Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Apdrošināt mājdzīvnieka veselību, koncerta biļeti un elektrības rēķinus – nepieciešamība vai liekas izmaksas?

16. janvārī, 2024.

Dr. Madara Pumpure, RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārste-rezidente psihoterapeite

Trauksmainajā laikā, kad nenoteiktība ir mums apkārt teju ikvienā dzīves jomā, sākot no ģeopolitiskās situācijas un cenu kāpuma līdz neskaidrībai par darba vietu tehnoloģiju attīstības dēļ, cilvēka dabā ir meklēt kaut mazu, bet stabilu drošības saliņu. Tā katram var būt citāda – vienam tas būs lauku īpašums ar dārzu, otram – papildu ienākumu avots, bet citam – riska mazināšanas rīki.

Viens no tādiem rīkiem ir apdrošināšana - pakalpojums, kas var palīdzēt mums sagatavoties negaidītām dzīves situācijām. Kā tā mums palīdz justies drošībā ne tikai finansiāli, bet arī psiholoģiski?

 

Apdrošināšana pati par sevi nevar tikt uzskatīta par jaunu pakalpojumu. Tomēr pēdējos gados piedāvāto pakalpojumu klāsts šajā nozarē ir krietni paplašinājies. Līdzās sen zināmajām veselības, dzīvības, īpašuma un kredītu apdrošināšanās iespējām tirgū ir pieejami arī tādi  apdrošināšanas veidi kā mājdzīvnieku veselības apdrošināšana, pasākumu/koncertu biļešu un rēķinu apdrošināšana (piemēram, pēkšņu veselības problēmu, smagu nelaimju, darba nespējas vai darbaspēju zaudēšanas gadījumos).

Piedāvājuma paplašināšanās ir atbilde uz mūsu aizvien straujāko dzīves ritmu un sasaucas ar cilvēku dabisko vēlmi laicīgi sagatavoties, lai novērstu gan iespējamos finansiālos zaudējumus, gan izvairītos no to radītajiem uztraukumiem un emocionālajiem pārdzīvojumiem. Šo vēlmi neapšaubāmi palielina arī  šī brīža ģeopolitiskā situācija pasaulē, straujie inflācijas rādītāji un  ekonomiskās situācijas nenoteiktība kopumā, kas noved pie baiļu un stresa līmeņa pieauguma saistībā ar spēju norēķināties par pakalpojumiem negadījumu, krīžu vai neplānotu izmaksu kāpumu gadījumos. 

Motivāciju nodrošināties pret negaidītām dzīves situācijām ietekmē vairāki faktori. Tā ir gan mūsu pagātnes pieredze, gan personība, gan izglītības līmenis, gan citi faktori, kas mūs noved pie vēlmes laicīgi sagatavoties iespējamām grūtībām.  Tomēr visbiežāk vērojama šo faktoru mijiedarbība, kas noved pie vēlmes laicīgi sagatavoties, lai novērstu stresu un mazinātu iespējamās emocionālās sāpes, izvērtējot visus potenciālos riskus. Apdrošināšanās skaidrojama arī kā nomierinošais faktors, kas bieži vien cieši saistīts ar cilvēka personību un ģenētiku –  jo trauksmaināka ir cilvēka daba, jo lielāka tam ir vēlme novērst riskus.

Divas domāšanas stratēģijas

Cilvēku domāšana spēlē būtisku lomu situācijās, kad jāizvērtē apdrošināšanas nepieciešamība. Psiholoģijā izšķir divus domāšanas veidus:

  • Ātrā domāšana, kurai raksturīga fokusēšanās uz pašlaik aktuālām un šobrīd notiekošām tēmām, caur emociju prizmu – nepievēršot lielu uzmanību uz priekšu vēl gaidāmajam.
  • Lēnā domāšana, kurai raksturīga vēlme paredzēt nākotni, raugoties perspektīvās uz priekšu.

Tiem, kuriem raksturīga ātrā domāšana, pastāv būtiski lielāks risks iekulties vairākās parādsaistībās vienlaikus. Tas ir tāpēc, ka ātrā domāšana bieži vien ir saistīta ar emocijām un vēlmi nekavējoties iegūt to, ko vēlamies. Šādā gadījumā cilvēki var pieņemt lēmumus, neapsverot iespējamās sekas.

Tieši cilvēki ar otro domāšanas modeli biežāk lems par labu apdrošināšanai. Tas ir tāpēc, ka lēnā domāšana ļauj cilvēkiem izvērtēt iespējamos riskus un to, kā apdrošināšana varētu palīdzēt tos mazināt.

Mūsdienās reti kurš šaubās par nepieciešamību apdrošināt savu veselību,  auto vai īpašumu. Gandrīz katrs no mums ir pieredzējis vai arī sakāries ar citu cilvēku piemēriem, cik ļoti apdrošināšana palīdz dažādās neparedzētās dzīves situācijās. Mazāk uzmanības mēs veltam ikdienišķām lietām, piemēram, mūsu komunālo rēķinu apmaksai. Tomēr negaidītās situācijās, piemēram, slimības vai bezdarba gadījumā tieši ikdienišķie, regulārie rēķini radīs pirmās grūtības, savukārt nespēja tos veikt apdraudēs dzīves pašus pamatus – mājokli, elektrību, siltumu. 

Tādēļ tieši regulāro, ikdienišķo rēķinu apdrošināšana ir viens no iespējamajiem risinājumiem, kas ļautu cilvēkiem šīs bažas novērst un stiprināt viņa psiholoģisko drošības sajūtu ikdienā. Maksa par šādu pakalpojumu nav liela piemēram, nesen Elektrum ieviestā pakalpojumu apdrošināšanas mēneša maksājuma cena ir tikai vienas kafijas krūzes vērtībā. Tā ir pat vairāk nekā adekvāta maksa, lai tiktu pāri iespējamiem finansiāliem izaicinājumiem un ikdienā mazinātu stresu un palīdzētu uzturēt  mūsu sirdsmieru. 

 
 
 
Vairāk sadaļu