Ūdens lietošana un sildīšana

Lai gan šķiet, ka uz Zemes ir daudz ūdens, praktiskai izmantošanai cilvēku dzīvē ir pieejams mazāk nekā viens procents no tā kopējā daudzuma. Pārējais ir sālsūdens vai saldūdens, kas sasalis polārajos apgabalos, vai arī ūdens, kas nevar tikt izmantots uzturā un citos procesos. Turklāt iedzīvotāju skaits un pieprasījums pēc saldūdens resursiem palielinās, bet piedāvājums paliek nemainīgs. Un tikai mūsu spēkos ir ikdienā pārdomāt savu rīcību un izmantot resursus lietderīgi, novērtējot to nozīmi mūsu dzīvē un parūpējoties par vidi zaļākas nākotnes vārdā.

Lieto un sildi ūdeni efektīvi.jpg

Šajā sadaļā sniedzam ieteikumus ūdens sildītāja izvēlei, kā to efektīvi izmantot un kā kopumā varam samazināt ūdens patēriņu, izmantojot enerģiju saimnieciski apdomīgi.

Kas jāņem vērā, izvēloties ūdens sildītāju?

Pamatā ir divu veidu elektriskie ūdens sildītāji – tilpuma ūdens sildītāji jeb boileri un caurplūdes ūdens sildītāji. Būtiskākā atšķirība ir darbības princips – tilpuma ūdens sildītāji izvēlēto ūdens tilpumu uzsilda līdz iestatītajai temperatūrai un uzglabā termosa tipa tvertnē, savukārt caurplūdes ūdens sildītājs ūdeni silda tikai tā izmantošanas laikā.

Elektriskie tilpuma ūdens sildītāji iedalās trīs apakškategorijās – vertikālie, horizontālie un kombinētie. Vertikālais ūdens sildītājs (ērtāka apkope) no horizontālā tipa sildītāja atšķiras tikai novietojuma ziņā, toties kombinētā tipa elektriskie ūdens sildītāji var tikt pieslēgti pie mājokļa apkures sistēmas. Caurplūdes sildītājiem ir filtrs, ko vēlams nomainīt reizi trijos mēnešos.

Kādu tilpumu izvēlēties?

Boilera tilpums ir jāizvēlas atkarībā no cilvēku skaita ģimenē, ūdens izmantošanas biežuma un paradumiem. Ieteicamais ūdens sildītāja tilpums atbilstoši cilvēku skaitam mājsaimniecībā:

boileris.png1 cilvēks → 30-70 litru

2 cilvēki → 80-150 litru

4 cilvēki → 100-250 litru

5 un vairāk cilvēki → līdz 300 litriem

Ja viens ģimenes loceklis dušā dodas no rīta, bet otrs – vakarā, tad pietiks arī ar mazāka tilpuma ūdens sildītāju.

Pievērsiet uzmanību arī ūdens sildītāja jaudai – jo jaudīgāka un lielāka būs ūdens sildīšanas ierīce, jo vairāk elektroenerģijas tā izmantos ūdens sildīšanas vajadzībām.

Jaunākās paaudzes ūdens sildītāji

Viena no jaunākās paaudzes sildītāju priekšrocībām nenoliedzami ir tā dēvētā viedā funkcija. Tā pastāvīgi analizēs jūsu karstā ūdens patērēšanas ieradumus, izveidojot pēc iespējas efektīvāku ūdens sildīšanas režīmu. Ar šīs funkcijas palīdzību boilera sildīšanas temperatūru var regulēt arī attālināti, izmantojot pakalpojuma sniedzēja mobilo lietotni.

Pastāv arī iespēja iegādāties gaiss–ūdens siltumsūkni, kas jūsu māju apgādās gan ar karstu ūdeni, gan siltumu. Izvēloties sūkņa funkcijām pievienot arī gaisa kondicionēšanu, iegūsiet īpašumā energoefektīvu un mūsdienīgu plaša spektra klimata kontroles iekārtu Elektrumveikals.lv.

Priekšrocības un trūkumi

Caurplūdes ūdens sildītājs

Tilpuma ūdens sildītājs

Kombinētais ūdens sildītājs (cietais kurināmais/elektrība)

Priekšrocības

 • Nav siltuma zudumu, jo ūdeni silda tikai tajā brīdī, kad to lieto.
 • Augstāks komforta līmenis.
 • Momentāni sasilda cauri plūstošo ūdeni. - Kompakts izmērs.
 • Iespējams uzsildīt neierobežotu ūdens daudzumu.

Trūkumi

 • Liela elektriskā jauda, vidēji 15 kW.
 • Vajadzīgs trīsfāžu pieslēgums, kā arī ievadaizsardzības aparāta strāvas lielumam jābūt vismaz 25 A.
 • Nepieciešamais ūdens spiediens – vismaz 2,5 atmosfēras.

Priekšrocības

 • Maza elektriskā jauda, vidēji 2 kW.
 • Ūdens spiediens nav būtisks.

Trūkumi

 • Siltuma zudumi, jo ūdeni nepārtraukti uztur karstu.
 • Zemāks komforta līmenis.
 • Lielāks izmērs.
 • Ilgāks ūdens uzsildīšanas laiks (1–8 h atkarībā no tilpuma).
 • Nepieciešama regulāra apkope.

Priekšrocības

 • Ūdens, izmantojot cieto kurināmo (malku, briketes, granulas), tiek uzsildīts ātrāk nekā ar elektrību.
 • Silto ūdeni lielos apjomos var nodrošināt nepārtraukti.

Trūkumi

 • Aizņem salīdzinoši daudz vietas. Pirms tā iegādes mājās jāiekārto vieta, kur tas tiks novietots.
 • Pietiekami sarežģīta ierīkošana – apkures iekārta tiek savienota ar dūmvadu, tai pievienoti pievadi uz ūdensvadu.
 • Tiek izmantots fosilais kurināmais, radot CO2 izmešus, savukārt, izmantojot elektrību, izmeši netiek radīti.

Ūdens sildītāja uzturēšana

Ūdens sildītājs jānovieto iespējami tuvu ūdens lietošanas vietai.

Ūdens uzsildīšanas temperatūra jāiestata robežās no +55 līdz +59 °C. Pārsniedzot šo temperatūru, kaļķakmens sāk izdalīties aktīvāk, tādējādi ūdens sildītāja sildelements straujāk apkaļķojas un palielinās tā elektroenerģijas patēriņš.

Vismaz reizi gadā jāveic ūdens sildītāja apkope, kuras laikā notīra tā sildelementu, rūpīgi izskalo sildītāja iekšpusi un novērtē anoda stāvokli. Ja anods ir sadrupis, tas ir jānomaina. Pretējā gadījumā sildelements straujāk apkaļķosies, palielinot ūdens sildītāja elektroenerģijas patēriņu.

Pirms tīrīšanas tilpuma ūdens sildītājs ir jāatvieno no elektroenerģijas un ūdens padeves.

Ja ir zināšanas, ūdens sildītāja apkopi var izdarīt pašu spēkiem, ja ne – labāk to uzticēt speciālistam, jo pastāv risks apdedzināties ar karstu ūdeni vai applūdināt kaimiņu dzīvokli.

Caurplūdes ūdens sildītāji neprasa regulāras tehniskās apkopes – ievērojot drošību un pareizus sildītāja lietošanas pamatnoteikumus, šādi ūdens sildītāji teicami pildīs savas funkcijas ļoti ilgu laiku.

Santehnikas izvēle

Jaucējkrāni

Ja nepieciešams iegādāties jaunu ūdens jaucējkrānu, izvēlieties energoefektīvu jaucējkrānu, kam ir samazināta ūdens plūsma (eco flow). Modernajos jaucējkrānos ir iestrādāti dažādi mehānismi, kas samazina ūdens patēriņu, piemēram, karstā ūdens taupīšanas funkcija – rokturis vienmēr atgriežas noklusējuma pozīcijā, lai, atverot ūdens padevi, sākotnēji tecētu remdens (vai pilnīgi auksts) ūdens, nevis uzreiz karsts, tādējādi novēršot to, ka, atkārtoti atverot ūdens padevi, ūdens temperatūra ir paaugstinājusies, patērējot papildu enerģiju.

Ūdens taupīšanas funkcija – rokturi nofiksējot konkrētā maksimālajā pozīcijā, iespējams arī iestatīt maksimālo ūdens plūsmu minūtē, kas iztek caur krānu u. tml.

Energoefektīvi jaucējkrāni var patērēt vien 5 litrus minūtē, savukārt standarta krāna caurplūde ir vidēji 10–12 litru minūtē. Ir arī ūdens jaucējkrāni ar ekopogu, kas atkarībā no jaucējkrāna modeļa samazina ūdens plūsmu par 10–40 %.

Savukārt termostata jaucējkrāni palīdz uzreiz iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru, lieki netērējot ūdeni, – vienmēr tiek uzturēta konstanta ūdens temperatūra, neņemot vērā ienākošā aukstā un karstā ūdens temperatūras svārstības. Tādējādi iespējams standarta 22–24 °C vietā iestatīt 17 °C.

Jau kādu laiku piedāvājuma klāstā pieejami arī dažādi bezkontakta jaucējkrānu modeļi, kurus santehnikas ražotāji izstrādājuši, sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un pasaules tendencēm.  Šie jaucējkrāni darbojas ar iebūvētu sensoru palīdzību – lai sāktu plūst ūdens, nepieciešams tikai tuvināt plaukstas jaucējkrāna iztekai. Tiklīdz plaukstas tiek novirzītas nost, ūdens padeve automātiski tiek pārtraukta, līdz ar to nekad neaizmirsīsies noslēgt ūdeni.

Ir iespējams uzlabot arī jau uzstādītu ūdens jaucējkrānu, pievienojot tam īpašu uzgali aeratoru. Kā tas darbojas? Ūdenim noteiktā ātrumā plūstot gar nelielām atverēm sistēmā, veidojas sūcējspēks, kas ūdenim pievieno gaisu, radot spēcīgu, burbuļojošu ūdens strūklu. Tādējādi iespējams samazināt ūdens patēriņu pat līdz 50 %, attiecīgi bez aeratora ūdens patēriņš ir vidēji 10 līdz 12 litru minūtē, bet ar aeratoru – 5 līdz 6 litri minūtē.

Šobrīd arvien vairāk jaucējkrānos aerators ir iestrādāts jau standartmehānismā. To var redzēt pēc ūdens strūklas – ja ūdens tek nevis kā caurspīdīgs strautiņš, bet saputojies un burbuļojošs, krānam ir aeratora funkcija.

Klozetpodi

Mājsaimniecībā liels ūdens daudzums tiek patērēts vannasistabās, labierīcībās, mazgājot rokas, veicot tīrīšanas darbus, kā arī klozetpoda skalojamās kastēs.

Ieteicams izvēlēties klozetpodu ar diviem ūdens skalošanas režīmiem jeb divām ūdens noskalošanas pogām – viena no tām parasti patērē divas reizes mazāk ūdens, tāpēc izmantojiet to pēc nepieciešamības, nespiežot lielo pogu.

Var arī klozetpoda ūdens skalojamajā kastē ievietot speciālu dozatoru, lai samazinātu ūdens daudzumu, kas tiek izmantots katrā ūdens nolaišanas reizē, ūdens līmeni iespējams noregulēt, piemēram, no 10 uz 5 litriem.

Savukārt, rūpējoties par vidi, aicinām pārskatīt tualetes tīrīšanas līdzekļu ieradumus, pārejot uz videi draudzīgākiem risinājumiem. Svarīgi ņemt vērā, ka spēcīgie ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi iznīcina ne tikai baktērijas klozetpodā, bet arī labās baktērijas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.

Dušas

Ieteicams iegādāties dušas uzgali ar ūdens plūsmas samazinātāju, kā arī jaucējkrānu ar iebūvētu aeratoru, jo šāds uzgalis uz vienu litru ūdens iesūc trīs litrus gaisa, radot masējošas ūdens strūklas un ļaujot ērti noskaloties. Izmantojot standarta dušas jaucējkrānu, minūtes laikā var iztecēt 15–20 litru ūdens, savukārt pa efektīvu dušas jaucējkrānu – tikai 8 litri minūtē.

Ūdens zudumi rodas laikā, kamēr lietotājs noregulē sev vēlamo temperatūru, tādēļ, iegādājoties jaunu ūdens krānu, ieteicams izvēlēties jaucējkrānu ar termostatu, kas ļauj iestatīt un uzturēt vēlamo ūdens temperatūru visu mazgāšanās laiku.

Efektīva ūdens izmantošana

 • Aprīkojiet ūdens jaucējkrānus ar ūdeni taupošo uzgali – aeratoru, kas ūdeni sajauc ar gaisu, tādējādi samazinot ūdens patēriņu par 50 %. Jāatceras, ka ir jaucējkrāni, kuros jau ir iebūvēts aerators. Kā to iespējams pārbaudīt? Atveriet ūdens jaucējkrānu un apskatiet ūdens plūsmu. Ja tā ir caurspīdīga, tad jaucējkrānam, visticamāk, nav uzstādīts aerators, savukārt, ja ūdens ir putains, saburbuļojies, tad aerators ir.
 • Dodiet priekšroku dušai, nevis vannai. Dušā vidējais ūdens patēriņš vienā mazgāšanās reizē ir 25–50 litru, savukārt vannā vismaz 100 litru.
 • Apsveriet iespēju iegādāties trauku mazgājamo mašīnu, ja mājsaimniecībā tādas vēl nav. Trauku mazgājamā mašīna izmanto zemas temperatūras ūdeni, turklāt krietni mazāk (6–12 l), nekā mazgājot traukus ar rokām (50 l), mazgāšanas cikla beigās trauki tiek apstrādāti ar tvaiku, līdz ar to samazinās gan enerģijas patēriņš, kas nepieciešams ūdens uzsildīšanai, gan laiks, ko varēsiet veltīt sev un ģimenei.

eec_udens_shema_lv_560px_5e527_129f6.png

 • Vienmēr cieši noslēdziet krānus un dušu – piloša krāna dēļ var nemanot zudumā iet pat 90 litru ūdens diennaktī.
 • Samaziniet dušā pavadīto laiku, ietaupot līdz pat 20 litriem (izmantojot standarta dušas jaucējkrānu) ūdens minūtē.
 • Pievienojiet privātmājas lietus ūdens notekcaurulei mucu un izmantojiet savākto ūdeni, lai aplaistītu dārzu, nomazgātu automašīnu vai mājas logus.
 • Lai taupītu ūdeni un arī elektrību, gatavojot ēdienu un vārot ūdeni elektriskajā tējkannā, ielejiet tajā tikai tik daudz ūdens, cik nepieciešams.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu