Dzīvojamā istaba

Dzīvojamā istaba.jpg

Nav noslēpums, ka tieši dzīvojamajā istabā pavadām lielu daļu savas ikdienas dzīves, sevišķi rudens/ziemas vakaros, tādēļ ir svarīgi to izmantot lietderīgi, domājot arī par efektīvu elektrības lietošanu.

Interjera dizaineri diendienā pēta vissīkākās detaļas, kas padara telpu par perfektu. Līdzīgi kā skaisti režisētā filmā, labi iekārtota dzīvojamā istaba ir uzmanību piesaistoša un iespaidīga, vienlaikus funkcionāli veidota tā, lai nodrošinātu komfortu, ērtu un efektīvu izmantojumu.

1. Televizors

Televizors - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Pirms jauna televizora iegādes aicinām rūpīgi iepazīties ar energomarķējumu.
  • Vienlīdz svarīgi ir izvērtēt savus paradumus attiecībā uz televizora skatīšanos – vai tas tiek ieslēgts vakarā, skatoties ziņas, seriālus un filmas, vai arī to izmantos kino fans, kam svarīga īpaši augsta kvalitāte. Pirmajā gadījumā, salīdzinot dažādus moderno televizoru ekrānus, starpība nebūs tik jūtama, savukārt, ja svarīga augsta kvalitāte, ir vērts investēt un iegūt kvalitāti ilgtermiņā.
  • Viens no būtiskākajiem faktoriem televizora izvēle ir ekrāna veids. Esam apkopojuši dažādu ekrāna veidu galvenās priekšrocības un trūkumus.

Ekrāna tips

Galvenās priekšrocības

Galvenie trūkumi

LCD jeb šķidro kristālu. Pikseļi neizstaro gaismu, tādēļ tiek izmantots papildu apgaismojums, ko nodrošina aiz ekrāna esošās spuldzes (CCFL). Gaisma plūst caur filtriem (polarizatoriem), pēc tam pārejot šķidrajā kristālā.

Mazs svars.

Zemākas izmaksas.

Sliktāks kontrasts.

Šaurāki skatu leņķi.

Zemākas kvalitātes attēls, sevišķi dinamiskās ainās.

Nav izteikta melnā krāsa.

Lielāks ekrāna biezums.

Edge LED – gaismas diodes atrodas televizora malās.

Full LED – gaismas diodes izvietotas pa visu ekrāna virsmu.

LED– gaismu emitējošās diodes.

Augstāka kontrasta vērtība.

Ļoti laba krāsu reproducēšana.

Zemāks elektrības patēriņš, tomēr jāņem vērā, ka Full LED televizoriem būs lielāks enerģijas patēriņš diožu izvietojuma dēļ.

Daudz plānāki, salīdzinot ar LCD tipa televizoriem.

Augstākas izmaksas.

Skatu leņķis šaurāks vairāk piemērots filmu skatīšanai un spēlēšanai ar konsoli.

QLED*– uzlabotā LCD, LED versija, pievienojot kvantu punktu plēvi. Kvantu punktu – gaismu emitējošās diodes.

* Kvantu punktu – gaismu emitējošās diodes.

Krietni lielāks spilgtums, attēli dzīvīgāki un košāki, sevišķi saulainās telpās.

Augsta kontrasta vērtība.

Platāks skata leņķis.

Izteiktāki melnās un spilgtās krāsas toņi.

Izmaksu ziņā pieejamāka tehnoloģija, salīdzinot ar OLED.

 -

OLED** – pamatā ir organiskās gaismas diodes, kuras iebūvētas katrā pikselī, kas savukārt patstāvīgi izstaro gaismu.

** Organiskās gaismu emitējošās diodes.

 

Perfekts kontrasts jeb krāsu svārstības – attēls reālistisks.

Īpaši plats skatu leņķis.

Izteikta melnā krāsa.

Lielāks ekrāna reakcijas ātrums, nodrošinot dinamisku skatījumu.

Augstāka energoefektivitāte.

Zemāks elektrības patēriņš.

Ļoti plāns korpuss.

Augstākas izmaksas.

Kas vēl jāņem vērā?

  • Televizora ekrāna izmērs nosaka arī elektrības patēriņu, tāpēc jāizvēlas telpai atbilstoša izmēra ekrāns. Lai aprēķinātu optimālo televizora ekrāna izmēru pa diagonāli centimetros, skatītāja atrašanās vietas attālums līdz ekrānam ir jādala ar trīs.
  • Ieteicams izvēlēties televizoru ar iebūvētu apkārtējā apgaismojuma sensoru, jo tumšā telpā tas automātiski pieregulēs optimālo ekrāna spožumu, tādējādi ietaupīsies elektrība par 30–50 %.
  • Ja bieži aizmirstas izslēgt televizoru laikā, kad to aktīvi neskatās, vai tas tiek izmantots, lai klausītos digitālo radio, televizora modelis ir jāizvēlas tāds, kuram ir iebūvēts klātbūtnes sensors (ekrāns automātiski izslēdzas, ja pie televizora neviens neatrodas) vai ekrāna izslēgšanas funkcija, tādējādi samazinot kopējo elektrības patēriņu.

Lietošana

  • Jo spilgtāks ir ekrāns, jo vairāk elektrības tas patērē. Televizora ekrāna spilgtums ir jāpielāgo apkārtējās vides apgaismojuma līmenim – labi apgaismotā telpā ekrāna spilgtums jāpalielina, savukārt tumšā telpā jāsamazina.
  • Televizoru ieteicams novietot vietā, kur tā ekrānu neapspīd tieši saules stari.
  • Visas ierīces, kuras iespējams ieslēgt ar pulti, gaidīšanas režīmā tomēr pastāvīgi patērē nelielu daudzumu elektrības. Iesakām televizoru, ja tas netiek izmantots, izslēgt pilnībā. Šeit palīgā var ņemt pagarinātāju ar ieslēgšanas/izslēgšanas slēdzi.
  • Lai samazinātu elektrības patēriņu, televizora attēla iestatījumos jāizvēlas režīms "Optimāls", "Filmas" vai "Kino".
  • Ja mājoklī nav izveidota zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēma, negaisa laikā televizors, dekoders un citas elektroierīces ir jāatslēdz no elektrotīkla.
  • Nav ieteicams televizoru atstāt ieslēgtu, ja paralēli tiek veiktas citas darbības, televizoram kalpojot par fona troksni. Tas ne tikai ietekmē veiktā darba produktivitāti, bet atspoguļojas arī elektrības rēķinā.
  • Ja bieži aizmirstas izslēgt televizoru vai gadās iesnausties pie tā, iesakām televizora iestatījumos norādīt laiku, pēc kura televizors automātiski izslēdzas.

Kopšana

  • Televizora ekrānu nedrīkst tīrīt ar ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem vai mitriem sūkļiem, tā vietā ir jālieto tikai sausa, monitoru tīrīšanai paredzēta mikrošķiedras auduma drāna.

2. Apgaismojums (ēdamgalda zona, dzīvojamā zona)

Viesistaba ir tā vieta, kur ar mājiniekiem nereti pavadām visvairāk laika. Sevišķi gada aukstajā periodā vairumu darbdienu un brīvdienu vakaru vēlamies pavadīt omulīgā gaisotnē, tiekoties ēdamgalda zonā, pie ģimenes vakariņu galda vai dzīvojamajā zonā, malkojot tasi siltas tējas un spēlējot galda spēles, kā arī baudot filmu vakarus kopā ar draugiem. Nozīmīgu lomu atbilstošas atmosfēras radīšanā spēlē tieši apgaismojums. Ar pareizu apgaismojumu telpa kļūst par mājām!

Apgaismojums - izvēle un lietošana

Izvēle

  • Kā vispārējo telpas apgaismojumu ieteicams uzstādīt griestu lampu, ko izmanto par galveno gaismas avotu. Šo lampu vēlams aprīkot ar gaismas intensitātes regulatoru jeb dimmeri, lai apgaismojumu būtu iespējams pielāgot konkrētajām vajadzībām.
  • Kā zināt, vai LED spuldzei ir dimmēšanas funkcija? To norāda uz spuldzes iepakojuma ar dimmera jeb gaismas regulatora piktogrammu. Ja tā ir nosvītrota, spuldzi nevar savietot ar apgaismes regulatoru.
  • Gaismas krāsa spēj psiholoģiski ietekmēt cilvēka darba ražīgumu – zilgana gaisma stimulē enerģijas rašanos, savukārt silti balta gaisma rada atslābinājumu un miera sajūtu. Vispiemērotākais apgaismojums dzīvojamo telpu apgaismei ir spuldzes ar silti baltu gaismas krāsu, kam atbilst 2700–3200 K (Kelvina grādu).
  • Apgaismojumam jābūt novirzītam tajā zonā, kur tas ir visvairāk nepieciešams, turklāt ir jābūt iespējai to regulēt no spilgtākas uz siltāku krāsu.
  • Vēlams viesistabā veidot vairākas zonas ar atšķirīgu gaismu vai arī katrā zonā uzstādīt gaismas regulatorus jeb dimmerus.

Lietošana

  • Lai lieki netērētu elektrību telpu apgaismei, maksimāli jāizmanto dabiskā gaisma, izvēloties iespējami caurspīdīgus aizkarus, lai dienas gaišajā laikā nebūtu jāieslēdz spuldzes.
  • Iedvesmojoties no dāņu dzīvesstila hygge (hjū-gā), kas raksturo mājīguma, siltuma un komforta izjūtu mājoklī, ieteicams izmantot vairākus gaismekļus ar siltu gaismu (1800–2700 K), kas atgādinās saulrietu vai omulīga ugunskura radītu atblāzmu.
  • Jo tālāk gaismeklis atrodas no grīdas vai galda virsmas, jo vairāk spuldzes izstarotās gaismas izkliedējas, tāpēc telpās ar augstiem griestiem nepieciešams gaismas avots ar lielāku gaismas plūsmu jeb vairāk lūmeniem (lm).
  • Lasīšanai, rokdarbu veikšanai, mācībām un darbam pie datora ieteicams izmantot sienas lampas, stāvlampas vai galda lampas.
  • Darba ražīgumam un produktivitātei darba zonās piemērotāks būs baltas krāsas LED apgaismojums (3200–4000 K).

Vēl vairāk noderīgas informācijas par apgaismojumu, atradīsi šeit.

3. Mikroklimats un iekštelpu vide

Mikroklimats un iekštelpu vide.jpg

Mūsdienās cilvēki lielu daļu laika pavada iekštelpās, un viens no faktoriem, kas būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, ir iekštelpu mikroklimats.

Pētījumu par gaisa kvalitātes ietekmi uz cilvēka veselību rezultāti liecina, ka vairāku slimību, piemēram, elpceļu problēmu un alerģiju, cēlonis ir tieši nepietiekama iekštelpu gaisa kvalitāte. Tiklīdz ogļskābās gāzes (CO₂) līmenis telpās sasniedz augstu koncentrāciju, tas var būt par cēloni sliktai pašsajūtai, nogurumam un galvassāpēm. Jāņem vērā, ka tas atstāj ietekmi uz cilvēka veselību ilgtermiņā, un sekas var izpausties krietni vēlāk.

Veselīga iekštelpu mikroklimata galvenie parametri ir telpu temperatūra, mitruma līmenis un ogļskābās gāzes jeb CO₂ koncentrācija, kas paaugstinās, cilvēkam izelpojot. Lai iekštelpu gaiss būtu veselīgs un cilvēks tajā justos komfortabli, šiem parametriem ir jābūt optimālās robežās:

  • telpu temperatūra 20–22 °C (atšķiras no telpas izmantojuma un individuālajām vajadzībām);
  • mitruma līmenis no 40 līdz 60 %;
  • CO₂ koncentrācija līdz 1000 ppm.

Telpu temperatūra

  • Jāatceras, ka katrs lieki paaugstināts grāds palielina apkures izmaksas vidēji par 5 %!
  • Lielisks palīgs apkures regulēšanai ir dažādas viedās ierīces, kas nopērkamas un pievienojamas apkures sistēmai papildus. Ar tās palīdzību var attālināti kontrolēt mikroklimatu un regulēt apkuri atbilstoši vajadzībām. Piemēram, kad mājinieki dodas dienas gaitās, sistēma automātiski par pāris grādiem samazina apkuri, taču, iemītniekiem atgriežoties mājās, jau laikus atjauno vēlamo temperatūras režīmu.
  • Lietojot viedās apkures vadības ierīces, apkures rēķini samazināsies vidēji par 30 %.
  • Ja mājoklī nav iespējams manuāli regulēt temperatūru un telpa ir pārāk silta, to ieteicams regulāri kārtīgi vēdināt. Tas palīdzēs telpā nedaudz pazemināt temperatūru, samazināt mitruma un CO₂ līmeni, kā arī uzņemt organismam nepieciešamo skābekļa daudzumu.

