Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Dzīvības enerģija – šodienas fundaments, rītdienas spēka avots

16. maijā, 2018.

Dabas koncertzāles koncerti 22. jūnijā un 14. jūlijā.

Sagaidot Latvijas simtgadi, „Dabas koncertzāle” un Latvenergo vienojas kopīgam projektam – stāstam par dzīvības enerģijas avotu hloroplastu.

2018. gada vasarā otro gadu pēc kārtas Latvenergo koncerns pievienojas zinātnes, mākslas un mūzikas performancei „Dabas koncertzāle”, kas nu jau vairāk nekā desmit gadus aktualizē un spēcina mijiedarbību starp cilvēku un dabu. Šogad 22. jūnijā Salaspils novada Daugavas muzejā un 14. jūlijā Lūznavas pagastā pie Zosnas ezera aicinām ikvienu interesentu piedalīties performancē, lai kopīgi iepazītu, izzinātu un izprastu, kā darbojas dzīvības enerģijas fundaments – hloroplasts jeb agente vitae (dzīvības aģents). Tas ir paslēpies augu šūnu dzīlēs, un par tā klātesamību dzīvības enerģijas apļa molekulārajā pasaulē liecina vien zaļā krāsa augos un aļģēs. Kas tas īsti ir un vai dzīvības enerģijas rašanās/ veidošanās  process uz zemes iedomājams bez hloroplasta, atbildes sniegs šī gada „Dabas koncertzāles” performances.

Ūdens, gaismas enerģija un augu spēks ir dzīvības formulas pamatā. 

Lai sniegtu savu artavu performances informatīvi izglītojošās daļas veidošanā, Latvenergo šogad divās izzinošajās darbnīcās stāstīs par uzņēmuma iesaisti un atbildību dzīvības enerģijas ilgtspējas nodrošināšanā – mākslīgo zivju nārsta ligzdu veidošanu un upju tīrīšanu. Apliecinot projektu īstenošanai nepieciešamo ciešo sadarbību starp uzņēmumu un partnerorganizācijām, darbnīcu vadīšanu uzticam biedrības „Mēs zivīm” pārstāvjiem un hidrobiologam prof. Andrim Urtānam.  

2017. gada pavasarī Latvenergo aizsāka upju tīrīšanas iniciatīvu, šādi apliecinot atbildību par ilgtspējīgu atjaunīgo resursu lietošanu elektroenerģijas ražošanā. Savukārt  šogad „Dabas koncertzāles” performancēs Latvenergo upju tīrīšanai veltītajā darbnīcā stāstīsim par paņēmieniem upes plaušu ventilēšanai – akmeņu likšanu upē, kas bagātina ar skābekli ūdenstilpni, mazina sanešu veidošanos, kā arī atbildēsim uz jautājumiem par upju tīrīšanu. 

Mākslīgo zivju nārsta ligzdu veidošanas darbnīcā ikviens varēs izmēģināt spēkus ligzdas siešanā, kā arī iztaujāt ekspertus, kad un kāpēc nepieciešams veidot mākslīgās zivju nārsta ligzdas, kurās ūdenstilpēs tās ievietojamas, kā arī kurām zivju sugām tās palīdz iznārstot un vēlāk kalpo kā drošs patvērums mazajām zivtiņām.

Nekavējieties!  22. jūnijā no plkst. 18.00 tiekamies Daugavas muzejā, bet 14. jūlijā no plkst. 18.00 pie Zosnas ezera. 

Daba vienmēr ir laba!
/P. Brūveris/

Vairāk sadaļu