Ūdens patēriņa

Ūdens patēriņa samazināšanas iespējas.jpg

Lai gan šķiet, ka uz Zemes ir daudz ūdens, praktiskai izmantošanai cilvēku dzīvē ir pieejams mazāk nekā viens procents no tā kopējā daudzuma. Pārējais ir sālsūdens vai saldūdens, kas sasalis polārajos apgabalos, vai arī ūdens, ko nevar izmantot uzturā un citos procesos. Turklāt iedzīvotāju skaits un pieprasījums pēc saldūdens resursiem palielinās, bet piedāvājums paliek nemainīgs. Jāņem vērā arī fakts – lai gan daba rūpējas par hidroloģisko ciklu jeb ūdens nepārtrauktu apriti Zemes biosfērā, tomēr tas ne vienmēr tiek atgriezts dabā tajā pašā vietā vai tādā pašā daudzumā un kvalitātē.

Nevar nepieminēt arī klimata pārmaiņu ietekmi uz procesiem dabā. Likumsakarīgi, ka to iespaids uz ekonomiskajiem procesiem sāk kļūt arvien plašāks, atsevišķos reģionos novēroti ilgstoši sausuma periodi, kas noved pat pie ūdens deficīta. Tādēļ jo īpaši svarīgi rūpēties par efektīvu ūdens izmantošanu, kas iet roku rokā ar vides politiku un pārdomātu energoresursu izmantošanu gan mājsaimniecībās, gan arī biroju ēkās, kur enerģijas patēriņu var būtiski samazināt ar mūsdienīgiem un uz aprēķiniem balstītiem risinājumiem.

Kombinētie ūdens sildītāji

Kombinētais ūdens sildītājs darbojas, gan izmantojot elektroenerģiju, gan siltumenerģiju, ja tas ir pievienots pie jau esošās siltumapgādes sistēmas.

Gada siltajā laikā parasti siltumenerģiju tik plaši neizmantojam, tādēļ boilera darbību var nodrošināt, izmantojot elektroenerģiju. Ziemā jeb laikā, kad darbojas centrālā apkure, tās sasildītais ūdens plūst cauri boilerā esošajai spirālei, kas nodrošina arī ūdens uzsildīšanu boilerā.  Savukārt, kad apkure nedarbojas, sāk strādāt elektriskais sildelements, kas nodrošina ūdens uzkarsēšanu boilera iekšienē. Lai neļautu ūdenim atgriezties cauruļvadā, boileram tiek uzstādīts drošības vārsts jeb pretvārsts.

Vajadzības gadījumā var izvēlēties atbilstošāko enerģijas veidu, tādējādi būtiski samazinot elektrības izmaksas.

Tilpuma un caurplūdes ūdens sildītāja atšķirības

Tilpuma ūdens sildītājs jeb boileris

  • Boilera elektriskā jauda nav liela, ne vairāk par 2 kilovatiem (kW). Sildīšanas procesā uzsilst viss boilerā esošais ūdens daudzums līdz nepieciešamajai temperatūrai, un tad tas saglabājas karsts termosa veida tvertnē.
  • Boilera tilpumu ieteicams izvēlēties atkarībā no cilvēku skaita, kas to izmanto, kā arī ūdens lietošanas paradumiem.
  • Tāpat boilers jāizvēlas ar biezāku tvertnes sienu – jo tā biezāka, jo labāka siltumizolācija un mazāki siltuma zudumi. Ieteicams izvēlēties ūdens sildītāju ar eko funkciju, kas ļauj uzturēt minimālu ūdens temperatūru arī laikā, kad karstais ūdens netiek patērēts.
  • Jārēķinās, ka, piemēram, boilers prasīs papildu platību, kas varētu būt svarīgs aspekts, ja telpa ir maza. Boilera elektroenerģijas patēriņš ļoti lielā mērā ir atkarīgs gan no iestatītās ūdens uzsildīšanas temperatūras, gan tvertnes tilpuma.
  • Pētot elektrisko ūdens sildītāju piedāvājumu, jāpievērš uzmanība energoefektivitātes klasei – jo augstāka tā ir, jo mazāk elektroenerģijas ūdens sildītājs patērēs.

