Sadales pakalpojumu tarifi

2023. gada 1. jūlijā stājās spēkā jaunie sadales sistēmas pakalpojumu tarifi, ko veido maksa par elektroenerģijas piegādi un maksa par pieslēguma nodrošināšanu. 

Svarīgi! Saeima apstiprinājusi grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā.  Šie grozījumi paredz sadales sistēmas tarifa fiksētās daļas (jaudas uzturēšanas maksas) samazinājumu mājsaimniecībām (fiziskām personām) par 60%. Samazinājums paredzēts laikā no 2023. gada 1. septembra līdz 31. decembrim un fizisku personu pieslēgumiem tiek piemērots automātiski.

Aicinām iepazīties ar biežāk uzdotajiem jautājumiem par sadales pakalpojumu tarifu maiņu.

Sadales pakalpojumu tarifu izmaiņas

Kā veidojas kopējā maksa par elektrību?

Maksa par elektrību veidojas no 3 daļām:

  • Sadales sistēmas pakalpojumi – elektroenerģijas pieslēguma nodrošinājums, nepārtraukta elektroenerģijas piegāde un skaitītāju apkalpošana, ko veic AS “Sadales tīkls”.
  • Elektroenerģijas cena – ietver sevī ražošanas un tirdzniecības izmaksas. Šī ir daļa, kas mainās atkarībā no izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja. 
  • Pievienotās vērtības nodoklis, ko nosaka valsts. 

Maksājuma daļa, kuru skāra tarifu izmaiņas, ir sadales sistēmas pakalpojumi. 

Kas ir sadales sistēmas pakalpojumi?

Sadales sistēmas pakalpojumi ir elektroenerģijas fiziskā piegāde klientiem, tai skaitā pieslēguma nodrošinājums, elektrības piegāde un skaitītāju apkalpošana, ko nodrošina AS „Sadales tīkls”. Maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem ir valsts regulēta, un tā ir vienāda neatkarīgi no elektroenerģijas tirgotāja.

No 01.07.2023. ir spēkā divu veida tarifi, kuri atšķirsies ar fiksētās un mainīgās daļas īpatsvaru:

  • "Pamata" tarifi, kas ir piemēroti regulāram ikdienas patēriņam.
  • "Speciālie" tarifi, kas ir piemēroti ļoti mazam vai sezonālam patēriņam, kad pieslēgums tiek izmantots neregulāri vai patērējot ļoti maz elektrības, piemēram, tikai periodiski apdzīvotam dzīvoklim vai vasarnīcai ziemas periodā, uzņēmumiem ar sezonālu darbību, garāžām, pagrabam vai tamlīdzīgi.

Lai aprēķinātu, kāds tarifs ir piemērots jums, aicinām izmantot AS "Sadales tīkls" tarifu kalkulatoru. Pieteikt sadales sistēmas tarifa izmaņas jūs varat, autorizējoties portālā e-st.lv.

Vai un kā klients var ietekmēt maksājumu par Sadales pakalpojumiem?

Maksu par pieslēguma nodrošinājumu klientam jāmaksā arī tad,  ja tā netiek patērēta nemaz. Situācijās, kad uz laiku ir atslēgts skaitītājs, elektroenerģija jūsu objektam tāpat tiek piegādāta, tādēļ maksa par pieslēguma nodrošināšanu arī šajā gadījumā paliek spēkā.

Jūs varat ietekmēt savu maksājumu par pieslēguma nodrošinājumu, pārliecinoties, vai jūsu objektam pieslēgtā slodze ir optimāla, vai to nevar samazināt. Lai izvērtētu, kāds pieslēgums Jūsu objektā nepieciešama, aicinām izmantot AS “Sadales tīkls” izstrādāto slodzes kalkulatoru. Noskaidrojot savai mājsaimniecībai atbilstošāko pieslēguma veidu, jūs varat saprast, vai nepārmaksājat par neefektīvi izmantoto slodzi. Tomēr, pirms pieņemat lēmumu par slodzes izmaiņām, iesakām konsultēties ar sertificētiem elektrospeciālistiem vai uzņēmumiem, kas sniedz šāda veida pakalpojumus!

 

Citi biežāk uzdotie jautājumi

Kā es varu samazināt pieslēguma jaudu?

Jūs bez maksas varat veikt slodzes izmaiņas, aizpildot pieprasījumu šeit vai AS “Sadales tīkls” portālā. 

Tomēr, pirms pieņemat lēmumu par slodzes izmaiņām, iesakām konsultēties ar sertificētiem elektrospeciālistiem vai uzņēmumiem, kas sniedz šāda veida pakalpojumus! 

Ja Jums ir nepieciešama palīdzībai, lai izvērtētu, kāda pieslēguma jauda Jūsu objektā nepieciešama, aicinām izmantot slodzes kalkulatoru. Tas ir AS “Sadales tīkls” izstrādāts informatīvs rīks, kas palīdz noteikt – cik liela slodze aptuveni nepieciešama jūsu norādīto elektroiekārtu lietošanai. Noskaidrojot savai mājsaimniecībai atbilstošāko pieslēguma veidu, jūs varat saprast, vai nepārmaksājat par neefektīvi izmantoto slodzi. 

Ievadot kalkulatorā savas mājsaimniecības platību, fāžu skaitu, kā arī izmantotās elektroiekārtas, aprēķiniet, cik liela slodze nepieciešama jūsu norādīto elektroiekārtu vienlaicīgai izmantošanai. 

Slodzes kalkulatoru meklējiet šeit.

Vai periodā, kad uz laiku atslēgts skaitītājs, man jāmaksā par sadales sistēmas pakalpojumiem?

Lai gan jums uz laiku ir atslēgts skaitītājs, elektroenerģija jūsu objektam tāpat tiek piegādāta, tādēļ maksa par pieslēguma nodrošināšanu arī šajā gadījumā paliek spēkā.

Ja līgumu par elektroenerģijas saņemšanu noslēdzu mēneša vidū, kā tiks aprēķināta maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem šajā mēnesī?

Maksa tiks aprēķināta proporcionāli dienu skaitam, kas pagājušas kopš līguma noslēgšanas. 

Vai maksa par pieslēguma nodrošināšanu jāmaksā par katru no pieslēguma vietām, kas apvienotas vienā līgumā?

Jā, maksa tiek piemērota par katru AS “Sadales tīkls” pieslēguma vietu. 

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!