CO₂ koncentrācijas samazināšanai telpā

  • Telpa jāvēdina, atverot logu līdz galam vaļā uz īsu brīdi tā, lai nepaspētu atdzist mēbeles.
  • Lai vēdināšana būtu efektīva, ieteicams atvērt logus divās pretējās telpas pusēs un, ja iespējams, pirms vēdināšanas aizgriezt radiatoru termoregulatorus, izslēgt sildierīces.
  • Vēdinot telpu, jāparūpējas, lai loga priekšā neatrastos šķēršļi, piemēram, biezi aizkari, žalūzijas vai mēbeles, kas var traucēt gaisa apmaiņai.

Mitruma samazināšanai telpā

  • Ja iespējams, veļu nevajadzētu žāvēt iekštelpās, bet gan ārā uz veļas auklas vai elektriskajā veļas žāvētājā.
  • Ja telpā ir pārlieku daudz telpaugu, jāsamazina to daudzums, jo augi izdala mitrumu.
  • Savukārt, ja visi iepriekšminētie pasākumi jau tiek ievēroti, bet mitruma līmenis joprojām ir augsts, iesakām lietot mitruma savācēju vai elektriski darbināmu gaisa sausināšanas ierīci.

Ieteikumi gaisa mitrināšanai telpā

  • Telpā jāizkarina mitra drāna, kas laika gaitā izdalīs mitrumu.
  • Jāpalielina telpaugu daudzums, jo augsne un augi izdala mitrumu.

4. Gaisa mitrinātājs

Gan vasaras sezonā, kad tiek izmantotas dažādas gaisa dzesēšanas iekārtas, gan sevišķi apkures sezonā, izmantojot apsildi, jāpievērš uzmanība, lai gaiss telpā nav pārāk sauss. Sausums rada kairinājumu gan ādai, gan acu gļotādai, gan elpceļiem, radot veselības problēmas ilgtermiņā. Lai nodrošinātu optimālu gaisa mitrumu (40–60 %), ieteicams izmantot papildu ierīci – gaisa mitrinātāju, kas palīdz sasniegt nepieciešamo mitruma līmeni gaisā un radīt labvēlīgu mikrovidi.

Gaisa mitrinātājs - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Svarīgākais, kam jāpievērš uzmanība, – cik lielai platībai paredzēta ierīce, kāda ir tās veiktspēja un līdz ar to arī elektrības patēriņš, kā arī skaņas līmenim, ko rada tās darbība. Skaņas jeb trokšņa līmenis šīm ierīcēm ir 25–50 dB amplitūdā.
  • Aicinām novērtēt arī ūdens patēriņu un tvertnes lielumu – attiecība starp tiem norāda mitrinātāja darbības laiku līdz nākamajai rezervuāra uzpildīšanai (parasti 10–15 h).
  • Ja gaisa mitrinātāju ir plānots izmantot vairākās telpās, jāizvēlas pēc iespējas vieglāka ierīce, lai to būtu ērti pārvietot.

Pamatā ir pieejami triju veidu gaisa mitrinātāji:

Veids

Priekšrocības

Trūkumi

Tradicionālie mitrinātāji attīrāmo gaisu iesūknē ierīcē, izfiltrē ar ūdens palīdzību, aizturot sīkas baktēriju, alergēnu un citu piesārņotāju daļas.

Vienkārši lietot.

Var izmantot jebkādu ūdeni (ne tikai destilētu).

Salīdzinoši mazs elektrības patēriņš.

Regulāri jātīra vai jāmaina iztvaikošanas filtri.

Skaļš.

Nereti spēj nodrošināt savu darbību tikai nelielā telpas daļā.

Tvaika mitrinātāji darbojas pēc principa – ūdens tiek uzkarsēts un telpā nonāk tvaika veidā.

Vienkāršs izmantojums.

Augsta veiktspēja.

Bērniem un mājdzīvniekiem nedroši, jo pastāv iespēja apdedzināties ar karstā gaisa tvaiku.

Patērē salīdzinoši daudz elektrības.

Ultraskaņas gaisa mitrinātāji – ultraskaņas viļņi rada ūdens miglu, neveidojot kondensātu un nepaaugstinot telpas temperatūru.

Ērti un droši lietojami.

Klusi un efektīvi, patērē līdz pat 80 % mazāk enerģijas nekā tradicionālie tvaika mitrinātāji.

Iebūvēts higrometrs vai higrostats uztur mitruma līmeni telpā.

Jāizmanto vismaz filtrēts ūdens, vislabāk – destilēts.

  • Iespējams iegādāties ultraskaņas gaisa mitrinātājus gan ar karstā, gan aukstā tvaika sistēmu. Izmantojot karstā tvaika sistēmu, ūdens tiek uzsildīts līdz aptuveni 80 grādiem, pēc tam tas tiek pārvērsts dūmakā, un, kad tā nonāk līdz mitrinātāja atverei, tvaika temperatūra ir aptuveni 40 grādu, kas ir patīkams siltuma līmenis, ar ko nevar apdedzināties. Savukārt aukstā tvaika sistēmā ūdens netiek uzsildīts, un tas uzreiz tiek pārvērsts mitrā dūmakā. Atsevišķi modeļi piedāvā ierīci izmantot arī kā ēteriskās eļļas difuzoru.
  • Aukstā tvaika gaisa mitrinātāji parasti ir lētāki, ar tiem vieglāk rīkoties, un tie nereti ir piemēroti lielākām telpām. Taču tie bieži vien ir arī skaļāki.
  • Savukārt karstā tvaika gaisa mitrinātāji ir klusāki, tie ātrāk spēj palielināt mitruma līmeni telpā, ir piemērotāki ziemeļu klimatam. Turklāt karstā tvaika modeļiem nav nepieciešama tik bieža tīrīšana.

Lietošana

  • Gaisa mitrinātāju pieslēdziet elektrotīklam tikai tad, kad to izmantojat. Atvienojot to no tīkla, samazinās ierīces gaidīšanas režīmā patērētais enerģijas apjoms.
  • Gaisa mitrinātājā var izmantot krāna ūdeni, taču ieteicamāks būtu destilēts ūdens, kas novērsīs kaļķakmens veidošanos un ilgāk saglabās augstu mitrinātāja darbības efektivitāti.
  • Novietojiet mitrinātāju telpas centrā – tālāk no sienām un liela izmēra mēbelēm, lai pie ierīces piekļūst pēc iespējas vairāk gaisa.

Kopšana

  • Lai novērstu pelējuma un citu piesārņotāju pavairošanu, iesakām katru dienu mitrinātāja tvertni izskalot, nosusināt ar dvieli un uzpildīt ar svaigu ūdeni.
  • Reizi nedēļā (vai kā norādīts instrukcijā) tvertnei un pamatnei ir nepieciešams veikt apkopi un dezinfekciju, lai tas nezaudētu efektivitāti.
  • Mainiet filtrus saskaņā ar ražotāja ieteikto grafiku.
  • Pirms mitrinātāja novietošanas glabāšanā rūpīgi to nosusiniet. Un uzpildiet tvertni tikai tad, kad esat gatavs to lietot.

5. Gaisa kondicionieris

Gaisa kondicionieris.jpg

Karstā vasaras dienā nav nekā patīkamāka par vēsumu – vai tas ir saldējums, atspirdzinošs dzēriens vai atvēsinoša gaisa plūsma, tomēr efektīvākais līdzeklis tveices remdēšanā noteikti ir gaisa kondicioniera radīta vēja pūsma.

Gaisa kondicionieris - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Izvēloties kondicionieri, uzmanība jāpievērš tā energoefektivitātei. Jo augstāka energoefektivitātes klase, jo mazāk enerģijas tas patērēs. Jāņem vērā, ka mobilajiem kondicionierim nav energomarķējuma. Gaisa kondicioniera energomarķējumā atradīsiet šādu informāciju.
  • Gaisa kondicionieris ir efektīva ierīce telpu dzesēšanai, taču ir ļoti svarīgi zināt, kā izvēlēties piemērotu kondicionieri.

Dalītā tipa kondicionieris

  • Šī tipa kondicionieri veido divi bloki – iekšējais un ārējais –, kas savstarpēji savienoti ar caurulēm, pa kurām cirkulē dzesētājviela.
  • Dalītā tipa kondicionieriem ir dažādas funkcijas, tie ir droši un klusi. Šis kondicionieris ir ar zemāku elektrības patēriņu un augstu veiktspējas koeficientu. Jāņem gan vērā, ka šāda tipa kondicionieri ir samērā dārgi, turklāt tā uzstādīšana jāuztic speciālistam.

Logu kondicionieris

  • Šī tipa kondicionieri tiek uzstādīti loga ailē vai sienā blakus logam. Šāds risinājums Latvijā gan nav izplatīts, bet būtiskākās logu kondicioniera priekšrocības ir augsta dzesēšanas jauda, daudz funkciju, vienkārša uzstādīšana un apkope, salīdzinoši zema cena. Jāpiemin arī trūkumi, piemēram, augsts trokšņa līmenis, kā arī fakts, ka kondicionieris aizņem lielu daļa no loga.
  • Dalītā tipa un loga gaisa kondicionieru uzstādīšanai dzīvokļos ir nepieciešama rakstveida saskaņošana ar mājas dzīvokļu īpašnieku vairākumu (50 % plus viena balss). Tāpēc visērtākais gaisa kondicionieris būs mobilais kondicionieris, kam nav nepieciešama saskaņošana.

Mobilais kondicionieris

  • Piemērots risinājums mazām telpām. Siltais gaiss tiek izvadīts ar speciālas caurules palīdzību. Šādas ierīces priekšrocība ir ritentiņi, kas padara to ērti pārvietojamu.
  • Mobilais kondicionieris ir salīdzinoši vienkārši uzstādāms, un arī tā cena ir demokrātiska. Kā būtiskākos trūkumus var minēt ierīces mazo jaudu un augsto trokšņa līmeni.

Svarīgākie faktori, izvēloties kondicionieri:

  • Jauda – šo parametru ir svarīgi izvēlēties atbilstoši telpas platībai. Izvēloties ierīci ar mazu jaudu, tā nespēs atvēsināt lielu telpu. Lai izprastu, cik liela jauda nepieciešama konkrētajam mājoklim, iesakām pēc padoma vērsties pie profesionāļa. Speciālists ieteiks piemērotāko variantu.
  • Funkcijas – mūsdienās gaisa kondicionieri ir aprīkoti ar vairākām funkcijām, piemēram, gaisa dzesēšanu, ventilāciju, kā arī gaisa sildīšanu. Jāņem vērā, ka katra funkcija palielina ierīces izmaksas. Lai nebūtu jāpārmaksā, iesakām izvēlēties ierīci ar funkcijām, kas patiesi ir nepieciešamas un tiks izmantotas.
  • Uzstādīšana – ne visus gaisa kondicionierus ir viegli uzstādīt. Lai nesabojātu ierīci uzstādīšanas laikā, labāk šo darbu uzticēt profesionāļiem. Izvēloties šo sadzīves klimata kontroles iekārtu, īpaša uzmanība jāpievērš trokšņa līmeņa rādītājiem. Pārsvarā gaisa kondicionieris no ārpuses izstaro troksni no 38 dB līdz 54 dB, bet no iekšpuses – no 26 dB līdz 36 dB. Salīdzināšanai – cilvēki telpā parasti runā, radot troksni no 35 dB līdz 45 dB.

Lietošana

Kondicionieris spēs veldzēt un darbosies energoefektīvi, ņemot vērā vairākus ieteikumus:

  • Gaisa kondicioniera dzesēšanas efektivitātes nodrošināšanai ap iekārtu vēlams nodrošināt labu gaisa cirkulāciju, pārvietojot šķēršļus, piemēram, mēbeles vai augus, kas bloķē atdzesētā gaisa plūsmu.
  • Ierasti kondicionierim ir temperatūras sensors, kas mēra telpas temperatūru, un termostats, kas attiecīgi pielāgo dzesēšanas temperatūru. Tādēļ blakus kondicionierim nav ieteicams novietot iekārtas, kas darbojoties izdala siltumu, liekot kondicionierim pastiprināt savu darbību un attiecīgi palielinot elektrības patēriņu.
  • Dzesēšana jāsāk agri no rīta, pirms telpas ir uzkarsušas no saules izstarotās enerģijas, kā arī jāizver logi un nakts aizkari vai žalūzijas telpās, kuras vēlaties pasargāt no temperatūras paaugstināšanās.
  • Tā darbības laikā vēlams aizvērt logus un durvis, tādējādi ierobežojot karstā gaisa pieplūdi telpās un līdz ar to samazinot elektrības patēriņu.
  • Lai rūpētos par veselību un elektrības patēriņu, iesakām kondicioniera darba režīmu iestatīt tā, lai temperatūra telpā un ārā neatšķirtos par vairāk nekā 5 °C.
  • Ja iespējams, iesakām iestatīt kondicioniera programmu ar vēlamo darba laiku, nevis ieslēgt katru reizi pēc nepieciešamības – tā istabā vienmēr tiks uzturēta vēlamā temperatūra.

Kopšana

  • Daļa gaisa kondicionieru ne tikai dzesē telpas, bet nodrošina arī gaisa attīrīšanu ar filtru palīdzību. Lai nodrošinātu efektīvu un veselībai draudzīgu gaisa kondicioniera darbību, vismaz reizi gadā ieteicams veikt tā apkopi, sekojot lietošanas instrukcijā norādītajai informācijai vai, vislabāk, uzticot to profesionāļiem!
  • Pirms ierīces apkopes izslēdziet ierīci un atvienojiet to no strāvas avota.
  • Virsmu var notīrīt ar mitru, mīkstu auduma drānu, nelietojot ķīmiskus šķīdinātājus, jo tie var sabojāt gaisa kondicioniera virsmu un pat visu ierīci.
  • Ieteicams reizi divās nedēļās notīrīt filtra režģi – ja tas tiek aizsprostots, kondicioniera darbība pasliktinās.

6. Mazā elektronika

Mazā_elektronika.jpg

Ikviena ierīce, kas atstāta gaidīšanas režīmā, patērē nelielu daudzumu elektrības. Taču šis nelielais daudzums veido līdz pat 10 % no ikmēneša patēriņa!

Dodoties pie naktsmiera un ārpus mājām, iesakām pilnībā izslēgt un atvienot no kontaktligzdas datoru, printeri, dekoderu, audiosistēmu, spēļu konsoli, kā arī rūteri, ja neviena cita ierīce mājoklī nav saslēgta Wi-Fi tīklā, pārliecinoties, ka šo elektroierīču lampiņas vai digitālais displejs nespīd.

Lai atvieglotu savu ikdienu, ieteicams izmantot pagarinātāju ar ieslēgšanas/izslēgšanas slēdzi vai viedo rozeti. Tā ar vienu pieskārienu uzreiz tiks atvienotas vairākas elektroierīces, kas atrodas gaidīšanas režīmā.

7. Elektriskie sildītāji

Elektriskie sildītāji.jpg

Iegādājoties elektrisko apsildes ierīci, vispirms jāizvērtē, kādam mērķim tā būs nepieciešama – straujai telpas piesildīšanai vai ilgstošai siltuma uzturēšanai. Izvēloties atbilstošu apsildes ierīci, enerģija netiks patērēta lieki.

Elektriskie sildītāji - izvēle un lietošana

Izvēle

Ir pieejami vairāku veidu elektriskie sildītāji:

Apsildes veids

Darbības princips

Kam piemērots

Konvekcijas tipa sildītājs

Salīdzinoši ātri piesilda telpu ar siltā gaisa plūsmu, kas izplūst pa atverēm sildītāja augšdaļā, bet tā radītā gaisa plūsma telpā pārvieto arī putekļus.

Pārsvarā ir aprīkoti ar termostatu, kas ļauj regulēt siltuma intensitāti un ierīces darbošanās ilgumu, līdz ar to tas telpā uztur iestatīto temperatūru.

Pieejami arī modeļi ar papildu ventilatoru, kas veicina siltā gaisa cirkulāciju telpā.

Piemērots gadījumos, kad mājoklī nav pamatapsildes vai tā nenodrošina telpās nepieciešamo temperatūru.

Eļļas radiators

Darbības princips ir līdzīgs centralizētās apkures radiatoriem: tajā iepildīts šķidrs siltumnesējs – eļļa, kas uzsilstot nodod siltumu sildītāja metāla korpusam.

Telpu uzsilda lēnāk, bet pēc izslēgšanas atdziest ilgākā laikā, līdz ar to ir piemērots kā ilglaicīgs siltuma avots.

Siltumatdeve ir atkarīga no virsmas lieluma jeb sekciju skaita, tādēļ telpu ātrāk piesildīs ierīce ar lielāku sekciju jeb ribu skaitu.

Pieejami arī eļļas radiatori ar termostatu un papildu ventilatoru.

Tas ir piemērots gadījumos, kad esošā apsildes sistēma nespēj nodrošināt nepieciešamo telpu temperatūru.

Inerces sildītājs

Akumulējoša tipa elektriskais sildītājs, kas aprīkots ar siltuma akumulatoru jeb uzkrājēju – keramikas plāksni vai īpaša materiāla ķieģeļiem, kuros iebūvēts sildelements.

Šāda veida sildītāja cena ir augstāka, bet tas atdziest ilgākā laika periodā.

Aprīkots ar termostatu, dažkārt arī ar klātbūtnes sensoru, kas pazemina telpas temperatūru prombūtnes gadījumā, un atvērto logu sensoru, kas automātiski izslēdz ierīci vēdināšanas laikā.

Jāņem vērā, ka, izvēloties šādu sildītāju, temperatūra nepieciešamības gadījumā telpā mainīsies ilgākā laikā, nekā izmantojot citus elektriskos sildītājus.

Inerces sildītājs ir piemērots mājoklī, kur elektriskā apsilde ir vienīgais siltuma avots.

  • Jāņem vērā, ka 1 m2 apsildei nepieciešama 100 W jauda, tātad 10 m2 telpas apsildei jāizvēlas 1 kW jaudas sildītājs, 20 m2 telpas apsildei – 2 kW jaudas sildītājs utt.
  • Svarīgi, lai sildītājs būtu aprīkots ar termostatu, kas ļauj regulēt sildīšanas jaudu, nevis tikai ieslēgt un izslēgt sildītāju, un uztur telpā iestatīto temperatūru.
  • Ja telpā siltumu nepieciešams uzturēt ilgstoši, jāizvēlas konvekcijas sildītājs, kas telpu uzsildīs ātrāk un vienmērīgi.
  • Ja ir vēlme sildīt tikai to telpas daļu, kurā uzturas cilvēki, var izvēlēties infrasarkano staru sildītāju. Šāds sildītājs maksimālo sildīšanas jaudu sasniedz vien dažu sekunžu laikā, strauji radot siltumu tā siltumstarošanas zonā (sasildot tuvumā esošos ķermeņus, priekšmetus).

Lietošana

  • Ja, pārnākot mājās, ir vēsi un ir vēlme strauji piesildīt telpu, sākotnēji sildītājs jāieslēdz maksimālajā sildīšanas režīmā. Kad telpā ir sasniegta komforta temperatūra, sildītāju pārslēdz tādā režīmā, lai uzturētu telpas temperatūru.
  • Lai samazinātu elektrisko sildītāju elektrības patēriņu, iesakām izmantot to regulēšanas iespējas. Uzturoties mājās, mājokļa apsildes temperatūra jāiestata robežās no 20 līdz 22 °C.
  • Samazinot telpu temperatūru par 1 °C, sildītāja elektrības patēriņš samazināsies par 5 %.
  • Arī rudenī un ziemā telpas ir nepieciešams vēdināt, lai izvadītu telpā sakrājušos oglekļa dioksīdu (CO2) un organismam nodrošinātu svaigu gaisu. Lai elektriskais sildītājs lieki netērētu elektrību, vēdināšanas laikā tas jāizslēdz.
  • Nedrīkst aizmirst arī par drošību – jāpārbauda, vai elektriskais sildītājs neatrodas pārāk tuvu mēbelēm, un, dodoties prom no mājokļa, nedrīkst atstāt to ieslēgtu.
  • Tehnoloģijas attīstās arvien straujāk, un šobrīd tirgū pieejamas dažādas iespējas, kā modernizēt mājokli un pārvaldīt elektroierīces attālināti. Arī elektrisko sildītāju var savienot ar viedo rozeti, kas uzrādīs gan ierīces patēriņu, gan būs vadāma attālināti ražotāja mobilajā lietotnē, ar virtuālo asistentu vai balss vadību (atkarībā no ierīces). Līdz ar to tiek nodrošināta iespēja apsildi regulēt, piemēram, ieslēgt to īsi pirms atgriešanās mājās.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu