Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Vai jums un jūsu skolēnam ir atbilstoši iekārtots un apgaismots rakstāmgalds?

05. aprīlī, 2020.

Teju katrā ģimenē viena istaba nu tiek iekārtota par darba telpu vai mācību klasi. Ņemot vērā garās stundas, kas mums pašiem vai skolēniem jāpavada šajā vidē, ir svarīgi pārbaudīt, vai iekārtotā darbavieta ir ergonomiska un atbilstoša darbam.

Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistiem ir vairāki padomi skolēna mācību vietas iekārtošanai.

Kur novietot rakstāmgaldu un kā to iekārtot?

Darba vietu vēlams iekārtot gaišā, saulainā un klusā telpā, kura ir arī labi vēdināma. Lai maksimāli izmantotu saules gaismu, galdu ieteicams novietot loga tuvumā. Šādā gadījumā jāparūpējas, lai logs ir aprīkots ar žalūzijām vai aizkariem, lai būtu iespējams kontrolēt saules gaismas daudzumu telpā.

Rūpējoties par bērna veselību, pievērsiet uzmanību arī mēbeļu izvēlei. Izraugieties mēbeles – galdu un krēslu –, kas pielāgojas bērna fizioloģijai. Laika gaitā, bērnam augot, būs nepieciešams regulēt galda virsmas un krēsla sēdekļa augstumu. 

  • 120 centimetru garam bērnam vēlamais krēsla sēdekļa augstums ir 32 cm un galda virsmas augstums – 52 cm; 
  • 160 centimetru garam bērnam vēlamais krēsla augstums ir 40 cm, savukārt galda virsmas – 69 cm. 

Vieglākais veids, kā pārbaudīt, vai skolēna darba vieta ir ergonomiska, ir pavērot, kā bērns sēž – vai ceļgali ir saliekti 90 grādos un pēdas ir pilnībā balstītas pret zemi, kā arī, vai, roku apakšdelmus uzliekot uz galda, rokas ir saliektas nedaudz vairāk kā 90 grādos.

Ja mācībām ir nepieciešams dators, jāpārliecinās, vai monitors atrodas izstieptas rokas attālumā no sēdvietas un vai tā augšējā daļa ir zem acu līmeņa. Skolēna darba vietu ar datoru vēlams novietot tādā vietā, kur uz tā monitoru no logiem nespīd saules stari, pretējā gadījumā, ilgstoši lietojot datoru, radīsies redzes apgrūtinājums. Tāpat jāraugās, lai monitorā neveidojas atstarojumi no lampām.

Saudzēsim skolēna redzi! Kā izvēlēties pareizu apgaismojumu?

Darba vietas apgaismojums ir ļoti būtisks faktors, kas, nepareizi izvēlēts, var nogurdināt redzi, savukārt pareizi izvēlēts var uzlabot mācīšanās spējas. Ja apgaismojums ir pārāk vājš, acs papildus saspringst, lai iegūtu skaidru attēlu. Šādā apgaismojumā acis ātri pārpūlas un nogurst, un tas var izraisīt diskomfortu – rodas sajūta, ka acis spiež, attēls kļūst miglains, rodas sāpes acu un uzacu rajonā, arī galvassāpes. Medicīnā šādu acs diskomfortu dēvē par nogurušās acs sindromu.

Mācību vietas izgaismošanai nepietiks tikai ar telpas vispārējo apgaismojumu, noteikti ir nepieciešama arī galda lampa, kas izgaismo visu galda virsmu. 

Ieteicams izvēlēties lampu ar regulējamu augstumu. Ja bērns ir labrocis, galda lampa jānovieto kreisajā pusē, lai rakstīšanas brīdī uz burtnīcas nekristu ēna. Savukārt kreiļiem – labajā pusē. Tāpat galda lampas augstums jānoregulē tā, lai gaisma tiešā veidā nespīdētu skolēna acīs, bet gan uz darba virsmas. Ja nepieciešams veikt sīkākus, rūpīgākus darbus, galda lampu var noregulēt tuvāk galda virsmai, lai spilgtāk izgaismotu darba vietu. Cītīgi mācoties, svarīgi atcerēties, ka jāieslēdz gan telpas apgaismojums, gan galda lampa, lai nenodarītu pāri redzei. Savukārt, pārtraucot darbu pie rakstāmgalda, sākumā ieteicams izslēgt galda lampu un tikai tad griestu lampu, lai neapžilbinātu acis.

Skolēna darba galda lampai būs piemērota LED spuldze ar 806 lūmeniem, kas ir līdzvērtīga 60 vatu kvēlspuldzei. Gaismas plūsma, ko mēra lūmenos, vienmēr ir norādīta uz spuldzes iepakojuma, un to apzīmē ar “lm”. Jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldzīte. 

Arī gaismas krāsai ir nozīme skolēna pašsajūtai

Krāsas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar burtu „K”, un tā vienmēr ir norādīta uz spuldzes iepakojuma. 

Gaismas krāsa ir ļoti svarīgs spuldzes izvēles parametrs. LED spuldzes ir pieejamas ar dažādu gaismas nokrāsu, pat zilganīgu. Atpūtas telpās ieteicams izmantot silti balto gaismu, kas atbilst 2700–3200 K, bet darbistabā – baltu gaismu, kas atbilst 3200–4000 K.

Atkarībā no izvēlētās gaismas krāsas mainīsies arī skolēna pašsajūta šajā telpā. Ja silti balta gaisma  nomierinās un atslābinās, tad baltā gaismā bērns būs aktīvāks un būs vieglāk koncentrēties mājas darbiem. Gaismas krāsas ietekmi uz cilvēka organismu var izskaidrot, vērojot mūsu ideālo gaismas avotu – sauli. No rīta un vakarā tā ir dzeltenīga, savukārt dienas vidū, kad aktīvi darbojamies, tā izstaro spilgtu un salīdzinoši aukstu gaismu – aptuveni 5500 K. 

Mūsdienās pieejamas arī spuldzes un gaismekļi, kuru gaismas krāsas temperatūru iespējams mainīt, tādā veidā panākot nepieciešamo apgaismojumu atkarībā no situācijas. Šādas spuldzes ir ļoti piemērotas bērnistabām, kuras vienlaikus pilda gan atpūtas telpas, gan mācību telpas funkciju. Veikalos ir pieejamas spuldzes ar iebūvētām divām gaismas krāsas opcijām – dzeltenīgu un baltu gaismu, ko pārslēdz ar parasto gaismas slēdzi. Šis risinājums ir ērts, jo nav nepieciešama instalāciju maiņa. Atliek tikai ieskrūvēt spuldzi lampā, un telpa var iegūt divas dažādas noskaņas. Tāpat ir pieejamas modernākas spuldzes, kuru gaismas krāsu var mainīt, izmantojot viedtālruņa lietotni. Šīm spuldzēm nav gaismas krāsu ierobežojuma, to var izvēlēties pēc sirds patikas, kaut vai zaļu.

Esam izstrādājuši LED spuldžu izvēles ceļvedi, kas palīdzēs atrast jums piemērotāko LED spuldzi un neapmulst to plašajā piedāvājuma klāstā.

Netaupīsim uz spuldžu kvalitātes un sava skolēna veselības rēķina!

Diemžēl veikalu plauktos ir pieejamas arī LED spuldzes, kas izstaro nekvalitatīvu un redzei nevēlamu gaismu – tās noteikti būs lētākas spuldzes, taču var atstāt būtiskas sekas skolēna redzei. Tādēļ pirms spuldzes iegādes noteikti pievērsiet uzmanību uz spuldzes un tās iepakojuma norādītajam marķējumam – CE burtiem, kas apliecina, ka produkts atbilst visām ES direktīvu prasībām. Tomēr ir spuldžu ražotāji, kas vilto arī  CE marķējumu, tādēļ tas pirms spuldžu iegādes rūpīgi jāizpēta. Viltotiem marķējumiem burti C un E dažkārt ir tuvāk vai deformēti, izstiepti, saspiesti u. tml.

Ja plānojat iegādāties jaunas spuldzes skolēna darba vietai, atcerieties, ka izdegušās kompaktās luminiscences un LED spuldzes nedrīkst izmest sadzīves atkritumos! Tās jānodod pārstrādei nolietotās elektrotehnikas punktos vai speciālās spuldžu savākšanas kastītes, kas ir pieejamas lielveikalos un citur. Bet par kvēlspuldžu un halogēnspuldžu utilizāciju nav jāsatraucas, tās var uzmanīgi izmest sadzīves atkritumos.

LED spuldzes savas mājoklim iesakām iegādāties elektrumveikals.lv – tās dažu dienu laikā piegādāsim uz jūsu dzīvesvietai tuvāko iespējamo piegādes punktu.

LED spuldzes elektrumveikals.lv

Visbeidzot, mācīsim bērnam saudzēt redzi, regulāri atpūtinot acis

Kad skolēna darba vieta ir iekārtota, var ķerties klāt mājasdarbiem. Atgādiniet bērnam, ka vismaz ik pēc stundas darba ir nepieciešams ieturēt 5 minūšu pauzi, lai izkustētos, padzertos ūdeni un atpūtinātu redzi. Viens no vingrinājumiem redzes atslābināšanai ir skatīšanās tālumā – uz objektiem, kas atrodas vismaz 6 metru attālumā. Ja šāds vingrinājums mācību laikā netiek ilgstoši veikts, redze nogurst un saspringst. Ļoti labi, ja skolēna darba vietas tuvumā ir logs, pa kuru paskatīties uz attāliem objektiem.

Aicinām lasīt arī citus Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu padomus portāla sadaļā EsmuEfektivs.lv!

Vairāk sadaļu