Sadzīves tehnika

Sadzives_tehnika_1.jpg

Iekārtojot darbinieku virtuvi vai atpūtas telpu, jāpievērš uzmanība elektroierīču marķējumiem, tostarp ENERGY STAR zīmei. Tā norāda, ka sertificētās ierīcēs ir iekļautas progresīvas tehnoloģijas, kas patērē par 10 % līdz 30 % mazāk enerģijas un ūdens nekā standarta modeļi.

Energomarķējums elektroierīcēm

1994. gadā tika ieviests pirmais energomarķējums ledusskapjiem, laika gaitā papildinot elektroierīču klāstu, kurām marķējums ir obligāts. Pašlaik energomarķējums ir piešķirts visām lielajām sadzīves elektroierīcēm – cepeškrāsnīm, ledusskapjiem un saldētavām, trauku mazgājamajām mašīnām, veļas mazgājamajām mašīnām un žāvētājiem, kā arī citām ierīcēm – apkures katliem, ūdens sildītājiem, gaisa kondicionieriem un siltumsūkņiem, televizoriem, tvaika nosūcējiem un spuldzēm.

Energomarķējums ir rīks dažādu ierīču elektrības un ūdens patēriņa, skaņas līmeņa, ietilpības un citu parametru salīdzināšanai. Energomarķējumā ir norādīta arī informācija par ierīces energoefektivitātes klasi jeb to, cik lietderīgi ierīce patērē elektroenerģiju. Jo augstāka ir energoefektivitātes klase, jo efektīvāka un kvalitatīvāka ir elektroierīces darbība.

Līdz šim augstākā energoefektivitātes klase bija A+++, bet kopš 2021. gada 1. marta atsevišķām elektroierīču grupām ieviests jauns energomarķējums, kurā energoefektivitātes klases iekļautas skalā no A līdz G. Jaunais energomarķējums paredzēts:

  • gaismekļiem un spuldzēm,
  • ledusskapjiem un saldētavām,
  • veļas mazgājamām mašīnām,
  • veļas mazgājamām mašīnām ar iebūvētu žāvētāju,
  • trauku mazgājamām mašīnām,
  • televizoriem un elektroniskiem displejiem.

Pārējām elektroierīču grupām uzlaboto marķējumu paredzēts ieviest no 2022. gada.

Energomarķējums sniedz iespēju viegli salīdzināt dažādu ražotāju un modeļu ierīču elektroenerģijas un ūdens patēriņu, skaņas līmeni, ietilpību, energoefektivitātes klasi un citus būtiskus parametrus.

Sadzīves tehnikas izvēle un lietošana

Kafijas automāts

  • Biroja telpas reizēm nav iedomājamas bez kafijas automāta, bet kādu aparātu izvēlēties birojam?
  • Nelielam birojam perfekti piemērots būs kafijas aparāts ar 1000–1500 W jaudu.
  • Ja ir liels birojs, kurā strādā daudz darbinieku un katrs no rīta vēlas tasi kafijas, pievērsiet uzmanību kafijas automātam ar divu tasīšu vienlaicīgu gatavošanu un rezervuāra tilpumu 1,5 un vairāk litru.
  • Lielākam birojam jāizvēlas aparāts ar informatīvo displeju, kurā redzama informācija par kafijas aparāta stāvokli – vai rezervuārā ir pietiekami daudz ūdens, vai ir nepieciešams piebērt klāt kafijas pupiņas, vai nepieciešams veikt tīrīšanu utt.
  • Neatkarīgi no kafijas automāta lietošanas nosacījumiem izvēlieties tādu aparātu, kam ir automātiskās tīrīšanas funkcija. Šajā gadījumā kafijas automāts pats likvidēs kaļķakmens nogulsnes, kafijas biezumus un eļļas un ilgi priecēs ar savu darbību.
  • Tāpat kā citas ierīces, arī kafijas automāts gaidīšanas režīmā turpina patērēt nelielu daudzumu elektroenerģijas. Izslēdziet iekārtu, kad automāts ir tukšs, vairs nav jāsilda, un tādējādi samazināsiet elektroenerģijas patēriņu.
  • Laika gaitā ūdens tvertnē uzkrājas nogulsnes, kas ietekmē iekārtas sildīšanas funkciju. Uzturot to tīru, samazināsiet iekārtas elektroenerģijas patēriņu. Kafijas automātu ieteicams tīrīt vismaz reizi mēnesī.

Ūdens vārāmā kanna (elektriskā tējkanna)

  • Visefektīvākais ūdens uzvārīšanas veids ir ūdens uzkarsēšana elektriskajā ūdens vārāmajā kannā.
  • Efektīvāk darbosies ūdens vārāmās kannas ar diskveida sildelementu, kas iestrādāts kannas pamatnē.
  • Elektroenerģijas patēriņš samazinās, ja elektriskajā kannā vāra tikai nepieciešamo, nevis maksimāli iespējamo ūdens daudzumu. Vārot minimālo ūdens daudzumu, patēriņš ir aptuveni četras reizes mazāks, salīdzinot ar maksimālā ūdens daudzuma vārīšanu.
  • Ūdens vārāmās kannas sildelements ir regulāri jāatkaļķo, jo 1 mm apkaļķojuma slānis palielina elektroenerģijas patēriņu par 10 %.

Mikroviļņu krāsns

  • Ēdiena sildīšana mikroviļņu krāsnī ir efektīvākais tā uzsildīšanas veids.
  • Mikroviļņi izmanto augstas frekvences radioviļņus. Kad mikroviļņi nonāk saskarsmē ar ēdienu, tie neatstarojas, bet iekļūst pārtikas iekšpusē, kur, mijiedarbojoties ar ūdens molekulām, paātrina to haotisko kustību. Ir zināms, ka ķermeņa temperatūra ir atkarīga no molekulu vai atomu haotiskās kustības ātruma – jo ātrāk tie kustas, jo lielāka ir ķermeņa temperatūra. Būtībā mikroviļņu krāsns silda visu ēdienu vienlaikus. Šī metode samazina gatavošanas laiku un enerģijas patēriņu, īpaši gatavojot nelielu daudzumu pārtikas.
  • Jāizvēlas biroja vajadzībām atbilstoša tilpuma mikroviļņu krāsns, kura var būt gan brīvi stāvoša, gan arī iebūvējama virtuves mēbelēs. Parasti neliela mikroviļņu krāsns ar 600–800 vatu jaudu ir energoefektīvāka nekā lielāka, piemēram, ar 850–1650 vatu jaudu.
  • Lai saprātīgi izmantotu elektroenerģiju un kvalitatīvi sagatavotu produktus, jāizvēlas mikroviļņu krāsns ar dažādām gatavošanas iespējām un funkcijām.
  • Uzstādiet mikroviļņu krāsni attālāk no ledusskapja, lai nepalielinātu ledusskapja elektroenerģijas patēriņu. Ja jums patiešām ir jāliek ierīces blakus, novietojiet starp tām putu izolācijas loksni.
  • Mikroviļņu krāsns darbojas efektīvāk, ja tās iekšējās virsmas ir tīras no pārtikas atliekām.

Ledusskapis

Ledusskapja izvēle un tā lietošana

  • Būtisks faktors ledusskapja izvēlē ir tā ietilpība – lielāka tilpuma ledusskapji patērē vairāk elektroenerģijas. Ledusskapja tilpums jāizvēlas, ņemot vērā cilvēku skaitu, kas to izmantos, kā arī nepieciešamo produktu uzglabāšanas daudzumu. Ja līdz šim ledusskapis vienmēr stāvējis pustukšs, nākamo var iegādāties mazāka tilpuma.

Ledusskapis.png

  1. Elektroierīces ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  4. Saldētavas tilpums, litros
  5. Atdzesēto produktu tilpnes tilpums, litros
  6. Trokšņu līmenis, decibelos, un trokšņu līmeņa klase
  7. QR kods

Elektroenerģijas patēriņš norādīts, pieņemot, ka ledusskapis tiek atbilstoši ekspluatēts.

Ledusskapja iestatījumi un novietojums

  • Ledusskapī iestatiet temperatūru +5 °C, savukārt saldētavā –18 °C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektroenerģijas patēriņš palielinās par 5 %. Ja ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot šādām temperatūrām piemērotu termometru.
  • Īpaši energoefektīvi ir ledusskapji ar iespēju regulēt temperatūru atsevišķi atdzesēto produktu tilpnē un saldētavā.
  • Ledusskapis jānovieto atstatus no siltuma avotiem – radiatora, plīts un citām ierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, kā arī no tiešiem saules stariem. Tāpat to nav ieteicams novietot pārāk tuvu sienai, telpas stūrī vai nišā, jo netiks nodrošināta gaisa cirkulācija un palielināsies elektroenerģijas patēriņš. Ledusskapim apkārt jābūt 5–10 cm brīvai vietai gaisa cirkulācijai.
  • Ja izvēlaties iebūvējamu ledusskapi, jāievēro, ka iebūvēt drīkst tikai šādam mērķim paredzētu ierīci. Iebūvējot brīvi stāvošu ledusskapi, elektroenerģijas patēriņš nesamērīgi palielināsies. Izvēloties ledusskapi, jāatceras, ka iebūvēšanai paredzētiem ledusskapjiem ir par aptuveni 20 % lielāks elektroenerģijas patēriņš nekā brīvi stāvošām ierīcēm.

Ieteikumi, kā ikdienā birojā samazināt ledusskapja elektroenerģijas patēriņu

  • Pārtiku uzglabājiet noslēgtos traukos, tādējādi ledusskapī neradīsies nevēlams mitrums un aromāts.
  • Nelieciet ledusskapī karstus produktus. Tvaiks veicina apledojuma veidošanos ledusskapja dzesētājā, palielinot elektroenerģijas patēriņu.
  • Neatstājiet ilgstoši vaļā ledusskapja durvis, jo tādā veidā ledusskapī ieplūdīs siltais gaiss, radot nepieciešamību atkal pazemināt temperatūru.
  • Pārbaudiet, cik blīvi noslēdzas ledusskapja durvis. Ja ledusskapja durvīs iespiestu papīra lapu ir grūti izvilkt – viss ir kārtībā. Ja lapa no durvīm izslīd, iesakām notīrīt blīvgumiju, ja tā ir bojāta – nomainīt, lai ledusskapī neieplūstu siltais gaiss.
  • Tāpat kā mājās, arī birojā ledusskapi ieteicams regulāri iztīrīt, kā arī vismaz reizi ceturksnī notīrīt putekļus no dzesētāja restēm ledusskapja aizmugurē – tie aizkavē dzesēšanu.

Trauku mazgāšana

  • Iesakām aprīkot ūdens jaucējkrānus ar ūdeni taupošu uzgali – aeratoru. Tas sajauc ūdeni ar gaisu, samazinot ūdens patēriņu pat līdz 50 %. Ja plānojat iegādāties aeratoru, vispirms pārbaudiet, vai ūdens krāns jau nav ar to aprīkots. To var viegli noteikt, apskatot ūdens strūklu – ja tā ir balta un saputojusies, krāns jau ir aprīkots ar aeratoru, ja strūkla ir caurspīdīga, ieteicams uzstādīt aeratoru.
  • Savukārt lai samazinātu ūdens patēriņu dienas laikā, biroja virtuvē uzstādiet trauku mazgājamo mašīnu. Kāpēc? Piemēram, ja salīdzinām vienāda trauku skaita – 14 komplektu – mazgāšanai nepieciešamo ūdens daudzumu, tad, mazgājot tos rokām, tiek patērēts 60–80 litru siltā ūdens, savukārt trauku mazgājamajā mašīnā – 10–14 litru auksta ūdens. Bet no elektroenerģijas patēriņa skatoties, trauku mazgājamā mašīna vidēji patērē 1–2 kWh atkarībā no iekārtas modeļa un konkrētās mazgāšanas programmas.

Trauku mazgājamās mašīnas izvēle un tās lietošana

  • Augstākās klases trauku mazgājamā mašīna ir pat ļoti ekonomiska – vienā reizē izlieto vien 6 līdz 8 litrus ūdens, nomazgājot 12 personu trauku komplektus.

traukumu mazgāšana.png

  1. Elektroierīces ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/100 ciklos
  4. Maksimālais trauku komplektu skaits
  5. Ūdens patēriņš vienā eko programmas ciklā, litros
  6. Eko programmas ilgums, stundas:minūtes
  7. Trokšņu līmenis, decibelos, un trokšņu līmeņa klase
  8. QR kods

Elektroenerģijas patēriņš noradīts eko programmā 100 ciklos.

Ieteikumi, kā ikdienā birojā samazināt trauku mazgājamās mašīnas elektroenerģijas patēriņu

  • Lielāko elektroenerģijas daudzumu trauku mazgājamā mašīna patērē ūdens sildīšanai, tāpēc trauku mazgāšanai jāizmanto cikli ar zemāku ūdens temperatūru.
  • Mazliet netīrus traukus var efektīvi nomazgāt 40 grādu temperatūrā un īsākās mazgāšanas programmās. Savukārt programmas ar augstāku mazgāšanas temperatūru, piemēram, 70 grādu, un garāku ciklu ir piemērotas netīrākiem un apkaltušiem traukiem.
  • Lai efektīvi izmantotu ūdeni un elektroenerģiju, vēlams trauku mazgājamās mašīnas grozus pilnībā aizpildīt ar traukiem, nevis mazgāt tikai dažus priekšmetus. Ja tas ir sarežģīti, jāizvēlas trauku mazgājamā mašīna ar viena groza mazgāšanas funkciju.
  • Trauku mazgājamā mašīna traukus nomazgā un nožāvē lieliskā kvalitātē, ja trauki iekārtas grozos ir izvietoti korekti – atbilstoši lietošanas instrukcijai.
  • Ja trauku mašīnai ir divi atsevišķi grozi, apakšējā grozā ieteicams ievietot netīrākus un lielākus traukus, savukārt augšējā – mazliet netīrus un trauslākus traukus. Tāpat arī jāpārliecinās, vai ir izvēlēta piemērota mazgāšanas programma atkarībā no trauku veida un netīrības pakāpes.
  • Lietojot trauku mazgājamo mašīnu, ieteicams izvēlēties ekonomisko mazgāšanas programmu – tādējādi ūdens patēriņu viena cikla laikā var samazināt līdz pat divām reizēm.
  • Lai trauku mazgājamā mašīna darbotos efektīvāk – īsāku laiku un ar mazāku elektroenerģijas patēriņu –, regulāri jātīra tās filtrs.
  • Viens no iemesliem, kādēļ trauki pēc mazgāšanas var būt vēl netīri, ir aizsērējis filtrs. Trauku mazgājamās mašīnas tilpnes grīdā ir iestrādāts filtrs, kurš no lieliem netīrumiem attīra mazgāšanas ūdeni, kas tiek atkārtoti izmantots mazgāšanas ciklā. Šo filtru ieteicams regulāri pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā iztīrīt, lai nodrošinātu augstāku trauku mazgājamās mašīnas veiktspēju.
  • Ieteicams lietot optimāla daudzuma un ekoloģiskus trauku mazgāšanas līdzekļus, jo tie ir tikpat efektīvi kā citi mazgāšanas līdzekļi, bet daudz draudzīgāki dabai.

Aukstuma iekārtas

Profesionālie ledusskapji

Profesionālos ledusskapjus izmanto pārtikas produktu un dzīvnieku barības uzglabāšanai atbilstošā temperatūrā. Šos ledusskapjus visbiežāk lieto uzņēmumos, kuros nepieciešams uzglabāt lielu pārtikas vai dzīvnieku barības daudzumu. Profesionālie ledusskapji nav paredzēti lietošanai mājsaimniecībās vai produktu izstādīšanai patērētājiem.

Energomarķējums

Ledusskapis 196x392-01.png

  1. Iekārtas ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  4. Atdzesēto produktu tilpnes tilpums litros
  5. Saldēto produktu tilpnes tilpums litros
  6. Klimata klase, maksimālā apkārtējās vides temperatūra un relatīvais mitrums

Profesionālajiem ledusskapjiem iespējamas klimata klases no 3 līdz 5. Klimata klasi nosaka pēc sausā termometra temperatūras un relatīvā mitruma. Sausā termometra temperatūra un relatīvais mitrums tiek noteikts ierīces apkārtnes apstākļiem.

Tabulā norādīti 3., 4. un 5. klimata klases apkārtējās vides apstākļi, pie kuriem ledusskapis spēj efektīvi darboties.

Klimata klase

Maksimālā apkārtējās vides temperatūra (°C)

Maksimālais apkārtējās vides relatīvais mitrums (%)

3

25

60

4

30

55

5

40

40

Ledusskapji ar tiešās pārdošanas funkciju

Ledusskapji ar tiešās pārdošanas funkciju faktiski ir jebkura veikalā esošā aukstumvitrīna, kurā izlikti pārdošanai paredzēti produkti. Aukstumvitrīnās esošie produkti var būt pieejami patērētājiem pašapkalpošanās veidā vai ar apkalpojošā personāla starpniecību.

Tiešās pārdošanas ledusskapji ir paredzēti dažādu pārtikas produktu, tostarp dzērienu, izlikšanai pārdošanā. Aukstumvitrīnas spēj nodrošināt gan dzesēšanas funkciju, gan saldēšanas funkciju, piemēram, saldējumu pārdošanai.

Energomarķējums

Ledusskapis 196x392-02.png

  1. Ierīces ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš gadā, kWh/gadā
  4. Atdzesēto produktu tilpnes tilpums litros
  5. Vidējā dzesēšanas režīma temperatūra visos nodalījumos Celsija grādos
  6. Maksimālā apkārtējās vides temperatūra iekārtas darbināšanai. To pārsniedzot, iekārtas darbība nebūs efektīva.

Energoefektivitātes marķējums izstrādāts arī tādiem ledusskapjiem ar tiešās pārdošanas funkciju, kuru augšējās vitrīnas nodrošina produktu dzesēšanu, bet apakšējās – saldēšanu.

Ledusskapis 196x392-03.png  
  1. Iekārtas ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais ierīces elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  4. Saldēto produktu tilpnes tilpums litros
  5. Visu nodalījumu vidējā temperatūra saldēšanas režīmā Celsija grādos
  6. Maksimālā apkārtējās vides temperatūra iekārtas darbināšanai. To pārsniedzot, iekārtas darbība nebūs efektīva.

Aukstuma iekārtas mazumtirdzniecībā (izņemot dzērienu ledusskapjus un saldējuma vitrīnas) energomarķējums

Ledusskapis 196x392-04.png
  1. Iekārtas ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais ierīces elektroenerģijas patēriņš, kWh/gadā
  4. Saldēto produktu tilpnes tilpums litros vai stendu kopējā platība (m2)
  5. Vidējā dzesēšanas režīma temperatūra visos nodalījumos Celsija grādos
  6. Saldēto produktu tilpnes tilpums litros – visu saldēšanas stendu kopējā platība (m2);
  7. Vidējā dzesēšanas režīma temperatūra visos nodalījumos Celsija grādos

Saldēšanas izmaksas var sasniegt 70 % no visu veikalu vitrīnu energopatēriņa izmaksām.

Atverot jaunu veikalu vai plānojot būtiskas aprīkojuma izmaiņas, padomājiet par energoefektīviem ledusskapjiem ar iebūvētām caurspīdīgām stikla durvīm.

Industriālie ledusskapji

Ja vitrīnās tiek ievietots pārāk daudz produktu (piemēram, dzērienu skārdenes), tam ir nepieciešams vairāk elektroenerģijas, lai visu atdzesētu. Pielāgojiet sasaldētu produktu daudzumu pircēju aktivitātēm, ņemot vērā attiecīgo sezonu vai laika periodu, un tādējādi var ietaupīt līdz 15 % elektroenerģijas, ko iekārta izmanto dzesēšanai.

  • Iestatiet regulāras atkausēšanas pārbaudes.
  • Neļaujiet aukstajam gaisam izkļūt no ledusskapja. Ja aukstuma iekārta nav aprīkota ar durvīm, aukstais gaiss no ledusskapja nosēžas uz grīdas un atdzesē telpas gaisu. Kompresora motori darbojas aukstā režīmā. Ar aizkariem, žalūzijām, bīdāmām durvīm vai pārsegiem var ietaupīt līdz pat 30 % no elektroenerģijas, ko izmanto ledusskapjiem.

Lielākā daļa saldētavu logu ir atvērta, kas būtiski palielina dzesēšanas sistēmas termisko slodzi. Tomēr ir dažādi veidi, kā var samazināt siltuma slodzi. Jūs varat izvēlēties kādu no šādiem rīkiem:

  • aizkaru sloksnes – caurspīdīgas plastmasas sloksnes, kas atrodas cita virs citas un ir piestiprinātas vitrīnas plauktu priekšpusē;
  • bīdāmās durvis – caurspīdīgas durvis, kas ir piestiprinātas vitrīnas plauktu priekšpusē;
  • pārklājumi (burbuļu vāki) – izturīgas plastmasas loksnes, kas ir piestiprinātas pie saldētavu atvērtās virsmas;
  • žalūzijas – rullējamas žalūzijas, kas ir piestiprinātas pie plaukta un tiek aiztaisītas, kad beidzas veikala darbalaiks.

Saldēšanas kontrole

Vadības sistēmas funkcijas un sarežģītība var būtiski atšķirties. Vienkāršākais vadības instruments ir termostati, kas kontrolē temperatūru aukstuma iekārtā. Sarežģītākām sistēmām ar vairākiem kompresoriem nepieciešama gudrāka pārvalde. Pareizi lietotas vadības ierīces var būtiski samazināt saldēšanas sistēmas patērēto elektroenerģiju. Daži kontroles veidi mēra un novēro apkārtējās vides temperatūru un/vai slodzi un pielāgo kompresoru darbību un/vai tvaika spiedienu.

    Šķidruma kondensatoru sildītāju regulatori ļauj ietaupīt enerģiju, jo šie sildītāji tiek izmantoti tikai nepieciešamības gadījumā. Saskaņā ar pētījumu šāda tipa regulatori var samazināt elektroenerģiju:
  • par 6 % vitrīnām pārtikas preču veikalos;
  • par 14 % saldētavām brīvā dabā;
  • par 20 % atvērtajiem ledusskapjiem.

Ja aukstuma iekārtā uzglabāsiet produktus, kas temperatūras svārstību gadījumā nevar sabojāties, piemēram, gāzētie dzērieni, aukstuma iekārtu ik pēc dažām stundām var izslēgt, tādējādi samazinot tās elektroenerģijas patēriņu. Uzstādiet vienkāršu iknedēļas taimeri. Tā var samazināt aukstuma iekārtas elektroenerģijas patēriņu par 30–50 %.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu