Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā iekārtot skolēnam energoefektīvu mācību zonu?

20. augustā, 2024.

Jaunais mācību gads strauji tuvojas. Gluži kā vairumam vecāku nepieciešama sava darba telpa, tā arī skolēniem – mācību zona, kur apgūt jaunās zinības, pildīt mājasdarbus. Veidojot skolēnam piemērotu mācību zonu, ir ieteicams ne tikai pievērst uzmanību ergonomikai un komfortam, bet arī padomāt par energoefektivitāti. Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti sagatavojuši materiālu, kas palīdzēs izveidot energoefektīvu, videi draudzīgu mācību zonu, kā arī ieteikumus efektīvam mācību procesam tajā. Tādējādi ne tikai parūpēsieties par bērna veselību un labsajūtu, bet arī samazināsiet mājsaimniecības izdevumus un veicināsiet ilgtspējīgu rīcību.

Izvēlieties LED spuldzes ar ~800 lm un baltu gaismu jeb 3200 – 4000 K.

LED spuldzes patērē mazāk elektrības un kalpo pat 5 reizes ilgāk, salīdzinot ar kompaktās luminiscences spuldzēm.

Pievērsiet uzmanību lūmeniem. Uz iepakojuma to apzīmē ar saīsinājumu "lm". Jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldzīte. Tāpat jāpievērš uzmanība gaismas tonim, izvēloties baltu, nevis dzeltenīgu. Baltajā gaismā vieglāk strādāt, bet dzeltenā - nomierina un atslābina. Gaismas krāsu apzīmē ar burtu “K”, jo to mēra kelvina grādos. Jo vairāk kelvinu, jo baltāka gaisma.

Maksimāli izmantojiet dienas gaismu.

Mācību galdu ieteicams novietot pie loga, lai pēc iespējas vairāk izmantotu dienas gaismu. Jo vairāk dabiskā apgaismojuma, jo mazāks elektrības patēriņš apgaismojumam. Vienlaikus pie loga vajadzētu būt žalūzijām vai aizkariem, kas aiztur tiešos saules starus īpaši saulainās dienās.

Monitoram jāatrodas izstieptas rokas attālumā, un tā augšējai malai jāatrodas uzacu līmenī.

Šāda monitora pozicionēšana palīdz samazināt acu un kakla saspringumu, nodrošinot ērtu un ergonomisku darba vidi. Tāpat monitoram nevajadzētu atrasties tiešos saules staros, jo tā būs grūtības saskatīt ekrānu. Ilgstoši sasprindzinot redzi, tā nogurst un var pasliktināties.

Beidzot darbu ar datoru un dodoties atpūtā, to pilnībā jāizslēdz, atvienojot no kontaktligzdas.

Tādējādi izvairīsieties no gaidīšanas režīma patēriņa, kas, skatot mājsaimniecības ierīces kopumā, tajā skaitā, datora tehniku, var veidot līdz pat 10% no mājokļa elektrības patēriņa.

Mācoties pie rakstāmgalda, ieslēdziet gan griestu apgaismojumu, gan arī galda lampu.

Pie galda nepieciešams papildu apgaismojums, kas izgaismo tieši galda virsmu. Turklāt vislabāk izvēlēties lampu ar regulējamu augstumu. Ja skolēns ir labrocis, lampu jāliek kreisajā pusē, ja kreilis, tad labajā - tā izvairīsieties no krītošas ēnas un nenodarīsiet pāri redzei.

Elektrības patēriņu iespējams samazināt, uzstādot dimmeri.

Dimmeris ļauj regulēt gaismas intensitāti, pielāgojot to pēc nepieciešamības, tādējādi samazinot elektrības patēriņu un nodrošinot vispiemērotāko apgaismojumu konkrētajam brīdim.

Telpās ir ieteicama temperatūra 20–22 °C.

Samazinot temperatūru par 1°C, enerģijas patēriņu samazināsiet par 5%. Pareizi uzturēta telpas temperatūra veicina labu pašsajūtu, uzlabo koncentrēšanās spējas, kā arī palīdz samazināt apkures izmaksas.

Svarīgi radiatorus neaizsegt ar mēbelēm, kas aiztur siltumu un traucē gaisa apmaiņu.

Atvērtas un neaizsegtas radiatoru virsmas nodrošina efektīvu telpu apsildi, ļaujot siltumam brīvi izplatīties telpā.

Vismaz reizi stundā vēdiniet telpas, atverot logu pilnībā uz īsu brīdi.

Ja ziemā  izmantojat sildierīces, vēdināšanas laikā izslēdziet tās. Regulāra telpu vēdināšana uzlabo gaisa kvalitāti, veicina koncentrēšanos un palīdz novērst pārmērīgu mitrumu telpās.

Parūpējieties par gaisa kvalitāti!

Telpaugi ir kā dabiski gaisa filtri, kas uztver toksīnus. Telpaugi ne tikai uzlabo gaisa kvalitāti, bet arī rada patīkamu vidi, kas var palīdzēt skolēnam justies mierīgāk un koncentrēties mācībām.

Regulējams krēsls un rakstāmgalds - ieguldījums ilgtermiņā, mazinot vajadzību pēc mēbeļu maiņas, skolēnam pieaugot.

Ergonomiskas un regulējamas mēbeles nodrošina ērtu mācību vidi, pareizu stāju, kas ilgtermiņā veicina bērna veselīgu attīstību. Kā pielāgot krēsla un galda augstumu:

  • 120 cm garam bērnam ieteicams sēdēt uz krēsla, kura sēdekļa augstums ir 32 cm no grīdas, savukārt galda virsmai ir jābūt 52 cm no grīdas.
  • 160 cm garam bērnam ieteicams sēdēt uz krēsla, kura sēdekļa augstums ir 40 cm no grīdas, savukārt galda virsmai ir jābūt 69 cm no grīdas.

Izmantojot šos ieteikumus, jūs ne tikai radīsiet savam bērnam ērtu un efektīvu mācību vidi, bet arī veicināsiet energoefektivitāti mājoklī. Ieskatieties EsmuEfektivs.lv un gūstiet papildu energoefektivitātes ieteikumus, kas palīdzēs dzīvot videi un maciņam draudzīgāk, turklāt, nezaudējot komfortu.