Atpakaļ uz visiem jaunumiem

5 ieteikumi, kā sevi pasargāt no neplānotiem izdevumiem

15. novembrī, 2022.

Laikā, kad ikviens cenšas mazināt izdevumus, neparedzētas remonta izmaksas var būt ļoti nepatīkamas. Tāpēc apdrošināšanas sabiedrība BALTA ir sagatavojusi 5 ieteikumus, kā sevi no šādiem izdevumiem pasargāt.

1. Pārbaudiet sava mājokļa iekšējo elektroinstalāciju

Saskaņā ar BALTA atlīdzību datiem šī gada pirmajos 9 mēnešos gandrīz katra trešā ugunsnelaime izcēlusies elektroinstalāciju īssavienojuma vai bojājuma dēļ. Kad pēdējoreiz pārbaudījāt iekšējo elektrotīklu jeb elektroinstalāciju savā īpašumā? Vai zinājāt, ka atbilstoši Ugunsdrošības noteikumiem objekta īpašniekam vai apsaimniekotājam ir pienākums, piesaistot sertificētu elektrospeciālistu, to pārbaudīt vismaz reizi 10 gados? Atcerieties - gadījumā, ja dzirdat sprakšķēšanu vai redzat dzirksteļošanu elektrības vados, savienojumos vai ierīcēs, steidzami atslēdziet elektrību un izsauciet speciālistu, lai tiktu novērsti bojājumi un neizceltos ugunsgrēks! Īssavienojuma rezultātā veidojas temperatūra virs 4000 °C, un šo temperatūru var salīdzināt ar karstumu, kas rodas metinot. Šogad BALTA vidējā atlīdzība par ugunsgrēkiem, kas izcēlušies bojātu elektroinstalāciju vai īssavienojuma dēļ, ir 12 941 EUR. 

2. Nepārslogojiet pagarinātājus un lietojiet tos droši

Vēl viena bīstama lieta, ar ko parasti grēkojam, ir viena pagarinātāja izmantošana vairākām lielas jaudas ierīcēm. Tas nav droši, jo var izraisīt īssavienojumu, kā arī pārslogot mājokļa iekšējo elektroinstalāciju. Izmantojiet pagarinātāju tikai ierīcēm, kas ir mazāk jaudīgas, bet tādus “smagsvarus” kā elektrisko tējkannu, tosteri vai boileri vienmēr pievienojiet atsevišķā sienas kontaktligzdā. Turklāt atcerieties pareizi atvienot ierīces kontaktdakšu no kontaktligzdas, to stingri turot aiz kontaktdakšas, nevis raujot aiz vada, kas var radīt elektrobīstamu situāciju. Tehnoloģiju laikmetā arī atcerieties vienmēr pēc lādētāju izmantošanas tos atvienot no rozetes. Tādejādi gan izvairīsieties no īssavienojuma, kura rezultātā tie var uzliesmot, gan arī ietaupīsiet elektroenerģiju.

3. Nelietojiet bojātas un savu laiku nokalpojušas elektroierīces

Pievērsiet uzmanību, vai elektroiekārtas, kuras ikdienā izmantojiet, mazliet “sit pa pirkstiem” vai ir ar acīm redzamiem defektiem, piemēram, bojātu vada izolāciju vai citām detaļām. Atcerieties – šādas ierīces ir savu laiku nokalpojušas un vairs nav izmantojamas. Arī bojāto detaļu notīšana ar izolācijas lenti nav risinājums, bet gan bumba ar laika degli. Nerīkojieties šādi pats un nepieļaujiet, ka tā dara mājinieki! Taupības nolūkos šādi nereti mēdz rīkoties arī vecāka gadagājuma cilvēki, tāpēc pievērs uzmanību tam, vai šādas "pašsalabotas" ierīces nav atrodamas ģimenes senioru mājās. Tas pasargās jūs un jūsu mīļos no ugunsnelaimes, raizēm un papildu izdevumiem.

Elektrum apdrošināts

4. Pārbaudiet mājokļa kanalizācijas caurules un veiciet to regulāru apkopi

Var šķist pārsteidzoši, taču visbiežāk mājokļi cieš no ūdens noplūdes, kam par iemeslu mēdz būt vecu ūdens cauruļu plīšana, nepareizi pieslēgta veļas mašīna vai trauku mazgājamā mašīna, aizsērējusi kanalizācija u.c. Saskaņā ar BALTA statistiku tas arī ir visbiežākais iemesls, kāpēc tiek pieteikta īpašuma apdrošināšanas atlīdzība. Tāpēc esiet vērīgs un pārbaudiet sava mājokļa kanalizācijas caurules un krānus, lai novērstu mājokļa appludināšanu. Pievērsiet uzmanību:

  • vai uz caurulēm ir redzama korozija, noplūdes, sūces pazīmes, rūsa vai apkaļķojumi;
  • vai ūdens spiediens no ūdens maisītājiem un krāniem ir pietiekošs;
  • vai cauruļu savienojumi ir hermētiski noslēgti, vai blīvgumijām nav plīsumu;
  • vai ūdens maisītāju un krānu atvēršana nav apgrūtināta un vai noslēgtam krānam vai maisītājam nepil ūdens;
  • vai ūdens no vannas vai izlietnes noplūst notekā bez traucējumiem.

