Atpakaļ uz visiem jaunumiem

77% iedzīvotāji atbalsta AER attīstību Latvijā

26. aprīlī, 2024.

Ilvija Boreiko, AS "Latvenergo" Attīstības direktore

Baltijas valstis atrodas elektroenerģijas ražošanas deficītā jau vairākus gadus un šobrīd vērojama sacensība par to, kurš ātrāk un efektīvāk attīstīs atjaunīgo energoresursu (AER) jaudas. Lai arī Latvija ir ilgstoši bijusi līdere AER nodrošinājumā Daugavas HES kaskādes dēļ, tomēr šobrīd gan Lietuva, gan Igaunija aktīvi būvē saules un vēja enerģijas parkus. Šī gada ziemā veiktā SKDS aptauja parāda Latvijas iedzīvotāju atbalstu mūsu valsts līderībai Baltijā atjaunīgās elektroenerģijas ražošanā, attīstot jaunas AER jaudas, un uzsver, ka tas jāveic, lai kļūtu energoneatkarīgi no citām valstīm, un ar ievērojami labāku elektroapgādi sekmētu Latvijas ekonomisko attīstību.

Latvijā vēsturiski tieši vasarā trūkst savu konkurētspējīgu elektroenerģijas avotu, jo šai laikā Daugavā ir zema pietece, bet koģenerācijas termoelektrostacijas darbināt ir mazāk efektīvi siltumenerģijas tirgus periodiskuma dēļ. Tādēļ nākotnē saules saražotā elektroenerģija kopā ar vēja stacijām papildinās Latvijas elektrības ražošanas portfeli un tuvinās Latviju mērķim kļūt energoneatkarīgai visa gada garumā.

Aptaujas dati rāda, ka lielākā daļa respondentu (77%) uzskata, ka Latvijā kopumā būtu jābūvē jaunas atjaunīgās elektroenerģijas ražošanas stacijas. Atbalstoši ir tie iedzīvotāji, kurus kopumā satrauc klimata pārmaiņas.

Vai Latvijā būtu jābūvē jaunas atjaunīgās (t. i., vēja un saules) elektroenerģijas ražošanas stacijas?

Kā galvenos iemeslus AER būvniecībai nosauc: energoneatkarības iegūšana no citām valstīm (52%), Latvijas ekonomiskās attīstības sekmēšana, jo būtu ievērojami labāka elektroapgāde (43%), un lai iegūtu pilnīgu energoneatkarību no Krievijas (37%), kā arī samazinātu importētās elektroenerģijas apjomus un tādējādi uzlabotu Latvijas importa–eksporta bilanci (29%), lai tādā veidā palielinātu IKP (26%) un lai Latvijai būtu iespēja kļūt par elektroenerģijas eksportētāju (24%). 

Lai arī iedzīvotāji uzskata, ka jaunu AER ražošanas jaudu izbūves rezultātā samazinātos elektroenerģijas gala cena vai tā nemainītos, gandrīz pusei aptaujas respondentu (47%) būtu iebildumi gadījumā, ja rastos plāni viņu dzīvesvietas apkārtnē uzbūvēt vēja elektrostaciju parku. 2021.gadā šādu respondentu skaits bija 50%, savukārt 2022. gadā – 60%. Nedaudz vairāk kā ⅓ respondentu (39%) iebildumu nebūtu. Novērojams, ka iebildumi ir gados vecākiem respondentiem.

Ja Jūsu dzīvesvietas apkārtnē parādītos plāni uzbūvēt vēja elektrostaciju parku — t. i., vēja turbīnas atrastos Jūsu tiešās redzamības attālumā — vai Jums pret to būtu vai nebūtu iebildumi?

Domājot par iespējamajiem jaunu vēja un saules elektrostaciju īpašniekiem, respondenti visbiežāk norāda, ka vēja un saules elektrostacijas būtu jābūvē visai Latvijas sabiedrībai piederošām kapitālsabiedrībām (vēja elektrostaciju gadījumā — 45%, saules elektrostaciju gadījumā — 47%). 

Domājot par iespējamajiem jaunu vēja un saules elektrostaciju īpašniekiem, kam Latvijā būtu jābūvē vēja elektrostacijas, saules elektrostacijas?

 

Vēlējāmies arī uzzināt iedzīvotāju domas par piemērotākajām vietām jaunu AER staciju būvniecībai un par labāko vietu vēju elektrostaciju būvniecībai nosaukta jūra (51%), bet labākā vieta saules elektrostaciju būvniecībai ir uz ēku jumtiem (54%). 

Kuras no šīm ir pašas labākās un piemērotākās vietas, lai Latvijā būvētu jaunas vēja elektrostacijas, saules elektrostacijas?

 

Iedzīvotājiem ir svarīga Latvijas enerģētikas sistēmas turpmāka attīstība un 48% no respondentiem svarīgākais aspekts ir elektroenerģija cena, lai elektrība būtu maksimāli lēta. 26% respondentu uzskata, ka svarīgākais aspekts būtu sistēmas drošība, bet 20% respondentu — ka svarīgākais aspekts būtu ilgtspēja. 

AS "Latvenergo", kas attīsta lieljaudas saules un vēja parkus, var sasniegt tos rezultātus - Latvijas AER līderis Baltijā, zema elektroenerģijas cena un Latvijas energoneatkarība - ko aptaujā kā svarīgus nosauc iedzīvotāji.  AS "Latvenergo" piederošie saules un vēja parki būs nacionālā bagātība  līdzvērtīgi vēsturiskajam Ķeguma HES. To sniegtais labums Latvijas iedzīvotājiem nākotnē dos elektroenerģiju par zemāku cenu, turklāt Latvenergo gūtie ienākumi nonāks valsts rīcībā.

 

 

Vairāk sadaļu