Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā izvēlēties veļas mazgājamo mašīnu?

03. novembrī, 2023.

Atskatoties vēsturē, 1824. gadā Noa Kašings patentēja veļas mazgājamo mašīnu, taču tā bija mehāniska, ar roku spēku, nevis elektrību darbināma. Faktiski tas bija liela izmēra trauks, kurā tika ieliets karstais ūdens, ievietota veļa, un to darbināja, griežot milzīgu ratu. Mūsdienās veļas mazgājamā mašīna saglabā šo pašu principu, tomēr tā darbojas ar elektromotora palīdzību, ko atklāja 20. gadsimta sākumā.

Veļas mazgājamā mašīna ir viena no elektroierīcēm, kuru izmantojam bieži un kura veido lielu daļu no mājsaimniecības kopējā elektrības un ūdens patēriņa. Ierasti veļas mazgājamā mašīna kalpo salīdzinoši ilgi, tomēr tās ekspluatācijas laikā var rasties tehniskas problēmas. Ja neizdodas tās atrisināt remonta veidā, jāapsver jaunas veļas mašīnas iegāde. Ieteicams izvēlēties pēc iespējas augstākas energoefektivitātes klases elektroierīci, kas sniegs iespēju izmazgāt to pašu veļas daudzumu, patērējot mazāk energoresursu, turklāt būs papildināta ar virkni noderīgu funkciju.

Atrodoties veļas mazgājamās mašīnas izvēles priekšā, reizēm ir jāsaskaras ar grūtībām, izšķiroties par īstās veļas mazgājamās mašīnas iegādi, lai tā atbilstu finansiālajām iespējām un vēlmēm un lai kalpotu pēc iespējas ilgāk.

Elektrum Energoefektivitātes eksperti sniedz ieteikumus veļas mazgājamā mašīna izvēlē, kā arī padomus, kā to izmantot pēc iespējas efektīvāk.

Kas jāņem vērā, izvēloties veļas mazgājamo mašīnu?

Izvēloties jaunu elektroierīci, vispirms jāapzina savas mājsaimniecības līdzšinējie lietošanas paradumi un jāizvēlas piemērotāko - gan tilpuma, gan funkciju atbilstības ziņā.

Izvēloties jaunu elektroierīci, vispirms vēlams apzināt līdzšinējos tās lietošanas paradumus savā mājsaimniecībā, lai izvēlētos piemērotāko – gan tilpuma, gan arī funkciju atbilstības ziņā.

  1. Izvērtējiet tās novietošanas iespējas – vai tai vieta ir paredzēta virtuvē, vannasistabā vai atsevišķā saimniecības telpā. Vēlams veikt arī atvēlētās platības mērījumus.
  2. Svarīgi ir pārbaudīt, vai būs pietiekoši daudz vietas, lai pilnībā atvērtu veļas mašīnas durvis, pārvietotos ar veļas grozu, tādēļ ieteicams mērījumos iekļaut pusmetra rezervi.
  3. Ņemiet vērā, ka nepieciešama vieta arī ūdens caurulēm, īpaši, ja jauno mājas palīgu paredzēts novietot nestandarta telpā ar ierobežotu platību.

Telpai ir nozīme

Lai atrastu piemērotāko palīgu mājsaimniecībā, vispirms jāizvērtē tās novietošanas iespējas – vai tai paredzēta vieta virtuvē, vannasistabā vai atsevišķā saimniecības telpā. Vēlams veikt arī atvēlētās platības mērījumus, lai vadītos pēc tiem kā viena no kritērijiem.

Vienlīdz svarīgi ir pārbaudīt, vai būs pietiekoši daudz vietas, lai atvērtu pilnībā veļas mašīnas durvis, pārvietotos ar veļas grozu, tādēļ ieteicams mērījumos iekļaut pusmetra rezervi.

Tāpat jāatceras, ka aiz veļas mašīnas nepieciešama vieta arī ūdens caurulēm, īpaši, ja jauno mājas palīgu paredzēts novietot nestandarta telpā ar ierobežotu platību.

Veļas mazgājamo mašīnu veidi

Pamatā ražotāji piedāvā divu veidu veļas mazgājamās mašīnas – pusautomātiskās un automātiskās.

  • Pusautomātiskās veļas mazgājamās mašīnas mūsdienās izmanto salīdzinoši reti, un atbilstoši nosaukumam tās nav pilnībā automatizētas. Ierasti tām ir divi atsevišķi konteineri, proti, mazgāšanai un skalošanai, līdz ar to drēbes jāpārvieto no mazgāšanas uz skalošanas konteineru, turklāt arī centrifūga nedarbosies pilnvērtīgi. Šāds risinājums nav ērtākais, tomēr tas būs piemērots, ja ir ierobežotas iespējas. Tāpat arī to būs ērti pārvietot, lai izmantotu, piemēram, kopmītnēs vai vasaras mājā.
  • Automātiskās veļas mazgājamās mašīnas ir vispopulārākās, ko sastapsiet teju katrā mājoklī. Mazgāšana notiek vienā tvertnē, nav nepieciešamas papildu darbības, izņemot atbilstošās programmas izvēli. Šīm veļas mašīnām jāparedz fiksēta atrašanās vieta, kā arī tām ir nepieciešama pieslēguma vieta. Lai gan finansiālais ieguldījums ir nepieciešams lielāks, tomēr automātiskā veļas mazgājamā mašīna būs gan ērtāks, gan arī efektīvāks risinājums mājoklim, sniedzot daudz vairāk funkciju.

Veļas iekraušanas veids

Ir divu veidu veļas iekraušanas iespējas, un katrai no tām ir savi plusi un mīnusi, tomēr, veicot izvēli, ieteikums vadīties pēc konkrētām iespējām un vēlmēm, kā arī līdzšinējiem paradumiem.

Vertikāla veļas iekraušana - veļa tiek ievietota/izņemta no augšpuses.

Frontāla veļas iekraušana - veļa tiek ievietota/izņemta no priekšpuses.

Priekšrocības

Priekšrocības 

Vieglāk piekļūt. Nevajag pietupties, lai ievietotu vai izņemtu veļu. Aizņem mazāk vietas.

Jaunākajiem modeļiem funkcijas ir līdzvērtīgas veļas mašīnām ar frontālās veļas iekraušanas veidu.

Atsevišķi modeļi piedāvā pievienot apģērbu vai mazgājamo līdzekli mazgāšanas cikla laikā (ierasti šāda iespēja ir pieejama pusautomātiskajās veļas mazgājamās mašīnās).

Ērtāks variants, ja vajag īpaši lielu ietilpību.

Iespēja uz veļas mašīnas uzlikt dažādas lietas, arī veļas žāvētāju, tomēr jāievēro noteikta atstarpe, kā arī nedrīkst pārlieku to noslogot.

Mazgāšanas cikla laikā izmanto mazāku ūdens daudzumu.

Jaunākajiem modeļiem ir pieejamas īpašas funkcijas, piemēram, tīrīšana ar tvaiku u.c.

Modeļi ir pieejami ar maksimālo centrifūgas apgriezienu skaitu.

Lielākoties nodrošina labāku mazgāšanas kvalitāti.

 Trūkumi  Trūkumi

Pastāv uzskats, ka nav tik saudzīgas apģērbam, ietekmējot to kvalitāti, tomēr tas nav attiecināms uz visiem modeļiem.

Virs šāda modeļa nav iespējams uzlikt veļas žāvētāju.

Lielākā daļa modeļu nepiedāvā atsevišķas funkcijas, kas pieejamas veļas mašīnām ar frontālo veļas iekraušanu, lai gan jaunākie modeļi ir ar vairākām pieejamām funkcijām.

Salīdzinoši dārgākas nekā veļas mašīnas ar vertikālo veļas iekraušanas veidu.

Ērtības trūkums, jo jāpieliecas un jāpietupjas, lai izņemtu veļu.

Lielākoties nav iespējams atvērt durvis, lai pievienotu papildu apģērbu. Jaunākie modeļi nodrošina arī šādu iespēju, jo iestrādāts speciāls nodalījums.

Augstāks pelējuma un nepatīkama aromāta izveidošanās risks. Īpaši jārūpējas par tīrīšanu un atkaļķošanu.

Regulāri pārsniedzot maksimālo veļas daudzuma ievietošanu, ievērojami samazinās kalpošanas laiks.

Energomarķējums

Pirms veļas mazgājamās mašīnas iegādes aicinām rūpīgi iepazīties ar tās energomarķējumu – krāsaino uzlīmi, kas palīdzēs veikt videi un maciņam draudzīgāku izvēli. Jo augstāka ir energoefektivitātes klase, jo efektīvāka un kvalitatīvāka ir elektroierīces darbība.

  1. Elektroierīces ražotājs un modelis
  2. Energoefektivitātes klase
  3. Prognozētais elektroenerģijas patēriņš, kWh/100 ciklos
  4. Maksimālais veļas daudzums, kilogramos
  5. Eko programmas ilgums: stundas, minūtes
  6. Ūdens patēriņš vienā eko programmas ciklā, litros
  7. Centrifūgēšanas kvalitāte
  8. Trokšņu līmenis centrifūgēšanas laikā, decibelos, un trokšņu līmeņa klase

Elektroenerģijas patēriņš noradīts eko programmā 100 ciklos.

Ietilpība ir no svara

Lai aiztaupītu rūpes, ko var sagādāt neatbilstošas elektroierīces izvēle, aicinām sākotnēji pārdomāt, cik bieži un cik daudz veiksiet veļas mazgāšanu. Iesakām izmantot šo tabulu, lai izvēlētos atbilstošāko veļas mazgājamo mašīnu.

Cilvēku skaits mājsaimniecībā

Veļas mašīnas ietilpība

1-2 5-6 kg
3 6-7 kg
4 7-8 kg
Vairāk nekā 4 Vairāk nekā 8 kg
  • 8 -12 kg varētu likties daudz, tomēr patiesībā šādas ietilpības veļas mazgājamā mašīnā vienā reizē var izmazgāt vien 8-12 dvieļus.
  • Ja mājsaimniecībā ir 1-2 cilvēki, iespējams, vajadzētu pietikt ar veļas mazgājamo mašīnu, kur vienlaicīgi var izmazgāt līdz 5 kg veļas, tomēr, ja ģimenes locekļu skaits ir lielāks, vērts iegādāties veļas mašīnu ar lielāku ietilpību.

Noderīgas funkcijas

Veļas mazgājamo mašīnu funkcijas dažādiem modeļiem var krietni atšķirties. Dažas no noderīgākajām:

  • Viegla gludināšana – šī funkcija nodrošina, ka apģērbs mazgāšanas un skalošanas laikā būs mazāk saburzīts, atvieglojot gludināšanu.
  • Dozators – funkcija, kas neļauj ievietot pārāk daudz mazgājamā līdzekļa, izmantojot tikai mazgāšanas laikā nepieciešamo daudzumu.
  • Atliktais starts – sniedz iespēju ieplānot mazgāšanas laiku, tādējādi palīdz izvairīties no sasmakuša apģērba, ja to laikus neizņem no veļas mašīnas.
  • Maksimālas higiēnas programmas – apģērbs pakļauts tvaika vai sevišķi augstas temperatūras iedarbībai, tādējādi neitralizē baktērijas un alergēnus, kas īpaši aktuāli alerģiskiem cilvēkiem.
  • Eko programmas – enerģijas taupīšanas jeb eko režīms, kas sniedz vislabāko iespējamo tīrīšanu ar vismazāko enerģijas patēriņu, kā arī ''ātrās mazgāšanas'' režīmi, kas ievērojami samazina mazgāšanas laiku un attiecīgi arī patērēto elektrību.

Izvēloties jaunu veļas mazgājamo mašīnu, ieteikums ņemt vērā arī citus faktorus, piemēram, centrifūga un tās griešanās ātrums. Jo vairāk apgriezienu minūtē, jo sausāka būs veļa. Tiem, kas dzīvo dzīvokļos un kam nav veļas žāvētājs, svarīgi, lai izmazgātās drēbes būtu pilnīgi sausas, tamdēļ ieteikums raudzīties uz veļas mašīnu, kas drēbes izcentrē vismaz ar 1200-1400 apgriezieniem minūtē. Jāņem vērā, ka centrifūgas ātrums tiek pielāgots atsevišķi katram mazgāšanas ciklam.

Iespēja arī iegādāties veļas mazgājamo mašīnu ar žāvētāju jeb žāvēšanas funkcijām. Šāds risinājums būs īpaši piemērots, ja nav vietas atsevišķam veļas žāvētājam un ja telpās ir paaugstināts mitrums. Tomēr jāņem vērā, ka atšķirsies veļas daudzums, ko drīkst mazgāt un žāvēt. Turklāt veļas mazgāšanas kopējais laiks būs krietni ilgāks – 3 stundas un vairāk.

Kā efektīvi lietot veļas mazgājamo mašīnu?

  • Izvēloties mazgāšanas temperatūru, būtiski atcerēties, ka veļas mazgājamā mašīna lielāko elektrības daudzumu patērē tieši ūdens uzsildīšanai. Tādēļ, mazgājot veļu 30 °C, nevis 40 °C, iespējams samazināt elektrības patēriņu pat par 25 %, savukārt ietaupījumu līdz pat 45 % iegūsiet, ja mazgāsiet veļu 30 °C, nevis 60 °C. Vienlaikus ievērojiet arī norādītās temperatūras rekomendācijas, ko sniedz apģērba ražotājs.
  • Gultas veļu un dvieļus ieteicams mazgāt 60 °C , lai iznīcinātu visus dzīvos organismus, piemēram, putekļu ērcītes.
  • Veļas mazgājamo mašīnu ir ieteicams darbināt pilnu, bet arī to nepārpildīt, lai nepalielinātu tās elektrības patēriņu un neietekmētu to, ka veļa nebūs pietiekami kvalitatīvi izmazgāta vai izskalota.
  • Mitrums ir ļoti labvēlīga vide dažādām baterijām, kas rada nepatīkamo smaku. Lai izvairītos no pelējuma un nevēlama aromāta, gan veļas mazgājamās mašīnas durvis, gan arī dozatora vai atvilktnes nodalījumus atstājiet atvērtus pēc mazgāšanas.
  • Tāpat pēc katras mazgāšanas reizes nepieciešams noslaucīt gumijas blīvējumu pie veļas mazgājamās mašīnas durvīm, jo tas kļūst mitrs un veicina pelējuma un nevēlamu smaku veidošanos.

Kā kopt veļas mazgājamo mašīnu?

  • Aptuveni divas reizes gadā iztukšotā veļas mašīnas mazgāšanas līdzekļa nodalījumā vai tvertnē ievietojiet citronskābi (daudzums ir atkarīgs no veļas mašīnas tilpuma, piemēram, 5 kg tilpumam 100-120 g citronskābes) un pēc tam ieslēdziet ilgāko mazgāšanas programmu, iestatot 60° C. Pēc cikla beigām, lai noņemtu atlikušās nogulsnes, papildus ieslēdziet īsāko mazgāšanas programmu, savukārt nobeigumā  noslaukiet ar sausu drānu veļas mašīnas tvertni un blīves.
  • Ar mitru lupatiņu noslaukiet arī veļas mazgājamās mašīnas ārpusi.
  • Lai izvairītos no ūdens noplūdes un aizsprostojumiem, tīrīšanas laikā pārbaudiet, vai ūdens padeves gumijas šļūtenēs nav plaisu vai nodiluma pazīmju.
  • Izmantojot veļas mašīnu ar frontālo veļas iekraušanu, regulāri nomazgājiet tās gumijas blīvi, kā arī pārliecinieties par tās darbību.

Inovācijas un testi

Šobrīd dzīvojam digitālajā laikmetā. Tehnoloģijas nepārtraukti attīstās un pilnveidojas, sniedzot patērētājiem jaunas iespējas un atvieglojot ikdienu. Vēl 20. gadsimtā retais spēja iedomāties, ko mums piedāvās nākotnes tehnoloģijas. Arī sadzīves tehnikas jomā ienāk dažādas inovācijas, elektroierīces tiek aprīkotas ar arvien jaunām funkcijām, palīdzot ikdienas darbos.

Mūsdienās arī veļas mazgājamās mašīnas sniedz virkni citu papildu funkciju, piemēram, nodrošina veļas mazgāšanas režīmu, pēc kura drēbes pat nav jāgludina. Pēdējos gados ražotāji gājuši vēl tālāk, un šobrīd funkciju klāsts ir krietni papildināts, piemēram, ar "burbuļtehniku", kas palīdz noņemt dažādus citkārt grūti iztīrāmus traipus, turklāt zemākā temperatūrā, taupot enerģiju un saudzējot audumu.

Ražotāji patiesi cenšas automatizēt darbības, un jau kādu laiku ir pieejamas veļas mazgājamās mašīnas ar automātisko dozēšanas funkciju. Tas nozīmē, ka mazgāšanas līdzeklis ir jāpievieno krietni retāk, jo veļas mazgājamā mašīna izvēlas atbilstošo daudzumu patstāvīgi. Arī veļas mašīnas apkope ne vienmēr jāveic pašu spēkiem – daži veļas mazgājamās mašīnas modeļi to paveiks paši.

Bet tas vēl nav viss! Mākslīgā intelekta klātbūtne ir jūtama it visur – arī veļas mazgāšanas telpā. Piemēram, liekot drēbes veļas mazgājamā mašīnā, vairs nav jādomā par atbilstoša režīma izvēli, jo veļas mazgājamā mašīna automātiski nosaka apģērba audumu un pielāgo atbilstošu mazgāšanas ciklu.

Tāpat ne vienmēr ir jābūt klāt, lai veiktu veļas mazgāšanu, jo, pateicoties Wi-fi/Bluetooth savienojumam un ražotāju lietotnēm, to iespējams veikt attālināti – ieslēgt/izslēgt, sekot līdzi patērētajam enerģijas daudzumam, kā arī saņemt paziņojumus par nepieciešamu apkopi vai tehniskām problēmām.

Kā tas darbojas praksē un vai ir vērts ieguldīt vairāk, lai izmantotu šīs inovācijas? Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti, sadarbojoties ar elektroierīču preču izplatītājiem, regulāri veic dažādu elektroierīču darbības testus daudzveidīgos režīmos, kā arī pārbauda to efektivitāti un atbilstību ražotāja norādītajiem datiem.  

Kādi ir galvenie vērtēšanas kritēriji? Vidējais patēriņš (elektrības un/vai ūdens), trokšņu līmenis salīdzinājumā ar energomarķējuma datiem, piedāvātie režīmi, gaidīšanas režīma patēriņš, energoefektivitāti veicinošas funkcijas.

Tuvākajā laikā ikvienam interesantam vietnē EsmuEfektivs.lv būs iespēja uzzināt Samsung A klases veļas mazgājamās mašīnas modeļa WW11B744DGE testu rezultātus.

Vairāk sadaļu