Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Novērojams straujš elektrības cenu kāpums visā Eiropā. Kāpēc tā notiek?

12. septembrī, 2018.

Karstā un sausā vasara, ko šogad varējām baudīt arī Latvijā, nav palikusi bez sekām – visā Eiropā būtiski pieaugušas elektroenerģijas cenas.

Tas skar arī Latvijas iedzīvotājus, jo elektrības cenas Baltijas valstīs nosaka kopējā situācija Ziemeļvalstīs un Eiropā. Skaidrojam faktus, kas ietekmējuši elektroenerģijas cenas kāpumu.

Enerģijas pieprasījums liels, bet piedāvājums mazs?

No karstuma visā Eiropā cilvēki slēpušies kondicionētās telpās, un ar kondicionēšanas sistēmu intensīvo darbību ir pieaudzis kopējais elektroenerģijas patēriņš. Turklāt, lietus šai laikā tikpat kā nav lijis, ūdens līmenis krities, vējš norimis. Šādos apstākļos elektroenerģiju saražot pietiekamā daudzumā, izmantojot vien hidroelektrostaciju un vēja staciju jaudu, nav bijis iespējams. Jūlijā hidroelektrostaciju izstrāde un ūdens pietece bijusi vēsturiski zemākā no novērojumu sākuma. Eiropā šāda situācija pēdējo reiz bijusi 1866. gadā.

Talkā ņemti citi energoresursi – fosilie kurināmie

Lai segtu pieaugušo elektrības pieprasījumu, šovasar elektrības ražošanai vairāk izmantoja fosilā kurināmā stacijas. Un līdz ar vispārējo energoresursu (naftas, dabasgāzes, ogļu) cenu pieaugumu pasaulē, elektroenerģijas cena gada laikā būtiski pieaugusi arī Latvijā. Ziemeļvalstīs kopš pērnā gada augusta cenas pieaugušas par 88 %, Igaunijā par 52 %, mums Latvijā – par 58 %.

Vairāk par to, kā fosilo kurināmo cenas ietekmē elektroenerģijas cenu Latvijā un citur Eiropā, aicinām lasīt intervijā ar mūsu Tirdzniecības daļas vadītāju Gunti Lūsi.

Kā to izjutīsim katrs no mums – elektroenerģijas patērētājiem?

Lai gan elektroenerģijas daļa no kopējās maksas par elektrību ir aptuveni 1/3, cenu kāpumu kādā mērā izjutīs ikviens elektroenerģijas patērētājs, neatkarīgi no izvēlētā elektrības tirgotāja.

Ja esat izvēlējies biržas cenas produktu, piemēram, Elektrum Dinamiskais, cenu pieaugumu elektrības rēķinā redzējāt jau pavasarī, jo norēķināties pēc faktiskajām cenām elektrības biržā. Savukārt, ja Jums ir kāds no fiksētas cenas produktiem, elektrības cena Jums paliks nemainīga līdz izvēlētā produkta termiņa beigām. Vairāk par fiksētās un biržas cenas atšķirībām aicinām lasīt šeit.

Septembrī atsākoties mācībām skolās, elektrības patēriņš pieaug, taču nokrišņu daudzuma palielināšanos neprognozē. Līdz ar to arī elektrības cenu prognozes saglabājas augstas. Tas, kāda būs šī gada ziema Eiropā, ietekmēs elektrības cenu līmeni. Ja ziema būs auksta, arī elektrības cenas var saglabāties augstas.

Neskatoties uz elektroenerģijas cenu kāpumu tirgū, jūs elektrību varat tērēt gudri un efektīvi, tādējādi samazinot savas izmaksas. Tāpēc vērts ieskatīties praktiskos padomos no Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistiem, kā elektroenerģiju tērēt efektīvāk. Lasīt vairāk par energoefektivitāti!

Vairāk sadaļu