Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā mājoklī izmantojam dabasgāzi?

08. janvārī, 2024.

Vai esi aizdomājies, kā mājokļos tērējam dabasgāzi? Neskatoties uz arvien plašāku atjaunīgo energoresursu izmantošanu sadzīvē, dabasgāze joprojām ieņem svarīgu lomu izmantoto energoresursu vidū. Elektrum Energoefektivitātes centra eksperti sagatavojuši materiālu, sniedzot ieskatu par dabasgāzes patēriņu gan Eiropas, gan Latvijas mājsaimniecībās, kā arī piedāvājot noderīgus ieteikumus efektīvai dabasgāzes izmantošanai ikdienā.

Lai arī mūsdienās arvien vairāk domājam par dažādu atjaunojamo energoresursu izmantošanu ikdienā, tomēr ne visiem ir iespējams izvēlēties alternatīvas, un liela daļa iedzīvotāju joprojām izmanto dabasgāzi. Jāatzīst, ka, salīdzinot ar citiem fosilajiem kurināmajiem, tā tomēr rada mazāk CO2, pelnu, sodrēju, smakas avotu un citu elementu izmešus. Iegūstot vienu kilovatstundu (kWh) enerģijas no dabasgāzes, atmosfērā nonāk aptuveni 0,2 kg CO2, un salīdzinājumam, ja izmanto koksni, atmosfērā nonāks aptuveni 0,4 kg CO2.

Lai nodrošinātu ikdienas enerģijas pieprasījumu, dabasgāze ieņem svarīgu lomu mūsu ikdienas dzīvē, sākot no tās izmantošanas mājokļos, gatavojot virtuvē pie plīts vai izbaudot dabasgāzes sniegto siltumu, līdz pat rūpniecībai.

No Zemes dzīlēm līdz mājoklim

Pasaules lielākās dabasgāzes rezerves ir atrodamas dažādās pasaules vietās, piemēram, Rietumsibīrijas apgabalā Krievijā, Tuvo Austrumu zemēs Katārā un Irānā, kā arī ASV un Venecuēlā. Dabasgāzi iegūst no zemes, un to pa cauruļvadiem vai autocisternām transportē uz pārstrādes rūpnīcām, lai pārvērstu izmantojamā formā un tālāk pa pārvades cauruļvadiem transportētu uz sadales punktiem. Dabasgāzi Latvijā iepilda Inčukalna pazemes krātuvē, nodrošinot drošu gāzes pieprasījuma piegādi.

Daudzpusīgas izmantošanas iespējas

Dabasgāze sniedz daudzpusīgas iespējas tās izmantošanai mājsaimniecībās – no ēdiena gatavošanas līdz pat apkurei. Piemēram, dabasgāzes plīts ir iecienīta izvēle daudzās mājsaimniecībās, jo tā ātri uzsilst, precīzi nodrošina pastāvīgu liesmu un temperatūras kontroli. Tāpat arī dabasgāzes apkures sistēma ir ērti lietojama, jo nodrošina telpu ātru uzsilšanu un spēj uzturēt vienmērīgu situmu zemākā temperatūrā.

Vienlaikus ir jāņem vērā, ka, gatavojot uz gāzes plīts virsmas, rodas tiešā emisija, kas nonāk dzīvojamā telpā, patērējot arī tajā esošo skābekli, kā arīdzan pastāv tās radītās uguns bīstamības risks un zemāks enerģijas izmantošanas lietderības koeficients (30-40 %), ja salīdzina ar elektrisko plīts virsmu.

Dabasgāzes patēriņš Latvijā

Latvijas mājsaimniecībās lielāko dabasgāzes patēriņa daļu, kas veido 52% no kopējā patēriņa, izmanto telpu apkurei. Ar dabasgāzi darbina apkures sistēmas siltuma nodrošināšanai, piemēram, krāsnis, katlus, radiatorus, kamīnus u.c. Aptuveni 29% no kopējā dabasgāzes patēriņa Latvijas mājsaimniecībās izmanto ēdiena gatavošanai, savukārt pārējie 19% ir attiecināmi ūdens sildīšanai.

Kas ietekmē dabasgāzes patēriņu?

Lai efektīvi pārvaldītu enerģijas patēriņu, svarīgi izprast dabasgāzes patēriņa ietekmējošos faktorus.

  • Klimats - klimats lielā mērā ietekmē mājsaimniecību, komerciālo un rūpniecības sektoru pieprasīju pēc apkures, un vēsākā laikā dabasgāzi biežāk izmanto telpu apkurei, ūdens sildīšanai.
  • Ēkas siltumizolācija - labi izolēta ēka novērš siltuma zudumus, samazinot nepieciešamību apkures ierīču darbināšanai. Silmtumizolācija darbojas kā barjera, aizturot siltumu mājoklī un samazinot apkures sistēmas darbības izmantošanas biežumu un ilgumu, tādējādi ir mazāks dabasgāzes patēriņš, lai uzturētu komfortablu iekštelpu temperatūru.
  • Izmantojamo iekārtu efektivitāte - dabasgāzes iekārtu efektivitāte vistiešāk ietekmē dabasgāzes patēriņu. Jo ierīces ir efektīvākas, jo tās var pārvērst lielāku daļu no patērētās dabasgāzes izmantojamā enerģijā, tādējādi samazinot enerģijas lieku izšķērdēšanu un dabasgāzes patēriņu.
  • Ģimenes locekļu skaits un ikdienas patēriņa paradumi - jo vairāk ģimenes locekļu, jo lielāks dabasgāzes patēriņš ēdiena gatavošanai, ūdens sildīšanai, apkures nodrošināšanai.

Izmantojiet dabasgāzi gudri un efektīvi! Uzziniet vairāk, kā lietderīgāk izmantot dabasgāzi.

Vairāk sadaļu