Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Uzņēmuma virzība energoefektivitātes un ilgtspējas virzienā

10. aprīlī, 2024.

Energopatēriņa optimizācija un energoefektivitāte mūsdienās ir būtisks aspekts jebkura uzņēmuma veiksmīgai darbībai. Elektrum Energoefektivitātes centra rīkotajā bezmaksas vebinārā "Kā optimizēt uzņēmuma energopatēriņu" apskatītas jaunākās tehnoloģijas un risinājumi, kas var sekmēt uzņēmuma energoefektivitāti un virzību ilgtspējas mērķu sasniegšanā. Tāpat eksperti pastāstīja, kā īstenot enerģijas patēriņa optimizāciju, ēku vadību, procesu viedizāciju un kontroli.

Enerģētikas transformācija un patēriņa samazināšana

Eiropas Zaļais Kurss paredz līdz 2050. gadam sasniegt klimatneitralitāti. Tas nozīmē, ka uzņēmumiem arvien vairāk būs jātiecas uz resursu patēriņu samazināšnu, uzsver PwC Latvija Ilgtspējas pakalpojumu konsultante Elīna Jekale. Enerģijas cenu svārstību rezultātā tiek ietekmēta uzņēmumu vērtība, un neizbēgams būs darbs pie enerģētikas jomas transformācijas. "Pirmais ir patēriņa samazināšana. Kad esam novērsuši riskus un noturējuši uzņēmuma vērtību, varam skatīties soli tālāk - uz patēriņa gudro vadību, kas nozīmē, ka mēs nevis tērējam elektrību mazāk, bet skatāmies, kad mums to tērēt."

"Mēs zinām, ka Latvijā elektrība lielā mērā nāk no hidroelektrostacijām. Bet jāsaprot, ka ar to nevar nosegt pašpatēriņu. Mēs esam piesaistīti Nord Pool biržai, kas nozīmē, ka mūs interesē arī notiekošais kaimiņos," uzsver E. Jekale, iezīmējot iespējamo nākotnes modeli. Kāds tas ir? Pats lietotājs var kļūt arī par ražotāju. "Izvēloties proaktīvo pieeju, varam diezgan droši garantēt, ka iegūtā enerģija būs tīra, mēs zināsim izmaksas, ilgtermiņā ietaupām un mazinām dažāda veida riskus."

Energoefektivitāte nav tikai enerģijas taupīšana, bet arī optimāla tās pielietošana, tostarp meklējot veidus, kā panākt emisiju intensitātes uzlabojumus: "Viens piemērs ir Zviedrijas sērskābes rūpnīca, kuras ražošanas procesos rodas siltums un šis siltums tiek tālāk piegādāts pilsētas centralizētajai siltuma apgādei. Vēlos vērst uzmanību, ka tie tiešām ir sarežģīti mehānismi un tām ir jābūt uzņēmuma iniciatīvām, meklējot sadarbības iespējas, jo tas ir tikai katra paša interesēs radīt ietaupījumus un atstāt vairāk līdzekļus biznesa pamatdarbībai vai izaugsmes iespējām."

E. Jekale atgādina, ka uzņēmumiem ir ļoti būtiski jau tagad meklēt veidus, kā mazināt pašpatēriņu: "Svarīgi saprast, ka tas nebūs tikai viens risinājums, tā būs risinājumu kombinācija, kas dos vislabākos rezultātus."

Building X - digitālās ēkas platforma

Runājot par ilgtspējību, svarīgi pieminēt arī Building X - risinājumu, kas ievērojami atvieglo ēkas ekspluatāciju, vienā platformā apvienojot fizisko un digitālo pasauli, pastāsta Siemens pārstāvis Andrejs Misjuks.

Building X primāri nozīmē arī kiberdrošību. "Ar kiberdrošības palīdzību mēs savienojam ēkas un tālāk visus datus apkopojam vienā platformā. Rezultātā mums ir drošības un pārvaldības, 360 grādu aplikācijas un vienkopus pieejama enerģijas un ilgstpējības pārvaldīšana. Tas uzlabo lietotāju pieredzi, ēkas veiktspēju un ilgstpējīgāku nākotni, kad ēka ir gatava nākotnes tehnoloģijām un izaicinājumiem," ieguvumus uzskaita Siemens pārstāvis.

"Mēs virzāmies uz autonomām ēkām, kas var pašas saražot gan elektrību, gan arī siltumu. Pilnīga autonomija eksistē. Tā nav nākotne, šādi projekti jau ir Eiropā," uzmanību vērš A. Misjuks.

Enerģijas monitoringa sistēmas ieguvumi

Enerģijas monitorings būtībā ir "kārtības ieviešana", apgalvo Energodati pārstāvis Jānis Šipkovs. "Mūsu platformā ir speciāli moduļi. Viens no tiem ir enerģijas bilances modulis, kurš ļoti labi parāda esošās "nekārtības" saistībā ar izejošo un ieejošo enerģiju," skaidro eksperts.

Enerģijas monitoringa sistēmas skaitītāji tiek marķēti ar QR kodiem: "Mums ir speciāla aplikācija mobilajā telefonā. Kad viss ir palaists, skenējam skaitītāja QR kodu, no datu bāzes pienāk pēdējie dati un mēs uz vietas objektā varam salīdzināt skaitītāja numurus."

Kādiem mērķiem monitoringa sistēmas tiek izmantotas? Vispopulārākie ir grantu objekti. "Piemēram, pašvaldība uzbūvē muzeju, koncertzāli vai bibliotēku un parasti tur tiek pieasaistītas grantu naudas, kas uzliek atbildību sasniegt noteiktus mērķus. Šeit riski ir augsti. Nesasniedzot mērķus grantu nauda ir jāatgriež," par enerģijas monitoringa sistēmas lietderību saka J. Šipkovs.

Noteiktu mērķu sasniegšanā svarīga ir arī uzņēmuma vadības atbildība, norāda eksperts: "Vadības atbildību vislabāk raksturo energopārvaldības prasības. Vadīt tehniskos procesus nav viņu pamata izglītība vai pieredze, tādējādi vairumā gadījumu sanāk, ka ir grūtības, nepieciešama palīdzība pārvaldības jautājumos. Tad vieglāk šķiet uzlikt saules paneļus vai nomainīt lampiņas, nekā dzīties pakaļ paradumu maiņām," uz pastāvošajiem izaicinājumiem norāda eksperts.

Kādi ir ieguvumi no energoaudita?

Energoefektivitāte un ilgtspēja ir procesu kopums, un šeit svarīgi pieminēt arī energoauditu. Energoaudits uzņēmumam sniedz iespēju piesaistīt finansējumu, audzēt konkurētspēju, apgūt jaunus tirgus, iegūt ilgtermiņa sadarbības, kā arī būt sasaistē ar cilvēkiem, kas palīdzēs sekot līdzi nozares virzībai un dos ziņu par pieejamiem risinājumiem, pastāsta SIA Energi vadītājs Kārlis Grīnbergs.

Tomēr pirms darba sākšanas svarīgi pareizi izvēlēties auditoru. "Būtu nepieciešams energoauditoram vaicāt par pieredzi ar Eiropas fondiem un projektiem. Sevišķi, ja runa ir par Eiropas fondu naudu. Lai izpildītājs ir spēcīgs iespējami plašākā pakalpojumu klāstā. Runājiet ar auditoriem. Savstarpējā komunikācija ir ļoti svarīga, lai rezultāts būtu labāks. Tāpat arī sadarbība pēc energoaudita veikšanas. Energoauditors nozarē ir katru dienu un var dot vērtīgus padomus, piemēram, par iespēju saņemt finansējumu energoaudita veikšanai," skaidro K. Grīnbergs.

Energoefektīva mikroklimata kontrole ar mainīgas plūsmas gaisa vārstiem

  • Kā panākt energoefektīvu mikroklimata kontroli?

Viens no risinājumiem ir atbilstošas ventilācijas sistēmas. Piemēram, ventilācija pēc pieprasījuma. "Tas nozīmē, ka nepadodam gaisu vai padodam mazāk, ja pieprasījums nav tik liels. Kāpēc mums par to jādomā? Mēs zinām, cik maksā enerģija, ka tas ir ļoti svarīgi. Jo vairāk padod gaisu, jo vairāk tam tērējam enerģiju," skaidro Aleksandrs Rakuts no SIA Komfovent.

Ventilācija pēc pieprasījuma sniedz iespēju samazināt izmērā arī pašu iekārtu: "Tas nozīmē, ka iekārta būs lētāka, aizņems mazāk vietas ventilācijas kamerā, kā arī dos iespēju investoram palielināt komercplatību."

  • Kā strādā mainīgās plūsmas?

Galvenie parametri ar kuriem strādā mainīgās plūsmas vārsti ir tā saucamais vadības signāls. "Kontrolieris, kas kontrolē gaisa kvalitāti telpā. Ir tādi lielumi kā minimālā un maksimālā gaisa plūsma, kuru nosaka projektētājs attiecīgām telpām, lai nodrošinātu ventilāciju atkarībā no tā, cik daudz cilvēku atrodas telpā," skaidro A. Rakuts.

  • Kādi ir ieguvumi no mainīgās plūsmas vārstu izmantošanas?

Primāri tā ir CO2 līmeņa kontrole. "Varam kontrolēt temperatūru, ja tā ir ventilācijas iekārta, kas domāta arī kondicionēšanai. Katrā telpā var izvietot temperatūras sensoru un mainīt gaisa plūsmu, lai nodrošinātu komfortu. Tāpat varam kontrolēt mitrumu, gaisa kvalitāti," ieguvumus uzskaita A. Rakuts.

Robotikas globālās tendences un tirgus

Par galvenajām tendencēm robotikas tirgū atbilstoši Starptautiskai robotikas federācijai (IFR) pastāstīja ABB Robotikas un diskrētās automatizācijas biznesa vadītājs Latvijas un Igaunijas tirgos Artūrs Agejevs:

  1. Energoefektivitāte – roboti paliek energoefektīvāki, pateicoties tehnoloģijām un jaunajiem materiāliem tie samazina elektrības patēriņu un ietekmi uz vidi.
  2. Relokācija uzņēmumi savas ražotnes pietuvina tuvāk savam reģionam vai izvieto tajā pašā valstī. Dažādu mikročipu ražotnes tiek veidotas arī Eiropā un ASV. Iepriekš šis process vairāk notika Āzijas pusē. Roboti vietējās ražotnes var padarīt elastīgākas un produktīvākas.
  3. Robotu lietošana kļūst arvien vienkāršāka arī pateicoties vienkāršākām programmēšanas valodām. Roboti kļūst pieejamāki plašākam lietotāju skaitam. Uzņēmumi jau tagad spēj pastāvīgi saprogrammēt robotus, tādējādi samazinot izmaksas, kas nepieciešamas, lai integrētu robotu viņu ražotnē.
  4. Mākslīgais intelekts un digitālā automatizācija jau tagad tiek integrēta robotu vadības sistēmās, lai veiktu sarežģītākus un intelektuālākus uzdevumus, kas samazina piepūli robotu ieviešanā, apkopē un ekspluatācijā.
  5. Industriālajiem robotiem tiek dota otra dzīve, atjaunojot tos un atkārtoti izmantojot, tādējādi samazinot ietekmi uz vidi un atkritumu daudzumu, sniedzot ieguldījumu ilgtspējībā.

"No mūsu skatu punkta roboti var aizpildīt robus globālajā darba tirgū. Daudzas darba vietas ir tukšas, jo pietrūkst speciālistu ar zināšanām, vai arī tie ir darba drošības jautājumi. Un šeit roboti var palīdzēt veikt uzdevumus ar augstu efektivitāti un precizitāti. Neatkarīgi no nozares roboti var palīdzēt aizpildīt darba roku trūkumu un tā var būt gan ražošana, gan veselības aprūpe," norāda A. Agejevs. 

Šī vebināra video ieraksti, ekspertu prezentācijas ikvienam interesantam ir pieejamas šeit.

Vairāk sadaļu