Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Energoefektivitāte – ceļš uz ilgtspējīgu biznesu

12. decembrī, 2023.

Ilgtspēja – viens no galvenajiem izaicinājumiem pelnošam uzņēmumam. Energoefektīvi risinājumi ļauj ražotājiem samazināt produktu pašizmaksu un sabiedrībai ietaupīt uz saņemto pakalpojumu rēķina. Kādi ir optimālākie risinājumi, kas sekmē energoefektivitāti un uzņēmuma tirgus pozīciju? Elektrum Energoefektivitāts centra rīkotajā bezmaksas vebinārā vairāki eksperti dalījās pieredzē par viedo tehnoloģiju izmantošanas iespējamām un to integrāciju uzņēmējdarbībā. Tāpat skaidrots, kādēļ ir svarīgi nodrošināt atbilstošu telpu apgaismojumu un mikroklimatu, un kā tas ietekmē darbinieku labsajūtu un produktivitāti.

Energoefektivitātes iespējas ventilācijas sistēmās

Eiropas Savienības stratēģijas Zaļā kursa mērķis ir panākt, lai Eiropa kļūtu par pirmo klimatneitrālo pasaules daļu. Eiropas Ekodizaina direktīva ir jauna Eiropas Savienības direktīva, kas izstrādāta, lai uzlabotu apkures un karstā ūdens produktu efektivitāti, nodrošinot, ka māju īpašnieki apzinās savu ražojumu efektivitātes līmeni, ko skaidri parāda energoefektivitātes uzlīme. Šī direktīva attiecas arī uz ventilācijas sistēmām. Programma ir izstrādāta izmantojot pasaulē pazīstamo AMCA novērtēšanas protokolu un ievērojot stingros Eurovent sertifikācijas audita procesus, informē Gatis Pļavnieks no SIA "Systemair".

Kas ir energoefektīva ventilācija?

"Pēdējā laikā mēs vairāk domājam par enerģijas taupību, it sevišķi pēdējos gados, kad esam saskārušies ar energoresursu straujo pieaugumu, bet gribētos uzsvērt, ka laba iekšgaisa kvalitāte ir arī labas produktivitātes pamatā," uzsver Pļavnieks. Latvijā pastāv noteikts iekštelpu gaisa kvalitātes kritērijs, kas ir zemāks par Eiropas normatīvu. "Latvijas normatīvs nosaka 12 kubikmetrus stundā uz vienu cilvēku, kamēr Eiropas normatīvs ir sadalījis šo gaisa daudzumu uz vienu personu pēc kategorijām un 15 kubikmetri gaisa atbilst zemākai iekštelpu gaisa kvalitātei," saka Pļavnieks.

Enerģijas taupības iespējas ventilācijas sistēmās

Lai maksimāli izmantotu ventilācijas sistēmas un taupītu enerģiju, nepieciešams izmantot ventilatorus ar zemu elektrības patēriņu, kas savukārt nozīmē, ka ir svarīgi uzstādīt pareizo darba punktu, un iekārtas ekspluatācijas laikā to arī noturēt. "Ļoti labu špikeri sniedz Eiropas normatīvs 13779, kur katram ventilācijas sistēmas komponentam tiek nosaukti zemi vai augsti spiediena zudumi. Līdz ar to, kad redzam šos datus, mēs varam izvērtēt, kāda ir esošā situācija un uz ko varam tiekties," saka Pļavnieks, piebilstot, ka saskaņā ar Eiropas Ekodizaina direktīvu ventilācijas sistēmu filtriem nepieciešams monitorings, kad tiek fiksēts laiks, kurā tie būtu jānomaina.

Ventilatoru vadības sistēma

Uzlabojot iekštelpu gaisa kvalitāti, ir iespējams samazināt energoresursu patēriņu, apliecina Pļavnieks. "Piemēram veikalos, ja tiek veidota ventilācijas vadība pēc CO2 gāzes daudzuma telpās. Skolās var izmantot ventilācijas vadību ar laika kontroli, birojos vetilācijas vadība var notikt pēc kustības, klātbūtnes, vai temperatūras telpā."

"Ņemot vērā pieaugošās ilgstpējas prasības un enerģijas izmaksas, vairs nepietiek tikai aplūkot gaisa apstrādes iekārtu (AHU) pārdošanas cenu. Jāņem vērā, kā produkts darbojas un cik daudz enerģijas tas patērē dzīves cikla laikā. Ar Systemair LCC var aprēķināt gaisa apstrādes iekārtas dzīves cikla izmaksas (LCC). Lai LCC aprēķinus padarītu par standarta piedāvājumu, esam izstrādājuši praktisku, uzticamu tiešsaistes rīku, kura pamatā ir atzītā ASHRAE klimata datu bāze un aprēķinu metodes. Systemair LCC koncentrējas uz enerģijas izmaksām ventilācijas iekārtu ekspluatācijas laikā, kas veido lielāko daļu gaisa apstrādes iekārtas dzīves cikla izmaksu. Aprēķinot AHU dzīves cikla izmaksas lielākajai daļai vietu visā pasaulē, pamatojoties uz pārbaudītiem ASHRAE datiem," pauž Pļavnieks.

Apgaismojuma automatizācija un kontrole

Būtisks aspekts apgaismojuma automatizācija ir patēriņš - vajadzība pēc enerģijas, un kā šī vajadzība ietekmē vidi. "Tas, ko varam, ir patēriņu optimizēt un salāgot vajadzības pēc komforta, gaismas, precizitātes un vajadzību pēc enerģijas taupīšanas. Protams, dabiskais dzinulis jebkurā biznesā būs vēlme ietaupīt izdevumus, papildus šim motivācija ir arī likumdošana un zaļā domāšana," skaidro Reinis Ernestsons no SIA "ADDO Energy".

Kā ietaupīt eletroenerģiju, neupurējot lietotāju ērtības? "Labs apgaismojuma risinājums sastāvēs no vairākiem rūpīgi izsvērtiem aspektiem, un kā viens no tiem būs atbilstoša gaismas intensitāte dažādās telpās. Attiecīgi patērētās enerģijas daudzums vienā vai otrā telpas veidā krietni atšķirsies. Patiesi laba un vērtīga sistēma strādā lietotāja interesēs," saka Ernestsons.

Pārveidojot ierasto apgaismes sistēmu uz "gudro" jeb decentralizēto sistēmu ar IT elementiem, katrs gaismeklis ir kā neatkarīga daļa, kas nodrošina funkciju un mijiedarbojas viens ar otru bez centrālā elementa, caur kuru notiek datu komunikācija vai kontrole, vai tiek sūtītas komandas no gaismekļiem. Ieguvumi ir nepārprotami - apgaismojuma risinājumi ir viegli pārvaldāmi.

"Augstākais līmenis būtu gaismas krāsas pielāgošana. Apgaismojums var palīdzēt koncentrēties un var ļaut relaksēties, atpūsties atkarībā no gaismas krāsas," norāda Ernestsons. Ne mazāk būtisks aspekts ir lietošanas izmaksas. "Ilgtermiņā minimālās iespējamās izmaksas ir tas, kas sniedz šo galveno labumu gan videi, gan uzņēmumam. Parasti reālie mērķi risinājuma plānošanas gaitā ir piecu gadu termiņš, kurā sistēmai ir jāspēj sevi atpelnīt, respektīvi, ietaupījumam jābūt pietiekami lielam, lai tas nosegtu investīcijas izmaksas."

Saules elektrostacijas (SES) izbūves priekšrocības

"Ja uzņēmums domā investēt saules elektrostacijās, tad galvenais ieguvums ir neatkarība. SES investīcija pasargās no straujām elektroenerģijas cenas svārstībām, faktiski dodot stabilu elektronerģijas cenu tās darbības laikā. Ietaupījums ir būtisks aspekts, ko jebkurš uzņēmums izvērtē pirms investīcijas veikšanas. Kopumā SES samazina izmaksas par elektroenerģiju," uzsver AS "Latvenergo" Energorisinājumu pārdošanas vadītājs Dzintars Reksnis. "Otrs apskets - uzņēmumu vēlme un fokuss uz zaļo enerģiju, jo saules enerģija ir atjaunojamais enerģijas resurss, tas nozīmē tīrāku vide nākotnē, tāpat CO2 samazinājums, ilgtermiņā samazinot ietekmi uz klimatu visā pasaulē."

SES izvēles aspekti

"Ir jāizvērtē nepieciešamā platība. Apsvērt, vai izvietot uz jumta, vai zemes. Izvēloties sistēmu uz jumta, ir jāvērtē ēkas konstrukciju nestspēja. Sākotnējās investīcijas ir svarīgs aspekts. Šobrīd SES izbūve ir kļuvusi pieejamāka un arī cenas kļuvušas draudzīgākas," norāda Reksnis, piebilstot, ka tāpat pieejams arī valsts programmu atbalsts. Jumtu sistēmas ir vienkāršāks risinājums, kur ne mazāk būtisks ir būvkonstruktora atzinums. "Jumta nestspējai atkārībā no jumta plaknes ir jābūt no 20 līdz 45 kilogrami uz kvadrātmetru," norāda Reksnis.

Industriālo ēku enerģiju taupošie risinājumi

Industriālajās ēkās lielākie siltuma zudumi vērojami tieši caur ieejas vārtiem, saka Edgars Zellis no SIA "Systemair". "Pazeminoties gaisa temperatūrai, palielinās nepieciešamais apkures apjoms. Ir risinājumi, kā industriālajās ēkās ar minimālu enerģijas patēriņu, klusi strādājot, nopūš lejā silto gaisu tieši vajadzīgā zonā, tādējādi apkures izmaksas samazinot līdz pat 30 %. Jo augstāka apkures maksa, jo augstāks ir šis procents."

Griestu ventilators ir ilgtspējīgs, ļoti vienkāršs risinājums, kuram nav nepieciešama apkope. Izmantojot šo vienkāršo produktu var panākt, ka temperatūras starpība starp darba zonu un griestiem gandrīz izlīdzinās līdz nullei, tādējādi samazinot apkures rēķinus.

Šādi ventilatori industriālās ēkās var darboties arī vasarā. "Ja tie darbojas reversā režīmā, tad no darba zonas tiek pacelts gaisā siltais gaiss, kuru caur jumtu konstrukciju vai caur ēkas ārsienām var novadīt. Nebūs tā, ka ventilators darba zonā ļoti atdzesēs, bet pēc sajūtām darbinieka darba zonā būs nedaudz vēsāks un svaigāks gaiss," skaidro Zellis.

Ēku pārvaldības sistēmas nepieciešamība mūsdienu laikmetā

Ilgtspējība nav tikai vārds, bet arī jēdziens, kas iekļauts likumprojektos, valsts un Eiropas Savienības standartu un normu politikā. "Ir vairāki standarti, kas regulē ilgtspējību, un viens no tiem ir ESG standarts, kas ir ļoti populārs gan Eiropā, gan pasaulē," saka SIA "Caverion Latvija" vadītājs Akeksandrs Petruss. "Ēku pārvaldības sistēma nodrošina attālinātu uzraudzību un palīdz laicīgi novērst izmaiņas no normālas darbības un preventīvi ietekmēt energopatēriņu. Tas sniedz iespēju vairākus objektus vienlaikus pārraudzīt attālināti," uz ieguvumiem norāda Petruss.

Enerģijas pārvaldības izaicinājumi: Rēzeknes pašvaldības ceļš uz ilgtspēju

Rēzeknes valstspilsētas pašvaldība orientējusies uz sistemātisku pieeju enerģijas rādītāju pāteriņiem un darbībām, kas samazina enerģijas patēriņu, norāda Rēzeknes valstspilsētas pašvaldības pārstāve Daina Bārdule. Rēzeknes energopārvaldības sistēmas sfērā ir iekļautas pašvaldības ēkas, ielu apgaismojums un luksofori.  Digitalizācijas procesa ieviešana devusi iespēju redzēt un analizēt patēriņu pa stundām, kas ļauj nospraust mērķus un īstenot tālākās darbības.

Digitālās uzskaites priekšrocības ir ātra fakta konstatācija. "Ja nebūtu šīs digitālās uzskaites, tad būtu nevajadzīgi zaudējumi," uzsver Bārdule, un piebilst, ka ēkas digitalizācija noteikti ir jēgpilna. "Rēzeknē pērn bija ļoti augsti tarifi un tā ir ļoti liela nauda. Tas jau ir atmaksājies četrus piecus gadus uz priekšu," viņa apliecina.

Lielākais izaicinājums esot ieinteresēt darbiniekus un mainīt kolektīvos ieradumus, noturēt sasniegtos rezultātus, kā arī noteikt iespējamo sasniedzamo mērķi. "Šogad palīgā ir ņemts BVKB mājaslapā pieejamais enerģijas ietaupījumu katalogs, tur procentiāli jau ir aprēķināts, kāds ietaupījums ir iespējams," saka Bārdule.

Atbildot uz jautājumu, kas izceļ un pierāda ilgtspējīgu energopārvaldību, Rēzeknes pārstāve min dalību Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta iniciatīvas projektā "Energovienoti". "Šo marķējumu līdz šim ir ieguvušas piecas pašvaldības ēkas. Tas nozīmē, ka šajā ēkās viss kolektīvs ir darbojies energovienoti, viņi ir mainījuši savus ikdienas paradumus, viņi ir vienojušies par kaut kādām darbībām, kas ir parādījušas ļoti labus rezultātus. Tā ir šī galvenā doma marķējumam, ka esam energovienoti un domājam par energopārvaldību."

Plašāku ieskatu ekspertu ieteikumos un pieredzes stāstos atradīsiet "Semināru arhīvā".

Vairāk sadaļu