Darbistaba

Darbistaba.jpg

Izvēloties energoefektīvu aprīkojumu (datorus, monitorus, printerus, ekrānus), var būtiski samazināt elektrības patēriņu. Vēl lielāku ietaupījumu var gūt, izslēdzot visu šo aprīkojumu, kamēr tas netiek izmantots.

Pirms katras iekārtas iegādes ir jāpievērš uzmanība ne tikai ierīču parametriem, bet arī marķējumiem. Viens no tiem ir CE (no franču valodas Conformité Européenne – Eiropas atbilstība) marķējums. Tas ir ražotāja apliecinājums, ka prece atbilst veselības, drošības un vides aizsardzības prasībām, kas ir noteiktas Eiropas Savienībā attiecībā uz konkrēto preču grupu. CE zīme nodrošina preču brīvu kustību visā Kopienas tirgū, jo nav nepieciešama preču atkārtota pārbaude. CE zīme nav kvalitātes zīme.

CE zīme sastāv no sākumburtiem CE šādā formā:

CE_1.png

Tirgū mēdz būt preces ar viltotu CE marķējumu.

CE_2.png

Savukārt ENERGY STAR zīme norāda patēriņa preces, piemēram, datorus, printerus, kopētājus, televizorus, termostatus, griestu ventilatorus un citas ierīces un aprīkojumu, ar visaugstāko energoefektivitāti.

energy-star-logo.pngIzstrādājuma  energoefektivitātes rādītāji nodrošina tā ergonomiskumu un drošumuTas nozīmē, ka ierīcēm ar ENERGY STAR logotipu enerģijas patēriņš ir vidēji par 20–30 % mazāks nekā izstrādājumiem ar līdzvērtīgu funkcionalitāti. Zīmi ir apstiprinājusi Starptautiskā akreditācijas organizācija (International Accreditation Service, IAS). Plašāka informācija šeit

Dators, monitors, printeris.png

1. Dators

Dators - izvēle un lietošana

Izvēle

  • Izvēloties datoru, vispirms jāizvērtē, kādām vajadzībām tas ir nepieciešams un cik vietas darbistabā vai darba zonā tam iespējams atvēlēt.
  • Protams, portatīvais dators jeb klēpjdators, salīdzinot ar stacionāro datoru, būs kompaktāks un ekonomiskāks.
  • Portatīvais dators parasti patērē mazāk enerģijas nekā galda jeb stacionārie datori. Salīdzinot ar stacionāro datoru, līdzvērtīgi portatīvie datori, kas paredzēti darbam ar standarta programmatūru, piemēram, Microsoft Office, patērē pat piecreiz mazāk enerģijas!

Lietošana

  • Iesakām iestatīt datoru hibernācijas režīmā (Hibernate) gadījumā, kad uz brīdi jāpārtrauc darbs, lai nedaudz vēlāk to atsāktu. Datora hibernācijas režīms ļauj lietotājiem saglabāt esošo darbu tādu, kāds tas ir, un pēc atgriešanās turpināt darbu tieši tajā vietā, kur tas tika atstāts. Datoru hibernācijas režīmā ieteicams iestatīt, kad tas ir neaktīvs vairākas minūtes.
  • Ieteicams pārbaudīt, vai datoram ir iespējams iestatīt automātisku ekrāna izslēgšanos vai iemigšanu (Sleep) pēc noteikta laika perioda, kad tas nav ticis izmantots. Tas noderēs gadījumos, ja pēkšņi jāpārtrauc darbs, nepagūstot to izslēgt vai iemidzināt (Sleep).
  • Miega jeb gaidīšanas režīmā dators turpina tērēt enerģiju. Šajā enerģijas taupīšanas režīmā lielākā daļa datora apakšsistēmu ir izslēgta, tomēr šim režīmam ir nepieciešams neliels enerģijas apjoms, lai saglabātu atmiņu, un reizēm ir vajadzīgs vairāk jaudas, lai veiktu plānotos uzdevumus. Tamdēļ, ja plānots datoru neizmantot ilgāku laika periodu, piemēram, divas stundas, iesakām to izslēgt pilnībā (Shut down), nevis iemidzināt (Sleep), jo miega režīmā tas tomēr patērē elektrību.
  • Attiecībā uz portatīvajiem datoriem iesakām uzreiz pēc uzlādes to atvienot no lādētāja, pretējā gadījumā tiek bojāts portatīvā datora akumulators, ietekmējot elektroierīces kalpošanas laiku, turklāt palielinās arī elektrības patēriņš.
  • Lai samazinātu datortehnikas elektrības patēriņu gaidīšanas režīmā, iesakām izmantot pagarinātājus ar slēdzi, kurā pieslēdz datoru, monitoru, printeri un citas ierīces, un, beidzot darbu, izslēgt pagarinātāja slēdzi.
  • Ērti atslēgt datortehniku no elektrotīkla palīdzēs viedā rozete, kas sniedz iespēju izslēgt elektroierīces attālināti ar viedtālruņa starpniecību – mobilo lietotni.

2. Monitors

Monitors - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Izvēloties jaunu monitoru, aicinām pievērst uzmanību energomarķējumam, kas attiecas gan uz televizoriem, gan arī elektroniskajiem displejiem, tostarp monitoriem.
  • Iegādājoties jaunu datora monitoru, jāpievērš uzmanība norādītajai jaudai, lai lieki nepatērētu elektrību.
  • Der ievērot, ka monitora izmērs ietekmē patērētās elektrības daudzumu. Lai arī specifisku profesiju pārstāvjiem nebūs piemērots darbs ar maziem ekrāniem, mājas lietošanai noteikti pietiks arī ar mazāku ekrānu. Iesakām izdarīt saprātīgu izvēli, paturot prātā, ka tas garantēs mazāku elektrības patēriņu.

Lietošana

  • Monitors jānovieto tā, lai to neapžilbina spilgta gaisma un nav objektu, kas veido atspīdumu. Jāizvairās no spilgtas gaismas avotiem redzamības laukā.
  • Jo spilgtāks ekrāns, jo vairāk elektrības tas patērē. Jāatceras, ka ekrāna spilgtumu nepieciešams pielāgot apkārtējās vides apgaismojuma līmenim – labi apgaismotā telpā ekrāna spilgtums ir jāpalielina, savukārt tumšā telpā jāsamazina. Attēlos tālāk redzama elektrības patēriņa atšķirība atkarībā no monitora izmēra, iestatot monitoram mazāka un lielāka spilgtuma režīmu.

Monitori.png

  • Beidzot darbu, ieteicams pilnībā izslēgt arī monitoru, pārliecinoties, ka nedeg lampiņa, kas norāda, ka ekrāns nav pilnībā izslēgts, turpina patērēt nelielu daudzumu elektrības jeb atrodas gaidīšanas režīmā.

Kopšana

  • Tāpat kā televizora ekrānu, arī monitoru nedrīkst tīrīt ar ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem vai mitriem sūkļiem, to vietā jālieto tikai monitoru tīrīšanai paredzētie līdzekļi (salvetes) un sausie mikrošķiedras audumi.

3. Printeris

Printeris - izvēle un lietošana

Izvēle

  • Vispirms aicinām izvērtēt, kādu darbu veikšanai ir nepieciešams printeris, piemēram, vai plānots to izmantot dokumentu vai fotogrāfiju drukāšanai? Vai ierīcei ir jābūt ar skeneri un kopētāju?
  • Ātru un kvalitatīvu melnbaltu dokumentu druku viegli nodrošinās melnbalts lāzerprinteris. Tāds printeris darbam izmanto toneri (pulveri, kas ievietots kārtridžā), kura resursa pietiek liela dokumentu daudzuma drukai (tostarp arī uz plāna papīra). Tomēr tāds printeris nav piemērots krāsainu attēlu drukai.
  • Ja tiek plānots drukāt fotogrāfijas vai krāsainus attēlus labā kvalitātē un vairumā, ir jāizvēlas tintes printeris. Tāds printeris izmanto šķidrās tintes kārtridžus, un tas viegli tiks galā ar melnbaltu dokumentu druku mājas apstākļos.
  • Ja nepieciešama universāla ierīce, kas kopētu, drukātu un skenētu dokumentus, pievērsiet uzmanību daudzfunkciju ierīcēm – iekārtām, kuras apvieno printeri, skeneri un kopētāju. Tāpat kā printeri, arī šīs iekārtas mēdz būt lāzera vai tintes. Arī izmaksu ziņā iegādāties šādu ierīci būs izdevīgāk nekā pirkt atsevišķi printeri un skeneri, kopētāju, turklāt šāda ierīce neaizņems daudz vietas.
  • Ļoti svarīgi rādītāji, izvēloties daudzfunkciju ierīci vai printeri, ir ātrums un drukas kvalitāte. Par darba kvalitāti atbild drukas izšķirtspēja (skaidrība un detalizācija), ko norāda attēla izšķirtspējas mērvienībās dpi, un tās formāts. Augstu drukas kvalitāti krāsainiem dokumentiem nodrošinās izšķirtspēja, sākot no 1200 x 2400 dpi. Jāņem vērā, jo augstāka drukas kvalitāte, jo zemāks ir ātrums, tāpēc, izvēloties printeri, jāizlemj, kas ir vairāk nepieciešams – kvalitatīvu krāsainu attēlu druka vai liela dokumentu apjoma ātra izdruka.
  • Viena no būtiskām specifikācijām ir PPM, kas nozīmē “lapas minūtē”. Melnbaltajiem un krāsainajiem printeriem ir atšķirīgi PPM, tādēļ ierasti tiek norādīti 2 PPM atbilstoši krāsai. Vidējais PPM melnbaltai krāsai ir 15 līdz 20 lappuses, krāsainām – 10 līdz 15 lappuses minūtē.
  • Iesakām pievērst uzmanību arī savienojamības iespējām. Wi-Fi un bezvadu savienojamība šobrīd ir standarts, taču ir pieejami modeļi, kas piedāvā arī USB savienojumus (USB-A), SD karšu slotus jeb lasītājus, sniedzot iespēju izmantot printera izvēlnes ekrānu bez datora starpniecības, kas īpaši noder, piemēram, lai uzreiz drukātu fotogrāfijas.
  • Dabas saudzēšanas nolūkos ir vērts apsvērt tādu drukas ierīci, kas piedāvā abpusēju drukāšanas funkciju. Tādējādi būs nepieciešams iegādāties arī mazāk papīra, ietaupot papildu resursus.

Lietošana

  • Pēc iespējas iesakām izmantot drukāšanu uz abām lapas pusēm, samazinot gan elektrības, gan dabas resursu patēriņu. Vienas lapas abpusēja drukāšana samazina CO2 par aptuveni 5 g.
  • Atsevišķi modeļi nodrošina arī iespēju drukāt divas dokumenta lapas uz vienas lapas loksnes. Piemēram, drukājot dokumenta melnrakstu, iespējams nodrošināt gan izmantotās enerģijas, gan izejvielu (tintes, papīra) ietaupījumu.

4. Apgaismojums

Apgaismojums_darbistaba.jpg

  • Darba vietas apgaismojums ir ļoti būtisks faktors, kas, nepiemēroti izvēlēts, var nogurdināt redzi, savukārt, pareizi un pārdomāti izvēlēts, var uzlabot darbaspējas. Lai nodrošinātu kvalitatīvu apgaismojumu tieši darba zonā un samazinātu izmaksas par elektrību, vēlams uzstādīt LED spuldzes.
  • Darba ražīgumam un produktivitātei darba zonās piemērotāks būs baltas krāsas apgaismojums (3200–4000 K). Gaismas krāsa spēj psiholoģiski ietekmēt cilvēka darba ražīgumu – baltāka gaisma sniedz enerģiju un veicina koncentrēšanos.
  • Darba vietu vai mācību zonu iesakām iekārtot gaišā, saulainā vietā.
  • Lai maksimāli izmantotu saules gaismu, galds jānovieto loga tuvumā, ievērojot, ka šādā gadījumā jāparūpējas, lai logs ir aprīkots ar žalūzijām vai aizkariem jeb iespēju kontrolēt saules gaismas daudzumu telpā.
  • Darba vai mācību vietas izgaismošanai nepietiks tikai ar telpas vispārējo apgaismojumu, tādēļ iesakām izvēlēties arī galda lampu, kas spilgtāk izgaismo darba virsmu. Galda lampai ir piemērota LED spuldze ar aptuveni 800 lūmeniem un gaismas krāsas temperatūru 3200–4000 K, kas atbilst baltai gaismai.
  • Kad ir atrasta darba vietai piemērota spuldze, jāparūpējas arī par galda lampu un tās novietojumu. Ja plānots iegādāties jaunu gaismekli, iesakām izvēlēties lampu ar regulējamu augstumu.
  • Svarīgi, lai galda lampa izgaismo visu galda virsmu. Tādā veidā acīm neveidosies diskomforts, ja būs nepieciešams pārslēgties no neizgaismotās vietas uz izgaismoto. Ja esat labrocis, galda lampu novietojiet kreisajā pusē, lai rakstīšanas brīdī nekristu ēna. Savukārt kreiļiem lampa jānovieto labajā pusē. Arī galda lampas augstums jānoregulē tā, lai gaisma tiešā veidā nespīdētu acīs, bet gan uz darba virsmas.
  • Strādājot vai mācoties ieteicams ieslēgt gan telpas apgaismojumu, gan arī galda lampu, lai saudzētu redzi. Savukārt, pārtraucot darbu pie rakstāmgalda, sākumā ieteicams izslēgt galda lampu un tikai tad griestu lampu, lai neapžilbinātu acis.

5. Mikroklimats un iekštelpu vide

Mikroklimats un iekštelpu vide.jpg

  • Steidzīgajā dzīves ritmā cilvēki bieži vien neaizdomājas par sliktās pašsajūtas patiesajiem iemesliem, piemēram, kāpēc dienas laikā pēkšņi māc nogurums, acis kļūst jutīgas, sāk sāpēt galva. Šos simptomus var lielā mērā izraisīt nelabvēlīgs mikroklimats.
  • Miera stāvoklī cilvēks ieelpo un izelpo vidēji 17 reižu minūtē, tā patērējot gaisa daudzumu, kas ir līdzvērtīgs četrām divu litru ūdens pudelēm. Ja ieelpotajā gaisā ir augsts ogļskābās gāzes (CO2) līmenis, cilvēkam var rasties diskomforts, nogurums, pasliktināties pašsajūta, pastāv noguruma un galvassāpju risks, kā arī iespējamība, ka būs veselības problēmas ilgtermiņā.
  • CO2 koncentrāciju mēra mērvienībās ppm (parts per million). 1 ppm – viena daļiņa uz miljonu citu. Par maksimāli pieļaujamo robežu telpā, kas būtiski neietekmē veselību, uzskata CO2 koncentrāciju līdz 1000 ppm. Pārsniedzot 2000 ppm, palielinās elpošanas biežums, cilvēks kļūst miegains, pie 5000 ppm sākas nopietnas veselības problēmas – paātrinās sirdsdarbība, rodas galvassāpes, reiboņi.
  • Tādēļ, lai nesamazinātu darba ražīgumu un rūpētos par veselību, aicinām uzturēt telpā veselīgu gaisu, kā arī piemērotu temperatūras un mitruma līmeni.
  • Ieteicamā temperatūra darba istabā ir 20–22 °C.
  • Vienkāršākais veids, kā uzlabot gaisa kvalitāti mājās, ir efektīva vēdināšana. Lai nezaudētu darba un koncentrēšanās spējas, vismaz reizi stundā nepieciešams uz pāris minūtēm pilnībā atvērt logus. Ja ir tāda iespēja, logus iesakām atvērt pretējās mājokļa pusēs, radot vilkmi, tā telpas izvēdināsies maksimāli īsā laikā, neradot lielu siltuma zudumu.
  • Lai vienmēr būtu pārliecība par kvalitatīvu gaisu un vidi sev apkārt, var iegādāties, piemēram, Aranet4 Home – Latvijā ražotu inovatīvu gaisa kvalitātes sensoru, kas nodrošina nepārtrauktu CO₂, temperatūras, mitruma un spiediena līmeņa uzraudzību telpā. To ir viegli un ērti uzstādīt, kā arī lietot, jo sensors ir bezvadu, turklāt savienojams ar mobilo telefonu.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu