Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Latvijas uzņēmumi aizvien vairāk izmanto saules enerģiju

04. decembrī, 2023.

Ivita Bidere, AS "Latvenergo" preses sekretāre

Uzņēmumu vēlme kļūt energoneatkarīgiem un pieejamais līdzfinansējums saules paneļu tirgū notur augstu pieprasījumu. 2023. gada pirmajā pusgadā AS "Latvenergo" klientu noslēgto saules paneļu un saules parku daļu pārdošanas līgumu skaits pārsniedza 1 100, un mazumtirdzniecības klientiem uzstādītā saules paneļu jauda pārsniedza jau 55 MW, līdz ar to Latvenergo ir viens no vadošajiem šī pakalpojuma sniedzējiem Baltijā. 

 

Kopumā uzņēmēji vēlas uzlabot savu uzņēmumu energoefektivitāti, lai samazinātu savas darbības un ražošanas izmaksas. Saules elektrostaciju (SES) saražotā elektroenerģija ir viens no tiem veidiem, kuru uzņēmumi var ieviest, nākotnē optimizējot izmaksas. 

Galvenais motivējošais faktors klientam – visu nosaka bizness jeb tas, cik komerciāli izdevīgs ir projekts un cik ilgā laikā uzstādītie saules paneļi spēs atpelnīt veikto ieguldījumu. Šobrīd atmaksāšanās  saules paneļiem vidēji ir līdz 7 gadiem, bet tas ir atkarīgs no uzņēmuma patēriņa specifikas, pieslēguma veida un tarifa. Tā kā šobrīd elektroenerģijas cenas ir pieaugušas, klientiem tas ir vēl viens motivējošs apstāklis, kas nozīmē, ka saules paneļi var atpelnīties ātrāk. Būtisks faktors klientu izvēlē ir arī projektu realizācijas ātrums.

AS "Latvenergo" tirdzniecības zīmols Elektrum sekmīgi sadarbojas ar lielākajiem Baltijas mēroga uzņēmumiem, sniedzot savu pieredzi un zināšanas, kas palīdz nodrošināt energoneatkarību. 

2023. gada rudenī viens no Latvijā vadošajiem pārtikas ražotājiem "Orkla Latvija" uzstādījis saules paneļus uz šokolādes ražotnes "Laima" jumta, tādējādi nodrošinot aptuveni 1/4 daļu no ražošanā nepieciešamā elektroenerģijas pašpatēriņa. Investējot 255 tūkstošus eiro atjaunīgās enerģijas ražošanas projektā, plānots gadā saražot 287 MWh zaļās elektroenerģijas, nosedzot 25 % no uzņēmuma kopējā patēriņa. Gada laikā saražotā zaļā enerģija ļaus samazināt CO2 izmešus 136 tonnu apmērā, kas atbilst aptuveni 190 koku iestādīšanai. Projekta īstenošanu nodrošina AS "Latvenergo" tirdzniecības zīmols Elektrum

2023. gada 26. oktobrī viens no Baltijas lielākajiem būvmaisījumu ražotājiem – AS "Sakret Holdings" uzsāka nozīmīgu projektu – saules paneļu parka izveidi uzņēmuma ražošanas teritorijā Stopiņu pagastā.  Saules paneļu parka uzstādīšanu realizē AS "Latvenergo".

No saules paneļiem iegūto zaļo enerģiju uzņēmums izmantos ražošanas vajadzībām, šim nolūkam nodrošinot līdz 50 % nepieciešamās elektroenerģijas. Projektā plānots ieguldīt 250 000 eiro, un to iecerēts pabeigt 2024. gada pavasarī. Paredzams, ka 518 uzstādītie saules paneļi saražos vidēji 256 tūkstošus kWh gadā. Iegūtā elektroenerģija nosegs gandrīz pusi no ražošanai nepieciešamā daudzuma. 

"Būvmaisījumu ražošanai ir sezonāls raksturs, proti, lielākie apjomi tiek saražoti tieši vasarā, kad ir arī visvairāk saules gaismas. Līdz ar to tas ir racionāls solis – izmantot sezonalitāti savā labā un ņemt talkā saules enerģiju," norāda "Sakret" padomes priekšsēdētājs Andris Vanags. "Projekta uzsākšanas datums – Pasaules ilgtspējas diena – nav nejaušs. "Sakret" jau kopš darbības pirmsākumiem 2003. gadā ir ievērojis šos principus, piemēram, izmantojot vietējo produkciju un pārstrādātus materiālus. Šogad sperti divi sevišķi nozīmīgi soļi. Sākotnēji izstrādājām uzņēmuma pirmo ilgtspējas pārskatu, kas ļauj kompleksi izvērtēt mūsu darbu un plānot tālāko attīstību. Otrs solis, kas izriet no pārskatā iekļautajiem energoefektivitātes pasākumiem, ir šodien uzsāktā saules paneļu uzstādīšana."

"Ilgtspējīga attīstība ir nevis nākotnes vīzija, bet jau patlaban izmērāms uzņēmuma ekonomiskais ieguvums. Klienti, sadarbības partneri un investori pamana, izvēlas un novērtē tos, kuri strādā ne tikai efektīvi, bet arī atbildīgi pret vidi. Tādēļ lepojamies, ka mēs, Latvenergo, savas zināšanas un pieredzi zaļajā enerģētikā varam dalīt ar "Sakret", kas arī ir nacionāls uzņēmums. Šis ir piemērs, kā labākajā veidā nodrošināt energoneatkarību, izmantot vietējos atjaunīgos resursus un audzēt kapitāla vērtību Latvijā. Katra Elektrum uzstādītā saules paneļu saražotās enerģijas vienība ir ieguvums uzņēmumam, sabiedrībai, videi un valstij," uzsver Mārtiņš Čakste, AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs.

"Sakret" projektu plānots finansēt gan no uzņēmuma līdzekļiem, gan ar attīstības finanšu institūcijas "Altum" finansējuma palīdzību Atjaunošanas un noturības mehānisma ietvarā #NextGenerationEU.

Lai arī Latvijas tirgū ir pieaugusi konkurence un uzņēmumu skaits, kas piedāvā biznesa klientiem uzstādīt paneļus, vairāku gadu pieredze rāda, ka esam uzticami partneri mūsu klientiem. 

 
Vairāk sadaļu