Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Ar ko sākt mājokļa tīrīšanu? Sakop putekļsūcēju!

10. aprīlī, 2018.

Gaisa kvalitāte ir būtisks kritērijs veselai miesai un garam. Viens veids, kā parūpēties par gaisa kvalitātes uzlabošanu mājoklī – regulāri veikt apkopi savam putekļsūcējam. Kādēļ ne tieši tagad, pavasarī?

Lai gan ikdienā mēdzam šādas nianses piemirst, putekļsūcēja regulāra apkope ir ļoti būtiska – tas var palīdzēt gan sakopt apkārtējo vidi, gan parūpēties par mājinieku veselību. Īpaši svarīgi regulāru apkopi veikt tad, ja mājās ir bērni un cilvēki ar elpošanas ceļu slimībām, piemēram, astmu vai alerģisko rinītu.

Vienkāršākais solis, ko varam paveikt, ir regulāri iztukšot putekļu savākšanas maisiņu. Par nepieciešamību to darīt liecina vai nu īpaša indikatora iedegšanās, vai arī putekļsūcēja jaudas samazināšanās. Ja putekļsūcēju ilgstoši darbinām, maisiņu neiztīrot, daļa savākto putekļu nokļūst atpakaļ gaisā, turklāt putekļsūcējs patērē daudz vairāk elektroenerģijas un laika, lai paveiktu nepieciešamo darbu. Raugoties no gaisa kvalitātes viedokļa, efektīvāks ir putekļsūcējs, kur netīrumi tiek savākti ar ūdeni pildītā tvertnē, nevis maisiņā, jo tādējādi pilnībā tiek novērsta putekļu nokļūšana atpakaļ gaisā. Arī šo tvertni ieteicams tīrīt regulāri, pat pēc katras putekļsūcēja izmantošanas reizes.

Tāpat vismaz reizi pusgadā vajadzētu iztīrīt vai nomainīt putekļsūcēja filtru, tādējādi nodrošinot, ka savāktās putekļu daļiņas nenokļūs atpakaļ gaisā. Ierīču lietošanas instrukcijās ierasti ir norādīts ieteicamais filtra nomaiņas biežums. Ir putekļsūcēju modeļi, kam pietiek ar filtra kārtīgu izmazgāšanu un izžāvēšanu, savukārt citiem tas ikreiz jāiegādājas jauns.

Visbeidzot iesakām apskatīt putekļsūcēju birstītes – vai tajās nav sakrājušās putekļu daļiņas, pūkas un mājdzīvnieku spalvas. Arī birstītes iztīrot, mēs varam nodrošināt, ka mājoklis kļūst tīrāks, gaiss svaigāks un uzkopšana sokas labāk.

Tāpat nedrīkst aizmirst citus svarīgus gaisa kvalitātes kritērijus – temperatūru, mitrumu un ogļskābās gāzes koncentrāciju telpā. Jāatceras telpas regulāri un cikliski vēdināt, īpaši pēc ēdiena gatavošanas, trauku mazgāšanas vai drēbju žāvēšanas – lai no telpām izvadītu mitro gaisu. Tādējādi ar vienkāršiem un viegli piekopjamiem paradumiem ikdienā varam nodrošināt, ka apkārtējā vide ir tīra un gaiss, ko elpojam, – kvalitatīvs.

Šos un citus padomus aicinām lasīt arī jauns.lv sadaļā Tavai mājai

Vairāk sadaļu