem, jo vakuums ir labāks siltuma izolators nekā minerālvate.

Kas jāņem vērā, uzstādot saules kolektoru sistēmu?

 • Izmantojot saules kolektoru sistēmu, karstā ūdens nodrošinājums vasarā būs 99 %, ziemā 10 – 15 %.
 • Saules kolektoram jānodrošina ne vairāk kā 70 % siltumenerģijas no karstajam ūdenim nepieciešamā enerģijas daudzuma gadā.
 • Līdzīgi kā saules baterijas, arī kolektori strādās visefektīvāk, ja tiks uzstādīti dienvidu virzienā.
 • Izvēloties siltuma akumulatoru ar elektrisko sildelementu, būs iespēja nodrošināt karsto ūdeni mākoņainā un vēsā laikā, kā arī veikt tā termisko dezinfekciju.
 • Mājsaimniecībā, kurā dzīvo 4 cilvēki, nepieciešami saules kolektori ar darba virsmu 6 – 8 m2 un 300 – 400 l tilpuma siltuma akumulators.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu