Biroja tehnika

Biroja tehnika.jpg

Biroja telpas nav iedomājamas bez tehnikas, bet kam jāpievērš uzmanība pirms biroja iekārtošanas, un kādi paradumi veicina elektroenerģijas patēriņu ikdienā birojā?

Iegādājoties jaunu biroja aprīkojumu, meklējiet ne tikai viszemāko cenu, bet ņemiet vērā arī aprīkojuma izmaksas visā kalpošanas laikā.

Izvēloties energoefektīvu biroja aprīkojumu (datorus, monitorus, printerus, ekrānus), jūs varat ietaupīt būtisku enerģijas daudzumu, un to varat izdarīt vēl lielākā apjomā, izslēdzot visu šo aprīkojumu, kamēr to neizmantojat.

Pirms katras iekārtas iegādes ir jāpievērš uzmanība ne tikai ierīču parametriem, bet arī marķējumiem. Viens no tiem ir CE marķējums.

Kas ir CE marķējums? Un ko nozīmē saīsinājums CE?

CE zīme ir ražotāja apliecinājums, ka prece atbilst piemērojamām prasībām, kuras ir noteiktas Kopienas saskaņošanas tiesību aktos attiecībā uz tās uzlikšanu. CE zīme nodrošina preču brīvu kustību visā Kopienas tirgū, jo nav nepieciešama preču atkārtota pārbaude. CE zīme nav kvalitātes zīme. CE saīsinājums radies no franču valodas “Conformité Européenne”, kas nozīmē “Eiropas atbilstība”.

Vai CE zīmei ir jābūt uz iepakojuma, instrukcijā vai pavaddokumentos?

CE zīmei ir jābūt uz preces, bet attiecīgajos noteikumos var būt izņēmumi. Tā varētu būt arī uz iepakojuma, pavaddokumentos vai instrukcijā, bet katrai preču grupai tas būs precīzi noteikts attiecīgajos noteikumos.

CE zīme sastāv no sākumburtiem CE šādā formā:

CE_1.png

Tirgū mēdz būt preces ar viltotu CE marķējumu.

CE_2.png

Energy Star

Vienmēr iegādājieties savam uzņēmumam ENERGY STAR sertificētus produktusENERGY STAR zīme norāda patēriņa preces ar visaugstāko energoefektivitāti, piemēram, datorus, printerus, kopētājus, televizorus, termostatus, griestu ventilatorus un citas ierīces un aprīkojumu.

energy-star-logo.pngIzstrādājuma rādītāji nodrošina tā ergonomiskumu un drošumu. Tas nozīmē, ka ierīcēm ar ENERGY STAR logotipu enerģijas patēriņš ir vidēji par 20–30 % mazāks nekā izstrādājumiem ar līdzvērtīgu funkcionalitāti. Zīmi ir apstiprinājusi Starptautiskā Akreditācijas organizācija (International Accreditation Service, IAS). Vairāk informācijas meklējiet https://www.energystar.gov

Biroja tehnikas izvēle un lietošana

Datora izvēle un to lietošana

  • Izvēloties datoru, jāsaprot, kādām vajadzībām tas ir nepieciešams un cik vietas birojā tam ir atvēlēts.
  • Protams, ja veidojat atvērtā tipa biroju, ir jāizvēlas portatīvais dators (klēpjdators).
  • Pērkot aprīkojumu darbavietā, jāņem vērā, ka portatīvais dators parasti patērē mazāk enerģijas nekā galda datori. Salīdzinot ar stacionāro datoru, līdzvērtīgi portatīvie datori, kas paredzēti darbam ar standarta programmatūru, piemēram, Microsoft Office, patērē pat piecreiz mazāk enerģijas!
  • Ikdienā lietojot datoru, iesakām tā ekrāna spilgtumu pielāgot apkārtējā apgaismojuma līmenim. Ja telpa ir labi izgaismota, ekrāna spilgtums ir jāpalielina. Savukārt, ja telpā ir pieklusināts apgaismojums, ekrāna spilgtumu ieteicams samazināt. Jo spilgtāks ir datora ekrāns, jo vairāk elektroenerģijas tas patērē.
  • Ja lietojat stacionāro datoru ar atsevišķu monitoru, tad, beidzot darbu ar datoru, pilnībā izslēdziet ne tikai datoru, bet arī monitoru, lai lieki netērētu elektroenerģiju gaidīšanas režīmā.
  • Ja darbinieki dodas uz sapulci, iesakām iestatīt datorus hibernācijas režīmā. Datora hibernācijas funkcija ļauj lietotājiem saglabāt esošo darbu tādu, kāds tas ir, un pēc atgriešanās turpināt darbu tieši tajā vietā, kur tas tika atstāts. Darbinieki var iestatīt savus datorus hibernācijas režīmā, kad tie ir neaktīvi vairākas minūtes.
  • Iesakām arī pārbaudīt, vai jūsu datoram ir iespējams iestatīt automātisku ekrāna izslēgšanos vai iemigšanu (Sleep) pēc noteikta laika perioda, kad neesat to lietojis. Tas noderēs gadījumos, ja pēkšņi darbinieks tiek atrauts no darba ar datoru, bet nepagūst to izslēgt vai iemidzināt (Sleep).
  • Miega režīmā dators patērē divreiz vairāk enerģijas nekā dators, kas ir izslēgts. Miega režīms ir enerģijas taupīšanas režīms, kad lielākā daļa datora apakšsistēmu ir izslēgta. Tomēr šim režīmam ir nepieciešams neliels atmiņas apjoms, lai saglabātu atmiņu, un reizēm ir vajadzīgs vairāk jaudas, lai veiktu plānotos uzdevumus.
  • Ja plānojat datoru neizmantot ilgāku laika periodu, piemēram, divas stundas, iesakām to izslēgt pilnībā (Shut down), nevis iemidzināt (Sleep), jo miega režīmā tas tomēr patērē elektroenerģiju.
  • Lai samazinātu datortehnikas elektroenerģijas patēriņu gaidīšanas režīmā, iesakām arī izmantot pagarinātājus ar slēdzi, kurā pieslēdzat datoru, monitoru, printeri un citas ierīces. Beidzot darbu, izslēdziet pagarinātāja slēdzi, tādējādi novēršot enerģijas patēriņu gaidīšanas režīmā.

Monitoru izvēle un to lietošana

Monitora izmērs ietekmē patērētās elektroenerģijas daudzumu. Lai arī grafiskie dizaineri un līdzīga darba veicēji nevar strādāt uz maziem ekrāniem, jūsu uzņēmumā noteikti ir daudz darbinieku, kuru darbs nav atkarīgs no milzīgajiem monitoriem.

Izvēloties monitora izmēru, izdariet saprātīgu izvēli, paturot prātā, ka mazāki monitori tērē mazāk enerģijas.

Monitori.png

Pērkot datora monitoru, jāpievērš uzmanība norādītajai jaudai, lai lieki netērētu elektroenerģiju.

Atcerieties! Jo spilgtāks ekrāns, jo vairāk elektroenerģijas tas patērē. Centieties ekrāna spilgtumu pielāgot apkārtējās vides apgaismojuma līmenim: labi apgaismotā telpā ekrāna spilgtums ir jāpalielina, savukārt tumšā telpā – jāsamazina.

Monitori_1.png

Printeru izvēle un to lietošana

Kādu printeri izvēlēties, un kā tie atšķiras?

  • Vispirms jātiek skaidrībā, kādu darbu veikšanai ir nepieciešams printeris. Piemēram, vai jūs plānojat to izmantot dokumentu vai fotogrāfiju drukāšanai? Vai ierīcei ir jābūt ar skeneri un kopētāju? Vai jūs grasāties drukāt plakātus vai citus lielizmēra formāta dokumentus?
  • Ātru un kvalitatīvu melnbaltu dokumentu druku lielam birojam viegli nodrošinās melnbalts lāzerprinteris. Tāds printeris darbam izmanto toneri (pulveri, kas ievietots kārtridžā), kura resursa pietiek liela dokumentu daudzuma drukai (tostarp arī uz plāna papīra). Tomēr tāds printeris nav piemērots krāsainu attēlu drukai. Biroja darbam ir iespējams izvēlēties multifunkcionālu lāzerprinteri, kurš piemērots arī krāsainu attēlu drukai.
  • Ja tiek plānots drukāt fotogrāfijas vai krāsainus attēlus labā kvalitātē un vairumā, ir jāizvēlas tintes printeris. Tāds printeris darbā izmanto šķidrās tintes kārtridžus, un tas viegli tiks galā ar melnbaltu dokumentu druku mājas apstākļos vai nelielā birojā.
  • Ja nepieciešama universāla ierīce, kura kopētu, drukātu un skenētu dokumentus, pievērsiet uzmanību daudzfunkciju ierīcēm – iekārtām, kuras apvieno printeri, skeneri un kopētāju. Tāpat kā printeri, arī šīs iekārtas mēdz būt lāzera vai tintes.
  • Liela melnbalto dokumentu apjoma drukai labāk izvēlēties universālo lāzerierīci, savukārt krāsainu attēlu vai melnbaltu dokumentu drukai mazā birojā būs piemērota universālā tintes ierīce. Skeneris šādās ierīcēs ir planšetes tipa, kas nozīmē, ka tas nolasa tekstu un attēlus no horizontālām plāksnēm (lappusēm, grāmatām). Turklāt daudzfunkciju ierīce nodrošina kvalitatīvas melnbaltu un krāsainu dokumentu kopijas ar ātrumu 50–125 lpp./min.
  • Ļoti svarīgi rādītāji, izvēloties daudzfunkciju ierīci vai printeri, ir ātrums un drukas kvalitāte. Par darba kvalitāti atbild drukas izšķirtspēja (skaidrība un detalizācija), ko norāda attēla izšķirtspējas mērvienībās dpi, un tās formāts. Augstu drukas kvalitāti krāsainiem dokumentiem nodrošinās izšķirtspēja, sākot no 2400 x 1200 dpi. Ņemiet vērā, jo augstāka drukas kvalitāte, jo zemāks ir ātrums, tāpēc, izvēloties printeri, izlemiet, kas ir vajadzīgāks – kvalitatīvu krāsainu attēlu druka vai liela dokumentu apjoma ātra izdruka. 

Ieteikumi printera ekonomiskai izmantošanai:

  • drukājiet lapas no abām pusēm (papīra ražošanā un izplatīšanā tiek patērēts daudz vairāk enerģijas nekā drukāšanā jūsu birojā);
  • ja iespējams, beidzot darbu ar printeri, izslēdziet to pilnībā, jo printeris gaidīšanas režīmā turpina patērēt nelielu daudzumu elektroenerģijas (piemēram, neliela izmēra lāzerprinteris gadā gaidīšanas režīmā patērē vidēji 85 kWh, bet lielie stacionārie printeri gadā gaidīšanas režīmā patērē vidēji 122 kWh);
  • izvairieties drukāt failus, kurus var nosūtīt pa e-pastu. Mūsdienās svarīgus failus var kopīgot vai saglabāt dažādos veidos.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu