Sadales pakalpojumu tarifi

2016. gada 1. augustā stājās spēkā jaunie sadales sistēmas pakalpojumu tarifi, ko veido maksa par elektroenerģijas piegādi un maksa par pieslēguma nodrošināšanu. 

Aicinām iepazīties ar biežāk uzdotajiem jautājumiem par sadales pakalpojumu tarifu maiņu.

Sadales pakalpojumu tarifu izmaiņas

Kā veidojas kopējā maksa par elektrību?

Maksa par elektrību veidojas no 3 daļām:

 • Sadales sistēmas pakalpojumi – elektroenerģijas pieslēguma nodrošinājums, nepārtraukta elektroenerģijas piegāde un skaitītāju apkalpošana, ko veic AS “Sadales tīkls”.
 • Elektroenerģijas cena – ietver sevī ražošanas un tirdzniecības izmaksas. Šī ir daļa, kas mainās atkarībā no izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja. 
 • Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) – valsts noteikts atbalsts videi draudzīgas elektroenerģijas ražošanai. OIK maksā pilnīgi visi lietotāji Latvijā, tādējādi atbalstot videi draudzīgos ražotājus un elektroenerģijas veidus – zaļo enerģiju un koģenerāciju.

Maksājumam tiek piemērots arī pievienotās vērtības nodoklis, ko nosaka valsts. 

Maksājuma daļa, kuru skāra tarifu izmaiņas, ir sadales sistēmas pakalpojumi. 

Cenas sastāvdaļas

Kāpēc tarifi tika līdzsvaroti?

AS “Sadales tīkls” savus pakalpojumus nodrošina visiem klientiem – gan tiem, kas ikdienā elektroenerģiju patērē, gan klientiem, kuriem elektroenerģija tiek piegādāta, bet ikdienā patērēta netiek. Tarifu līdzsvarošana paredz – kopējā elektrības maksā no 01.08.2016. ir iekļauta arī fiksēta maksa par elektroenerģijas pieslēgumu, ko var pielīdzināt abonēšanas maksai. Tādējādi jūs saņemat elektroenerģiju, savukārt AS “Sadales tīkls” ilgtermiņā spēj nodrošināt kvalitatīvus sadales sistēmas pakalpojumus.   

Kādas ir izmaiņas maksājumā?

Izmaiņas Jūsu maksājumā ir atkarīgas no:

 • ikmēneša elektrības patēriņa kilovatstundās (kWh);
 • fāžu skaita Jūsu mājsaimniecībā (lielākai daļai dzīvokļu ir 1 fāzes pieslēgums, privātmāju – 3 fāžu pieslēgums); ja Jums ir 3 fāžu pieslēgums: 

         -- no strāvas lieluma ampēros (A);

         -- no tā, vai Jūsu elektrības skaitītājs atsevišķi uzskaita patēriņu dienā un naktī.

Šo informāciju par katru no objektiem Jūs varat redzēt sadaļas Mani līgumi šķirklī Objekti portāla autorizētajā daļā vai mobilajā lietotnē Elektrum. Informāciju varat atrast arī Jūsu līgumā. 

Lai aprēķinātu, kāda ir maksājuma daļa par sadales pakalpojumiem,  aicinām skatīt infografiku! 

Infografiks

Piemērs, kā aprēķināt maksu par sadales pakalpojumiem mēnesī: 

 • ja Jūsu mājsaimniecībai ir 1 fāzes pieslēgums un vidējais patēriņš mēnesī ir 100 kWh, Jūsu AS “Sadales tīkls” tarifs ir S1. Maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem mēnesī ir: 

100 kWh x 0,05334 + 1,50 = 6,83 EUR (ar PVN)

 • ja Jūsu mājsaimniecībai ir 3 fāžu pieslēgums, ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums jeb slodze 20 A, skaitītājs neuzskaita atsevišķi patēriņu dienā un naktī, un vidējais patēriņš mēnesī ir 100 kWh, Jūsu AS “Sadales tīkls” tarifs ir S2. Maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem mēnesī ir: 

100 kWh x 0,05334 + 20 A x 0,242 = 10,17 EUR (ar PVN)

Lūdzam ņemt vērā – piemērā ir aprēķināta maksājuma daļa par sadales pakalpojumiem, nevis kopējā maksa par elektrību. Ja vēlaties aprēķināt, kā sadales pakalpojumu tarifu izmaiņas ietekmēja Jūsu kopējo maksu par elektrību, aicinām izmantot tarifu salīdzināšanas kalkulatoru

Kad mainījās mans maksājums un kur es varu apskatīt izmaiņas?

 • Ja jūsu izvēlētais norēķinu veids ir Rēķins, pirmo maksājumu atbilstoši jaunajiem tarifiem mēs jums izrakstījām 2016. gada septembrī par augustā patērēto elektroenerģiju. Izmaiņas ir redzamas ailē Pārvades un sadales pakalpojumi.
 • Ja jūsu norēķinu veids ir Izlīdzinātais maksājums, jūsu maksājums mainījās brīdī, kad veicām pārrēķinu. Saņemot vēstuli ar jauno Izlīdzinātā maksājuma summu, ailē Pārvades un sadales pakalpojumi jūs redzat jums aprēķināto sadales sistēmas pakalpojumu maksu. Vairāk par Izlīdzinātā maksājuma pārrēķinu aicinām lasīt šeit

Kopējo maksājuma summu par elektroenerģiju jūs jebkurā laikā varat apskatīt arī portāla autorizētajā daļā, šķirklī Mani maksājumi.

Lai salīdzinātu iepriekšējo maksājuma summu par elektroenerģiju ar jauno summu pēc sadales pakalpojumu tarifu izmaiņām, aicinām izmantot tarifu salīdzināšanas kalkulatoru. Lūdzam pievērst uzmanību – ar kalkulatoru jūs varat aprēķināt kopējā ikmēneša maksājuma summas izmaiņas, nevis izmaiņas maksā par sadales pakalpojumu tarifiem! 

Kāpēc ir pieaudzis mans ikmēneša maksājums un vai varu to samazināt?

Jūsu ikmēneša maksājums ir pieaudzis gadījumā, ja slodze jūsu mājsaimniecībā netiek izmantota efektīvi. Ja jums ir 3 fāžu pieslēgums un slodze jūsu mājsaimniecībā netiek izmantota pilnībā, lielu daļu jūsu ikmēneša maksājuma summas veido pārvades un sadales pakalpojumi.

Lai saprastu, vai slodzi var samazināt, rūpīgi izvērtējiet izmantošanā esošo elektroierīču skaitu un paredzamo vienlaicīgo slodzi. Aicinām pārbaudīt, vai pašreizējais slodzes lielums jūsu mājsaimniecībai ir piemērots! Slodzes kalkulators rekomendēs, cik liels ievadaizsardzības aparāta strāvas lielums ir nepieciešams jūsu norādīto elektroierīču lietošanai. 

Slodzes kalkulatoru meklējiet šeit.

Pirms pieņemat lēmumu par slodzes izmaiņām, iesakām konsultēties ar sertificētiem elektrospeciālistiem vai uzņēmumiem, kas sniedz šāda veida pakalpojumus. 

Ja izlēmāt slodzi samazināt, aizpildiet iesniegumu. AS "Sadales tīkls" tuvākajā laikā ar jums sazināsies! 

Citi biežāk uzdotie jautājumi

Kā es varu samazināt pieslēguma jaudu?

Jūs bez maksas varat veikt slodzes izmaiņas, aizpildot pieprasījumu šeit vai AS “Sadales tīkls” portālā. 

Tomēr, pirms pieņemat lēmumu par slodzes izmaiņām, iesakām konsultēties ar sertificētiem elektrospeciālistiem vai uzņēmumiem, kas sniedz šāda veida pakalpojumus! 

Ja Jums ir nepieciešama palīdzībai, lai izvērtētu, kāda pieslēguma jauda Jūsu objektā nepieciešama, aicinām izmantot slodzes kalkulatoru. Tas ir AS “Sadales tīkls” izstrādāts informatīvs rīks, kas palīdz noteikt – cik liela slodze aptuveni nepieciešama jūsu norādīto elektroiekārtu lietošanai. Noskaidrojot savai mājsaimniecībai atbilstošāko pieslēguma veidu, jūs varat saprast, vai nepārmaksājat par neefektīvi izmantoto slodzi. 

Ievadot kalkulatorā savas mājsaimniecības platību, fāžu skaitu, kā arī izmantotās elektroiekārtas, aprēķiniet, cik liela slodze nepieciešama jūsu norādīto elektroiekārtu vienlaicīgai izmantošanai. 

Slodzes kalkulatoru meklējiet šeit.

Vai ir kāda iespēja par pieslēguma nodrošināšanu nemaksāt?

Jums ir iespēja par pieslēguma nodrošināšanu nemaksāt, ja objektā pavisam atteiksieties no elektroenerģijas pieslēguma. Ja vēlēsieties pieslēgumu atjaunot, to varēsiet izdarīt 6 mēnešu laikā, sedzot pieslēguma atjaunošanas izmaksas.

Vai periodā, kad uz laiku atslēgts skaitītājs, man jāmaksā par sadales sistēmas pakalpojumiem?

Lai gan jums uz laiku ir atslēgts skaitītājs, elektroenerģija jūsu objektam tāpat tiek piegādāta, tādēļ maksa par pieslēguma nodrošināšanu arī šajā gadījumā paliek spēkā.

Ja līgumu par elektroenerģijas saņemšanu noslēdzu mēneša vidū, kā tiks aprēķināta maksa par sadales sistēmas pakalpojumiem šajā mēnesī?

Maksa tiks aprēķināta proporcionāli dienu skaitam, kas pagājušas kopš līguma noslēgšanas. 

Vai maksa par pieslēguma nodrošināšanu jāmaksā par katru no pieslēguma vietām, kas apvienotas vienā līgumā?

Jā, maksa tiek piemērota par katru AS “Sadales tīkls” pieslēguma vietu. 

Vai sadales tarifu izmaiņas ietekmē arī mani, ja esmu Aizsargātais lietotājs?

Ja esat saņēmis Aizsargātā lietotāju statusu, t. i., ja esat maznodrošināta/ trūcīga persona, persona ar 1. grupas invaliditāti vai daudzbērnu ģimene, jums atbalsts veidojas no divām daļām:

 • no zemākas maksas par pirmajām patērētajām 100 kWh (vai 300 kWh – daudzbērnu ģimenēm) elektroenerģijas mēnesī;
 • no pilnīgi vai daļēji kompensētas maksas par sadales sistēmas pakalpojumiem atkarībā no jūsu pieslēguma veida.

Vairāk par atbalstu norēķiniem par elektrību lasiet šeit!

Vai neatradāt atbildi uz savu jautājumu? Uzdodiet to šeit!

Vairāk sadaļu