Dārzs

Dārzs.jpg

Kāpēc izvēlēties elektrisko dārza tehniku?

Elektriskā dārza tehnika ir klusāka. Ar degvielu darbināma tehnika mēdz darboties zemākās frekvencēs, kas vairāk kaitē cilvēka dzirdei. Savukārt elektriskās dārza tehnikas troksnis mazāk traucē apkārtējiem cilvēkiem.

Samazinātas izmaksas. Lai gan elektriskās dārza tehnikas sākotnējās izmaksas ir lielākas, ilgtermiņā tās samazinās, salīdzinot ar degvielas tehniku. Kāpēc? Galvenokārt tāpēc, ka elektriskā dārza tehnika kalpo ilgāk, attiecīgi ir jāmaina daudz retāk.

Vieglāka apkope. Vienīgā apkope, kas nepieciešama, ir asmeņu tīrīšana, eļļošana un asināšana. Ar degvielu darbināmiem instrumentiem ir vairākas problēmas, piemēram, bojātas aizdedzes sveces, piepildītā degviela ir novecojusi un aizsērējuši karburatori.

Ērtība. Elektriskā dārza tehnika ir daudz vieglāka, tāpēc tā ir ērtāka, lietojot to ilgāku laiku.

Dabai draudzīgāks. Pārejot uz elektrisko dārza tehniku, būtiski samazinās oglekļa pēdas nospiedums, it īpaši, ja tiek izmantota elektroenerģija, kas iegūta no saules paneļiem vai citiem atjaunīgajiem avotiem.

1. Zāles pļāvējs

Zāles pļāvējs.jpg

Zāles pļāvējs - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Lai izvēlētos piemērotāko zāles pļāvēju, ir jāņem vērā vairāki faktori: cik liela ir pļaujamā platība, vai teritorijā ir nogāzes, vai pļaujamā vieta ir viegli pieejama un vai nav dažādu šķēršļu. Zāles pļāvēja jaudu un ātrumu galvenokārt raksturo jaudas un apgriezienu skaits. Jo lielāka platība, jo jaudīgāks zāles pļāvējs nepieciešams.
  • Lielākajai daļai zāles pļāvēju ir iespējams pielāgot pļaušanas augstumu. To darot, ir iespēja palielināt vai samazināt attālumu starp asmeņiem un zemi, lai pļautu zāli vajadzīgajā augstumā. Daži zāles pļāvēji ļauj iestatīt tieši nepieciešamo pļaušanas augstumu, citiem ir standarta augstuma izvēle.
  • Zāles pļāvējiem, tāpat kā pļaušanas augstums, atšķiras arī to platums. Ja dārzā vai pagalmā ir daudz apstādījumu, piemērotāks būs mazāks pļaušanas platums. Citos gadījumos izdevīgāks būs platāks. Pļaušanas platums parasti variē no 30 līdz 55 cm un vairāk.
  • Izvēloties piemērotāko zāles pļāvēju, pirms iegādes jāpārbauda, vai tā izmēri ir piemēroti atvēlētajai glabāšanas vietai, piemēram, vai netraucēs to pārvietot caur durvju aili u.tml.
  • Tirgū tiek piedāvāti dažādu veidu zāles pļāvēji. Ja zāliena tuvumā ir pieejama kontaktligzda un zāliens nav liels, tad vislabākā izvēle būs elektriskais zāles pļāvējs.
  • Izvēloties ar akumulatoru darbināmu zāles pļāvēju, katru reizi pirms izmantošanas akumulatoram jābūt uzlādētam. Ja ir salīdzinoši lielas platības, jāņem vērā, kurā vietā akumulators varētu izlādēties.
  • Ar akumulatoru darbināmiem pļāvējiem ir vairākas priekšrocības. Tie ir daudz ērtāki, to izmēri ir salīdzinoši mazāki, tādēļ pārvietoties ir daudz vieglāk. Jāatceras, ka akumulatoru bieži vien var izmantot arī citām iekārtām.
  • Lai būtu vieglāk izvēlēties, tālāk ir uzskaitītas četru galveno zāles pļāvēju veidu priekšrocības un trūkumi.

