Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Elektrum Drive uzlāde savieno Baltiju ar Eiropu

30. maijā, 2024.

Ansis Valdovskis, AS "Latvenergo" Baltijas elektrotransporta uzlādes direktors

Jau šī gada beigās elektroauto lietotāji Latvijā varēs uzlādēt savus spēkratus pirmajās Eiropas līdzfinansētajās uzlādes stacijās, ko attīsta Elektrum Drive Eiropas transporta tīkla (TEN-T) ceļu tīklā, piesaistot Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (CEF) finansējumu, kas sasniedz 5 500 000 EUR.

Nākotnē viens no lielākajiem notikumiem mūsu nozarē ir Eiropas līdzfinansētais lieljaudas uzlādes tīkls, ko attīstām, un tā ietvaros izbūvēsim 300 kW jaudas uzlādes stacijas 60 dažādās adresēs Latvijā. Šajās stacijās atradīsies 4 pieslēgvietas ar minimālo jaudu 150 kW spraudnī un līdz 300 kW, ja uzlādi veic viens auto. 30 šādas stacijas izbūvēsim arī Igaunijā.  

Kopumā Elektrum Drive tīklā būs 90 uzlādes stacijas visā Baltijas teritorijā, un pirmās no tām reāli dzīvē varēs redzēt jau šī gada beigās Latvijā, par ko informēsim plašāk. Lielāka un apjomīga būvniecība notiks 2025. gadā. Šādas stacijas būs visā Latvijas teritorijā, nekoncentrējoties tikai uz Pierīgu, kur šobrīd ir vairāk elektroauto lietotāju.  Uzlādes tīkls būs ar pārklājumu visā Latvijas teritorijā uz TNT ceļiem (visi lielākie A nozīmes ceļi), stacijas atradīsies  aptuveni 50 km attālumā viena no otras, ārpus pilsētām un blīvāk lielākajās pilsētās. 

Tādējādi vēlamies kliedēt šaubas un norādīt, ka tīkls nodrošinās uzlādi visiem, kam tas būs nepieciešams, un lielā jauda nozīmē to, ka uzlādei nebūs jāpatērē daudz laika. Vidēji 10 minūšu laikā var uzlādēt līdz pat 50 kWh, ja vien automašīna spēj šādu uzlādes jaudu paņemt, ar uzlādētām 50 kWh var nobraukt vidēji ap  250 km. Tātad 10 minūšu laikā, ja ir labvēlīgi nosacījumi,  var veikt uzlādi, kas nodrošina līdz pat 250 km nobraukumu. Tādējādi tas jau līdzināsies ierastajai ikdienas praksei, kad piestājam, lai izkustētos un iedzertu kafiju. Projektam esam piesaistījuši ES līdzfinansējumu. Šī ir daļa no Elektrum Drive Baltijas uzlādes tīkla attīstības plāna, kura ietvaros līdz 2026. gadam publiskai uzlādei būs pieejami jau 1200 uzlādes punkti, un līdz 2030. gadam – 3000. Jau šodien esam lielākais uzlādes tīkls Baltijā, un mūsu ambīcijas ir turpināt būt tirgus līderiem, nodrošinot modernu un jaudīgu uzlādes tīklu.

Pieprasījums pēc uzlādes pakalpojumiem ir stabils

Elektrum Drive šobrīd visā Baltijā ir ierīkojis 642 elektroauto uzlādes pieslēgvietu, kas ir ne tikai pašu uzceltas, bet arī izbūvētas mūsu sniegto pakalpojumu ietvaros, piemēram, uzbūvēta viesnīca, pie kuras ir uzlādes stacija, tai nodrošinot uzlādes pakalpojumu, izmantojot Elektrum Drive lietotni, nodrošinot tādu pašu funkcionalitāti, kāda ir mūsu stacijās. Tāpat jau šobrīd mūsu uzlādes risinājumus papildus var  izmantot visās CSDD būvētajās e-mobi uzlādes vietās, kā arī mūsu sadarbība starpfunkcionālā līmenī dažādos pakalpojumu virzienos, dod iespēju lietotājiem, piemērma, visās veikalu tīkla Lidl uzlādes vietās Lietuvā un arī Igaunijā saņemt uzlādes pakalpojumu un izmantot Elektrum Drive lietotni. 

Šogad vēlamies sasniegt vairāk nekā 800 pieslēgvietu Baltijā, un šobrīd  redzam, ka  tos arī sasniegsim. Strauji pieaug lietotāju skaits Elektrum Drive lietotnei un pakalpojumiem kopumā, šobrīd jau esam mūsu lietotāju skaitu palielinājuši līdz gandrīz 8 000 lietotāju. Tādējādi līdz gada beigām sasniegsim arī uzstādīto mērķi –vismaz 10 000 lietotāju, jo skaits pieaug ar katru mēnesi. 

2024. gada pirmajā ceturksnī Elektrum Drive lietotāji ir uzlādējuši jau 571 MW, un tās ir bijušas 25 600 uzlādes. Ar šo apjomu varētu nobraukt vairāk nekā 3 miljonus kilometru, ietaupot 350 t CO2. Jāatgādina, ka uzlāde notiek tikai ar zaļo enerģiju no atjaunīgajiem energoresursiem.

Paralēli CEF projektam turpinās tīkla attīstība, jo esam noslēguši vairākas lielas sadarbības ar partneriem: tie ir lielākie tirdzniecības centri, vairākas lielas pārtikas veikalu ķēdes, degvielas uzpildes staciju tīkli, kur jau tuvākajā laikā sāksim uzlādes staciju izbūvi. Tādējādi Elektrum Drive stacijas šī gada beigās un ar lielu pieaugumu nākamā gada sākumā redzēsim pie katra tuvējā piemājas veikala. Elektrum Drive stacijas būs ērti sasniedzamas ikdienas maršrutā ne tikai Latvijā, bet visā Baltijā. 

Ja salīdzina elektrouzlādes projektu attīstības sākumā 2019. gadā un situāciju šodien, kad mūsu mērķis ir 2030. gadā sasniegt vismaz 3 000 pieslēgvietu, jāsaka, pašlaik esam  stadijā, kad priekšdarbi jau ir paveikti. Esam atraduši labus partnerus un panākuši sekmīgas vienošanās, ir izveidots ļoti labs pārklājums, un aktīvi strādājam, lai visas šīs uzlādes vietas tiktu kvalitatīvi izbūvētas, liekot uzsvaru uz pašu objektu realizāciju. Vēlamies ar EUS izbūvi apsteigt elektroauto pieaugumu, tāpēc tīklu tā arī būvējam, lai pieslēgvietu skaits būtu optimāls – nebūtu pārāk daudz un nebūtu arī pārāk maz. Joprojām – ja kādam ir interese pie sava objekta izbūvēt staciju, esam atvērti sadarbības veidošanai. 

Vēlamies kliedēt iedzīvotāju šaubas par elektroauto uzlādes staciju attīstības pieejamību, jo uzlādes tīklus attīsta arī citi komersanti ar lieliem ambicioziem plāniem. Pēdējā laikā jaunas stacijas tiek atvērtas pie lielveikaliem, atpūtas un izklaides parkiem, kā arī degvielas uzpildes stacijās. Pašvaldības rīko izsoles, lai savās pilsētu teritorijās nodrošinātu EUS vietas. Ja pirms pāris gadiem mēs bijām rosinātāji uzlādes izbūvei pašvaldību teritorijās un bija jānodarbojas ar  skaidrošanu, kāpēc ir nepieciešama uzlādes risinājumu nodrošināšana, tad šobrīd redzam, ka pašvaldības ir mūs sadzirdējušas un jau proaktīvi veido kartes, konsultējas un izsludina izsoles. 

Tāpat arī AS "Sadales tīkli" ir ES līdzfinansēts projekts, kura ietvaros var pieteikties pieslēguma izbūvei, ja tas ir paredzēts elektrotransporta uzlādei. Tieši šobrīd AS "Sadales tīkls" ir pieejams Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda līdzfinansējums (līdz 6,5 miljoniem eiro) elektrouzlādes vai mikroģenerācijas pieslēguma vietu izbūvei. Ar šo finansējumu līdz 2026. gada 31. maijam visā Latvijā paredzēts izbūvēt kopumā 2060 pieslēgumpunktu. Komersanti var izmantot šo iespēju, un pašvaldībās interesēties par elektrouzlādes pieslēguma vietām piemērotu pašvaldību objektu nomas iespējām. 

Dati rādi, ka elektroauto lietotāju skaits pieaug, un tie kļūst stabilāki arī Latvijā. Proporcionāli redzam, ka arī uzlādēto kilovatu skaits mūsu stacijās stabili aug. Elektrum Drive lietotne ir mūsu pašu veidota, un mūsu pašu veidotajam uzlādes risinājumam ir priekšrocība –  spējam ļoti ātri reaģēt uz izmaiņām tirgū, pielāgojot risinājumu mūsu klientu vajadzībām. Aktīvi attīstām šo lietotni, norēķinos pieejami visi apmaksas veidi kopā ar citiem Elektrum pakalpojumiem vienotā rēķinā vai atsevišķi. Būs arī jauni risinājumi, ko piedāvāsim klientiem!