Ēkas vadības sistēmas

Viedās iekārtas un ēku vadības sistēma.jpg

Viedās ierīces ir atsevišķas ierīces vai ierīču kopas, kas ļauj ēkas īpašniekam ērtāk un vienkāršāk pārvaldīt noteiktas iekārtas, ēkā notiekošos procesus un enerģijas patēriņu.

Viedās ierīces ir atsevišķi uzstādāmas ierīces, kas sniedz iespēju attālināti veikt sensoru datu pārraudzīšanu un konkrētu ierīču vadību, piemēram:

  • spuldžu,
  • apkures,
  • žalūziju un logu sensoru,
  • drošības sistēmu – kameru, viedo durvju slēdzeņu, detektoru,
  • viedo rozešu,
  • citu elektroiekārtu.

Viedās ierīces telpā visbiežāk darbojas kā atsevišķas un savstarpēji nesaistītas sistēmas, tādējādi katra viedā ierīce pilda tikai konkrēti tai paredzētās darbības. Turklāt atšķirīgu ražotāju ierīcēm lielākoties ir vajadzīga sava mobilā lietotne, lai tās būtu iespējams vadīt attālināti. Populāras kļūst arī ar balsi vadāmas viedās ierīces.

Izmantojot lietotni, ir iespējams vienuviet redzēt pašreizējos apstākļus mājās, kā arī veidot pielāgojumus ikdienas režīmam, piemēram, iestatīt, ka laikā no 9.00 līdz 17.00 temperatūra telpās samazinās līdz 17 ℃.

Viedā_māja.PNG

Viedo ierīču plusi un ieguvumi:

  • viegla ierīču uzstādīšana un vadības iespējas;
  • zemas izmaksas;
  • resursu efektivitāte;
  • komforts;
  • drošība;
  • regulēts mikroklimats, kas labvēlīgi ietekmē veselību.

Atšķirībā no ēkas vadības sistēmām viedās ierīces nenodrošina vienotu vadības kontroli un tik plašu funkcionalitāti, bet izmaksas ir zemākas un uzstādīšana – vieglāka. Viedās ierīces ir ērti ierīkot jau uzbūvētos un iekārtotos mājokļos, jo pārsvarā tās uztver bezvadu signālus (Bluetooth, Wi-Fi u. c.) un tām nevajag elektroinstalācijas.

Viedās ierīces var uzstādīt pats lietotājs, jo nav nepieciešami specifiski instrumenti un zināšanas.

  • Viedā rozete ar mobilās lietotnes palīdzību ļauj ieslēgt un izslēgt tajā pievienoto ierīci, sastādīt tās darba laika grafiku un pārraudzīt elektrības patēriņu.
  • Viedo spuldžu sistēma ļauj ērti kontrolēt apgaismojumu, lai radītu savām vajadzībām atbilstošu noskaņu. Ar mobilo lietotni var attālināti ieslēgt un izslēgt spuldzes, mainīt to gaismas krāsu un intensitāti.
  • Gaisa kvalitātes sensors veic gaisa, mitruma, CO2 un temperatūras mērījumus.
  • Slēdzis nodrošina attālinātu elektroierīču kontroli. Jebkurai elektroiekārtai, kurai nav rozetes, bet kura ir pieslēgta elektrībai pa tiešo ar vadu, var pievienot viedo slēdzi un vadīt ar mājas lietotni.

Lietojot viedās tehnoloģijas, aicinām ievērot šos ieteikumus:

Telpu temperatūra

  • Vēlamā telpu temperatūra, uzturoties mājoklī, ir no +20 °C līdz +22 °C dienā, savukārt naktī – par 3 līdz 4 grādiem zemāka.
  • Guļamistabā ir ieteicama vēl zemāka temperatūra – veselīgam miegam piemēroti +18 °C.
  • Samazinot temperatūru par 1 °C, apkures izmaksas samazinās vidēji par 5 %.

Elektroierīces gaidīšanas režīmā

  • Dodoties atpūtā ārpus mājām, ieteicams pilnībā izslēgt un atvienot no kontaktligzdas tās elektroierīces, kas atrodas gaidīšanas režīmā.
  • Ikviena elektroierīce, kas atstāta gaidīšanas režīmā, joprojām patērē nelielu daudzumu elektrības. Piemēram, dekoders ir viens no lielākajiem elektrības patērētājiem gaidīšanas režīmā. Pievērsiet uzmanību arī televizoram, degoša lampiņa sarkanā krāsā liecina, ka ierīce nav pilnībā izslēgta.

Mīts: viedās mājas sistēmas nav drošas, tās var viegli uzlauzt.

Var uzlauzt jebko, bet jautājums – cik viegli? Pilnībā pasargāts nav neviens – ne senāku tehnoloģiju, ne viedo risinājumu lietotājs. Risku var būtiski samazināt, lietojot licencētu programmatūru un pērkot patentētas, sertificētas ēkas vadības sistēmas no ražotāju oficiālajiem pārstāvjiem, kā arī izmantojot sertificētu uzņēmumu pakalpojumus iekārtu uzstādīšanai. Viedajām ierīcēm ir viens galvenais lietotājs, tādējādi bez galvenā lietotāja atļaujas cits lietotājs nevar saņemt piekļuvi sistēmai.

Mīts: liela daudzuma elektronikas izmantošana neizbēgami novedīs pie lielākiem enerģijas rēķiniem.

Ir tieši otrādi – viedās mājas tehnoloģijas optimizē elektroenerģijas izmantošanu telpā. Piemēram, telpā, kurā nav cilvēku, gaisma automātiski izslēgsies un viss aprīkojums būs miega režīmā. Var regulēt apgaismojumu arī tā, lai tas nespīdētu ar pilnu jaudu dienas gaišajā laikā. Šādu optimizāciju var veikt ne tikai ar gaismu, bet arī ar apkuri.

Kas sagaidāms nākotnē? Nākotnē ir gaidāms, ka viedierīces pielāgosies lietotājam bez tiešas iejaukšanās. Pētot mūsu paradumus, tās varēs optimizēt gaismu, temperatūru. Tā kā parādās arvien vairāk sensoru un mašīnmācīšanās algoritmi kļūst vēl sarežģītāki, drīzumā to var sagaidīt arī no viedajām ierīcēm.

Ēkas vadības sistēmas

Ēkas vadības jeb viedās mājas sistēmas ir vienota un automatizēta tehnoloģija, kas ļauj ēkas īpašniekiem un apsaimniekotajiem ērtāk un vienkāršāk pārvaldīt ēkā notiekošos procesus un enerģijas patēriņu.

Ar vienas lietotnes vai programmatūras palīdzību var veikt ēkas pārraudzību un kontroli, jo visas ierīkotās funkcijas savā starpā ir saistītas. Šo sistēmu vislabāk ir uzstādīt ēkas celtniecības procesa laikā, tomēr to var izveidot arī jau ekspluatācijā nodotai ēkai.

Ēkas vadības sistēmas ne tikai samazina dažādu elektroinstalāciju daudzumu ēkā, bet arī vadības slēdžu un iekārtu skaitu.

Ēkas vadības sistēmas ir sarežģītas un specifiskas, tādējādi to uzstādīšanu veic zinoši un sertificēti speciālisti.

Ēkas vadības sistēmas.png

Ieguvumi, uzstādot ēkas vadības sistēmu:

  • samazinās cilvēkresursu iesaiste ēkas apsaimniekošanas funkciju izpildē;
  • ietaupās finanšu resursi;
  • paaugstinās ēkas energoefektivitāte;
  • iekārtas tiek pareizi ekspluatētas;
  • vienkāršota datu pieejamība un analīze.

Ēku vadības sistēmas (BMS) risinājumi energoefektivitātes uzlabošanai

Mīts: ēkas vadības sistēmas paredzētas slinkiem cilvēkiem.

Visbiežāk ēkas vadības sistēmā ir iekļautas un automatizētas līdz pat vairākiem desmitiem dažādu funkciju, kas savā starpā ir saistītas. Piemēram, kad telpa tiek vēdināta, viedā ēkas vadības sistēma automātiski samazina apkures temperatūru, savukārt, kad logi aiztaisīti, telpas atkal uzsilst līdz vēlamajai un iepriekš iestatītajai gaisa temperatūrai. Visas šīs sistēmas funkcijas strādā 24 stundas diennaktī, 365 dienas gadā. Kad ēkas vadības sistēma ir pielāgota cilvēku vajadzībām, tā darbojas automātiski un palīdz samazināt mājokļa enerģijas patēriņu.

Mīts: ēkas vadības sistēmas novecos tikpat ātri kā citas viedierīces.

Plaša patēriņa precēs izmantotās tehnoloģijas strauji noveco, lai tādējādi veicinātu viedtālruņu, planšetdatoru un citu viedierīču apriti. Turklāt pārsvarā noveco atsevišķas funkcijas, kuras aizstāj ar citām – inovatīvām –, nevis galvenās tehnoloģijas. Ar ēkas vadības sistēmām ir citādi – ēkā iebūvētās elektroiekārtas ir stabilas un paredzētas ilgam kalpošanas laikam.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu