Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Radīti drošākie akumulatori pasaulē

05. oktobrī, 2016.

Elektroenerģijas uzkrāšana kļūst arvien drošāka un videi draudzīgāka, jo šīs tehnoloģijas attīstās roku rokā ar jaunākajiem energoefektivitātes un enerģijas taupīšanas risinājumiem. Tas ļauj lietotājiem ietaupīt arvien vairāk elektroenerģijas, maksājot mazāk par šī resursa izmantošanu. Ir pieejams samērā daudz inovatīvu un efektīvu elektrības uzkrāšanas tehnoloģiju, bet risinājums, ar kuru iepazīstināsim šajā rakstā, šobrīd ir viens no drošākajiem, ja ne pats drošākais pasaulē. To var aplūkot Elektrum Energoefektivitātes centrā Jūrmalā, Jomas ielā 4.

Saules enerģiju arī var “sakrāt”

Iedomājieties, ka pirktās enerģijas taupīšanas nolūkā jūs savā privātmājā uzstādāt saules baterijas, taču elektroenerģiju tās ražo tikai pa dienu. Lai uzkrāto elektroenerģiju izmantotu vakarā, kad pārrodaties no darba un kad saule vairs nespīd, tā ir jāuzkrāj. Protams, jūs varat mēģināt ieprogrammēt veļasmašīnu, trauku mazgājamo mašīnu vai ventilācijas iekārtas tā, lai tās veic savas funkcijas jūsu prombūtnes laikā, tomēr kafiju jūs prombūtnē nevārīsiet, matus nežāvēsiet un veļu negludināsiet. Arī apkopotie viedo elektroenerģijas skaitītāju dati pierāda, ka lielākais elektroenerģijas patēriņš mājsaimniecībās gandrīz vienmēr ir rītos un vakaros. Proti, kad cilvēki atrodas mājās. Daudz pareizāk un loģiskāk būtu saules elektroenerģiju uzkrāt un izmantot tikai tad, kad jums tā ir nepieciešama.

Tradicionāli šo jautājumu risina ar akumulatoru palīdzību. Atkarībā no saražotās vai nepieciešamās elektroenerģijas apjoma tiek uzstādīts noteikts skaits akumulatoru, kuros elektroenerģija attiecīgi uzkrājas. Tomēr ar tā dēvēto svina-skābes vai gēla (GEL) akumulatoru uzstādīšanu, ko šobrīd izmanto faktiski visur, ir saistīta vesela virkne neatrisināmu problēmu.

“Pilnā izlāde” vairs nav katastrofa!

Galvenā svina-skābes vai GEL akumulatoru problēma ir tāda, ka faktiski tie nepieļauj t. s. “pilno izlādi”. Tas nozīmē, ka nav ieteicams šos akumulatorus izlādēt vairāk par 50%. “Pilnā izlāde” svina-skābes vai GEL akumulatorus sabojā jeb “nogalina”. Gandrīz katrs, kam ir automašīna, būs ar šo problēmu saskāries. Ja akumulators ir pilnībā izlādējies un palicis šādā stāvoklī vairākas stundas vai pat dienas – tas  vairs nebūs lietojams.

Akumulatora “dziļo izlādi” – izlādi par vairāk nekā 50% – visi akumulatori nemaz nepieļauj.  Savukārt ja akumulators ir uzlādēts ne vairāk par 30% no savas kapacitātes un tādā stāvoklī atrodas kaut vai tikai dažas stundas, šī akumulatora kalpošanas laiks ievērojami samazinās, jo uz svina platēm sāk veidoties lieli svina sulfāta kristāli, kas apgrūtina elektrolīta saskari ar plašu aktīvo virsmu. 

Kādas ir alternatīvas? Vai tādas vispār ir?

Laba alternatīva ir kompānijas “Aquion Energy” radītie hibrīdo jonu sālsūdens akumulatori Aspen, kas šajā ziņā ir absolūti revolucionāri. Tie ne tikai pieļauj “pilno izlādi”, bet izlādētā stāvoklī var atrasties ilgstoši, pat mēnešiem ilgi.