 

Elektriskais zāles pļāvējs ar vadu

Pļaujmašīna ar akumulatoru

Mauriņa traktori

Mauriņa roboti

Teritorija

Ne lielāka par 600 m2

Ar vienu akumulatora uzlādi var nopļaut līdz 500 m2

Sākot no 2000 m2

Līdz 5000 m2

Priekšrocības

Vieglas un kompaktas ierīces.

Videi draudzīgs.

Klusa darbība.

Liela jauda.

Plaša funkcionalitāte.

Iespēja apkopt plašas teritorijas.

Komforts un darba ātrums.

Iespēja pļaut arī nezāles un nelīdzenas virsmas.

Kompakti, klusi un videi draudzīgi.

Ļauj ietaupīt laiku un enerģiju.

Rezultāts – skaists un kopts mauriņš.

Spēj novērtēt un apbraukt šķēršļus, kas augstāki par 15 cm.

Trūkumi

Vienmēr līdzi jāvelk elektrības kabelis vai pagarinātājs.

Jāuzmanās, lai nepārgrieztu vadu.

Nav piemērots lielām teritorijām.

Dārga elektrodzinēja apkope.

Jāgaida, kamēr akumulators atkal uzlādējas.

Var būt grūtības izmantot mazākā teritorijā.

Dārga apkope un degviela.

Kaitīgi izmeši un skaņas piesārņojums.

Salīdzinoši dārga pašizmaksa.

Dārga pašizmaksa.

Dārga apkope.

Īss akumulatora darbības laiks.

Nevar apstrādāt biezu zāli.

Jāierobežo vietas, kur robots nedrīkst braukt.

Pērkot jāpievērš uzmanību

Dzinēja jauda. Optimāla izvēle ir pļāvējs ar 1200–1400 vatu jaudu. Pļāvējs ar 900 vatu jaudu derēs mazai platībai un īsai zālei, ko pļauj bieži. Ja zāle garāka un leknāka, ar mazas jaudas pļāvēju būs grūti tikt galā.

Akumulators. Svarīgi, cik ilgi var pļaut ar vienu akumulatora uzlādi.

Pļaušanas platums. Jo mazāk zālienā koku, krūmu, dobju, jo piemērotāks būs lielāks pļaušanas platums.

Dzinējs. Jāizvēlas traktors, kam ir vismaz 12,5 zirgspēku dzinējs.

Robota bāzes staciju (vienmēr nāk līdzi komplektā) ir ieteicams novietot zem jumta, lai to pasargātu no mainīgiem laikapstākļiem un lai robots var netraucēti piebraukt un pieslēgties elektriskajai strāvai akumulatora uzlādei.

Lietošana

  • Zālāju vēlams pļaut sausā laikā, kad mauriņā nav rasas. Slapjā laikā zāles izmešanas atvere var nosprostoties, tādējādi tiks papildus noslogots elektromotors un atveres iztīrīšanai būs jāpatērē vairāk laika.
  • Pāraugušu zāli un vietas, kur ar zāles pļāvēju grūti piekļūt, vēlams pļaut ar trimmeri.
  • Ja mauriņam ir neregulāra forma un tajā ir apstādījumi un puķu dobes, pļaujamo platību ieteicams sadalīt sektoros tā, lai nevajadzētu atkārtoti vairākas reizes veikt atkārtotus pārbraucienus pāri jau nopļautajai platībai.

Drošība pirmajā vietā!

Lai pasargātu sevi un citus, darbā ar zāles pļāvēju obligāti jāievēro drošības pasākumi!

  • Pirms zāles pļāvēja lietošanas ir jāizlasa lietošanas instrukcija.
  • Lietojot zāles pļāvēju, trimmeri, jāizmanto aizsargcimdi, aizsargbrilles, izturīgi apavi un garās bikses.
  • Degviela ir jāuzpilda pirms dzinēja iedarbināšanas, nevis tad, kad tas darbojas vai ir karsts.
  • Zāles pļāvēju tā darbības laikā nedrīkst atstāt bez uzraudzības.
  • Nekādā gadījumā ar rokām un kājām nedrīkst pieskarties zāles pļāvēja asmenim, pat ja dzinējs ir izslēgts. Ja asmeni aizsprosto gruži, pēc to notīrīšanas asmens var ātri kustēties un izraisīt nopietnus savainojumus.

