Energoefektivitāte

Energoefektivitāte ir energoresursu lietderīga izmantošana. Ar energoefektīviem risinājumiem iespējams samazināt energoresursu patēriņu, saglabājot dzīves komfortu vai to pat uzlabojot.

EE atteels final.png

Diemžēl nereti elektroierīces izvēlamies nepārdomāti, savukārt par to efektīvu un racionālu lietošanu aizdomājas tikai retais. Taču ikviens no mums spēj radīt pozitīvas pārmaiņas, un reizēm tam vajag pavisam nedaudz. Piemēram, izejot no istabas, atcerēties izslēgt gaismu vai, gatavojot maltīti, regulēt plīts temperatūru, vai arī – no rītiem, tīrot zobus, ūdeni no krāna tecināt tikai brīžos, kad tas patiešām nepieciešams.

Pilnveidojot energoresursu lietošanas paradumus, elektroenerģijas patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 10 %.

Ar savu rīcību un ikdienas paradumiem mēs katrs varam ietekmēt gan savas ģimenes finanšu resursu lietderīgu izmantojumu, gan arī mūsu visu kopīgo vides resursu saprātīgu izmantošanu un aizsardzību.  

Aicinām iepazīties ar energoefektivitātes padomiem, kas draudzīgi gan dabai, gan arī maciņam!

Kā efektīvāk izmantot energoresursus?

Telpu apsilde un vēdināšana

Telpu-apsilde.png

 

Vēlamā temperatūra, kad uztrēties mājoklī, dienā ir no +20 °C līdz +22 °C un naktī par 3 °C līdz 4 °C zemāka, bet pārējā laikā, kad neesat mājās, no +16 °C līdz +18 °C.

 

Telpu vēdināšanas laikā, ja iespējams, atslēdziet šīs telpas apsildi un atveriet logus līdz galam uz laiku, kamēr nepaspēj atdzist mēbeļu virsmas.

Elektriskais ūdens sildītājs

Udens-silditajs.png

 

Ūdens sildītāju novietojiet iespējami tuvu ūdens izmantošanas vietai, kā arī iestatiet optimālo ūdens temperatūru robežās no +55 °C līdz +59 °C.

 

Zemākā temperatūrā vairojas nevēlamās baktērijas, bet augstākā temperatūrā ap sildelementu veidojas apkaļķojums, kas saīsina iekārtas darbības laiku un palielina elektroenerģijas patēriņu.

Ūdens izmantošana

Udensizmantosana.png

 

Aprīkojot ūdens krānus un dušas klausules ar ūdens taupošām ierīcēm - aeratoriem, samazināsiet ūdens patēriņu līdz 50 %.

Trauku mazgājamā mašīna

Trauku-masina.png

 

Izvēloties īsās mazgāšanas programmas viegli netīriem traukiem, ir iespējams samazināt gan ūdens, gan arī elektroenerģijas patēriņu.

Elektriskā ūdens vārāmā kanna

El_tejkanna.png

 

Ja elektrikajā ūdens vāramajā kannā vārīsiet tikai tik daudz ūdens, cik nepieciešams - būs gan ātrāk, gan arī ekonomiskāk.

Elektriskā plīts un cepeškrāsns

El_plits.png

 

Gatavojot ēdienu, uzlieciet pannai vai katlam vāku un regulējiet sildīšanas intensitāti, lai samazinātu siltuma zudumus un elektroenerģijas patēriņu līdz pat 30 %.

 

Izslēdziet cepeškrāsni desmit minūtes pirms ēdiena gatavošanas beigām, bet neatveriet durtiņas. Siltums cepeškrāsnī saglabāsies, tāpēc ēdiens turpina gatavoties, neizmantojot elektroenerģiju.

Ledusskapis

Ledusskapis.png

 

Ledusskapis darbosies visefektīvāk un ekonomiskāk, ja saldētavā ieregulēsiet -18 °C un ledusskapja tilpnē +5 °C temperatūru.

 

Novietojiet ledusskapi tālāk no siltuma avotiem vai norobežojiet ar siltuma izolējošu materiālu tā, lai tam apkārt būtu 5 līdz 10 cm brīva vieta gaisa plūsmai, jo nepietiekama gaisa piekļuve var palielināt ledusskapja elektroenerģijas patēriņu pat līdz divām reizēm.

Saldētava

Saldetava.png

 

Atkausējiet saldētavu regulāri, jo par milimetru biezāka ledus kārta var būtiski palielināt elektroenerģijas patēriņu.

Veļas mazgājamā mašīna

Velasmasina.png

 

Ja izmantosiet īsās mazgāšanas programmas un ūdens temperatūru robežās no +30 °C līdz +40 °C, tad elektroenerģijas patēriņš būs divas reizes mazāks nekā mazgājot veļu +60 °C temperatūrā.

Veļas žāvētājs

Velas-zavetajs.png

 

Elektroenerģijas patēriņu ir iespējams samazināt, izvēloties audumam atbilstošu veļas mašīnas centrifugēšanas apgriezienu skaitu un piemērotu žāvēšanas programmu.

Gludeklis

Gludeklis.png

 

Lai ietaupītu laiku un elektroenerģiju, gludiniet vēl nedaudz mitru veļu.

Apgaismojums

Apgaismojums.png

 

Energoefektīvas ir kompaktās luminiscences (KLS) un gaismas diožu (LED) spuldzes.

 

Četrās stundās LED spuldze patērē tikpat elektroenerģijas, cik halogēnspuldze vienā stundā.

 

KLS un LED spulžu gaismas plūsmai lūmenos (lm) jābūt ne mazākai kā agrāk lietotajām kvēlspuldzēm un halogēnspuldzēm.

 

Ar tām aprīkojiet vispirms tās telpas, kurās mākslīgo apgaismojumu paredzēts izmantot visilgāk, tādējādi spuldžu nomaiņa šajās telpās atmaksāsies visātrāk.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu