Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Energoefektivitātes mērķa sasniegšanas monitorings

29. decembrī, 2020.

Kopš 2020. gada sākuma Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) paplašinājis savu pienākumu loku, un teju gadu tas nodarbojas ar enerģētikas politikas administrēšanu. Patlaban BVKB veic energoefektivitātes monitoringa sistēmas kontroli, administrē energoefektivitātes nodevu, ar Būvniecības informācijas sistēmas starpniecību uztur uzņēmumu energoauditu pārskatu reģistru, kā arī uzņēmumu energoauditoru reģistru, kā arī sagatavo valsts ēku sarakstu.

Šajā rakstā uzzināsiet, kāds ir lielo uzņēmumu un lielo elektroenerģijas patērētāju sniegums, virzoties uz Latvijai noteikto indikatīvo energoefektivitātes mērķu sasniegšanu, kā arī informāciju par komersantu pienākumiem un plānotajām izmaiņām Energoefektivitātes likumā.

Kādi ir uzņēmuma pienākumi energoefektivitātes jomā?

BVKB redzes lokā šobrīd atrodas 929 lielie elektroenerģijas patērētāji un 249 lielie uzņēmumi.

Atbilstoši Energoefektivitātes likumam un 11.10.2016. MK noteikumiem Nr. 668 "Energoefektivitātes monitoringa un piemērojamā energopārvaldības sistēmas standarta noteikumi" lielajiem uzņēmumiem, kuri nodarbina vairāk nekā 249 darbiniekus vai gada apgrozījums pārsniedz 50 milj. eiro un gada bilance kopumā pārsniedz 43 milj. eiro, un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, kuru ikgadējais elektroenerģijas patēriņš divus gadus pēc kārtas pārsniedz 500 MWh, ir pienākumi:

  • Gada laikā pēc iekļaušanas lielo uzņēmumu vai patērētāju sarakstā veikt energoauditu vai ieviest sertificēta energopārvaldības sistēmu.
  • 30 dienu laikā pēc energoaudita vai sertificētas energopārvaldības sistēmas ieviešanas ziņot BVKB, norādot vismaz trīs energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus ar lielāko enerģijas ietaupījumu vai ekonomisko atdevi.
  • Katru gadu līdz 1. novembrim BVKB iesniegt ikgadējo pārskatu par ieviestajiem energoefektivitātes pasākumiem iepriekšējā gadā un to rezultātā sasniegtajiem enerģijas ietaupījumiem. Būtiski atcerēties – ja pasākumi nav veikti, arī šajā gadījumā jāiesniedz neaizpildīta, taču parakstīta veidlapa.

Kā Latvijas ir veicies ar kumulatīvā enerģijas ietaupījuma mērķa sasniegšanu 2019. gadā?

Laika periodā no 2016. līdz 2019. gadam Latvijas uzņēmumiem ir izdevies ietaupīt kumulatīvi vairāk nekā 1000 GWh enerģijas, kas ir aptuveni 11 % no Latvijas kumulatīvā ietaupījuma mērķa, kurš jāsasniedz 2020. gadā.

Attēlos redzama uzņēmumu izvēle un veiktie pasākumi Energoefektivitātes likuma prasību izpildes nodrošināšanai, kā arī desmit energoefektīvākās uzņēmējdarbības jomas 2019. gadā.

1. att. Desmit energoefektīvākās uzņēmējdarbības jomas Latvijā 2019. gadā

2. att. Uzņēmumu īstenotie energoefektivitātes pasākumi 2019. gadā 

263 uzņēmumiem tiks pagarināts Energoefektivitātes likumā noteikto pienākumu izpildes termiņš.

Lai samazinātu Covid-19 izraisītās krīzes finansiālo slogu uzņēmējiem un dotu iespēju izpildīt Energoefektivitātes likumā noteiktos pienākumus, Ministru kabinetā tika atbalstīti Ekonomikas ministrijas rosinātie grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz pagarināt Energoefektivitātes likumā noteikto pienākumu izpildes termiņus apmēram par pusgadu. Pēc BVKB rīcībā esošās informācijas, termiņa pagarinājums varētu būt nepieciešams 263 komersantiem.

Likumprojekts "Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā" ir izskatīts Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā 1. lasījumā un tiek virzīts izskatīšanai Saeimas plenārsesijā.

Izmaiņas paredzēs:

1. Komersantiem, kuri atbilst Energoefektivitātes likuma 10. panta pirmās daļas un 12. panta pirmās daļas noteiktajiem kritērijiem, būs tiesības veikt energoauditu vai ieviest sertificētu energopārvaldības sistēmu, vai arī ieviest sertificētu vides pārvaldības sistēmu ar papildinājumu (energodokumentu):

  • līdz 2021. gada 1. jūlijam, ja energodokumenta derīguma termiņš ir līdz 2020. gada 31. decembrim;
  • līdz 2021. gada 30. decembrim, ja energodokumenta derīguma termiņš ir no 2021. gada 1. janvāra līdz 2021. gada 30. jūnijam.

2. Lielajiem elektroenerģijas patērētājiem būs tiesības iesniegt pamatotu iesniegumu un lūgt energoefektivitātes nodevas termiņa samaksas pagarinājumu līdz 2021. gada 30. decembrim BVKB. Šīs izmaiņas attieksies uz lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, kuriem BVKB ir aprēķinājis energoefektivitātes nodevu par 2019. gada Energoefektivitātes likuma 12. pantā noteikto pienākumu neizpildi un kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības Covid-19 izraisītās krīzes ietekmē vienā kalendārajā mēnesī laika posmā no 2020. gada 13. marta līdz 2020.gada 6. decembrim, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo kalendāro mēnesi, samazinājās par 30 %.

Raksts tapis sadarbībā ar Būvniecības valsts kontroles biroja Energoresursu kontroles departamentu