 Sālsūdens akumulatori Aspen

Sālsūdens akumulatori Aspen

Kā stāsta “Solar Power Group” pārstāvis Dainis Millersons, praksē tas nozīmē, ka lietotājam nav jāuztraucas par šo akumulatoru pastāvīgu uzlādēšanu – tiem nekas slikts nevar notikt. Pat ja tie stāvēs tukši, nemainīsies ne akumulatoru kalpošanas ilgums, ne arī jauda, ar kuru tie strādās uzlādēti.

Millersons norāda, ka tā ir milzu priekšrocība vietās, kur elektroenerģijas tīkls nav pieejams, piemēram, ekoloģiskās saimniecībās vai vasaras mājās. Tur, kur objektīvi nav iespējams pieslēgt elektroenerģijas tīklu vai arī tas nav ekonomiski izdevīgi.

Privātmāju īpašniekiem vairs nav jāuztraucas, kā  ziemas sezona ietekmēs akumulatorus. Saulainā dienā saules baterijas Aspen akumulatorus lādēs, savukārt, ja saule nespīdēs, akumulatori stāvēs daļēji vai pilnībā tukši, un līdz pavasarim ar tiem nekas slikts nenotiks. Pavasarī elektroenerģiju atkal būs iespējams lietot bez raizēm. 

Lietojuma iespēju daudzveidība pārsteidz

Vēl viena joma, kurā Aspen akumulatorus varētu plaši izmantot, ir lauksaimniecība. “Augu automātiskajai laistīšanai, dīķu aerācijai vai, piemēram, elektriskajam ganam, kā arī citur, kur nav iespējams vienmēr garantēt, ka elektroenerģija būs pieejama pastāvīgi. Akumulatoru var uzlādēt kaut vai ar degvielas ģeneratoru un atstāt to darboties, kā arī nepārdzīvot, ja akumulators būs iztērējis savu lādiņu un kādu laiku stāvēs tukšs,” skaidro “Solar Power Group” pārstāvis. 

Millersons atzīst, ka Aspen akumulatori nav paredzēti tikai alternatīvās elektroenerģijas uzkrāšanai. Tos tāpat kā parastos svina-skābes vai GEL akumulatorus var uzlādēt gan no tīkla, gan arī no jebkura veida ģeneratora. Vienīgā atšķirība – tie pēc tam nav jāuzrauga. Akumulatori darbojas apkārtējas vides temperatūrā no –5 °C līdz +40 °C, kas pēc  akumulatoru pasaules standartiem arī ir revolucionārs rādītājs. 

Turklāt apkārtējās vides temperatūras amplitūda, kurā akumulatori strādā bez problēmām, un “pilnā izlāde” nav vienīgās Aspen akumulatoru priekšrocības salīdzinājumā ar parastajiem svina-skābes akumulatoriem. Trūkums otriem ir to ķīmiskais sastāvs, kas ir kaitīgs gan cilvēkam, gan arī dabai ar visām izrietošajām sekām. 

Tā kā svina-skābes akumulatoru sastāvā ir sērskābe, gadījumā, ja tiek sabojāts korpuss, skābe un tās tvaiki var ne tikai nopietni kaitēt cilvēkam, bet arī sabojāt jebko, kas atrodas telpā. Tāpēc, piemēram, industriālām vajadzībām svina-skābes akumulatorus novieto atsevišķās akumulatoru telpās, kuras speciāli vēdina un kurās jāievēro īpaši drošības noteikumi. Turklāt gan parastie skābes, gan arī AGM un GEL akumulatori pēc tam, kad nokalpojuši savu laiku, ir bīstami un atsevišķi utilizējami atkritumi.

Savukārt hibrīdo jonu sālsūdens akumulatori Aspen ir draudzīgi videi un cilvēkam, jo to sastāvā nav nevienas kaitīgas vai nepārstrādājamas vielas.

 Akumulatoru bloka novietojums

Akumulatoru bloka novietojums

Šis ir vienīgais akumulators pasaulē, kuram ir “crodle to crodle” (no šūpuļa līdz šūpulim) sertifikāts. Tas nozīmē, ka pats produkts un visas tā sastāvdaļas ir utilizējamas un videi draudzīgas. “Šo akumulatoru jūs varat glabāt kaut vai guļamistabā. Arī tad, ja akumulatoram kaut kas atgadīsies, jūsu veselībai tas nekaitēs,” uzsver Dainis Millersons.

Vairāk sadaļu