Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Ūdeņraža tehnoloģija pieteikusi izrāvienu

28. decembrī, 2022.

Guntis Lūsis, AS "Latvenergo" Enerģijas vairumtirdzniecības direktors.

Lai sasniegtu enerģētikas sektora klimatneitralitāti, būtiski ir ieviest jaunas tehnoloģijas. Šobrīd viena no tādām ir ūdeņraža izmantošana, kurai ir vairākas priekšrocības un attīstības perspektīvas. Vēja nozares industrija iet roku rokā ar ūdeņraža tehnoloģiju industriju. Koncentrējot savu uzmanību uz elektrolīzes iekārtām, kuras nākotnē varētu uzstādīt jūrā blakus atkrastes vēja parkiem, vēja saražotā enerģija krastā nonāktu ūdeņraža formā, kur to varētu izmantot liela apjoma transporta nozarē, zaļā tērauda ražošanā vai ķīmijas procesos.

Jau šobrīd vairākas Eiropas Savienības valstis ir pieņēmušas un turpina attīstīt valsts nacionālo ūdeņraža stratēģiju, kas paredz ne vien attīstīt ūdeņraža tehnoloģijas, bet arī dekarbonizēt lielas emisijas nozares, kā  tēraudrūpniecība, cementa ražošana, minerālmēsli, tālsatiksmes transports, aviācija. Turklāt arī uzņēmumi attīsta ūdeņraža projektus – ražošanas stacijas un ūdeņraža cauruļvadus ne vien Eiropā, bet visā pasaulē.

Ūdeņraža tehnoloģija tik strauji ienāk enerģētikā tādēļ, ka 2022. gadā energoresursu cenas pasaulē ir ļoti strauji pieaugušas un sasniegušas griestus, turklāt saglabājas augsts  pieprasījums tirgos. Savukārt mums joprojām ir svarīgi sasniegt enerģētikas sektora klimatneitralitāti un augsto energoresursu cenu apstākļos maksimāli paātrināt pārslēgšanos uz atjaunīgajiem energoresursiem. 

Ko sniedz ūdeņraža izmantošana? 

Daba ir zaļa 

  • Enerģētikas sektora dekarbonizācija. Pasaulē apmēram 4/5 no piegādātās enerģijas tiek ražota no fosilajiem kurināmajiem. Atšķirībā no fosilajiem kurināmajiem, sadedzinot ūdeņradi, neveidojas CO2, bet veidojas ūdens un izdalās enerģija. 

Sadarbībai ir jauda 

  • Zaļais ūdeņradis, kas ražots elektrolīzes procesā, pielietojot saules un vēja enerģiju, nodrošina mainīgās ģenerācijas integrāciju enerģijas ražošanas procesā. Mainīgās ģenerācijas pārpalikuma gadījumā  vēja un saules elektrostacijās saražoto elektroenerģiju var izmantot zaļā ūdeņraža ražošanai un uzglabāšanai. 

Apritē iesaista jau esošos resursus 

  • Ūdeņradim ir liels enerģijas blīvums, tādējādi to var viegli uzglabāt un transportēt. Ūdeņradi var uzglabāt saspiestā gāzes vai sašķidrinātā veidā gāzes balonos vai tvertnēs. Tāpat ūdeņradi var sajaukt ar metānu vai arī sintezēt metānu, pievienojot oglekļa dioksīdu (CO2), tālāk ievadīt gāzes cauruļvadu tīklā un uzglabāt pazemes gāzes krātuvēs (PGK), piemēram, Latvijā Inčukalna PGK. Savukārt Vācijā jau ir termināļu kompleksu pilotprojekti.  

Tirgus laukums ir atvērts 

  • Zaļo ūdeņradi kopā ar CO2 var izmantot ogļūdeņražu sintēzei. Iegūto sintētisko degvielu var izmantot aviācijas nozarē un kuģu transportā, kā arī kā izejvielu rūpniecības nozarē. 

Tehnoloģiskais temps ir fantastisks 

Ja sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) pielietojums ienācis vesela gadsimta laikā (eksperimentus sākot 19.gs. vidū, komerciju iesākot 1917.–1941. gados, bet pirmā krava tika piegādāta no ASV uz Lielbritāniju 1959. gadā), tad tagad ūdeņraža tehnoloģija pasaules vairumtirgos šo ceļu varētu paveikt vienas desmitgades laikā. 

Izvērtējot dabasgāzes tirgus situāciju Baltijā un Eiropā, redzam, ka straujai attīstībai ir gan pamatojums, gan nepieciešamība. 

Kāda ir situācija šobrīd?

Dabasgāzes cena ir eskalēta 

  • Tendence uzrāda augstu pieprasījumu līdz 2030. gadam. 
  • Plānos lasām par SDG rūpnīcu  un kuģu flotes aktīvu cēlumu periodā no 2025. līdz 2027. gadam. 
  • Cenu noteiks pasaules tirgus svari – pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars. 

Piegādes grafiks ir saspringts 

  • Šogad Klaipēdas naftas un Latvenergo noslēgtais līgums paredz regazificēt regulāru 6 standartizētu SDG kravas kuģu piegādes, ko Latvenergo izvēlēsies, iepirks un kontraktēs brīvā starptautiskā tirgū, un turpmāk katru gadu pārvadīs no termināļa līdz Latvijai – TEC ražošanas vajadzībām, klientiem un drošuma rezervēm. 
  • Latvenergo nepastarpināti pērk gāzi starptautiskā tirgū iepirkuma izsolēs no pasaules vadošajām SDG kompānijām, piedaloties augstākā ranga SDG piegādātājiem un ražotājiem.   
  • Eiropā SDG termināļi ir piemērotākā alternatīva, lai nodrošinātu uzticamas dabasgāzes piegādes, aizvietojot Krievijas dabasgāzes apjomu. Iestājas pilnīgs aizliegums iepirkt dabasgāzi no Krievijas – likumiski tas liegts Lietuvā un no 2023. gada 1. janvāra būs liegts Igaunijā un Latvijā, ir pārtrauktas piegādes Polijai un Somijai. 

Turpmākie plāni ir kļūt zaļiem jau ar krīzes novēršanas pasākumiem  

  • No 2023. līdz 2025. gadam pastāv augsts risks, tas jāpatur prātā, jo ir daudz iespējamo scenāriju – vai ES ekonomika būs recesijā, vai atjaunosies rūpniecība Āzijā, vai pasaulē SDG rūpnīcu un kuģu flote tiks līdzi pieprasījumam un kādi būs laikapstākļi. 
  • ES vienojoša nostāja – maksimāli paātrināt pārslēgšanos uz atjaunīgajiem resursiem un nepārtraukti pielāgot mērķētā atbalsta mehānismus, veidot dabasgāzes bilancē rīcību vismaz 12 mēnešiem uz priekšu. 

Cik tuva ir tālā nākotne ūdeņraža tehnoloģijai? 

Izejvielas cena ir saprātīga 

  • auno projektu aplēsē – 80 EUR/MWh 
  • Atrodot arvien labākus tehnoloģiskos risinājumus, nokļūtu pie 20 EUR/MWh 

Piegādes grafiks ir cerīgs 

  • Komerciālā testa projekti darbu sāks 2024. gadā.  
  • Īpatsvara projekcija – līdz 40 % no visas pasaules kurināmā apgrozījuma 2050. gadā. 
  • Zem –320 °C ir vedams ar kuģi – enerģētiski blīvs, tomēr prasa lielāku tilpumu nekā SDG. Tas ir  tehnoloģisks izaicinājums, un pirmajā etapā tiks risināta arī transportēšanas izmaksu samazināšana no 30 EUR/MWh līdz 12 EUR/MWh līmenim. 
  • ES iedarbina atbalstu un konstruē pārslēgšanās ceļa karti. 

Turpmākie plāni ir dabasgāzi pielietot kā pārejas instrumentu 

  • Chevron, BP, Orsted, Mitsubishi, Engie un vēl daudzas citas liela mēroga kompānijas iegulda rūpnīcu un flotes projektos. 
  • Tehnoloģiskais temps ir fantastisks – SDG lietojums mums ir bijis veselu gadsimtu, bet pie pasaules horizonta vairumtirgos jau saskatāma iespēja ūdeņradim šo ceļu pārlēkt vienas desmitgades laikā!  

Atjaunīgo ūdeņradi ražo periodos, kad saules un vēja enerģijas resursi ir plaši pieejami, tas var atbalstīt arī ES elektroenerģijas nozari, nodrošinot ilgtermiņa un liela mēroga uzglabāšanu. Ūdeņraža uzglabāšanas potenciāls ir īpaši izdevīgs energotīkliem, jo tas ļauj uzglabāt atjaunīgo enerģiju ne vien īsākos periodos, bet arī ilgāku laiku. Tas nozīmē, ka ūdeņradis var palīdzēt uzlabot energosistēmu elastību, līdzsvarojot piedāvājumu un pieprasījumu, ja tiek saražots par daudz vai par maz enerģijas, tādējādi palīdzot uzlabot energoefektivitāti visā ES. 

Daudzi lieliski biznesa plāni ir sākti ar vienu enerģisku vīziju!