Zemes resursu pārtēriņa diena: cilvēces rīcības nospiedums
Sena indiešu paruna vēsta, ka mēs šo zemi neesam mantojuši, bet gan aizņēmušies no nākamajām paaudzēm. Šobrīd arvien aktuālāki kļūst jautājumi - mūsu rīcība šodien, kādas sekas tas varētu radīt nākotnē, un ko tas nozīmēs nākamajām paaudzēm? Global Footprint Network katru gadu aprēķina datumu, kad jāatzīmē Zemes resursu pārtēriņa diena – diena, kad cilvēces pieprasījums pēc energoresursiem pārsniedz to, ko Zeme spēj atjaunot viena gada laikā.
2024. gadā Zemes resursu pārtēriņa dienu atzīmējam 1. augustā. Ko tas nozīmē jūsu mājsaimniecībai, un kā rīkoties, lai veicinātu nepieciešamās pārmaiņas?
Kas ir Zemes resursu pārtēriņa diena?
Zemes resursu pārtēriņa dienu aprēķina, salīdzinot cilvēces ekoloģiskās pēdas nospiedumu (cilvēces pieprasījums un tās darbības rezultātā radītā ietekme) ar planētas bioloģisko kapacitāti (spēju atjaunot un absorbēt patēriņa radītos atkritumus). Šis skaitlis tiek reizināts ar dienu skaitu gadā, rezultātā iegūstot datumu, kurā atzīmējam dienu, kad esam iztērējuši visus resursus, ko mūsu planēta spētu atjaunot viena gada laikā. Diemžēl jāsecina, ka faktiski jau dzīvojam "kredītā", jo tērējam krietni vairāk.
Pārtēriņa sekas
60% no ekoloģiskās pēdas nospieduma veido tieši oglekļa ekoloģiskā pēda, tamdēļ oglekļa emisiju samazināšana ir kritiski svarīga, lai atgūtu līdzsvaru starp patēriņu un radīto ietekmi uz vidi. Galvenās jomas, kurās cilvēka darbības rezultātā tiek radīts lielākais CO2 emisiju daudzums, ir transports, pārtika (ražošana, piegāde, atkritumi, uzturs), mājoklis, kā arī cilvēku dzīvesveids, jo mūsu paradumi veido pasauli, kādā dzīvojam. Lai uzzinātu, cik lielu ietekmi uz planētu atstāj jūsu dzīvesveids, aicinām izmantot Pasaules dabas fonda klimata kalkulatoru!
Zemes resursu pārtēriņš rada daudzas vides problēmas, tostarp, mežu izciršanu - pārmērīga koku novākšana ātrāk, nekā tie spēj ataugt, augsnes degradāciju - auglīgās augsnes izmantošana intensīvas lauksaimniecības rezultātā, bioloģiskās daudzveidības samazināšanos - sugu izzušana biotopu iznīcināšanas dēļ, kā arī klimata pārmaiņas - pārmērīgas oglekļa emisijas, kas pārsniedz Zemes spēju tās absorbēt.
Mājsaimniecībām šīs globālās problēmas rada daudz personīgākas problēmas, piemēram, augstākas pārtikas un energoresursu izmaksas, kā arī biežākas dabas katastrofas un veselības apdraudējumu, kas saistīts ar vides piesārņojumu un klimata pārmaiņām.
Kā rīkoties?
Mājokļa ekoloģiskās pēdas samazināšana ir viens no veidiem, kā veicināt Zemes resursu pārtēriņa dienas pārcelšanu uz vēlāku laiku. Vispirms veiciet sava dzīvesveida un esošo ikdienas paradumu analīzi. Talkā ņemiet arī Global Footprint Network kalkulatoru, kurā var aprēķināt savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu. Apziniet jomas, kurās varētu veikt izmaiņas, un pakāpeniski sāciet mainīt, pilnveidot savus ikdienas paradumus. Ar laiku tie kļūs par automātisku rīcību, neprasot papildu pūles.
Elektrum Energoefektivitātes centra eksperti sniedz dažus praktiskus ieteikumus:
Mājokļa energoefektivitāte
- Izvēlieties LED spuldzes: tās kalpo ilgāk un patērē līdz pat 90% mazāk elektrības nekā kvēlspuldzes.
- Atvienojiet ierīces, ja tās neizmantojat: daudzas elektroierīces patērē elektrību pat tad, kad tās ir izslēgtas. Uz to norāda mazā, spīdošā lampiņa uz ierīces. Tādējādi iespējams samazināt līdz pat 10% no kopējā mājokļa patēriņa.
- Siltumizolācija: pareiza siltināšana samazina vajadzību pēc apkures (gada aukstajos mēnešos) un dzesēšanas iekārtu (gada siltajos mēnešos) izmantošanas, tādējādi samazinot mājokļa kopējo enerģijas patēriņu. Tāpat, samazinot telpas temperatūru vien par 1 grādu, ietaupīsiet vismaz 5% enerģijas.
- Apsveriet iespēju investēt līdzekļus atjaunīgās enerģijas izmantošanā, izvērtējot saules paneļu, kolektoru un videi draudzīgu apkures risinājumus uzstādīšanu, kā arī renovācijas darbu veikšanu mājoklī.
Videi draudzīga pārvietošanās
- Brauciet ar velosipēdu vai ejiet ar kājām: īsiem braucieniem riteņbraukšana vai pastaigas ir veselīga un videi draudzīga alternatīva, savukārt lielāku attālumu mērošanai ieteicams izvērtēt sabiedriskā transporta iespējas, kā arī kopīgu braukšanu vienā automašīnā ar vairākiem līdzbraucējiem jeb kopbraukšanu. Pētījumi liecina, ka automašīnu koplietošana samazina transporta radītās emisijas vidēji par 4 % līdz 18%.
Pārdomāts patēriņš
- Izvērtējiet pirkumus un samaziniet atkritumu daudzumu, izmantojiet atkārtoti, pārstrādājiet: izvēlieties produktus ar mazāku, pārstrādājamu iepakojumu, pēc iespējas atkārtoti izmantojiet priekšmetus un nododiet tos (tajā skaitā, elektroeirīces) pārstrādei, ja iespējams.
- Atbalstiet ilgtspējīgus zīmolus: iegādājieties no uzņēmumiem, kas ir apņēmušies ievērot videi draudzīgu praksi, rūpīgi to izvērtējot, ņemot vērā zaļmaldināšanas iespēju.
- Pērciet vietējo un sezonālo pārtiku: tas samazina oglekļa pēdas nospiedumu, kas saistīts ar preču pārvadāšanu lielos attālumos.
Efektīva ūdens izmantošana
- Izvairieties no ūdens noplūdes: piloša jaucējkrāna dēļ diennakts laikā var tikt iztērēts līdz pat 90 l ūdens.
- Izmantojiet ūdeni taupošas ierīces: zemas plūsmas dušas galvas, ekonomiskās tualetes skalošanas kastes, kā arī jaucējkrānus ar aeratoru (tas sajauc ūdeni ar gaisu un var samazināt ūdens patēriņu par 50%).
- Vasaras sezonā laistiet augus agrā rītā vai vēlu vakarā, lai samazinātu iztvaikošanu, kā arī, ja iespējams, dārza darbiem izmantojiet iepriekš uzkrātu lietus ūdeni.
Atkritumu samazināšana
- Organisko atkritumu komposts: kompostējot pārtikas atliekas un pagalma atkritumus, samazināsiet atkritumu daudzumu un iegūsiet ar barības vielām bagātu augsni dārzkopībai.
- Izmantojiet atkārtoti lietojamus maisiņus, daudzreiz lietojamas pudeles un traukus, lai samazinātu plastmasas atkritumu daudzumu.
Elektrum ir par draudzīgu enerģiju un zaļāku nākotni nākamajām paaudzēm, tāpēc aicinām jūs spert pirmos soļus pretī ilgtspējīgai sabiedrībai kopā ar mums! Sāciet ar mazām pārmaiņām un dalieties savā pieredzē, ieguvumos arī ar draugiem, radiem un kolēģiem, lai tiektos uz mērķi – gudru un pārdomātu Zemes resursu izmantošanu. Citus noderīgus ieteikumus uzziniet EsmuEfektivs.lv!