Kopšana

    • Ir nepieciešams regulāri asināt zāles pļāvēja asmeņus. Pļaujot zālienu ar neasiem asmeņiem, var traumēt zāles stiebrus. Turklāt, darbojoties ar neasiem asmeņiem, ierīce strādā ar lielāku jaudu.
    • Būtu vēlams pēc katras zāles pļāvēja izmantošanas nomazgāt tā asmeņus. Lai atbrīvotos no zāles stiebriem, pietiek, ja tos notīra ar mitru drānu. Pēc mazgāšanas arī jāpārliecinās, ka asmeņi ir nožuvuši, lai neveidotos korozija.
    • Izmantojot pļaujmašīnu ar akumulatoru, tas jālādē pareizi. Lai nebojātu akumulatoru, uzlādes līmenis jāuztur līdz 20 %, un, veicot uzlādi, tas jāatvieno, kad ir pilnībā uzlādējies.

Gatavojoties ziemai

  • Uzglabājot zāles pļāvēju, jānodrošina sausa vieta un aizsardzība no dažādām laikapstākļu ietekmēm. Īpašai drošībai var izmantot speciāli paredzētus pārvalkus, ar kuriem var apsegt iekārtu ilgstošas uzglabāšanas laikā.
  • Kad beidzas pļaušanas sezona, pirms zāles pļāvēja novietošanas uzglabāšanā ir svarīgi pārbaudīt, vai nav saglabājies mitrums. Nepieciešamības gadījumā tas jānoslauka, jo mitrums var radīt korpusa koroziju.
  • Pēc sezonas nepieciešams no zāles pļāvēja notīrīt arī zāles un zemes paliekas.
  • Lai akumulators strādātu efektīvi, gatavojoties ziemai, tas uzlādētā stāvoklī jāatvieno no zāles pļāvēja un jāuzglabā vēsā, sausā vietā. 

2. Āra apgaismojums

Āra apgaismojums.jpg

Lai vasaras vakaros varētu uzturēties dārzā un nebūtu par tumšu, jāizvēlas piemērots apgaismojums, kas nodrošina redzamību, kā arī rada patīkamu atmosfēru dažādu vakara aktivitāšu laikā.

Āra apgaismojums - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Dekoratīvās laternas un dažādi iekarināmie apgaismes objekti var uzlabot dārza vizuālo izskatu. Radoša pieeja, piemēram, virteņu integrēšana ar terases interjeru vai apstādījumiem, radīs mājīguma sajūtu, kā arī patīkami pārsteigs ciemiņus.
  • Visizdevīgāk dārza apgaismošanai iegādāties ar saules enerģiju darbināmu apgaismojumu – saules gaismu pārvērš elektrībā un uzlādē baterijas. Izvēloties apgaismes iekārtu novietojumu, jāpievērš uzmanība kokiem, sienām vai jumtiem, kas var aizēnot un samazināt to uzlādes jaudu dienas laikā.
  • Šādas ierīces var izmantot teritorijas, ēku fasāžu, ielu un piebraucamo ceļu apgaismošanā u.c.
  • Nepieciešams izvēlēties spuldzes, kas ir piemērotas lietošanai ārā. Uz spuldžu  iepakojuma ir norādīta IP jeb aizsardzības klase. Ārpus telpām ieteicamas vismaz IP44 klases spuldzes.

IP20

Jālieto sausās telpās, nav mitruma izturīgs.

IP44

Var izmantot ārā, izturīgs pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēts iemērkšanai ūdenī.

IP67

Var izmantot ārā, mitruma un ūdens izturīgs.

  • Līdztekus IP klasei uz iepakojuma mēdz norādīt arī izmantošanas vietu – telpās un/vai ārpus tām.
  • Uz spuldzes iepakojuma ir norādīti arī citi būtiski parametri, kas būtu jāņem vērā. Uzzini vairāk par spuldžu parametriem šeit

Kādu spuldzi izvēlēties?

  • LED spuldzēm ir zemāks elektrības patēriņš – vienas spuldzes jauda var būt no 0,05 W līdz 0,5 W, savukārt kvēldiega spuldzēm no 0,1 W līdz 1,5 W. Ja ir jāizvēlas stāvlampas vai, piemēram, virtenes, tad vislabāk tās kombinēt ar LED spuldzēm.
  • Kvalitatīvas un sertificētas LED spuldzes ir drošas gan cilvēkiem, gan mājoklim. Tās ir izturīgākas pret plīšanu un arī ugunsdrošākas, jo darba režīmā praktiski neuzkarst.

Apgaismojuma regulēšana

  • Ar gaismas sensoru aprīkotas ierīces ir jānovieto zonās, kur nepieciešams ilglaicīgs apgaismojums tumšajā laikā. Naktī, kad gaismas līmenis ir samazinājies, gaisma tiek ieslēgta, bet no rīta – izslēgta. Lai sensors darbotos nekļūdīgi, ir jāizvēlas pareiza novietošanas vieta – ierīce nedrīkst būt novietota tuvu nakts gaismas avotiem, piemēram, ielu apgaismojumam.
  • Lai samazinātu elektrības patēriņu, ieteicams āra apgaismes sistēmu aprīkot ar kustību sensoriem.

Lietošana

  • Vēl viens veids, kā var būtiski samazināt patēriņu āra apgaismojumam – pievienot gaismām taimeri un izmantot gaismu tikai tumšajā laikā un kad nepieciešams.
  • Gaismekļu novietojumam ir liela nozīme. Dažādos augstumos gaismas sadale ir efektīvāka, tādējādi novēršot nepieciešamību iegādāties vairāk gaismekļu, lai kompensētu tumšās pagalma vietas. Efektīvs apgaismojums aptver dažādas gaismas pozīcijas, kas palielina to efektivitāti un samazina gaismas piesārņojumu.

Attiecībā uz āra apgaismojumu drošībai ir jābūt galvenajai prioritātei. Lietojot āra apgaismojumu:

  • vienmēr jāizmanto sertificētas spuldzes;
  • regulāri jāpārbauda, vai vadi un kontaktligzdas nav bojāti;
  • nedrīkst pārslogot elektriskās ķēdes;
  • spuldzes jāglabā tālāk no viegli uzliesmojošiem materiāliem.

Kopšana

  • Regulāri jāpārbauda āra apgaismes ķermeņi – vai vadi nav atvienoti no armatūras. Ja ir konstatēti būtiski bojājumi, to nedrīkst lietot, pat ja apgaismes ierīce joprojām darbojas.
  • Lai palīdzētu novadīt gaismu vēlamajā virzienā, regulāri ar mitru drānu ir jānotīra spuldze, kā arī citi iekārtas elementi (ja lietošanas instrukcijā tas ir atļauts).

Svarīga informācija par āra virtenēm!

  • Jāizvairās no virteņu stiprinājumiem, kas vada elektrību vai kādā citā veidā var radīt bojājumus. Vislabāk izmantot plastmasas skaviņas vai savilcējus.
  • Ja virtenes jau tiek izmantotas vairākus gadus, izņemot tās no ziemas glabāšanas, jāpārliecinās, vai tās ir pietiekami drošas, kā arī vai tām nav bojājumu.
  • Uzstādot virtenes ārpus telpām, jāizvēlas pagarinātājs, kurš paredzēts lietošanai ārā un kura aizsardzības klase ir vismaz IP44. Turklāt pagarinātājs jānovieto tā, lai tas nešķērso pagalmu, piebraucamos celiņus un netraucē tīrīt sniegu.
  • Stiprinot virtenes, jāpārliecinās, ka tās pēc iespējas mazāk ir pakļautas dzīvnieku ietekmei.
  • Lai samazinātu LED spuldzīšu virteņu elektrības patēriņu, tās ieteicams izslēgt laikā, kamēr esat ārpus mājām, un naktī, kad dodaties gulēt. Tādējādi elektrības patēriņu varēsiet samazināt aptuveni divas reizes. Šo procesu var atvieglot, uzstādot rozetē ievietojamu taimeri vai viedo rozeti. Viedajā rozetē var sastādīt virteņu darbības grafiku, lai tās varētu ērti ieslēgt un izslēgt ar viedtālruni.
  • Ja āra apgaismojuma virtenes tiek pareizi uzglabātas, tās var novērst daudzas problēmas. Lai nepieļautu samezglošanos un vadu pārrāvumus, pirms glabāšanas satiniet āra gaismas virtenes.

