Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Energomonotori – efektīvs palīgs elektrības patēriņa datu analīzē

02. novembrī, 2015.

Energomonitori kā detalizētas informācijas avoti par elektroenerģijas patēriņu kļūst arvien populārāki. Piedāvājam Jums iepazīties, kā darbojas energomonitori un kādas tiem ir priekšrocības.

Pēdējā laikā Energoefektivitātes centra apmeklētāji jautā ne tikai par elektroierīču energoefektivitāti, bet arī par mājokļa elektroenerģijas patēriņa analīzes iespējām. Patēriņa analīzi varam veikt, ja regulāri katru dienu nolasām elektroenerģijas skaitītāja rādījumus. Tomēr, izmantojot šādus datus, iespējams iegūt tikai vispārēju priekšstatu par patēriņa izmaņām. Detalizētu informāciju elektroenerģijas patēriņa izmaiņām iespējams iegūt, izmantojot viedos elektroenerģijas skaitītājus vai energomonitorus. Par pēdējiem šoreiz plašāk.

Kas ir energomonitors? 

Energomonitors ir mērierīce, kas sniedz iespēju uzskatāmi redzēt sava mājokļa elektroenerģijas patēriņa izmaiņas un sniegto informāciju izmantot elektrības patēriņa efektīvākai izmantošanai nākotnē. 

Ar energomonitoru Jūs varat:

  • iegūt detalizētu informāciju elektroenerģijas patēriņa izmaiņām;
  • uzzināt kopējo mēneša  elektroenerģijas patēriņu;
  • iegūt detalizētu elektroenerģijas patēriņa grafiku ar mērījuma intervālu ik pēc 1 līdz 5 minūtēm (atkarībā no ražotāja);
  • veikt vairāku atsevišķu elektroierīču monitoringu;
  • apskatīt informāciju energomonitora ražotāja izveidotajā datu analīzes portālā, internetā vai viedtālruņa aplikācijā.

Būtiski ir atcerēties, ka energomonitoru iegūtā informācija par elektroenerģijas patēriņu nav ar tik augstu precizitāti kā komercuzskaites skaitītājiem, un iegūtos datus nevar izmantot elektroenerģijas norēķinu veikšanai.

Energomonitoru shēma

 Kas ietilpst energomonitora komplektā?

Strāvmaiņi Strāvmaiņi ir palīgierīces fāzes vados plūstošās strāvas lieluma noteikšanai, kas pēc tam kalpo kā raksturlielums elektroenerģijas patēriņa attēlošanai. Ja mājoklim ir trīs fāžu pieslēgums, jāpārliecinās, ka komplektā iekļauti trīs strāvmaiņi. Vēlams pievērst uzmanību, ka atsevišķi ražotāji piedāvā arī optiskos sensorus, ko stiprina pie skaitītāja korpusa, lai nolasītu skaitītāja konstantes gaismas signālu. Ja elektroenerģijas skaitītājs atrodas ārpus telpām vai uzskaites sadalnē tas novietots aiz aizsargstikla, iespējams, ka šādu sensoru nevarēs izmantot. 
Datu nolasītājs Datu nolasītājs ir energomonitora daļa, kas saņem datus no strāvmaiņiem vai optiskajiem sensoriem un ar mazas jaudas radio raidītāja palīdzību pārsūta tos uz vārteju vai energomonitoru. 
Varteja Vārteja nodrošina datu apmaiņu starp elektroenerģijas skaitītāja nolasītāju, energomonitoru viedajiem spraudņiem un datu analīzes portālu. Izvēloties energomonitora komplektu, vēlams noskaidrot, cik liels ir maksimālais attālums starp iepriekš nosauktajām ierīcēm, lai notiktu kvalitatīva datu apmaiņa. 
spraudnis Viedais spraudnis ir komutācijas ierīce un mērierīce vienā korpusā, kas ļauj veikt tai pieslēgtas ierīces elektroenerģijas patēriņa monitoringu un attālinātu (no klientu portāla) ierīces pieslēgšanu vai atslēgšanu  no elektrotīkla.  Veicot ledusskapja patēriņa monitoringu ar viedo spraudni, jāuzmanās, lai datu analīzes portālā tam nedotu komandu atslēgt spriegumu.
displejs Elektroenerģijas patēriņa displejs ir paredzēts elektroenerģijas patēriņa un  tā izmaiņu attēlošanai. Parasti grafiskā vai ciparu veidā tiek attēlota mājoklī izmantotā momentānā elektriskā jauda, elektroenerģijas patēriņš, izmantotās elektroenerģijas radīto CO2 izmešu masa. Paralēli visus datus iespējams redzēt arī datu analīzes portālā internetā.

Pirms energomonitora uzstādīšanas

Tā kā elektroenerģijas datu nolasītājs un strāvmaiņi ir jāuzstāda elektrosadalnē, to nepieciešams veikt speciālistam, kas pārzina elektrodrošības noteikumus, lai izvairītos no elektrotraumu un elektroietaišu bojājumu riska.

Energomonitoru komplektācija atšķiras, tāpēc pirms tā uzstādīšanas noteikti jāiepazīstas ar instrukciju, kurā aprakstīta gan energomonitora uzstādīšana, gan ražotāja datu analīzes portāla aktivizēšana. 

Datu analīzes portāls

Daudzi  energomonitoru ražotāji piedāvā iespēju reģistrēties un patēriņa analīzi veikt speciāli izveidotos portālos, tur apskatīt gan tiešsaistes datus un elektroenerģijas patēriņa izmaiņu vēsturi. Ja komplektā iekļauti viedie spraudņi, iegūt arī informāciju par atsevišķu elektroierīču elektroenerģijas patēriņu. 

Piemēram, energomonitoru ražotāja Efergy portālā iespējams apskatīt momentāno mājokļa elektrisko jaudu, elektriskās jaudas izmaiņu vēsturi un elektroenerģijas patēriņa vēsturi. Iespējams iestatīt maksimālo mēneša izdevumu limitu par elektroenerģiju un censties to nepārsniegt. Elektroenerģijas patēriņa datus ir iespējams arī lejupielādēt, lai veiktu to analīzi, izmantojot kādu citu datorprogrammu. 

 Datu analizes portals

Tiek piedāvāta iespēja analizēt datus viedtālrunī ar energomonitoru ražotāja veidotās aplikācijas palīdzību. Lai uzturētu interesi, ražotāji pilnveido gan energomonitoru komplektus, gan datu analīzes portālus. Piemēram, ir iespējams iegādāties energomonitorus ar papildu funkciju telpu apsildes vadībai vai saules bateriju darbības analīzei.

Ja lietotājs apskata savus datus tiešsaistē un konstatē neraksturīgu elektroenerģijas patēriņu, ir iespēja uzreiz apsekot darbojošās elektroierīces un atrast šo izmaiņu cēloni. Visvienkāršāk ir analizēt elektroenerģijas nakts patēriņa līkni. Piemēram, ja mājoklī nakts laikā elektroierīces darbojas gaidīšanas režīmā, tad, salīdzinot vairāku periodu elektroenerģijas patēriņa raksturlīknes, tās būs līdzīgas. Tikko kāda elektroierīce būs atstāta darba režīmā, varēs viegli identificēt elektroenerģijas patēriņa izmaiņu. Grafikos lietotāji pievērš uzmanību maksimālajām patēriņa vērtībām. Grūtāk patēriņa samazinājumu ir veikt, ja patēriņa grafikā nav redzami  maksimuma punkti, tad papildus jāveic individuāls elektroierīču monitorings, piemēram, ar viedo spraudņu palīdzību.

Vairāk sadaļu