Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā izvēlēties un lietot kondicionieri energoefektīvi

20. maijā, 2016.

Ir sākusies vasaras sezona jeb laiks, kad nepieciešama telpu dzesēšana, tāpēc aicinām kondicionieri tam sagatavot, kā arī iepazīties ar noderīgu informāciju izvēloties jaunu kondicionieri.

Kondicioniera pirms sezonas apkope

Ja vasaras laikā telpu dzesēšanai izmantojat kondicionieri vai gaisa siltumsūkni, vēlams veikt tā apkopi pirms dzesēšanas sezonas sākuma. 

Gaisa filtrs

Tā kā kondicionieris ziemas sezonā nav lietots, pirms darbināšanas nepieciešams nomainīt vai iztīrīt telpā esošā bloka filtru (skat.1. att.). Sezonas laikā to vēlams darīt reizi mēnesī, lai uzturētu pietiekamu gaisa plūsmu un optimālu ierīces darba režīmu.

Kondicioniera tirisana

1. att. Monobloka filtra tīrīšana

Ārējais kondicioniera bloks

Jāveic arī kondicioniera ārējā bloka apkope. Atbilstoši lietošanas instrukcijai tas jānoslauka ar birsti un no korpusa ārējām restēm jānotrauc tur sakrājušās pūkas un lapas. Ja instrukcijā atļauts, jāatslēdz iekārtai pienākošais spriegums un jāizskalo dzesētāja radiators (tehniski tiek saukts arī par kondensatoru) ar ūdens strūklu.

Kondensāta novadīšanas sistēma

Tā kā uz kondicioniera radiatora kondensējas gaisā esošais ūdens, tas tiek novadīts kanalizācijā ar pašteces vai ūdens sūkņa palīdzību. Vēlams pārliecināties, ka šī caurule nav nosprostota. Profilaktiski to var izskalot ar ūdens strūklu

Taimera iestatījumi/ programmēšana

Ja kondicionieris aprīkots ar taimeri vai tā darba laiku iespējams programmēt, pārbaudiet, vai uzstādītā programma atbilst jūsu pašreizējām vēlmēm. Ja iespējams, programmu veidojiet tā, lai telpu dzesēšana tiek uzsākta pirms āra gaiss uzsilst līdz maksimālajai dienas temperatūrai.

Kā savu kondicionieri padarīt viedu?

Iespējams, jūsu kondicionieris ir nopirkts pirms vairākiem gadiem un tas ir aprīkots ar tālvadības pulti, un joprojām kvalitatīvi darbojas. Lai to varētu attālināti vadīt un mainīt iestatījumus atbilstoši konkrētās dienas vajadzībām, nav obligāti jāiegādājas jauna ar šādu funkciju aprīkota iekārta. Ražotāji piedāvā bezvadu internetam pieslēdzamus termostatus/signāla pārveidotājus, kam ir iebūvēts infrasarkano staru raidītājs (skat 2. att.). Lejupielādējot atbilstošu aplikāciju un tajā reģistrējoties, iespējams iekārtu vadīt attālināti.

2att.png

2. att. Signāla nosūtīšanas shēma, www.tado.com

Ar bezvadu interneta palīdzību informācija tiek nodota pārejai, kas, transformējot elektroniski saņemto komandu infrasarkanajos signālos, to tālāk nosūta dzesēšanas ierīcei.

Jauna kondicioniera izvēle

Dažreiz, izvērtējot kondicioniera iegādes nepieciešamību, cilvēki secina, ka paaugstināta telpas temperatūra ir novērojama mazāk kā pāris nedēļas gadā, tādējādi izdevīgāk šajā laikā telpu dzesēšanā izmantot elektrisko ventilatoru.

Ja nepieciešams iegādāties jaunu kondicionieri, vēlams pievērst uzmanību vairākiem būtiskiem parametriem.

Nepieciešamā dzesēšanas jauda

Jāizvēlas istabas izmēram atbilstošas vai mazliet lielākas jaudas gaisa kondicionieris. Izvēloties ierīci ar pārāk lielu jaudu, gaisa kondicionieris darbosies nevienmērīgi – īsos un regulāros ciklos, lai nodrošinātu iestatīto temperatūru, nevis konstanti, nodrošinot vienmērīgu gaisa plūsmu – tas savukārt palielinās elektroenerģijas patēriņu. Izvēloties gaisa kondicionieri ar pārāk mazu jaudu, tas pārsvarā darbosies ar maksimālo jaudu un, iespējams, nespēs nodrošināt nepieciešamo gaisa temperatūru. 

Piemēram, 10 m2 telpai ar 2,5 m griestu augstumu ieteicams kondicionieris ar dzesēšanas jaudu 1 kW. 

Kondicioniera tips

Kad noskaidrota iekārtas dzesēšanas jauda, jāizvēlas uzstādāmā kondicioniera tips.

Dalītā (split) tipa gaisa kondicionieri sastāv no ārējā un iekšējā bloka (skat. 3. att.) un ir piemēroti vidēja un liela izmēra telpām. 

Kondicioniera iekarta

3. att. Kondicioniera iekšējais bloks.

Tā kā kondicioniera iekšējais un ārējais bloks ir savienots ar cauruļvadiem, tad paveras salīdzinoši plašas iekšējā un ārējā bloka izvietošanas iespējas. Pastāv iespēja izveidot iekārtu ar vienu ārējo un vairākiem iekšējiem blokiem.  Pirms iegādes nepieciešams noskaidrot, vai uz ēkas ārsienas drīkst uzstādīt kondicioniera ārējo bloku.

Kondicionieru piedāvājumu klāstā ir arī loga ailē uzstādāmi kondicionieri, kuru ārējais un iekšējais bloks apvienoti vienā korpusā. 

Tie ir piemēroti maziem un nelieliem mājokļiem, bet izskata dēļ biežāk tiek izmantoti rūpnieciskas nozīmes telpās, jo tos ir salīdzinoši vienkārši apkopt. 

Mobilie jeb pārvietojamie gaisa kondicionieri ir piemēroti mājokļiem, kuros logu konfigurācijas vai ēkas būvnormatīvu dēļ nav iespējams uzstādīt cita veida gaisa kondicionierus. Iekārta ir pārvietojama, tomēr telpā ir jāizveido atvere karstā gaisa izvadei no telpas. 

Kondicionieru energoefektivitātes marķējums

Izvēloties gaisa kondicionieri, jāpievērš uzmanība arī ierīces energoefektivitātes marķējumam (skat. 4. att.). 

Kondicionieru energoefektivitates kalses

 4. att. Gaisa kondicionieru energoefektivitātes marķējums:

  • a – ierīce paredzēta tikai telpas gaisa dzesēšanai;
  • b – ierīce paredzēta gan telpas gaisa dzesēšanai, gan arī telpas gaisa sildīšanai.

Marķējumā tiek norādīta iekārtas energoefektivitātes klase dzesēšanas un sildīšanas režīmos, dzesēšanas un sildīšanas jauda, sezonālais dzesēšanas un apsildes energoefektivitātes koeficients, gada elektroenerģijas patēriņš, kā arī trokšņa līmenis, ko ierīce rada darbības laikā. Kondicionierim ar apsildes funkciju norāda arī klimata profilu karti, pie kuriem ir veikts energoefektivitātes parametru novērtējums. Zemāks elektroenerģijas patēriņš būs ierīcēm, kam augstāks energoefektivitātes koeficients. 

Papildu iezīmes un funkcijas, kas radīs patīkamāku un efektīvāku gaisa kondicioniera izmantošanu:

  1. Invertora tipa kompresors – iespēja automātiski regulēt dzesēšanas intensitāti. Invertora tipa kondicionieri līdz uzdotās temperatūras sasniegšanai strādā ar nominālu jaudu, savukārt, kad iestatītā temperatūra sasniegta, kondicionieris neapstājas, bet samazina dzesēšanas vai sildīšanas jaudu, strādājot ar zemiem kompresora apgriezieniem. To darbība ir klusāka salīdzinājumā ar parastajiem gaisa kondicionieriem.
  2. Antibakteriālais filtrs – novērsīs gaisā esošo kaitīgo vielu, piemēram, baktēriju, ziedputekšņu, putekļu ērcīšu, iekļūšanu mājoklī ar kondicionēto gaisu. Tas arī novērsīs putekļu daļiņu nosēšanos uz gaisa kondicioniera iekšējām daļām, paildzinot ierīces darba mūžu.
  3. Gaisa sausināšanas funkcija – šī funkcija būs lietderīga dienās ar paaugstinātu gaisa mitrumu, piemēram, pavasarī vai rudenī.
  4. Automātiskās attīrīšanās (auto-clean) funkcija – tā novērsīs kaitīgo mikroorganismu attīstīšanos ierīcē esošajā siltummainī, novēršot mitruma uzkrāšanos tajā. 
  5. Klātbūtnes sensors – tas nodrošinās gaisa kondicioniera darbību tikai tad, kad kāds atrodas telpā, tādējādi samazinot elektroenerģijas patēriņu. Dažiem modeļiem ir pat funkcija, kas pavērš gaisa plūsmas lāpstiņas virzienā, kurā notiek kustība.
  6. Miega režīms – šī funkcija naktī nodrošinās komfortablu gaisa temperatūru ar mazu gaisa plūsmas ātrumu.
  7. Iespēja vadīt kondicionieri attālināti – ar viedtālruņa un ražotāja aplikāciju palīdzību.
Vairāk sadaļu