3. Terases apsilde

Terases apsilde_1.jpg

Lai spētu izbaudīt vakarus dārza terasē ar draugiem vai romantiski vērot zvaigznes, āra infrasarkanais sildītājs būs tas, kas nepieciešams. Vēsie vakari vairs netraucēs izbaudīt atpūtu ārā.

Elektriskie infrasarkanie sildītāji ir visefektīvākā izvēle vietās, kur ir dabiskā gaisa cirkulācija, jo tie netērē enerģiju, sildot gaisu, kā arī ir dabai draudzīgāks apkures veids. Neatkarīgi no tā, cik daudz un spēcīgi vējš pūš cauri terasei, persona vai objekts infrasarkanā sildītāja apsildes zonā atrodas siltumā. Infrasarkano staru sildītājs maksimālo jaudu sasniedz dažu sekunžu laikā.

Terases apsilde - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Iegādājoties sildierīci, vispirms jāizvērtē, kāda ir platība, kurā atradīsies sildierīce. Sildītāji ir novietojami uz grīdas, piestiprināmi pie sienas, kā arī ir dažādi pakaramie modeļi.
  • Par gāzes infrasarkano terases sildītāja priekšrocību var uzskatīt, ka to var novietot visur, pat vietās, kur nav pieejama rozete. Jāatceras, ka tam ir nepieciešams nodrošināt gāzes padevi.
  • Drošības papildinājumi, piemēram, restes, pārsegi, izstarotāja ekrāni un izturīga pamatne, lieliski noder, ja ir mājdzīvnieki vai mazi bērni.
  • Sildītājiem, kurus drīkst turēt ārā visu gadu, vislabākie materiāli ir nerūsējošais tērauds vai alumīnijs.
  • Mūsdienu sildītājiem ir dažādas funkcijas, piemēram, automātiskā izslēgšanas funkcija, kas izslēgs sildītāju, ja tas apgāzīsies, regulējami temperatūras iestatījumi, iespēja vadīt iekārtu, izmantojot tālruni.
  • Infrasarkano staru sildītājs var radīt tā saukto termālo diskomfortu, jo stari apsilda tikai vienu telpas daļu, kamēr cita paliek vēsa.

Lietošana

  • Lai iegūtu vienmērīgu un komfortablu siltumu, infrasarkanie sildītāji ir jāpavērš uz iekšpusi vai uz vēlamo apsildāmo priekšmetu.
  • Tā kā infrasarkano staru sildītāji sasilda tikai tās virsmas, priekšmetus un ķermeņus, kuras tie sasniedz, būtu vēlams, lai būtu divi sildītāji – viens, kas silda no priekšpuses, otrs no aizmugures.
  • Jo tuvāk atrodaties infrasarkanajam sildītājam, jo mazāks kļūst apsildāmais laukums, bet intensīvāks ir sildošais efekts. Šī iemesla dēļ svarīgi ir izvēlēties pareizo novietošanas attālumu. Katram sildītāja modelim tas ir individuāls.
  • Pavasarī/rudenī ir lielāka gaisa kustība, salīdzinot ar vasaru, tāpēc efektīvā apkures platība būs mazāka, nekā instrukcijā norādīts. Izmantojot sildītāju vasaras mēnešos, efektīvā apkures platība būs lielāka.

Kopšana

  • Lai sildītāju ilgstoši saglabātu labā lietošanas stāvoklī, ir svarīgi veikt regulāru apkopi.
  • Pirms jebkādu tīrīšanas procesu sākšanas jāizlasa lietošanas instrukcijas apkopes sadaļa, kā arī nepieciešamības gadījumā jāsazinās ar speciālistu.
  • Pirms iekārtas apkopes jāpārliecinās, vai tā ir atdzisusi. Pat ja lielākā daļa infrasarkano staru sildītāju ir aprīkoti ar funkcijām, kas izkliedē siltumu, infrasarkanie sildītāji darba laikā ārkārtīgi sakarst. Tāpēc pirms tīrīšanas jāpārliecinās, ka tas ir pilnībā atdzisis, pagaidot aptuveni 20–30 minūtes.
  • Nav ieteicams izmantot tīrīšanas līdzekļus. Iekārtas var tīrīt tikai ar mitru drānu. Papildu mazgājamie līdzekļi var radīt bojājumus.

4. Augu laistīšana

Augu laistīšana.jpg

  • Visefektīvākais laiks augu laistīšanai ir agri no rīta vai vakarā, kad augsne ir vēsa un ūdenim ir vislielākā iespēja izsūkties līdz augu saknēm, pirms tas iztvaiko.
  • Pirms laistīšanas nepieciešams pārbaudīt augsnes mitruma līmeni. Karstā, vējainā dienā augsnes virsma var šķist sausa, bet zeme var būt joprojām mitra. Pārlaistot augus, tie nesaņems skābekli un saknes atradīsies ūdenī.
  • Lai taupītu resursus, var izmantot lietus ūdeni. Viens no vislabākajiem veidiem, kā to uzkrāt, ir izmantot lietus mucas (lielas mucas vai tvertnes).
  • Karstā laikā katru augu vēlams aplaistīt ar divu vai trīs dienu intervālu, nevis smidzināt mazu daudzumu ūdens katru dienu.
  • Laistīšanas biežums ir atkarīgs no augsnes tipa. Smilšainas augsnes ir nepieciešams laistīt biežāk ar mazāku ūdens daudzumu nekā mālainās augsnes, tajās ilgāk uzkrājas ūdens.
  • Smidzinātāju izmantošana ir nepieciešama tikai zālieniem, pārējiem augiem tie ir neefektīvi, attiecīgi mitrums var pakļaut augus pelējuma sēnīšu ietekmei un slimībām.
  • Izmantojot sistēmu ar lietus sensoru, kas pārtrauks zāliena laistīšanu lietus laikā, ietaupīsies gan ūdens, gan elektrība, kā arī netiks pārlaistīts zāliens.
  • Lai piegādātu ūdeni tieši tur, kur augi to var izmantot, viens no visefektīvākajiem veidiem ir uzstādīt apūdeņošanas sistēmas.
  • Lai neizniekotu ūdeni, var izmantot uzgaļus, kas ūdeni izkliedē vienmērīgi.

5. Apstādījumi

Apstādījumi.jpg

Mērķtiecīgi izveidoti apstādījumi var uzlabot mikroklimatu – regulēt temperatūru, samazināt gaisa piesārņojumu, vēja, trokšņu, kā arī putekļu ietekmi. Piemēram, sastādot kokus, to izveidotā ēna spēj atdzesēt pie mājas esošo vietu vasarā.

Plānošana

  • Ja ir vēlme nākotnē uz jumta uzstādīt saules paneļus, jāizvairās no koku stādīšanas tuvu mājai. Koku ēnas dēļ nebūs iespējams iegūt visu potenciālo saules enerģiju.
  • Stādot augus, tie jāgrupē atbilstoši laistīšanas vajadzībām, lai samazinātu ūdens izšķērdēšanas iespējamību.
  • Būtu vēlams stādīt augstus un blīvus augus, jo tie sniegs augsnei ēnu, tādējādi samazinot ūdens iztvaikošanu un mitruma aizturi.
  • Apstādījumi var nodrošināt lielisku aizsardzību pret vēju, kas samazinās apkures izmaksas. Lai bloķētu ziemas vējus, ieteicams mājas ziemeļu pusē stādīt skujkokus.
  • Lai vasarā nebūtu pārāk karsti, jāveido apstādījumi, kas noēno betonētās virsmas, piemēram, piebraucamo ceļu, ietves u. tml. Ja tiek izmantotas gaisa kondicionēšanas iekārtas vai siltumsūknis (gaiss–gaiss, gaiss–ūdens), arī to būtu vēlams noēnot, bet vienlaikus jāņem vērā, lai apstādījumi netraucētu tā darbību.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu