Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Lielākā saules stacija Latgalē

28. jūlijā, 2021.

Latgali sauc par zilo ezeru zemi, tagad tajā veidojas arī sava zaļā sala – AS „Preiļu siers” ražotne, kura ir uzņēmusi savu zaļo kursu. 2015. gadā tajā darbu sāka šķeldas katlumāja, mērķtiecīgi investēts CO2 samazināšanā ražošanas procesos, pagājušajā gadā tika modernizētas ražotnes notekūdeņu attīrīšanas iekārtas. Šogad ir pievienojies jaunums uz šķeldas noliktavas jumta – sava saules enerģijas elektrostacija, kas ir lielākā Latgalē. 

Intervija ar AS “Preiļu Siers” valdes priekšsēdētāju Jāzepu Šņepstu, kurš saimnieko, lai nākamās paaudzes dzīvotu tik skaistā Latvijas zemē kāda tā ir šobrīd.

Cik zaļi saimnieko Latgalē? Ar ko jau izceļas „Preiļu siers”?

Domāju, ka Latgale zaļās saimniekošanas ziņā ne ar ko īpašu neatšķiras no pārējiem Latvijas novadiem. Es gribētu atbildi uz šo jautājumu iedalīt trīs daļās: lielais bizness, bizness hobija līmenī un katra cilvēka māka un griba dzīvot un saimniekot zaļi. Lielajā biznesā zaļai saimniekošanai jāiet roku rokā ar ekonomisko pamatojumu, jo, ja tu būsi  super zaļš, bet nekonkurētspējīgs, tad tavs bizness ātri beigsies. Ja runājam par mazo biznesu vai piemājas saimniecībām, tad, protams, iespējas ir plašākas, finansiālo rocību ir vienkāršāk pieskaņot tirgus situācijai. Un pats galvenais ir katrs no mums, cik mēs paši ikdienā rīkojamies zaļi, šķirojot atkritumus, izvēloties vienu vai otru preci vai pat tik elementāri kā aiz sevis izslēdzot gaismu.

Ja runājam par a/s „Preiļu siers”, tad, kā jau minēts iepriekš, šķeldas katla uzstādīšana bija ekonomiski pamatots un drošības lēmums, jo dabasgāzes cena nemitīgi auga, un līdz ar nestabilo ārpolitisko situāciju dabasgāzes piegāde varēja tikt apdraudēta. Protams, bez finansiālajiem un drošības ieguvumiem ir patīkami apzināties, ka siltumam, kas ir viens no svarīgākajiem piena pārstrādes energoresursiem, tiek izmantota atjaunojamā biomasa un būtiski tiek samazināti CO2 izmeši. Arī notekūdeņu attīrīšanas iekārtās investējām, lai būtu droši gan no ražošanas viedokļa, gan arī no dabas aizsardzības viedokļa. Rūpnīcā ir ieviesta un tiek uzturēta arī Energopārvaldības sistēma, kas dod zināmas priekšrocības un, protams, uzliek zināmus pienākumus un saistības.

Kādas ir „Preiļu siers” vērtības attiecībā uz ražošanu, vidi?

Mūsu vērtības iet roku rokā ar kvalitatīvu, racionālu un maksimāli energoefektīvu mūsu pamatprodukta – siera „Čedars” ražošanu. Šobrīd varu teikt, ka tehnoloģiju ziņā esam mūsdienīgs un moderns uzņēmums, esam izauguši un attīstījušies līdz praktiski bezatlikumu ražošanai, kur katrs piena kilograms tiek pārstrādāts un saražoti pasaules tirgos pieprasīti un novērtēti produkti. Attiecībā uz vidi ik reizi mudinu savus darbiniekus sākt ar sevi, kā jau minēju iepriekš - izslēgt gaismu, izejot no telpas, salabot pilošu ūdens krānu, ziemā aiz sevis aizvērt durvis. Rūpnīcas kontekstā zinu, ka, attīstoties tehnoloģijām, zaļajai domāšanai un saimniekošanai, mums vēl lieli darbi priekšā. Ļoti gribas nākamajām paaudzēm atstāt mūsu zemīti un dabu tikpat apbrīnojamu un skaistu kā šobrīd.

Izvēloties nostāties uz zaļās enerģijas ceļa, jūsu nākamais solis ir saules enerģija. Kā nonācāt pie šī lēmuma?

Jāsaka godīgi, ka šis mums bija jau trešais piegājiens saules enerģijas izmantošanas izvērtēšanai. Pirmais, ja nemaldos, bija 2009. gadā, otrs 2015. gadā. Un,  lai vienā teikumā pateiktu, kāpēc toreiz tālāk par saules enerģijas priekšizpēti mēs netikām, jāsaka, ka aprēķini liecināja – lai būtu vismaz minimāls pienesums, ar saules paneļiem būtu jānoklāj visa rūpnīcas teritorija. Latvijā šī enerģijas nozare bija gana jauna un neizpētīta, un izmaksas bija kosmiskas. Šodien, pateicoties jaunākajām tehnoloģijām, šajā nozarē ir pavisam cits elektroenerģijas pienesums no viena kvadrātmetra saules paneļu laukuma, ir garantēta un, pats galvenais, pārbaudīta saules paneļu ilgmūžība. Vienkāršiem vārdiem sakot, ar katru dienu saules elektroenerģijas ražošana un izmaksas sāk palikt arvien pievilcīgākas.

Tātad tā ir ne tikai emocionāla, bet arī racionāla izvēle – noteikti ir rēķināts, vai un cik ilgā laikā atmaksāsies, cik izmaksās viena kilovatstunda?

Protams, tika rēķināts un domāts, kurā vietā un cik daudz paneļu liksim un kādi būs ieguvumi. Zināms darbs tika ieguldīts arī potenciālo piegādātāju apzināšanā un izvēlē. Šobrīd uzceltās saules paneļu elektrostacijas maksimālā jauda ir 0,15 MW , un tās teorētiskais atmaksāšanas laiks ir 7 gadi ar nosacījumu, ka visa saražotā elektroenerģija tiks izmantota pašpatēriņam. To mēs varam nodrošināt, jo rūpnīca strādā nepārtraukti visa gada garumā.  

Vai ir arī rēķināts, par cik tonnām samazināsies CO2 izmešu apjoms?

Jā, tādi aprēķini tika veikti, un samazinājums būs  16 tonnu CO2 izmešu gadā.

Cik lielas ir jūsu ražotnes vajadzības un cik daudz saules enerģija no tām var nodrošināt?

Elektroenerģija rūpnīcai ir viena no lielākajām energoresursu izmaksu pozīcijām, kas, protams, lielā mērā ir saistīts ar OIK maksājumiem. Tas bija arī viens no stūrakmeņiem lēmumam par saules elektrostacijas būvniecību. Rūpnīcas vidējam elektroenerģijas patēriņam ir sezonāls raksturs. Vēlā rudenī, ziemā un agrā pavasarī tas ir mazāks, jo mazāks ir pārstrādātā piena daudzums, turpretī vasarā elektroenerģijas patēriņš pieaug. Tieši tāpat ir arī ar saules enerģiju, ziemā saulītes mazāk, un vasarā vairāk. Mēs rēķinām, ka saulainā ziemas dienā saules elektrostacija saražos aptuveni 1/6 daļu mums nepieciešamās elektroenerģijas, bet saulainā vasaras dienā aptuveni 1/9 daļu.

Saka, ka rati ir jātaisa ziemā – kā ir ar saules paneļu uzstādīšanas laiku, vai likāt tos ziemā vai vasarā? 

Mūsu mērķis bija realizēt šo projektu vasaras sākumā, lai jau pirmajā gadā no saules paņemtu maksimumu enerģijas. Tas arī izdevās, līgums par projekta izstrādi, saules paneļu piegādi un uzstādīšanu ar AS” Latvenergo” tika noslēgts šī gada janvāra beigās, bet jūnijā mūsu saules paneļu elektrostacija tika pieņemta ekspluatācijā.

Ko es kā pircējs ar to saņemšu, izvēloties Preiļu siera produktu,?

Esam parēķinājuši, ka saulainā dienā ar saules paneļiem saražotās elektroenerģijas ir pietiekami, lai tiktu darbināta viena siera „Čedars” ražošanas līnija. Tas nozīmē, ka pircējs, izvēloties „Preiļu siera” saražoto sieru „Čedars”, tā fantastiskajai garšai kā pievienoto vērtību iegādājas arī saules siltumu. 

 

Vairāk sadaļu