Gadījumā, ja maniet kādu no šīm problēmām, tad izsauciet santehniķi, lai jau laicīgi novērstu ūdens noplūdi, tādējādi pasargājot gan savu īpašumu, gan attiecības ar kaimiņiem.

Ķīmisko kanalizācijas tīrīšanas līdzekļu profilaktiska izmantošana dažas reizes gadā palīdzēs uzturēt kanalizācijas sistēmas normālu darbību, izšķīdinot lielāko daļu taukvielu, organisko nosēdumu un nogulšņu. Tomēr tas nebūs risinājums, ja radies nopietns aizsprostojums.

Visbiežāk appludināšanas gadījumos tiek bojātas grīdas, griestu un sienu apdare gan pašiem, gan kaimiņiem, kā arī cieš manta. Ja esiet apdrošinājis savu mājokli, tad paša mājokļa bojājumus segs apdrošinātājs, taču iesakām izvēlēties apdrošināt arī civiltiesisko atbildību, kas gadījumā, ja skāde nodarīta kaimiņu dzīvoklim, parūpēsies par kompensāciju kaimiņam, un jums nenāksies maksāt par šiem zaudējumiem no savas kabatas. 

Atcerieties, ka par stāvvadiem daudzdzīvokļu namos ir atbildīgs apsaimniekotājs, tāpēc pārliecinieties, vai tiek regulāri veikta stāvvadu tīrīšana un apkope! 

Pēc BALTA atlīdzību datiem šī gada pirmajos 9 mēnešos saņemti jau 1734 atlīdzību pieteikumi par noplūdēm, kas veido vairāk nekā 42% no visiem īpašuma apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem, un vidējā atlīdzība ir 1055 EUR. 

5. Izvietojiet mājoklī dūmu detektorus

Ne mazāk svarīgi ir uzstādīt mājoklī dūmu detektorus, ja tas vēl nav izdarīts (kopš 2020. gada 1. janvāra tā Latvijā ir obligāta prasība). Dūmu detektora galvenais uzdevums ir glābt cilvēka dzīvību, jo ugunsgrēka gadījumā diemžēl cilvēki nereti iet bojā miegā, saindējoties ar indīgajām gāzēm, kas rodas, sadegot sadzīves priekšmetiem. Dūmu detektors šādā situācijā ar savu spalgo signālu pamodina gulētāju, ļaujot glābt dzīvību. Par pārējo parūpēsies ugunsdzēsēji un apdrošinātāji.

Ņemiet vērā:

  • Ir nepieciešams vismaz 1 dūmu detektors uz dzīvokli vai mājokli (privātmājā nepieciešams vismaz 1 dūmu detektors katrā stāvā).
  • Detektorus vēlams izvietot guļamistabā, viesistabā, kāpņu telpā, virtuvē, koridorā un pagrabā.  ŠEIT atradīsi shēmas, kā pareizi izvietot dūmu detektorus.
  • Detektorus neizvietojiet mitrās vietās vai ventilācijas atveru tuvumā, kā arī virs radiatoriem.
  • Uzstādot dūmu detektoru, pārliecinieties, ka signālu dzird visā dzīvoklī vai mājā. Ja nedzird, tad ar vienu detektoru ir par maz!
  • Reizi nedēļā vai ne retāk kā reizi mēnesī pārbaudiet, vai detektors darbojas un signāls ieslēdzas, nospiežot testēšanas pogu.

Atcerieties, ka no 2020. gada 1. janvāra visās privātmājās ugunsdzēšamais aparāts ir obligāta prasība. Ugunsdzēšamā aparāta minimālā dzēstspēja 21A 113B (skaitlis nozīmē, cik lielu ugunsgrēku iespējams nodzēst, bet burts – ugunsgrēka klasi: A – kad deg cieti, organiskas izcelsmes materiāli, B – kad deg šķidrumi, kūstoši cieti priekšmeti). Iegādājoties ugunsdzēšamo aparātu, jāpievērš uzmanību tam, lai tā veiktspēja būtu atbilstoša. Ugunsgrēki dzīvojamās ēkās visbiezāk izceļas tieši virtuvēs, un patlaban ir pieejami ugunsdzēšamie līdzekļi, kas viegli ietilpst virtuves skapītī.

Noskatieties noderīgus video ar ekspertu ieteikumiem: "5 bīstami paradumi, ikdienā lietojot elektroierīces” un “Kā ikdienā kopt santehniku, lai izvairītos no mājokļa appludināšanas”.

Vairāk sadaļu