Energomarķējums

boileris.png

  1. Iekārtas ražotājs un modelis
  2. Ūdens uzsildīšanas funkcija, kas ietver ūdens sildītāja deklarēto slodzes profilu
  3. Energoefektivitātes klase
  4. Trokšņu līmenis, decibelos
  5. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  6. Prognozētais kurināmā patēriņš, GJ/gadā
  • Energomarķējumu piešķir ūdens sildītājiem, kas izmanto fosilo vai biomasas kurināmo vai elektrisko sildelementu, piemēram, elektriskajam tilpuma ūdens sildītājam jeb boileram.
  • Ūdens sildītāja deklarētais slodzes profils norāda slodzes profilu, pie kura ražotājs noteicis iekārtas energoefektivitātes klasi (no 3XS līdz XXL). Tajā iekļauj ikdienas ūdens patērēšanas biežumu un daudzumu, ūdens temperatūru un citus parametrus.
  • 3XS un XXS ūdens sildītāji ir piemēroti maziem birojiem vai roku mazgāšanai. XS un S sildītāji noderēs lielākiem birojiem vai trauku un roku mazgāšanai. M–XXL sildītāji ir piemēroti mājsaimniecības vajadzībām. Jo lielāks ir slodzes profils, jo piemērotāks ir sildītājs mājsaimniecībām ar lielāku iemītnieku skaitu.

Ieguvumi

Trūkumi

Maza elektriskā jauda, vidēji 2 kW

Ūdens spiediens nav būtisks

Siltuma zudumi, jo ūdeni nepārtraukti uztur karstu

Lielāks izmērs

Ilgāks ūdens uzsildīšanas laiks (1-8 h atkarībā no tilpuma)

Nepieciešama regulāra apkope

Ūdens tilpuma sildītāja lietošana:

  • Ūdens sildītājs jānovieto iespējami tuvu ūdens lietošanas vietai.
  • Ūdens uzsildīšanas temperatūra jāiestata robežās no +55 °C līdz +59 °C. Pārsniedzot šo temperatūru, kaļķakmens sāk izdalīties aktīvāk, tādējādi ūdens sildītāja sildelements straujāk apkaļķojas un palielinās tā elektroenerģijas patēriņš.
  • Vismaz reizi gadā jāveic ūdens sildītāja apkope, kuras laikā notīra tā sildelementu, rūpīgi izskalo sildītāja iekšpusi un novērtē anoda stāvokli. Ja anods ir sadrupis, tas ir jānomaina. Pretējā gadījumā sildelements straujāk apkaļķosies, palielinot ūdens sildītāja elektroenerģijas patēriņu.
  • Pirms tīrīšanas tilpuma ūdens sildītājs ir jāatvieno no elektroenerģijas un ūdens padeves. Ūdens sildītāja apkopi vēlams uzticēt speciālistam.
  • Lai visu laiku uzturētu ūdeni karstu, boilers diennakts laikā periodiski patērē elektroenerģiju. Gaidīšanas režīmā diennakts laikā tas var patērēt 1 kWh elektroenerģijas. Ieteikums boileru pa brīvdienām izslēgt.

Caurplūdes ūdens sildītājs

  • Kompakts sildītāja izmērs, ierīci var ērti paslēpt interjerā. Ūdeni sasilda momentāni – atverot ūdens jaucējkrānu, uzreiz tek karsts ūdens. Nerodas siltuma zudumi, jo ūdens netiek nepārtraukti uzturēts karsts tvertnē, kā tas ir boilerā.
  • Tātad šis ūdens sildītājs ir efektīvāks nekā boilers, taču tam ir ierobežojums – lielā elektriskā jauda, līdz ar to ir nepieciešams trīsfāžu elektroenerģijas pieslēgums un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums vismaz 25 ampēri (A). To parasti nav iespējams uzstādīt vietās, kur ir tikai vienfāzes pieslēgums.

Ieguvumi

Trūkumi

Nav siltuma zudumu, jo ūdeni silda tikai tajā brīdī, kad to lieto

Momentāni sasilda cauri plūstošo ūdeni

Kompakts izmērs

Iespējams uzsildīt neierobežotu ūdens daudzumu

Liela elektriskā jauda, vidēji 15 kW

Vajadzīgs trīsfāžu pieslēgums un ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums vismaz 25 A

Nepieciešamais ūdens spiediens ir vismaz 2,5 atmosfēras

  • Lai lieki netērētu elektroenerģiju, ieteicams izvēlēties atbilstošas jaudas caurplūdes ūdens sildītāju, bet arī jāskatās, lai jauda nav pārāk maza un sildītājs spētu nodrošināt karsto ūdeni visās ūdens ņemšanas vietās. Piemēram, ūdensapgādes sistēmā aukstā ūdens temperatūra ir 10 grādu, mēs vēlamies to uzsildīt līdz 40 grādu temperatūrai, tātad temperatūras starpība ir 30 grādi. Tāpat vēlamies, lai ūdens caurplūde būtu pietiekami liela – 10 litri/minūtē. Tātad mums ir piemērots caurplūdes ūdens sildītājs ar 21 kW jaudu.

Caurplūde.png

  • Ūdens sildīšana (ja tiek izmantota) ir nozīmīgs biroja izmaksu avots. Parasti tā veido aptuveni 7 % līdz 12 % elektrības izmaksu.

Ir četri veidi, kā samazināt ūdens sildīšanas izmaksas:

  1. Izmantojiet mazāk karstā ūdens.
  2. Samaziniet ūdens sildītāja termostata temperatūru.
  3. Izolējiet tilpuma ūdens sildītāju jeb boileru.
  4. Iegādājieties jaunu, efektīvāku sildītāja modeli, piemēram, sildītāju bez tvertnes.

Kolektors.jpg

Karstā ūdens sagatavošana

Saules enerģiju var pārvērst siltumenerģijā, izmantojot saules kolektoru.

Iekārta uztver saules starojumu un pārvērš to siltumenerģijā. Šo siltumenerģiju var izmantot karstā ūdens sagatavošanai vai kā papildu siltumenerģiju apsildes sistēmās. Ieguvums – līdz pat 70 % mazāki izdevumi par ūdens sildīšanu.

Sistēma ir apmēram šāda: uz ēkas jumta vai kādā citā saulainā vietā uzstāda saules kolektora paneļus, kuros uzsilst siltumnesējs (speciāls šķidrums), kas savukārt siltummainī atdod siltumu, piemēram, uzkarsējamam ūdenim vai apkures sistēmas siltumnesējam.

Ir divu veidu saules kolektori: plakanie saules kolektori un vakuuma kolektori. Galvenā atšķirība ir to efektivitāte un izmantotās siltumizolācijas veids – plakanajos kolektoros izmanto minerālvati, bet vakuumcauruļu kolektoros tas ir vakuums. Plakanie saules kolektori tiek uzskatīti par vispiemērotākajiem Latvijas apstākļiem.

Līdzīgi kā saules baterijas, arī kolektori strādā visefektīvāk, ja ir uzstādīti dienvidu virzienā.

Izmantojot saules kolektoru sistēmu, piemēram, vasarā karstā ūdens nodrošinājums būs 99 %, bet ziemā tikai 10–15 %.

Izvēloties siltuma akumulatoru ar elektrisko sildelementu, radīsies iespēja sagādāt karsto ūdeni mākoņainā un vēsā laikā. Saules kolektoram jānodrošina ne vairāk kā 70 % siltumenerģijas no karstajam ūdenim nepieciešamā enerģijas daudzuma gadā.

Der zināt! Atšķirībā no saules paneļiem, ierīkojot saules kolektoru, saskaņojums ar atbildīgajām iestādēm nav nepieciešams. Uzstādīšana ir līdzīga kā, piemēram, gaisa kondicionierim.

