Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Lai pilna māja garšīgas enerģijas!

30. jūnijā, 2023.

Vasara vēl nebeidzas, bet konservējumu gatavošana no dārza labumiem tikai sākas, lai būtu gatavi ziemai! Pats galvenais – zināt, kā šos virtuves darbus paveikt ātrāk un efektīvāk.

Piedāvājam Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu sniegtos padomus konservēšanai, ievārījuma gatavošanai, žāvēšanai un kaltēšanai, kā arī īpašas etiķetes burciņu noformēšanai – lai gardumus burciņās atšķirtu citu no cita!

Kā burciņas sagatavot ātrāk un ērtāk

Pirms augļu, dārzeņu un burciņu mazgāšanas pārbaudi, vai ūdens jaucējkrāns ir aprīkots ar ūdeni taupošu ierīci – aeratoru. Aerators sajauc ūdeni ar gaisu, tā panākot sajūtu, ka strūklas plūsma ir lielāka, taču ūdens patēriņu samazinot par 50 %. Ja ūdens plūsma ir balta un saputota, ūdens jaucējkrāns jau ir aprīkots ar aeratoru.

Ja Tavā mājoklī ir pieejama trauku mazgājamā mašīna, izmanto to burku sagatavošanai. Trauku mazgājamās mašīna žāvēšanas process notiek augstā temperatūrā, tādējādi burkas tiek sterilizētas. Tā patērēsi krietni mazāk ūdens, jo mūsdienīga trauku mazgājamā mašīna viena cikla laikā patērē tikai  6–8 litrus ūdens. Turpretī pa krānu šāds daudzums iztek mazāk kā minūtes laikā.

Tomēr, ja šādas iespējas nav, burkas mazgā pēc iespējas karstākā ūdenī un atceries to lieki netecināt, mazgāšanas laikā regulējot ūdens plūsmu. Ņem vērā, ka trauku mazgājamo līdzekli no traukiem pilnībā var noskalot tikai ar aukstu ūdeni. Kad burkas ir rūpīgi izmazgātas un nožuvušas, tās vari sterilizēt cepeškrāsnī – 150 °C temperatūrā 15 minūtes.

Atceries! Neizmanto jau lietotus vāciņus. Lietots vāciņš ir lietots – gumijotā elastīgā plastmasas blīve iekšpusē paredzēta hermētiskai burkas noslēgšanai, un, ja tā ir kaut nedaudz bojāta, konservēšanai ieguldītais darbs gluži vienkārši var izrādīties veltīgs, jo iekonservētie produkti sāks bojāties.

  • Lai vārot lieki nepatērētu elektrību

Iesakām lietot atbilstoša tilpuma katlus ar biezu pamatni, kas diametrā pilnībā nosedz sildvirsmu vai ir pat nedaudz lielāki – tādējādi katlam nekarsīs rokturi un nebūs siltuma zudumu.

Vārīšanas laikā lietojiet katlu vākus – gan saturs ātrāk izvārīsies, gan mazāk elektrības patērēsiet.

  • Konservu pasterizēšanai

Iesakām izmantot 20 vai 25 litru tilpuma katlus – tajos vienlaikus varēsiet ievietot vairākas burciņas, tādējādi ūdeni nekarsējot vairākos maza tilpuma katlos.

Lai efektīvi izmantotu enerģiju, sākot konservu pasterizēšanu, plīts virsmu ieslēdz maksimālajā temperatūrā, līdz ūdens sāk vārīties, pēc tam plīts sildīšanas intensitāti samazini līdz vēlamajai ūdens temperatūrai.

  • Ievārījumu vārīšanai

Ogas, īpaši sarkanās, satur vērtīgos antioksidantus, kas aizsargā organismu no kaitīgajiem brīvajiem radikāļiem, kas veicina gan slimību attīstību, gan novecošanu. Taču augstā temperatūrā šie bioloģiski aktīvie savienojumi sadalās jeb iet bojā, samazinās arī citu vērtīgo vielu, tajā skaitā arī C vitamīna, daudzums. Par antioksidantu zudumu liecina ievārījuma krāsa – jo tā kļuvusi tumšāka, brūnāka, jo mazāk vērtīgo vielu atlicis. Lai ievārījums būtu veselīgs, to ieteicams vārīt vien neilgu laiku, noputot un noņemt no uguns nost.

Tādēļ piemērots ir ievārījumu cukurs, jo pēc tā pievienošanas ievārījums jāvāra ne vairāk kā 5 minūtes, bet, lietojot parasto cukuru, vismaz 10 minūtes. Turklāt uztura zinātnieki ir izpētījuši, ka ilgi vārot, sadalās ievārījumā iebērtais cukurs un veidojas veselībai nevēlama viela hidroksimetilfurfurols, kam piemīt kancerogēna iedarbība.

  • Pamēģini ko neierastu!

Plūmju–kastaņu ievārījums

Sastāvdaļas: sarkanās plūmes – 1 kg, kastaņi – 200 g, cukurs – 500 g, kardamons – 5 g, ½ laima mizas.

Pagatavošana: plūmes iegriež un blanšē verdošā ūdenī 30–45 sekundes, notīra to mizas un izņem kauliņu. Pēc tam 300 g plūmju sagriež kubiņos, bet pārējās sagriež smalki. Kastaņus novāra, līdz tie ir gatavi, notīra, sagriež kubiņos. Sasmalcinātās plūmes kopā ar cukuru sautē aptuveni 25–30 minūtes, pēc tam tās sablendē. Gatavajai masai pievieno kubiņos sagrieztās plūmes, kardamonu, laima miziņu un kastaņus, sautē vēl 5 minūtes.

  • Tvaika nosūcēju darbināšana

Lai novērstu mitruma rašanos mājoklī, vienlaikus ar plīti vienmēr jāieslēdz arī tvaika nosūcējs. Atcerieties, ka, darbinot tvaika nosūcēju, nedaudz jāpaver logs vai durvis uz citām telpām, lai nodrošinātu gaisa pieplūdi nosūcēja vilkmei. Iesakām savlaicīgi attīrīt tvaika nosūcēja filtrus, lai nosūcējs darbotos efektīvi.

Augļu žāvēšana vai kaltēšana

Augļu, ogu, dārzeņu un sēņu kaltēšanai dabiskā vidē nepieciešamas vairākas dienas, atbilstoši klimatiskie apstākļi un speciālas telpas, savukārt elektriskajā cepeškrāsnī vai speciālā žāvētājā to pašu rezultātu var iegūt vairākas reizes ātrāk.

Kaltēšanai jeb žāvēšanai cepeškrāsnī piemērotākā temperatūra ir aptuveni 40–60 ˚C, un žāvēšanas laikā vairākas reizes jāapmaisa saturs, lai nezaudētu kvalitāti. Žāvēšanas sākumā iesakām iestatīt augstāku temperatūru – līdz 90 ˚C – un vēlāk to samazināt līdz normai. Cepeškrāsns durtiņas nedaudz paveriet, lai izvadītu mitrumu.

Izmantojot žāvētāju, augļus un ogas iesakām sagriezt pēc iespējas plānākās šķēlītēs – no to biezuma ir atkarīgs žāvēšanas laiks un arī elektrības patēriņš. Žāvēšanas laiks var ilgt no 6 līdz 20 stundām, tādēļ elektrības patēriņa starpība ir būtiska.

Lejupielādējiet īpašas etiķetes burciņu noformēšanai

Tās aicinām izdrukāt un līmēt uz burciņām. Tā vienmēr zināsiet un atšķirsiet, kurā burciņā kas ir iepildīts!

Elektrum_ievarijums_420px.jpg

Vairāk sadaļu