Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Elektroenerģijas patēriņa monitora izmantošanas pieredze

05. oktobrī, 2016.

Mainoties elektroenerģijas patēriņam, lietotājs parasti vēlas noskaidrot, vai izmaiņas un patēriņa lielums atbilst patiesam iekārtu patēriņam. 

Artūra pieredze

Tā kā mans elektroenerģijas patēriņš dzīvoklī ir 500–600 kWh mēnesī, vēlējos pārliecināties par atsevišķu elektroierīču patērēto elektroenerģiju un iespējām šo patēriņa apjomu samazināt. Pētījuma uzdevumi bija vairāki:

  • izmērīt, cik daudz elektroenerģijas no kopējā patēriņa izmanto grīdas apsilde;
  • pārliecināties, vai, atslēdzot grīdas apsildi gaidīšanas režīmā, elektroenerģijas patēriņu ir  iespējams samazināt līdz nullei;
  • pārbaudīt, vai nav vēl kādi lieli elektroenerģijas papildu patērētāji;
  • pārliecināties, ka dzīvoklim nav lielu elektroenerģijas zudumu, ja elektroenerģijas skaitītājs atrodas kāpņu telpā.

Uzsākot mērījumus ar energomonitoru, paralēli pierakstīju arī elektroenerģijas komercskaitītāja rādījumus, lai pārliecinātos, ka kabelī no skaitītāja līdz dzīvoklim nav elektroenerģijas zudumu. Pētījuma rezultāti parādīja, ka starp komercskaitītāja rādījumiem un energomonitora uzskaitīto rādījumu ir 3% starpība. Domāju, ka to ietekmē energomonitora precizitāte un zudumi kabelī ir nebūtiski.

Veicot grīdas apsildes mērījumus, secināju, ka stundā vidēji tiek patērētas 0,6 kWh elektroenerģijas. Ja apsilde ir ieslēgta visu diennakti, tad mēneša elektroenerģijas patēriņš ir 446 kWh.

Pārējās elektroierīces – ledusskapis, televizors, kā arī apgaisme – diennaktī patērē aptuveni 3 kWh elektroenerģijas, tātad 90 kWh mēnesī.

Ierīču jaudas mērījumu atspoguļojums

Ierīču jaudas mērījumu atspoguļojums

Veicot elektriskās jaudas mērījumus naktī, secināju, ka elektriskā jauda nokrītas līdz 0 W, atslēdzot apsildāmo grīdu.

Kādi ir secinājumi un pārdomas pēc energomonitora uzstādīšanas?

Energomonitoru uzstādīt nebija sarežģīti, lai gan pašreizējās sadalnes nav piemērotas šādu iekārtu pievienošanai – nav iespējams pilnībā pieskrūvēt eketrosadalnes vākus. Izvēlētā monitora pieslēgšana datu tīklam neradīja problēmas – viss bija viegli saprotams. Man patika tas, ka datus iespējams redzēt tiešsaistes režīmā, kā arī lejupielādēt Excel formātā.

Izrādījās, ka dzīvokļa lielākais elektroenerģijas patērētājs ir apsildāmā grīda. Lai samazinātu tās patēriņu, mēģināšu samazināt apsildes temperatūru nakts laikā, kā arī papildus siltināt telpu sienas.

Māra pieredze

Dzīvoju privātmājā un mājsaimniecībā mēnesī patērēju 350 kWh elektroenerģijas. Elektroenerģijas patēriņa monitoru es izmantoju, lai noskaidrotu, kuras elektroierīces mājsaimniecībā visvairāk patērē elektroenerģiju.

Elektroenerģijas patēriņa mērījumus es veicu vairākām ierīcēm – tie atspoguļoti tabulā.

Elektroenerģijas patēriņa mērījumi

Nosaukums Elektroenerģijas patēriņš, kWh/mēn.
Saldētava (A energoefektivitātes klase) 35
Ledusskapis, divkameru (B energoefektivitātes klase) 70
Biotualetes kompresors 110
Elektriskā plīts, cepeškrāsns, ūdens vārāmā krūze 80
Apgaismojums, dators, televizors 55
Apsildes sistēmas elektriskā daļa (ziemas periodā) 60

Izrādījās, ka lielākais patērētājs ir biotualetes kompresors. Lai gan tā jauda ir tikai 151 W, tomēr nepārtrauktā darbības režīmā kopējais patērētās elektroenerģijas daudzums ir 110 kWh mēnesī. Plānoju turpmāk izmantot baktērijas, kam nav nepieciešama intensīva gaisa pievade, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu par 30%.

Papildus es pārbaudīju arī mītus par energoefektīvajām spuldzēm un kustības sensoru elektroenerģijas patēriņu:

  • Vai tiesa, ka energoefektīvā spuldze (kompaktā luminiscences spuldze) pirmajās minūtēs pēc ieslēgšanas tērē vairāk elektroenerģijas?
  • Vai kustības sensors darba režīmā tik tiešām patērē 10 W elektriskās jaudas?

Abi mīti izrādījās nepatiesi!

Ieslēdzot 16 W energoefektīvo spuldzi, tā iesākumā spīdēja blāvi, bet minūtes laikā sasniedza maksimālo kvēli, tomēr energomonitors neuzrādīja patērētās jaudas pieaugumu. Mērot kustības sensora elektrisko jaudu, secināju, ka jauda ir mazāka par 1 W, jo energomonitors to vispār neuzrādīja.

Energomonitors nav laboratorijas mērinstruments, un manis izmantotā ierīce mērīja tikai strāvas lielumu, sprieguma vērtību iestatīju nemainīgu. Iegūtie dati varētu būt ar 10% nobīdi.