Logu izvēle

Logi un ārdurvis ir būtiski ēkas norobežojošie elementi. Tie veic vairākas nozīmīgas ēkas funkcijas, tāpēc pirms logu izvēles ir svarīgi apsvērt visus tos ietekmējošos faktorus. Pareizi izvēlēti un kopti logi spēj kalpot pat 20 vai 30 gadus.

Līdzīgi kā citi ar ēku būvniecību saistītie jautājumi, arī logi un ārdurvis ir pakļauti Latvijas būvnormatīvam (LBN), Eiropas vienotajām normām un regulām.

Logu un durvju izvēle, kā arī iebūve ir jāveic atbilstoši ēkas ģeogrāfiskajam novietojumam, logu iebūves augstumam un ēkas ekspluatācijas veidam.

Ieteikumi logu izvēlē-1.png

Pieejamie logu veidi:

 • PVC, jeb plastikāta logi
 • Koka logi
 • Alumīnija logi

Galvenās šo logu atšķirības ir rāmja mehāniskā stiprība, siltuma caurlaidības parametri (Uw – siltuma caurlaidības koeficients), noturība pret laika apstākļiem, deformācijas riski un kopšanas īpašības. Ļoti liela izmēra vērtnes ir pieejamas tikai koka vai alumīnija rāmja logiem. Savukārt PVC logu priekšrocība ir to zemā cena.

Izvēloties logus, jāpievērš uzmanība vairākiem veiktspējas raksturlielumiem:

 • Siltumizolācija
 • Gaisa caurlaidība
 • Vēja slodžu noturība
 • Akustiskās īpašības
 • Drošības klase

Svarīgi! Katram logu pārdevējam vai piegādātājam ir obligāti jāuzrāda dokumentācija, kurā visi šie lielumi ir uzrādīti. Latvijas logu un durvju ražotāju asociācija (LLDRA) savā mājas lapā ir ievietojusi sarakstu, gan ar sertificētiem logu ražotājiem, gan kvalificētām logu montāžas firmām. Informāciju un saraksts tiek regulāri atjaunots.

Iebūvējot logus ēkas pirmajā stāvā, ieteicams izvēlēties logus ar augstāku ielaušanās drošības koeficentu kā piektā stāva logiem, taču izturībai pret vēja slodzēm jābūt augstākai piektā stāva logiem.

Ja dzīvojat klusā piepilsētā, logu akustiskās īpašības var nešķist svarīgas, bet, dzīvojot pilsētas centrā vai netālu no noslogotām ielām, tas var būt viens no noteicošajiem faktoriem logu izvēlē. Ja ēkā bieži ir paaugstināts mitruma līmenis, ieteicams izvēlēties PVC vai alumīnija rāmja logus.

Ieteikumi logu izvēlē-2.png

Logu izvēles ceļvedis

Lai izvēlētos savam mājoklim piemērotākos logus, LLDRA ir apkopojusi informāciju, kur saprotamā veidā paskaidroti visi ar logiem un ārdurvīm saistītie termini un prasības attiecībā uz to novietojumu, iebūves augstumu un ēkas ekspluatācijas veidu.

Logu un ārdurvju pielietojamie standarti un atbilstošās prasības Latvijā, neiekļaujot dūmu novades un ugunsdrošības prasības.

Padomi logu uzturēšanā

Visu veidu logiem, lai pagarinātu to kalpošanas mūžu, nepieciešams rūpēties par logu kustīgajām detaļām un izolējošajām gumijām.

Ieteikumi logu izvēlē-3.png

Kustīgās detaļas, vērtņu eņģes un roktura mehānismi ir līdzīgi visiem logu veidiem, neatkarīgi no to izgatavošanas materiāla. Lai visas logu kustīgās detaļas kalpotu ilgāk, nepieciešams reizi gadā tās ieeļļot. Šim nolūkam var lietot smēreļļu vai izsmidzināmo eļļu no baloniņa.

Reizi gadā:

 1. Novērtē logu vizuālo stāvokli
 2. Pārbaudi blīvgumijas
 3. Ieeļļo kustīgās detaļas

Lai logs saglabātu hermētiskumu, ļoti svarīgs ir tā blīvgumiju stāvoklis. Blīvgumijas ir loga mehānisma komponente, kas nolietojas visstraujāk. Parasti to kalpošanas mūžs ir no 10 līdz 15 gadiem. Lai pagarinātu blīvgumiju darba mūžu, tās nepieciešams apstrādāt ar speciālu gumijas aizsarglīdzekli.

Ja mājoklī tuvumā pie loga jūtama vēsa gaisa plūsma un konstatēts, ka tā rodas starp loga rāmi un vērtni, tad visticamāk pie vainas ir slikts blīvējums. Tas var būt arī par pamatu mitruma uzkrāšanās pazīmēm starp loga rāmi un vērtni, kā rezultātā uz blīvgumijām var veidoties pelējums. Ilgtermiņā šādas nogulsnes vai pelējums var kaitēt veselībai un protams arī blīvgumijām. Tomēr, ja blīvgumijas ir bojātas, tās ir iespējams nomainīt.

Ieteikumi logu izvēlē-4.png

Koka logus kop rūpīgāk!

Rūpīgākā kopšana ir nepieciešams koka logiem. Pats svarīgākais ir laikus pamanīt un novērst plaisas lakā vai krāsā vai cita veida bojājumus to rāmja virsmā.

Koka logus nav vēlams pakļaut ilgstošai laika apstākļu ietekmei. Aizsardzību pret laika apstākļiem nodrošina speciāls aizsargpārklājums jeb aizsargvasks, kuram ir ierobežots kalpošanas mūžs.

Apstrādājot logu ar parastu laku, var iegūt īstermiņa risinājumu. Lai izvairītos no biežajiem uzturēšanas darbiem, ieteicams izvēlēties cietkoksnes koka rāmjus. To izturība un kalpošanas mūžs būs ilgāks, tāšu sākotnējās izmaksas būs augstākas.

Visstraujāk pārklājums bojājas ēkas dienvidu fasādes pusē, kur logi ir pakļauti ilgstošai saules staru iedarbībai. Loga rāmjus nebūtu ieteicams krāsot tumšās krāsa, jo tas pastiprinās saules ietekmi un straujāk bojājies gan aizsargpārklājumi, gan pats rāmis. Lai pagarināt koka logu kalpošanas mūžu, nepieciešams regulāri apstrādāt koka logu virsmu ar speciāliem aizsargvaskiem.

Kvalitatīvs logs + profesionāla montāža = Ilgtspējīgs risinājums

Speciālisti atgādina, ka gan izvēlēto logu kvalitāte, gan montāžas darbu kvalitāte ir vienlīdz svarīga.

Sliktas kvalitātes logus apvienojot ar neprofesionāliem montāžas darbiem, sākotnēji var ietaupīt investētos līdzekļus, bet ilgtermiņā palielināt logu kopšanas un uzturēšanas izmaksas. Šāda komplekta izvēles rezultātā logu kalpošanas mūžs būs daudz īsāks.

Tāpat arī cerēto rezultātu visticamāk neizdosies sasniegt, ja labas kvalitātēs logus apvieno ar neprofesionāliem montāžas darbiem. Lai logi kalpotu pēc iespējas ilgāk un garantētu visus ražotāja norādītos tehniskos parametrus, nepieciešami kvalitatīvi un prasmīgi montāžas darbi.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!