Modenizējot novecojušo apgaismes sistēmu, tās elektroenerģijas patēriņa ietaupījums var sasniegt pat 80 %.
Energoefektīvs apgaismojums patērē mazāk elektroenerģijas, vienlaikus nezaudējot ierasto apgaismojuma līmeni un kvalitāti. Ikvienā uzņēmumā ir nepieciešams apgaismojums, un atsevišķos gadījumos tas veido būtisku daļu no uzņēmuma kopējā elektroenerģijas patēriņa. Uzņēmumos, jo īpaši birojos, noliktavās, tirdzniecības vietās, var atklāt diezgan lielu energoefektivitātes potenciālu tieši apgaismojuma jomā.
Kādus ieguvumus jūsu uzņēmumam var sniegt energoefektīvs apgaismojums?
Samazināts elektroenerģijas patēriņš un izmaksas.
Mazāka apkopju nepieciešamība, ņemot vērā salīdzinoši ilgo darbmūžu.
Uzlabota apgaismojuma kvalitāte, palielinot darbinieku produktivitāti un darba drošību.
Paaugstināta darbinieku labbūtība un komforta līmenis.
Apgaismojuma tehnoloģijas.
Apgaismojuma tehnoloģijas
Apgaismojuma tehnoloģijas var iedalīt četrās grupās:
kvēldiega apgaismojums – kvēlspuldzes un halogēnspuldzes;
luminiscences apgaismojums – cauruļveida un kompaktās luminiscences spuldzes;
metālhalogēnspuldzes jeb augstas intensitātes gāzizlādes spuldzes;
gaismas diožu jeb LED apgaismojums.
Energoefektīvākais apgaismojuma risinājums ir LED apgaismojums – tas sniedz lielāko gaismas atdevi ar mazāko elektroenerģijas patēriņu.
LED gaismekļiem ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar citu veidu spuldzēm:
gaismas plūsma nav atkarīga no apkārtējās vides temperatūras;
gaismas atdeve praktiski nav atkarīga no nelielām sprieguma izmaiņām;
iespēja darbināt ar gaismas regulatoriem;
bieža gaismekļa ieslēgšana un izslēgšana neietekmē tā darbmūžu;
ilgs darbmūžs – retāka gaismekļu nomaiņa.
Parametrs
Kvēlspuldze
Halogēnspuldze
Cauruļveida luminiscences spuldze
Kompaktā luminiscences spuldze
Metālhalīda spuldze
LED gaismeklis
Efektivitāte
8–17 lm/W
11–21 lm/W
75–95 lm/W
50–70 lm/W
~95 lm/W
80–140 lm/W
Darba mūžs
100
100
80-90
80-90
65-95
80-95
Krāsu atveides indekss (Ra)
2600–2800 K jeb silti balta
2800–3200 K jeb silti balta
> 3200 K jeb silti balta, balta, zilgani balta, zilgana
> 3200 K jeb silti balta, balta, zilgani balta, zilgana
> 3200 K jeb silti balta, balta, zilgani balta, zilgana
> 2700 K jeb silti balta, balta, zilgani balta, zilgana
Krāsas temperatūra
Jā
Jā
Jā, noteikti veidi
Jā, noteikti veidi
Nē
Jā
LED gaismekļu klāsts
Tirgū pieejamais LED gaismekļu klāsts ir gana plašs, tādēļ lielākoties ir iespējams rast alternatīvu risinājumu esošajiem gaismekļiem un vajadzībām.
Izraugoties LED gaismekļu piegādātāju, ieteicams pievērst uzmanību dažādiem gaismekļu parametriem, lai izvēlētos kvalitatīvus un jūsu vajadzībām atbilstošus gaismekļus.
Nosaka to, cik efektīvs ir gaismeklis, ieskaitot arī optikas zudumus. Mēra lūmenos uz vatu jeb lm/W.
Jo augstāka ir vērtība, jo efektīvāks ir gaismeklis. Augstas kvalitātes gaismekļa efektivitāte ir, sākot no 130 lm/W.
Būtiski pārliecināties, ka gaismekļa dokumentācijā ir norādīta pilnas konfigurācijas efektivitāte, proti, LED gaismekļa kopējā efektivitāte, nevis tikai LED vai LED moduļu efektivitāte.
Patērētājs var pieprasīt papildu dokumentāciju ar testu pārskatu, kas veidots saskaņā ar EN 13032:1 un/vai LM-79-08 standartu.
Raksturo gaismekļa izstarotās gaismas krāsu. To mēra Kelvina grādos jeb K.
LED gaismekļiem gaismas krāsas temperatūra (Correlated Color Temperature (CCT)) tiek aprēķināta, nevis mērīta kā kvēldiega spuldzēm.
Jo lielāka ir gaismas krāsas temperatūra, jo zilganāka ir izstarotā gaisma.
Darba telpām ieteicams izvēlēties gaismekļus ar baltu gaismu jeb vismaz 4000 K, savukārt atpūtas telpām ir piemēroti gaismekļi ar silti baltu gaismu jeb apmēram 3000 K.
Norāda gaismas krāsas temperatūras nobīdi pie vienādām kelvinu vērtībām jeb krāsu temperatūras standartnovirzi (Standart Deviation of Colour Matching (SDCM)).
Atbilstoši CIE 1964 standartam to mēra ar Makadama (MacAdam) elipsēm, novērtējot krāsas noturību skalā no 0 līdz 10.
Robežās no 1 līdz 3 ar neapbruņotu aci faktiski nav iespējams redzēt atšķirības, taču, vērtībai palielinoties, var rasties acīm redzama un negatīva ietekme uz apgaismotajām virsmām un objektiem. Palielinoties SDCM vērtībai, pieaug arī gaismas krāsu temperatūras atšķirība. Tādēļ sabiedriskām vietām ir noteikts maksimālais pieļaujamais SDCM, piemēram, muzejos un mākslas galerijās tas nedrīkst pārsniegt SDCM2, savukārt skolās, ofisos, slimnīcās – ne vairāk kā SDCM3.
Nosaka LED izstarotās gaismas plūsmas un efektivitātes samazināšanos pēc X darba stundām.
L procentuāli norāda, cik daudz gaismas plūsmas gaismeklis izstaros pēc ražotāja norādītā darba laika. Biežāk ir sastopamas vērtības L70, L80, L90.
B procentuāli norāda diožu skaitu, kuras pēc ražotāja norādītā darba laika beigām izdegs vai izstaros mazāku gaismas daudzumu, nekā ir minēts pie L vērtības. Biežāk ir sastopamas vērtības B10 un B50.
Ja norādīta C vērtība, tad tā procentuāli raksturo diožu skaitu, kas pilnībā pārstās darboties pēc noteiktā darbmūža. Lielākoties C vērtība nepārsniedz 10 % jeb C10. Standarta LED moduļiem tā ir krietni zemāka (~1 %).
Piemēram, ja gaismekļa norādītais darbmūžs ir L80B10 100 000 h, tas nozīmē, ka pēc 100 000 darba stundām 90 % diožu turpinās izstarot vismaz 80 % no nominālās gaismas plūsmas, bet 10 % diožu izstaros mazāku gaismas daudzumu. Ja norādīts L70C5 50 000 h, tas nozīmē, ka pēc 50 000 darba stundām gaismeklis izstaros vismaz 70 % no nominālās gaismas plūsmas, bet 5 % diožu pilnībā pārstās izstarot gaismu.
Ja ražotāji norāda tikai L faktoru, nenorādot B vai C vērtību, tas var liecināt par procentuāli lielāku bojāto gadījumu skaitu.
Nosaka gaismekļa potenciāli radīto žilbinājumu konkrētā vietā (Unified Glare Rating).
Ja ir izvēlēts LED gaismeklis ar pārāk lielu gaismas plūsmu (lm), tā izstarotā gaisma, atrodoties cilvēka redzes laukā, var radīt redzes apgrūtinājumu, piemēram, atstarojoties no datora monitora.
Ieteicamā maksimālā UGR vērtība biroja gaismekļiem ir 19.
Pilnībā precīzu žilbinājuma koeficientu ir iespējams noteikt tikai fiziskai telpai ar konkrētu gaismekļu izvietojumu un novērotāja atrašanās vietu. Tomēr ražotājiem ir pienākums veikt LED gaismekļa izstarotās gaismas intensitātes, atstarojamības un ģeometrijas analīzi, tādēļ tehniskajā dokumentācijā jābūt norādītai UGR vērtībai.
Apgaismojuma elektroenerģijas patēriņu var samazināt, ne vien uzstādot mūsdienīgus LED gaismekļus, bet arī tos gudri pārvaldot un regulējot.
Apgaismojuma līmeņa sensori: ieslēdz apgaismojumu pie noteikta apkārtējā apgaismojuma līmeņa. Līmenis, pie kura tiek ieslēgts apgaismojums, ir regulējams.
Apgaismes sistēmas regulēšana pa diennakts laikiem ar kontrolieri: izveido apgaismes grafiku – iestata laiku, kurā tiek ieslēgts un/vai izslēgts apgaismojums.
Piemērots telpām un vietām, kur noteiktu laika periodu ir nepieciešams nemainīgs apgaismojuma līmenis.
Apgaismes regulēšana atkarībā no dabiskā apgaismojuma līmeņa: ar sensora palīdzību uztver dabiskā apgaismojuma līmeni telpā un pielāgo mākslīgā apgaismojuma līmeni, nodrošinot konstantu apgaismojumu.
Bezvadu/attālinātā apgaismojuma kontrole: ar bezvadu slēdžu vai mobilās lietotnes palīdzību apgaismojumu ieslēdz un izslēdz, pielāgo apgaismojuma līmeni un gaismas krāsu.
Gaismekļi ir aprīkoti ar kontrolieriem, kas uztver raidīto signālu un dod komandu gaismeklim izpildīt pieprasīto darbību.
Apgaismojums kā pakalpojums jeb ESKO
Apgaismojuma nomaiņa kā pakalpojums ir uz pakalpojumu balstīts uzņēmējdarbības modelis, kurā izmaksas par apgaismojuma nomaiņu tiek sadalītas uz noteiktu termiņu un maksātas ik mēnesi, līdzīgi kā abonēšanas maksa, nevis vienreizējs maksājums. Šajā gadījumā apgaismojuma nomaiņu un arī apgaismojumu tā lietošanas laikā pārvalda ārpakalpojums – specializēti pakalpojumu sniedzēji, kuri veic projektēšanu, finansēšanu, uzstādīšanu, apkopi un citus pakalpojumus atkarībā no vienošanās.
Gaismekļu un aprīkojuma īpašumtiesības saglabājas apgaismojuma pakalpojuma sniedzējam visu abonēšanas jeb līguma darbības laiku. Šāds uzņēmējdarbības modelis ļauj paildzināt gaismekļu kalpošanas laiku.
Priekšrocības
Trūkumi
Nav nepieciešami lieli sākotnējie ieguldījumi.
Pakalpojumu veic nozarē strādājoši eksperti.
Pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs par apgaismojuma sistēmas uzraudzību un uzturēšanu, t. sk. nomaiņu, jaunu likumu un normatīvo aktu prasību ievērošanu un gaismekļu pārstrādi.
Līguma darbības laikā gaismekļu un aprīkojuma īpašumtiesības pieder pakalpojuma sniedzējam.
Visu līguma darbības laiku klients ir saistīts ar pakalpojuma sniedzēju.
Elektrum saviem klientiem piedāvā parūpēties par apgaismojuma nomaiņu uzņēmumā, sniedzot ESKO un pilna servisa pakalpojumu. Tas ietver apgaismojuma projektēšanu, gaismekļu nomaiņu un uzturēšanu, veicot apkopes un remontus.
Kā sākt esošās apgaismojuma sistēmas nomaiņu?
1. Jāizanalizē uzņēmuma vajadzības pēc apgaismojuma un esošā situācija. Pašreizējās situācijas analīze iekļauj:
apgaismojuma sistēmas elektroenerģijas patēriņu un ekspluatācijas izmaksas;
apgaismojuma darba stundas;
apgaismojuma lietošanas vietas un vajadzības;
apgaismes līmeņus un tās kvalitāti;
vadības elementus un sensorus apgaismes regulēšanai;
dabiskā apgaismojuma līmeni;
personāla/darbinieku rīcības ieradumus.
2. Iegūtā informācija jāizmanto, lai izvērtētu iespēju samazināt gaismekļu skaitu, nomainīt gaismekļus, uzstādīt sensorus un vadības elementus vai lai mainītu rīcības ieradumus.
3. Jānosaka apgaismojuma nomaiņas un modernizēšanas prasības un izmaksas.
4. Jānoskaidro, vai ir nepieciešams piesaistīt papildu speciālistus/ārpakalpojumu. Speciālisti spēs izplānot gaismekļus tā, lai konkrētajās darba vietās un zonās tiktu nodrošināts nepieciešamais apgaismojuma līmenis.
5. Jāsaņem cenas piedāvājumi un rūpīgi jāizvērtē piegādātāju piedāvājumi.
Aicinām ieskatīties arī Ministru kabineta noteikumu Nr. 359 "Darba aizsardzības prasības darba vietās" 2. pielikumā, kur ir pieejama informācija par minimālo iekštelpu apgaismojuma līmeni atkarībā no darba vietas un darba veida.
MK noteikumu Nr. 359 2. pielikuma fragments
Nr.p.k.
Darba vieta vai darba veids
Minimālais apgaismojuma līmenis virs darba zonas (lx – luksi)
4.1.
Noliktavas, t. sk. saldētavas
100
12.1.
Pārtikas produktu, dzērienu un tabakas izstrādājumu ražošana: izejvielu sagatavošanas darba vietas un zonas
200
25.2.
Biroji: lasīšana, rakstīšana, mašīnrakstīšana, datu apstrāde
Ieskatieties Elektrum Jaunumu sadaļā un "Semināru arhīvs", lai iegūtu papildu informāciju par apgaismojuma nomaiņu, tā kvalitātes prasībām, kontroles iespējām un iepazītos ar citu uzņēmumu pieredzi apgaismojuma nomaiņā.
BRĪDINĀJUMS! Jūs izmantojat novecojušu pārlūkprogrammu Internet Explorer, ko tā izstrādātājs Microsoft vairs neatjaunina. Iesakām jums izvēlēties jebkuru citu mūsdienīgu pārlūku kā Google Chrome, Microsoft Edge vai Firefox.