Kas ietekmē elektrības patēriņu

Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti ir sarūpējuši ieteikumus, kā samazināt elektrības patēriņu, mainot savus ikdienas paradumus!

Sāksim ar ikdienišķo – virtuves ierīces

Kamēr ārā valda aukstums, iespējams jums ir vēlme biežāk malkot tēju vai kafiju. Lai karsto dzērienu pagatavotu ātri un efektīvi, iesakām vārīt ūdeni elektriskajā tējkannā, turklāt pievērst uzmanību ūdens daudzumam, ko tajā ielejat. Vārot tikai nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu, mēneša laikā ietaupīsiet tik daudz elektrības, lai pietiktu 15 veļas mazgāšanas reizēm.

Tomēr atcerieties, ka elektriskajā tējkannā nav ieteicams vārīt mazāk ūdens nekā noradīts uz tējkannas minimālās atzīmes, lai nesabojātu tās sildelementu. Turklāt tējkannas sildelements ir regulāri jāatkaļķo, jo 1 mm apkaļķojuma slānis palielina ūdens vārīšanas elektrības patēriņu par 10 %.

Elektriskā tējkanna – ikdienā tik pašsaprotama ierīce, bet vai atceraties par to parūpēties?

Lai nepalielinātos elektrības patēriņš ūdens uzvārīšanai, elektriskās tējkannas sildelements ir regulāri jāatkaļķo. Atkaļķošanu var paveikt dabai draudzīgā veidā, izmantojot citronskābi. Tējkannā ieber citronskābi un ielej maksimāli pieļaujamo ūdens daudzumu, to uzvāra, nedaudz nogaida, iekams atmirkst kaļķakmens nogulsnes, un izlej ārā. Pēc tam vēlreiz uzvāra tīru ūdeni un to izlej ārā.

Ziemas sezona ir īstais laiks, lai parūpētos arī par ledusskapi. Ledusskapis ir jāuztur labā kārtībā, lai tas energoefektīvi spētu uzglabāt produktus – aukstus un sasaldētus.

Ledusskapī iestatiet temperatūru +5 ˚C, bet saldētavā -18 ˚C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektrības patēriņš palielinās par 5 %. Ja ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, tad iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot šādām temperatūrām piemērotu termometru.

Ledusskapis ir jānovieto atstatus no siltuma avotiem – radiatora, plīts u.c. ierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, kā arī no tiešiem saules stariem. Tāpat to nav ieteicams novietot pārāk tuvu sienai, telpas stūrī vai nišā, jo netiks nodrošināta gaisa cirkulācija un palielināsies elektrības patēriņš. Ledusskapim apkārt jābūt 5–10 cm brīvai vietai gaisa cirkulācijai. Jāatceras, ka virtuves mēbelēs drīkst iebūvēt tikai tam paredzētu ledusskapi. Iebūvējot brīvi stāvošu ledusskapi, elektrības patēriņš nesamērīgi palielināsies.

Ledusskapis arī patērēs vairāk elektrības, ja saldētavā būs izveidojusies ledus kārta. Katrs ledus centimetrs palielina ledusskapja elektrības patēriņu par 10 %.Tamdēļ pārbaudiet, vai saldēšanas kamerā nav ledus kārtiņa. Ja tāda ir izveidojusies, noteikti atkausējiet saldētavu. Īpaši svarīgi tas ir vecākas paaudzes ledusskapjiem, kuriem nav automātiskās atkausēšanas funkcijas.

Tīrs filtrs – mazāks patēriņš

Regulāri mainot vai tīrot elektroierīču filtrus, elektrības patēriņu var samazināt par 15 %. Piemēram, tvaika nosūcēju izmantojam katru reizi, kad tiek gatavots ēdiens, taču par taukaino filtru tīrīšanu atceramies daudz retāk. Tvaika nosūcējam pārklājoties ar tauku nosēdumiem, tā darbības efektivitāte ievērojami samazinās – gaiss tiek attīrīts sliktāk, kā arī nosūcējs jādarbina ilgāk.

Ja tvaika nosūcējam ir mazgājams filtrs un tas tiek tīrīts regulāri, to pietiekami viegli var notīrīt ar karstu, tekošu ūdeni vai filtru pamērcējot ūdenī. Gadījumā, ja tvaika nosūcēja filtru ir grūti notīrīt, iespējams pagatavot pastu, 3 glāzes dzeramās sodas sajaucot ar 1 glāzi ūdens. Iegūto pastu uzklāj uz traipiem, ļaujot pusstundu vai nepieciešamības gadījumā ilgāk iedarboties, un pēc tam notīra ar mitru lupatiņu. Tvaika nosūcēja filtru var mazgāt arī trauku mazgājamajā mašīnā, pievienojot to pašu mazgāšanas līdzekli, ko izmanto traukiem.

Savukārt, ja tvaika nosūcējam ir vienreizlietojami filtri, tos ieteicams nomainīt reizi divos līdz sešos mēnešos. Filtru nomaiņas biežums ir atkarīgs no ražotāja un modeļa, kā arī tvaika nosūcēja lietošanas intensitātes. Bet atcerieties – jo tīrāki filtri, jo mazāk elektrības patērēs tvaika nosūcējs!

Ja ūdeni mājās silda ar ūdens tilpuma sildītāju jeb boileri

Ūdens sildītājam jeb boileram optimāla temperatūra ir no 55 līdz 59 grādiem. To pārsniedzot, sildelements sāk apkaļķoties, savukārt, ja temperatūra ir zemāka par 55 °C, intensīvi vairojas baktērijas un ūdens sāk smakot. Ja neapdomīgi izvēlas maksimālo temperatūru 93–97 °C, sakarsīs boilera sienas un tiks apsildīta telpa, ne tikai uzkarsēts ūdens. Rezultātā, protams, pieaug elektrības patēriņš.

Vismaz reizi gadā ūdens sildītājam jeb boilerim ir jāveic apkope. Kāpēc? Apkaļķojies ūdens sildītāja sildelements ievērojami palielina elektrības patēriņu ūdens sildīšanai. Ko nozīmē apkope? Notīrīt tā sildelementu, novērtēt anoda stāvokli un rūpīgi izskalot boilera iekšpusi. Ja ir zināšanas, to var izdarīt pašu spēkiem, ja ne – labāk pieaicināt zinošu meistaru.

Efektīvi mazgājot veļu, iespējams samazināt patēriņu

Salīdzinot ar mazgāšanu 60 °C  temperatūrā, mazgājot veļu 40 grādos elektrības patēriņu var samazināt par 25 %, savukārt, izvēloties 30 °C temperatūru – līdz pat 45 %. Tādēļ iesakām veļu mazgāt 30–40 °C temperatūrā. Turklāt, izvēloties atbilstošu mazgāšanas temperatūru, arī apģērbs kalpos ilgāk, tāpēc noteikti ievērojiet ražotāja norādes par mazgāšanu, kas norādītas apģērba etiķetēs. Tomēr tādu veļu kā dvieļi, gultas veļa, kā arī  īpaši netīru apģērbu ir ieteicams mazgāt augstākā temperatūrā.

Kā vēl ir iespējams samazināt elektrības patēriņu, mazgājot veļu? Izvēlieties īsākus mazgāšanas ciklus un piepildiet veļas tvertni pilnu, nevis mazgājiet pustukšu. Veļas mašīnu ražotāji piedāvā arī papildu izvēles opciju – mazgāt puspilnu veļas mašīnas tvertni, ko iesakām izvēlēties, ja mazgājamās veļas apjoms ir mazāks, bet to ir nepieciešams izmazgāt. Arī šī funkcija ļaus samazināt elektrības patēriņu. Bet, ja ir mūsdienīga veļas mazgājamā mašīna, tad tā lielākoties pati nosaka veļas svaru un attiecīgi pielāgo elektrības un ūdens patēriņu.

Apgaismojums, īpaši nozīmīgs ziemas mēnešos

Iespējams, ka mājoklī vēl ir aizķērušās kvēlspuldzes, tomēr ieteicams tās nomainīt uz LED spuldzēm, jo tās patērē par 90 % mazāk elektrības.

Pirms iegādes rūpīgi izpētiet spuldzes parametrus. LED spuldzes spožumu norāda lūmeni, kas arī ir svarīgākais parametrs LED spuldzes izvēlē. Jo vairāk lūmenu (lm) ir LED spuldzei, jo vairāk gaismas tā izstaro. Spuldžu gaismas krāsas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar K. Jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka.

Iegaumējiet, ka nepieciešams izslēgt apgaismojumu, ejot prom no telpas. Savukārt telpās, kurās uzturaties bieži, bet īslaicīgi, piemēram, priekštelpā, izvēlieties LED spuldzes ar iebūvētu klātbūtnes vai kustību sensoru. Tā ietaupīsiet elektrības patēriņu apgaismojumam.

Izslēdziet un atvienojot elektroierīces no kontaktligzdas

Ja ilgstoši neizmantojiet vai arī plānojat dodoties ārpus mājām, atvienojiet ierīces – TV, datoru, audio sistēmu vai kādu citu elektroierīci, kurai ir digitālais displejs vai ar mazu degošu lampiņu – no kontaktligzdas, lai samazinātu elektrības patēriņu. Gaidīšanas režīmā ierīces patērē vidēji 10 % no mājokļa kopējā elektrības patēriņa.

Lai atvieglotu šo elektroierīču ikdienas lietošanu, iesakām izvēlēties pagarinātāju ar ieslēgšanas/izslēgšanas slēdzi. Tādā veidā ar vienu pieskārienu atvienosiet uzreiz vairākas elektroierīces gaidīšanas režīmā!

Regulējot sildītāja temperatūru

Izmantojiet sildītāja temperatūras regulēšanas iespējas – nedarbiniet to maksimālajā režīmā bez nepieciešamības. Maksimālo režīmu izmantojiet tikai, lai strauji piesildītu telpu, bet vēlāk noregulējiet uz zemāku. Tā sildīšana izdosies krietni efektīvāk un maciņam draudzīgāk. Arī, dodoties ārpus mājas, izslēdziet elektrisko sildītāju – parūpējieties par mājokļa drošību! Un, ja samazināsies sildītāja temperatūru tikai par 1 grādu, elektrības patēriņš samazināsies par 5 %.

Ja temperatūru iespējams regulēt, tā ir lieliska iespēja radīt ideālu klimatu, kas ļaus ietaupīt enerģiju. Mājokļa optimālā temperatūra apkures sezonā dienā ir no +20 līdz +22 °C. Savukārt naktī temperatūru vajadzētu pazemināt par 3–4 °C, jo šāda temperatūra nodrošina labu miegu un stiprina imunitāti.

1

Energomarķējums – palīgs elektroierīču iegādē

Visām lielajām sadzīves elektroierīcēm ir piešķirts energomarķējums. Energomarķējums ir rīks dažādu ierīču elektrības un ūdens patēriņa, skaņas līmeņa, ietilpības un citu parametru salīdzināšanai. Tāpat arī energomarķējumā ir norādīta informācija par ierīces energoefektivitātes klasi jeb to, cik lietderīgi ierīce patērē elektrību. Jo augstāka ir energoefektivitātes klase, jo mazāks ir tās elektrības patēriņš

Lai uzzinātu vairāk par energomarķējumā norādīto informāciju, aicinām iepazīties ar dažādu ierīču energomarķējumu un to piktogrammu skaidrojumu!

15_paradumi_kas_ietekmē_elektrības_patēriņu.png

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!