Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Elektroenerģijas cenas ir svārstīgas

28. decembrī, 2022.

Karīna Viskuba, tirdzniecības analītiķe, Tirdzniecības daļa, AS "Latvenergo".

  • Elektroenerģijas cenas pieaug
  • Elektroenerģijas nākotnes kontrakti turpina samazināties
  • Latvijā elektroenerģijas izstrāde palielinājās par 141 %
  • Daugavas pietece zem normas 
  • Zemākas energoproduktu cenas 

Pēdējo divu mēnešu laikā bija novērojama elektroenerģijas cenu samazinājuma tendence, tomēr novembrī tās mainīja iepriekšējo mēnešu tendences. Aizvadītajā mēnesī Nord Pool sistēmas cena kāpa par 49 % līdz vidēji 109,26 EUR/MWh, salīdzinot ar oktobri. Novembrī Latvijā elektroenerģijas cena vidēji bija 226,44 EUR/MWh, Lietuvā – 226,63 EUR/MWh, un abos tirdzniecības apgabalos cenas pieauga par 20 %, salīdzinot ar oktobri. Igaunijā elektroenerģijas cena pieauga par 26 % un vidēji bija 218,99 EUR/MWh. Novembrī ikstundu cenas Baltijā svārstījās no 0,09 EUR/MWh līdz 549,91 EUR/MW. 

Aizvadītajā mēnesī elektroenerģijas cenu kāpumu sekmēja vēja elektroenerģijas izstrādes samazinājums Nord Pool reģionā par 13 % pret oktobra datiem. Vēsāku laikapstākļu dēļ Nord Pool reģionā elektroenerģijas patēriņš pieauga par 11 %, salīdzinot ar oktobri. Turklāt novembrī Ziemeļvalstu hidrorezervuāru aizpildījuma līmenis bija par 3 % zem normas robežas. Elektroenerģijas cenu pieaugumu Baltijā pastiprināja par 33 % zemākas enerģijas plūsmas no Somijas, ko ietekmēja Somijas-Igaunijas starpsavienojuma Estlink-1 neplānots pārvades jaudas samazinājums mēneša otrajā pusē. Turklāt Lietuvas-Zviedrijas starpsavienojuma NordBalt atslēgums ikgadējo apkopes darbu dēļ veicināja elektroenerģijas plūsmu samazinājumu no Zviedrijas SE4 tirdzniecības apgabala par 9 %, salīdzinot ar oktobri.

Elektroenerģijas nākotnes kontrakti turpina samazināties

Aizvadītajā mēnesī elektroenerģijas nākotnes kontraktu cenu samazinājumu galvenokārt veicināja zemākas energoproduktu cenas, kā arī Ziemeļvalstu hidrobilances svārstības, kas mēneša pirmajā pusē uzlabojās no -8,4 TWh līdz -2,5 TWh, tomēr novembra beigās samazinājās līdz - 8,6 TWh līmenim zem normas robežas. 

Novembrī sistēmas nākamā mēneša kontrakta (Nordic Futures) vidējā cena bija 190,80 EUR/MWh, kas ir kritums par 23 %, salīdzinot ar oktobra datiem. Novembra beigās kontrakts noslēdzās pie ievērojami augstāka līmeņa – 317,00 EUR/MWh. Aizvadītajā mēnesī 2023. gada 1. ceturkšņa kontrakta cena saruka par 12 % līdz vidēji 240,73 EUR/MWh, novembri noslēdzot ar 332,00 EUR/MWh. Nākamā gada sistēmas kontrakta vidējā cena novembrī samazinājās par 3 % un bija 138,21 EUR/MWh. Novembra beigās kontrakts noslēdzās ar augstāku cenu – 207,50 EUR/MWh.

Latvijas nākamā mēneša kontrakta vidējā cena novembrī bija 333,21 EUR/MWh, kas saruka par 12 % pret oktobra datiem, un mēneša beigās noslēdzās ar 449,25 EUR/MWh. Novembrī Latvijas 2023. gada 1. ceturkšņa kontrakts samazinājās par 2 % līdz vidēji 360,23 EUR/MWh, un novembra nogalē kontrakts noslēdzās ar 458,50 EUR/MWh. Līdzīga tendence bija arī Latvijas nākamā gada kontrakta cenai, kas samazinājās par 3 % līdz vidēji 280,06 EUR/MWh. Mēneša beigās kontrakts noslēdzās pie augstāka cenu līmeņa – 342,50EUR/MWh.

Latvijā elektroenerģijas izstrāde palielinājās par 141 %

Baltijā novembrī kopā tika patērētas 2 283 GWh elektroenerģijas, kas ir par 6 % vairāk nekā oktobrī, tomēr ir par 6 % mazāk nekā šajā periodā 2021. gadā. Aizvadītajā mēnesī Latvijā kopējais elektroenerģijas patēriņš bija par 3 % lielāks nekā oktobrī, bet kritās par 11% pret 2021. gada novembra datiem, un bija 554 GWh. Lietuvā patērētās elektroenerģijas apjoms pieauga par 7 % pret oktobra datiem, tomēr samazinājās par 6 %, salīdzinot ar novembri gadu iepriekš, līdz 1 007 GWh. Igaunijā novembrī kopā tika patērēta 721 GWh elektroenerģijas jeb par 8 % vairāk nekā oktobrī, lai gan tas ir par 3 % mazāk nekā šajā periodā pērn.

Baltijas kopējā elektroenerģijas izstrāde novembrī bija 1 421 GWh, kas kāpa par 23 %, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, kā arī bija par 2 % lielāka nekā attiecīgajā periodā 2021. gadā. Aizvadītajā mēnesī Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoms strauji kāpa par 141 % pret iepriekšējā mēneša datiem, sasniedzot 449 GWh. Tikmēr Lietuvā izstrāde samazinājās par 7 %, un kopā tika saražotas 328 GWh elektroenerģijas. Tajā pašā laikā Igaunijā izstrādātās elektroenerģijas apjoms bija 644 GWh, kas ir par 4 % lielāks nekā mēnesi iepriekš. 

Aizvadītajā mēnesī elektroenerģijas izstrādes un patēriņa īpatsvars Baltijā pieauga līdz 62 %. Latvijā šī attiecība kāpa līdz 81 %, savukārt Lietuvā izstrādes īpatsvars patēriņā samazinājās līdz 33 %, un Igaunijā tas samazinājās līdz 89 %.

Daugavas pietece zem normas 

Pēc LVĢMC datiem kopējais nokrišņu daudzums Latvijā novembrī bija 34,0 mm, kas ir 43 % zem mēneša normas (59,6 mm). Tas atspoguļojās arī Daugavas pietecē, kas aizvadītajā mēnesī bija 351 m3/s jeb par 16 % zem daudzgadu vidējā līmeņa, kā arī par 4 % zemāka nekā gadu iepriekš.

  Elektroenerģijas ražošana Latvenergo hidroelektrostacijās novembrī pieauga par 31 % līdz 153 GWh, salīdzinot ar oktobri, tomēr tā bija par 6 % zemāka nekā novembrī gadu iepriekš. Aizvadītajā mēnesī tirgus pieprasījums noteica elektroenerģijas izstrādes kāpumu Latvenergo termoelektrostacijās līdz 250 GWh, salīdzinot ar 7 GWh izstrādāto elektroenerģijas daudzumu oktobrī. Novembrī Latvenergo termoelektrostaciju ražošanu nedaudz ierobežoja TEC 2-1 īslaicīga nepieejamība apkopes darbu dēļ.

Zemākas energoproduktu cenas 

Jēlnaftas nākotnes kontrakta (Brent Crude) vidējā cena novembrī samazinājās par 1 % līdz 90,85 USD/bbl, mēneša beigās noslēdzoties ar 85,43 USD/bbl.  

Tirgus joprojām saskaras ar naftas pieprasījuma samazinājumu, ko rada augstās naftas cenas un vājais ekonomiskais fons. Turklāt Ķīnā – otrajā lielākajā jēlnaftas patērētājvalstī pasaulē – pieauga Covid-19 saslimstības rādītāji, kas pastiprināja naftas pieprasījuma samazinājumu. Neskatoties uz ekonomiskās recesijas riskiem, OPEC+ nolēma neveikt vēl straujāku naftas ieguves samazinājumu un ievērot iepriekšējā mēneša vienošanos – decembrī naftas ieguve samazināsies par 2 m bbl/dienā. Aizvadītajā mēnesī ES turpināja lemt par Krievijas naftas cenu griestiem, ierosinot noteikt cenu 65-70 USD/bbl robežās. 

Novembrī ogļu nākamā mēneša kontrakta (API2) cena vidēji bija 219,15 USD/t, kas saruka par 15 % pret oktobra datiem. 

Novembrī ogļu cenas bija svārstīgas. Mēneša pirmajā pusē mēreni laikapstākļi Eiropā, kā arī zemākas dabasgāzes cenas veicināja ogļu pieprasījuma samazinājumu. Tas, kā arī augsti ogļu krājumi Eiropā noteica ogļu cenu samazinājumu. Mēneša otrajā pusē ogļu cenas ietekmēja vēsāku laikapstākļu prognozes, ogļu piedāvājuma samazinājums no Austrālijas un Indonēzijas laikapstākļu parādības La Nina dēļ, kā arī dzelzceļa avārija Dienvidāfrikā un darbinieku streiks Kolumbijā, kas ierobežoja šo valstu ogļu eksportu. Mēneša beigās ogļu kontrakts noslēdzās ar 279,00 USD/t.

Dabasgāzes nākamā mēneša kontrakts (Dutch TTF) novembrī kritās par 25 % līdz vidēji 118,49 EUR/MWh, un mēnesi noslēdza ar 132,29 EUR/MWh. 

Dabasgāzes cenu samazinājumu aizvadītajā mēnesī galvenokārt noteica augstas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes uz Eiropu, kā arī mēreni laikapstākļi mēneša pirmajā pusē. Tas veicināja Eiropas dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmeņa pieaugumu līdz gandrīz 96 % no kopējās jaudas novembra vidū. Tomēr mēneša otrajā pusē, gaisa temperatūrai pazemoties, dabasgāzes pieprasījums pieauga. Savukārt dabasgāzes piegādes no Norvēģijas uz Eiropu bija ierobežotas neplānotu tehnisku problēmu dēļ. Tas veicināja Eiropas dabasgāzes krātuvju aizpildījuma līmeņa samazinājumu līdz 93 % mēneša nogalē. Novembrī tirgū joprojām valdīja nenoteiktība attiecībā uz gāzes cenu griestu noteikšanu, pārrunas turpinās.

Aizvadītajā mēnesī Eiropas oglekļa emisiju kvotu (EUA Futures) Dec.22 kontrakta cena pieauga par 8 % un bija 76,26 EUR/t, novembri noslēdzot ar augstāku cenu – 84,69 EUR/t. 

Novembrī saglabājās nenoteiktība un ES politiskā lēmuma gaidas par REPowerEU stratēģijas finansēšanu un kvotu tirdzniecības sistēmas reformām. Eiropas oglekļa emisiju kvotu cenu pieaugumu veicināja lielāks kvotu pieprasījumu, ko stimulēja vēsāki laikapstākļi novembra otrajā pusē, kā arī mazāks kvotu piedāvājuma apjoms primārajās izsolēs decembrī.