Mārupes novada domes pieredzes stāsts

Rūpes par santehniku

Tomēr bez tehnoloģiju izmantošanas vispirms vēlamies uzsvērt, ka santehnikā sevišķi svarīgi ir rūpīgi sekot līdzi ēkas iekšējo inženierkomunikāciju un iekārtu stāvoklim, veikt novērtējumu, novēršot bojātu (pilošu) ūdens jaucējkrānu, dušas iekārtu vai klozetpodu bojājumus, veicot to nomaiņu, ja nepieciešams. Bojāti ūdens krāni un ūdens skalojamās kastes labierīcību telpās var nemanāmi radīt būtiskus ūdens zudumus – ja pieņem, ka sekundē pa krānu izpil viens piliens, mēnesī piloša krāna dēļ nevajadzīgi iztērēts būs pat līdz 90 l ūdens.

Šajā sadaļā atradīsiet informāciju par to, kā ūdens resursus izmantot energoefektīvi, ieteikumus santehnikas izvēlē, kā arī padomus, kādas izmaiņas un papildinājumus varat veikt, lai panāktu būtiskas izmaiņas resursu izmantošanā turpmāk.

Ūdens patēriņa samazināšanas iespējas

Jaucējkrāni

Ja nepieciešams iegādāties jaunu ūdens jaucējkrānu, izvēlieties energoefektīvu jaucējkrānu, kam ir samazināta ūdens plūsma (eco flow). Modernajos jaucējkrānos ir iestrādāti dažādi mehānismi, kas samazina ūdens patēriņu, piemēram, karstā ūdens taupīšanas funkcija – rokturis vienmēr atgriežas noklusējuma pozīcijā, lai, atverot ūdens padevi, sākotnēji tecētu remdens (vai pilnīgi auksts) ūdens, nevis uzreiz karsts, tādējādi novēršot to, ka, atkārtoti atverot ūdens padevi, ūdens temperatūra ir paaugstinājusies, patērējot papildu enerģiju.

Ūdens taupīšanas funkcija – rokturi nofiksējot konkrētā maksimālajā pozīcijā, iespējams arī iestatīt maksimālo ūdens plūsmu minūtē, kas iztek caur krānu u. tml.

Energoefektīvi jaucējkrāni var patērēt vien 5 litrus minūtē, savukārt standarta krāna caurplūde ir vidēji 10–12 litru minūtē. Ir arī ūdens jaucējkrāni ar ekopogu, kas atkarībā no jaucējkrāna modeļa samazina ūdens plūsmu par 10–40 %.

Pieejami arī termostata jaucējkrāni, kas palīdz uzreiz iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru, lieki netērējot ūdeni, – neskatoties uz ienākošā aukstā un karstā ūdens temperatūras svārstībām, vienmēr tiek uzturēta konstanta ūdens temperatūra. Tādējādi iespējams standarta 22–24 °C vietā iestatīt 17 °C.

Jau kādu laiku piedāvājuma klāstā pieejami dažādi bezkontakta jaucējkrānu modeļi, kurus santehnikas ražotāji izstrādājuši, sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un pasaules tendencēm.  Šie jaucējkrāni darbojas ar iebūvētu sensoru palīdzību – lai sāktu plūst ūdens, nepieciešams tikai tuvināt plaukstas jaucējkrāna iztekai. Tiklīdz plaukstas tiek novirzītas nost, ūdens padeve automātiski tiek pārtraukta, līdz ar to nekad neaizmirsīsies noslēgt ūdeni. Šie jaucējkrāni ļauj ievērot stingras higiēnas prasības, kas ir īpaši svarīgi publiskajā sektorā.

Atsevišķus jaucējkrānu modeļus iespējams savienot ar Bluetooth funkciju, un, izmantojot ražotāja lietotni, iespējams viegli regulēt un uzturēt jaucējkrāna iestatījumus, pārraudzīt ūdens izlietojumu, kā arī akumulatora darbības laiku.

Ir iespējams uzlabot arī jau uzstādītu ūdens jaucējkrānu, pievienojot tam īpašu uzgali – aeratoru. Kā tas darbojas? Ūdenim noteiktā ātrumā plūstot gar nelielām atverēm sistēmā, veidojas sūcējspēks, kas ūdenim pievieno gaisu, radot spēcīgu, burbuļojošu ūdens strūklu. Tādējādi iespējams samazināt ūdens patēriņu pat līdz 50 %, attiecīgi bez aeratora ūdens patēriņš ir vidēji 10 līdz 12 litru minūtē, bet ar aeratoru – 5 līdz 6 litri minūtē.

Šobrīd arvien vairāk jaucējkrānos aerators ir iestrādāts jau standartmehānismā. To var redzēt pēc ūdens strūklas – ja ūdens tek nevis kā caurspīdīgs strautiņš, bet saputojies un burbuļojošs, krānam ir aeratora funkcija.

Klozetpodi

Lielākajā daļā uzņēmumu (neskaitot ražošanas sektoru) ūdens izmantošanas paradumi ir līdzīgi kā mājsaimniecības vidē, un liels ūdens daudzums tiek patērēts koplietošanas vannasistabās, labierīcībās, veicot roku mazgāšanu, tīrīšanas darbus, kā arī klozetpoda skalojamās kastēs.

Ieteicams izvēlēties klozetpodu ar diviem ūdens skalošanas režīmiem jeb divām ūdens noskalošanas pogām – viena no tām parasti patērē divas reizes mazāk ūdens, tāpēc izmantojiet to pēc nepieciešamības, nespiežot lielo pogu.

Var arī klozetpoda ūdens skalojamajā kastē ievietot speciālu dozatoru, lai samazinātu ūdens daudzumu, kas tiek izmantots katrā ūdens nolaišanas reizē. Ūdens līmeni iespējams noregulēt, piemēram, no 10 uz 5 litriem.

Savukārt, rūpējoties par vidi, aicinām pārskatīt tualetes tīrīšanas līdzekļu ieradumus, pārejot uz videi draudzīgākiem risinājumiem. Svarīgi ņemt vērā, ka spēcīgie ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi iznīcina ne tikai baktērijas klozetpodā, bet arī labās baktērijas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.

Dušas

Ja darba vietā vannasistaba aprīkota ar dušu, ieteicams iegādāties dušas uzgali ar ūdens plūsmas samazinātāju, kā arī dušā izmantot jaucējkrānu ar iebūvētu aeratoru, jo šāds uzgalis uz vienu litru ūdens iesūc trīs litrus gaisa, radot masējošas ūdens strūklas un ļaujot ērti noskaloties. Izmantojot standarta dušas jaucējkrānu, minūtes laikā var iztecēt 15–20 litru ūdens, savukārt pa efektīvu dušas jaucējkrānu – tikai 8 litri minūtē.

Ūdens zudumi rodas laikā, kamēr lietotājs noregulē sev vēlamo temperatūru, tādēļ, iegādājoties jaunu ūdens krānu, ieteicams izvēlēties jaucējkrānu ar termostatu, kas ļauj iestatīt vēlamo ūdens temperatūru un to uzturēt visu mazgāšanās laiku.

  • Vienmēr cieši noslēdziet krānus un dušu (arī šeit var izmantot sensoru iestatīšanu jaucējkrānā) – piloša krāna dēļ zudumā iet pat 90 litru ūdens diennaktī.
  • Samaziniet mazgāšanās laiku dušā, ietaupot līdz pat 20 litriem (izmantojot standarta dušas jaucējkrānu) ūdens minūtē.

Papildus atbilstošas, efektīvas santehnikas iekārtu izvēlei un paradumu maiņai iesakām apsvērt viedo tehnoloģiju izmantošanu jūsu birojos un koplietošanas telpās.

Ražotāji piedāvā aprīkot ūdens apgādes iekārtas ar ūdens noplūdes detektoriem, kas noslēgs sistēmu, uzejot bojājumu vai noplūdi, kā arī ar lietotnes palīdzību nosūtīs ziņu uz jūsu viedtālruni. Šie detektori mēra arī mitruma līmeni iestatītajā teritorijā, līdz ar to gādājot ne tikai par jūsu ēkas drošību, bet arī mikroklimatu tajā.

Uzņēmumu pieredze

Hansgrohe - ūdens resursu taupīšanas un ilgstpējīgas izmantošanas tehnoloģijas

Villeroy & Boch Gustavsberg - energo taupīšana un gudrie simboli

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu