Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kādēļ arī ziemā telpas jāvēdina un kā to darīt efektīvi?

31. janvārī, 2018.

Kad telpās gaiss ir mitrs un cilvēki bieži slimo, ir svarīgi regulāri vēdināt telpas. Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti sniedz padomus, kā to darīt efektīvi.

Apkures sezonā telpās nodrošināt pietiekošu gaisa apmaiņu ir īpaši svarīgi – nepietiekama gaisa kvalitāte kaitē cilvēka veselībai, palielina pelējuma sēnītes un putekļu ērcīšu rašanās risku un var radīt pat bojājumus ēkas konstrukcijai paaugstināta mitruma dēļ.

Kādi ir iekštelpu mikroklimata galvenie kvalitātes rādītāji?

    • Gaisa mitrums – dzīvoklī gaisa mitrums palielinās cilvēka darbības rezultātā. Pieaudzis cilvēks caur plaušām diennaktī izdala apmēram 350 g ūdens tvaiku, bet caur ādu – apmēram 600 g. Turklāt mitruma līmenis palielinās arī ēdiena gatavošanas, veļas žāvēšanas, mazgāšanās u. c. darbību gaitā. Lai cilvēks justos komfortabli, relatīvajam gaisa mitrumam iekštelpās jābūt robežās no 30 % līdz 70 %. Pārsniedzot šo līmeni, gaiss telpā šķiet drēgns un mitrs un ir iespējama ūdens pilienu kondensēšanās uz aukstajām virsmām.
    • Gaisa temperatūra – komforta temperatūra katram ir atšķirīga, bet svarīgi, lai tā būtu vienmērīga un būtiski neatšķirtos dažādos telpas punktos.
    • Gaisa kustības ātrums.
    • Ogļskābās gāzes jeb CO2 koncentrācija telpā – tā paaugstinās, cilvēkam izelpojot. Paaugstinātu CO2 koncentrācijas līmeni bieži var novērot skolās, un tādējādi bērniem samazinās koncentrēšanās spēja un palielinās nogurums. Gaisa kvalitāti pasliktina arī smēķēšana iekštelpās, sadzīves ķīmijas lietošana telpu uzkopšanai, kamīna vai krāsns kurināšana, gāzes plīts lietošana u. c. faktori.

Lai uzlabotu iekštelpu gaisa kvalitāti, ir svarīgi nodrošināt svaigā gaisa pieplūdi caur atvērtu logu. Īpaši aktuāli tas ir daudzdzīvokļu ēkās, kurās svaigā gaisa pieplūde, tās projektējot, bija paredzēta caur spraugām logos – šobrīd uzstādītie jaunie stikla pakešu logi ir blīvi un ventilāciju nenodrošina.

Kā efektīvāk izvēdināt telpas?

1. Lai izvēdinātu telpu, atveriet logus plaši, bet uz īsu laiku.

Lai nesaaukstētos, vēdināšanas laikā ieteicams iziet no telpas. Pēc tam logus pilnībā aizveriet ciet, nevis atstājiet spraugu “vēdināšanai” – nepieciešamo gaisa apmaiņu jūs būsiet nodrošinājuši pāris minūtēs. Vēdiniet telpu vismaz reizi dienā, īpaši pēc ēdiena gatavošanas, trauku mazgāšanas vai drēbju žāvēšanas – lai no telpām izvadītu mitro gaisu.

2. Telpas vēdiniet cikliski, piemēram, reizi stundā uz pāris minūtēm.

Tas nodrošinās nepieciešamo gaisa apmaiņu, lieki nepatērējot siltumenerģiju. Ilgstoši turot logu atvērtu vēdināšanas režīmā, mēs pastiprināti dzesējam arī loga aili un sienu, ko apkures sistēmai nāksies sildīt intensīvā režīmā, logu aizverot.

3. Pirms katras vēdināšanas izslēdziet visas apsildes ierīces.

Radiatoriem ar siltuma padeves regulēšanas iespēju izvēlieties režīmu, ko apzīmē ar zvaigznīti. Apsildes līmeni normālā režīmā atjaunojiet pēc neilga brīža, kad esat beiguši telpu vēdināt – kad gaisa temperatūra telpā ir izlīdzinājusies.

Vairāk sadaļu