Apgaismojums

Cilvēki lielāko daļu dzīves pavada iekštelpās, tāpēc mākslīgā apgaismojuma izvēle ir tikpat svarīga kā piemērots iekštelpu mikroklimats.

Nu jau vairāk kā gadsimtu protam izmantot elektroenerģiju, lai ne tikai darbinātu dažādas elektroierīces, bet arī izgaismotu mājokļus. Inženieri nepārtraukti ir centušies mākslīgā apgaismojuma tehnoloģijas padarīt arvien efektīvākas un drošākas. Ja sākotnēji kvēlspuldzes aizstāja sveču gaismu un eļļas lampas, tad šobrīd ierasto kvēlspuldžu vietā ir radīta gaismas diožu jeb LED tehnoloģija, kas ir pat par 10 reizēm efektīvāka.

Apgaisme ir viens no galvenajiem enerģijas patērētājiem mājoklī, tādēļ energoefektīvāko risinājumu izvēle ir īpaši nozīmīga. Šobrīd energoefektīvākās spuldzes ir LED. Ņemot vērā visas LED spuldžu priekšrocības, tā ir vislabākā izvēle elektroenerģijas patēriņa un kopējo izmaksu samazināšanai.

Kā orientēties norādēs, kas attēlotas uz spuldžu iepakojuma?

Lai izvēlētos piemērotāko spuldzi, jāņem vērā vairāki būtiski parametri, kas norādīti uz spuldzes iepakojuma. Iepazīsti būtiskākos spuldžu parametrus un piktogrammu skaidrojumus (skaidrojums apskatīts zemāk).

Spuldzes_iepakojums.png

Spuldzes iepakojuma piktogrammas

1. Energoefektivitātes marķējums

No 2021.gada 1. septembra A ir visaugstākā energoefektivitātes klase, savukārt G – viszemākā.

A klases spuldzes darbības laiks ir visgarākais un elektrības patēriņš vismazākais.

Spuldzes elektrības patēriņš kilovatstundās (kWh), darbinot to 1 000 stundu, norādīts marķējuma apakšējā daļā.

2. Gaismas plūsma

Spuldzes spožumu raksturo gaismas plūsma, kuras mērvienība ir lūmeni (lm) – jo vairāk lūmenu, jo spožāka spuldze.

Piemēram, 60 W kvēlspuldzi ir iespējams aizvietot ar 702 lm halogēnspuldzi, 741 lm kompakto luminiscences spuldzi vai LED spuldzi ar 806 lm, bet gaisma, ko uztver cilvēka redze, būs vienāda.

3. Jauda

Spuldzes jaudas mērvienība ir vati (W).

Lai aprēķinātu spuldzes diennakts, mēneša vai gada elektroenerģijas patēriņu kilovatstundās (kWh), jauda (W) jādala ar 1 000 un jāreizina ar spuldzes darbības ilgumu stundās (h).

4. Krāsas temperatūra

Spuldžu gaismas krāsas temperatūru mēra Kelvina grādos un apzīmē ar K. Jo mazāk Kelvina grādu, jo dzeltenāka gaisma, jo vairāk – jo zilganāka.

Spuldžu izstarotā gaisma mēdz būt dažāda – dzeltena, balta vai zilgana. Silti balta gaisma ir diapazonā no 2 700 līdz 3 200 K, balta gaisma no 3 200 līdz 4 000 K, vairāk par 4 000 K ir zilgani balta gaisma, virs 6 000 K – zilgana gaisma.

Dzīvojamām telpām labāk izvēlēties dzeltenāku gaismu, savukārt darba telpām un gaiteņiem piemērota ir balta gaisma.

5. Krāsu atveides indekss

Krāsu atveides indeksu apzīmē ar Ra, un tas raksturo objekta krāsu atveidi spuldzes gaismā salīdzinājumā ar tām pašām krāsām dienasgaismā.

Jo tuvāk Ra ir skaitlim 100, jo precīzāka ir objekta krāsa spuldzes gaismā.

6. Pārslēgšanas ciklu skaits

Vietās, kurās nepieciešams gaismu bieži ieslēgt vai izslēgt, jāizvēlas spuldzes ar lielāku pārslēgšanas ciklu skaitu.

Uz kompakto luminiscences spuldžu iepakojuma visbiežāk norādīti 6 000 pārslēgšanās cikli, bet LED spuldzēm – no 20 000 līdz 200 000 ciklu.

7. Darbības laiks

Ražotāju prognozētais spuldzes darbības laiks norādīts stundās (h), tomēr vismaz 50 % spuldžu darbojas arī pēc norādītā laika pārsniegšanas.

8. Ieslēgšanās laiks

Tas norāda, cik ilgā laikā spuldze sasniegs 100 % gaismas atdevi – vai tas notiks pakāpeniski vai ar 1 sekundes aizturi, vai arī kādā citā laika vienībā.

9. Spuldzes un cokola izmēri

Iegādājoties jaunu spuldzi, jāņem vērā cokola veids, spuldzes izmērs un gaismas izstarošanas leņķis, tādejādi ieteicams uz tirdzniecības vietu līdzi paņemt izdegušo spuldzi.

Lai ikdiena mājoklī būtu ērta un, lai mēs tajā varētu darboties efektīvi – svarīgs ir gaismekļu izvietojums. Uzzini mūsu ekspertu ieteikumus spuldžu izvietojumam katrā mājokļa telpā.

Ieteikumi gaismekļu izvietošanai

Virtuve

  • Virtuvē pareizs gaismekļu izvietojums ir īpaši svarīgs, jo šajā telpā darbība noris vairākās zonās.
  • Apgaismojumam jābūt pietiekoši spilgtam un fokusētam uz darba virsmām. Viens no risinājumiem ir apgaismojuma izvietošana zem skapīšiem, kas piestiprināti virs darba virsmas.
  • Svarīgi, lai gaismas avots neatrastos cilvēkam aiz muguras, jo tas var mest ēnu uz darba virsmas.

Guļamistaba

  • Guļamistabā nepieciešams izvēlēties pieklusinātu centrālo apgaismojumu un papildu gaismekļus noteiktām zonām.
  • Griestos iekarināmā gaismeklī gaisma izkliedējas uz visām pusēm un līdz ar to nešķiet tik spilgta.
  • Spilgtāku apgaismojumu var izvēlēties skapim, spoguļgaldiņam un lasīšanai. Naktslampiņa ar regulējamu gaismas plūsmu būs ērta lasīšanai un netraucēs blakus guļošajam cilvēkam.
  • Ņemot vērā, ka guļamistabā uzturamies no rīta un vakarā, šajā telpā ieteicams izvēlēties spuldzes ar silti baltu gaismas krāsu (2700–3000 K), kas ļaus ķermenim lēni pamosties un vakarā radīs nomierinošu noskaņu.

Vannas istaba

  • Paaugstinātā mitruma dēļ ieteicams izvēlēties gaismekļus ar slēgtā tipa abažūriem.
  • Spoguli vēlams izgaismot atsevišķi, vislabāk – no augšas un sāniem.
  • Ja tualete ir apvienota ar vannas istabu un ģimene ir liela, tad apgaismojums, iespējams, tiks bieži ieslēgts un izslēgts. Šādos gadījumos var izvērtēt kustību sensora uzstādīšanu un izvēlēties spuldzes ar lielāku pārslēgšanās skaitu.
  • Ja plānots izbūvēt/ uzstādīt vannu, tad ieteicams izvietot arī nomierinošu apgaismojumu ar siltāku gaismas krāsu un zemāku gaismas intensitāti.
  • Vannas istabā ieteicams izvēlēties spuldzes ar baltu gaismas krāsu (3200–4000 K), kas uzmundrinās un ļaus sagatavoties raženai dienai. Savukārt, ja vannas istabā vēlaties radīt divas dažādas noskaņas, tad ieteicams izvēlēties spuldzes, kuru gaismas krāsu var pārslēgt ar parasto gaismas slēdzi – piemēroti nomierinošiem vakara rituāliem.

Dzīvojamā istaba

  • Apgaismojumu jāveido vairākos līmeņos un ar iespēju pielāgot tā intensitāti.  Tas ļaus ērti veikt visas ierastās nodarbes – skatīties mīļākās televīzijas pārraides, lasīt grāmatas, strādāt, spēlēt galda spēles utt.
  • Jo tālāk gaismeklis atrodas no grīdas vai galda virsmas, jo vairāk spuldzes izstarotās gaismas izkliedējas. Tāpēc telpās ar augstiem griestiem nepieciešams gaismas avots ar lielāku gaismas intensitāti/ plūsmu jeb vairāk lūmeniem.
  • Dzīvojamā istabā ieteicams izvēlēties spuldzes ar silti baltu gaismu (2700–3000 K) un uzstādīt apgaismojuma intensitātes regulatorus jeb dimmerus.

Energoefektīva apgaismojuma sistēma, protams, ietver LED spuldzes, tomēr  ievērojamu elektrības/ enerģijas patēriņa samazinājumu iespējams panākt arī uzstādot dažādas apgaismojuma regulēšanas ierīces. Izplatītākās no tām:

Apgaismojuma regulēšana

Gaismas intensitātes regulators (dimmeris)

  • Speciāls slēdzis, mobilā lietotne vai iebūvēts mehānisms spuldzē, kas ļauj mainīt spuldzes spilgtumu atkarībā no nepieciešamības, samazinot arī elektrības/ enerģijas patēriņu.

Kustību sensors

  • Šobrīd pieejami dažādi kustību sensori, kas spēj ne tikai reaģēt uz kustību, bet arī saglabāt ieslēgtu apgaismojumu, kamēr telpā atrodas cilvēks.
  • Tāpat šobrīd pieejamas spuldzes, kurās jau ir iebūvēti kustību sensori. Tas ļauj kustību sensora funkcionalitāti izmantot arī bez atsevišķa sensora montāžas.

Krēslas sensori

  • Piemēroti āra apgaismojuma regulēšanai.
  • Nodrošina apgaismojuma ieslēgšanos brīdī, kad satumst.

Apgaismojuma līmeņa sensori

  • Šāda veida sensors ļauj gaismekļu darbību regulēt atkarībā no dabiskā apgaismojuma līmeņa telpā.
  • Brīžos, kad nepieciešamais apgaismojuma līmenis tiek nodrošināts ar saules gaismu, mākslīgais apgaismojums tiek izslēgts.

Gaismas krāsas pielāgošana

  • Ideālais gaismas ķermenis ir saule, kuras gaismas krāsa ievērojami mainās atkarībā no diennakts laika.
  • Piemēram, no rīta un vakarā tā ir dzeltenīga (silti balta), savukārt dienas vidū gaisma ir auksti balta.
  • Šādam principam iespējams pielāgot arī spuldzes, kas, uzturoties telpās, nodrošinās dabiskā dienasgaismas cikla ievērošanu.

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu