Tilpuma ūdens sildītājs jeb boileris

  • Boilera elektriskā jauda nav liela, ne vairāk par 2 kilovatiem (kW). Sildīšanas procesā uzsilst viss boilerā esošais ūdens daudzums līdz nepieciešamajai temperatūrai, un tad tas saglabājas karsts termosa veida tvertnē.
  • Boilera tilpumu ieteicams izvēlēties atkarībā no cilvēku skaita, kas to izmanto, kā arī ūdens lietošanas paradumiem.
  • Tāpat boilers jāizvēlas ar biezāku tvertnes sienu – jo tā biezāka, jo labāka siltumizolācija un mazāki siltuma zudumi. Ieteicams izvēlēties ūdens sildītāju ar eko funkciju, kas ļauj uzturēt minimālu ūdens temperatūru arī laikā, kad karstais ūdens netiek patērēts.
  • Jārēķinās, ka, piemēram, boilers prasīs papildu platību, kas varētu būt svarīgs aspekts, ja telpa ir maza. Boilera elektroenerģijas patēriņš ļoti lielā mērā ir atkarīgs gan no iestatītās ūdens uzsildīšanas temperatūras, gan tvertnes tilpuma.
  • Pētot elektrisko ūdens sildītāju piedāvājumu, jāpievērš uzmanība energoefektivitātes klasei – jo augstāka tā ir, jo mazāk elektroenerģijas ūdens sildītājs patērēs.

Energomarķējums

boileris.png

  1. Iekārtas ražotājs un modelis
  2. Ūdens uzsildīšanas funkcija, kas ietver ūdens sildītāja deklarēto slodzes profilu
  3. Energoefektivitātes klase
  4. Trokšņu līmenis, decibelos
  5. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  6. Prognozētais kurināmā patēriņš, GJ/gadā
  • Energomarķējumu piešķir ūdens sildītājiem, kas izmanto fosilo vai biomasas kurināmo vai elektrisko sildelementu, piemēram, elektriskajam tilpuma ūdens sildītājam jeb boileram.
  • Ūdens sildītāja deklarētais slodzes profils norāda slodzes profilu, pie kura ražotājs noteicis iekārtas energoefektivitātes klasi (no 3XS līdz XXL). Tajā iekļauj ikdienas ūdens patērēšanas biežumu un daudzumu, ūdens temperatūru un citus parametrus.
  • 3XS un XXS ūdens sildītāji ir piemēroti maziem birojiem vai roku mazgāšanai. XS un S sildītāji noderēs lielākiem birojiem vai trauku un roku mazgāšanai. M–XXL sildītāji ir piemēroti mājsaimniecības vajadzībām. Jo lielāks ir slodzes profils, jo piemērotāks ir sildītājs mājsaimniecībām ar lielāku iemītnieku skaitu.

Ieguvumi

Trūkumi

Maza elektriskā jauda, vidēji 2 kW

Ūdens spiediens nav būtisks

Siltuma zudumi, jo ūdeni nepārtraukti uztur karstu

Lielāks izmērs

Ilgāks ūdens uzsildīšanas laiks (1-8 h atkarībā no tilpuma)

Nepieciešama regulāra apkope

Ūdens tilpuma sildītāja lietošana:

  • Ūdens sildītājs jānovieto iespējami tuvu ūdens lietošanas vietai.
  • Ūdens uzsildīšanas temperatūra jāiestata robežās no +55 °C līdz +59 °C. Pārsniedzot šo temperatūru, kaļķakmens sāk izdalīties aktīvāk, tādējādi ūdens sildītāja sildelements straujāk apkaļķojas un palielinās tā elektroenerģijas patēriņš.
  • Vismaz reizi gadā jāveic ūdens sildītāja apkope, kuras laikā notīra tā sildelementu, rūpīgi izskalo sildītāja iekšpusi un novērtē anoda stāvokli. Ja anods ir sadrupis, tas ir jānomaina. Pretējā gadījumā sildelements straujāk apkaļķosies, palielinot ūdens sildītāja elektroenerģijas patēriņu.
  • Pirms tīrīšanas tilpuma ūdens sildītājs ir jāatvieno no elektroenerģijas un ūdens padeves. Ūdens sildītāja apkopi vēlams uzticēt speciālistam.
  • Lai visu laiku uzturētu ūdeni karstu, boilers diennakts laikā periodiski patērē elektroenerģiju. Gaidīšanas režīmā diennakts laikā tas var patērēt 1 kWh elektroenerģijas. Ieteikums boileru pa brīvdienām izslēgt.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām