Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā samazināt elektroenerģijas patēriņu? Pieredzes stāsts par elektroenerģijas patēriņa monitoringu

02. novembrī, 2015.

Elektroenerģijas patēriņa monitoringu Gints Baumanis veica 100 m2, kas ir apdzīvojamā platība lielā privātmājā. Elektroenerģija izmantota apgaismei, kā arī elektroierīču darbināšanai. Vidējais elektroenerģijas patēriņš ir 202 kWh mēnesī. Pētījuma mērķis bija samazināt elektroenerģijas patēriņu, nesamazinot dzīves kvalitāti. 

Gints Baumanis: "Sākotnēji veicu kopējo mājsaimniecības elektroenerģijas monitoringu, uzstādot energomonitoru ēkas galvenajā sadalnē. Apskatot mērījumos iegūto jaudas raksturlīkni, secināju, ka elektriskā jauda naktī, ierīcēm darbojoties gaidīšanas režīmā, pārsniedz 98 W, kas pēc aprēķiniem vidēji mēnesī veido 35% no elektroenerģijas patēriņa. 

Ka samazināt paterinuTāpēc elektroierīces sadalīju 3 grupās pēc izmantošanas biežuma un veicu gaidīšanas režīma jaudas mērījumus, izmatojot pirms kāda laika nopirkto portatīvo elektroenerģijas skaitītāju. Ja komplektā būtu viedais spraudnis (skat. sadaļu “Kas ietilpst energomonitora komplektā”), tad mērījumus veiktu ar to. Tā kā mērītās gaidīšanas režīma jaudas atšķīrās no portālā redzētā, pieņemu, ka izmantotajām mērierīcēm ir 9 – 11 % liela mērījumu kļūda.

Atslēdzot no strāvas iekārtas, kuras tiek lietotas ļoti reti, es ieekonomēju 15 % no vidējā mēneša patēriņa jeb 31 kWh elektroenerģijas. Tā kā televizors tiek izmantots regulāri, tad to kopā ar dekoderu nolēmu pilnībā izslēgt nakts laikā – 7 stundas, tādējādi radās ekonomija – 3 kWh mēnesī. Dators tiek darbināts vidēji 4 h diennaktī, un, atlikušo laiku atslēdzot to no tīkla enerģijas patēriņa, samazinājums sasniedz 15 kWh mēnesī. Abos gadījumos iekārtu atslēgšanu no strāvas padeves veicu ar pagarinātāju, kurā integrēts slēdzis.

Protams, ierīcēm, kuras nedrīkst atslēgt no strāvas, šādus enerģijas patēriņa samazināšanas pasākumus veikt nav iespējams. Veicot aprakstītās darbības,  es samazināju savu elektroenerģijas patēriņu kopumā par 46 kWh mēnesī, un tie ir 22 % no vidējā elektroenerģijas patēriņa. 

Pārrēķinot naudas izteiksmē, mēnesī izmaksas samazināju par 7,61 eiro. Pozitīva ziņa –nododot rādījumus pašapkalpošanās portālā elektrum.lv, saņēmu paziņojumu par to, ka mans elektroenerģijas patēriņš ir krietni zemāks par vidējo un nepieciešams apstiprināt nodoto rādījumu pareizību.

Kāds ir secinājums? Arī mājsaimniecībā ar salīdzinoši zemu elektroenerģijas patēriņu ir iespējams izmanot elektroenerģiju vēl saprātīgāk bez lielu investīciju piesaistes. Manā situācijā iespējams atpelnīt energomonitora iegādes izmaksas faktiski viena gada laikā.

Protams, vēl ir iespēja efektīvāk izmantot elektroenerģiju, pakāpeniski pārejot pilnībā uz gaismas diožu spuldzēm, kā arī iegādājoties jaunu ledusskapi bez saldētavas, jo esošajā ledusskapī tā netiek izmantota. Tā kā ierīču elektroenerģijas patēriņš darba režīmā ir daudz lielāks, tās vienmēr jādarbina pareizi, piemēram, mazgājoties dušā, jāregulē ūdens plūsma, jāraugās, lai ledusskapja produktu tilpnē  temperatūra būtu iestatīta +5 ºC, fona skaņas nodrošināšanai jāizmanto radio, nevis televizors utt.  

Runājot par energomonitoru Efergy, pozitīvi ir tas, ka iekārtu var izmantot gan vienfāzes, gan trīs fāžu slēgumā, kā arī ir iespēja aplūkot aktuālo elektrisko slodzi (dati tiek atjaunināti ik pēc 10 sekundēm) un vēsturiskos datus ar vidējām jaudas vērtībām (ik pēc 4 minūtēm). Arī iespēja iestatīt viedajā spraudnī noteiktu patērētās jaudas līmeni, zem kura tas pārtrauc sprieguma padevi iekārtai, ievērojami palīdz samazināt ierīču elektroenerģijas patēriņu gaidīšanas režīmā. Jāsaka gan, ka pagaidām idejas izpildījums nav pietiekami kvalitatīvs – tas strādā nestabili, un bieži kļūdu dēļ parametru iestatīšana jāveic no jauna. 

Uzskatu, ka šāda tipa iekārtu mērķis ir uzskatāmā un saprotamā veidā sniegt datus, ar kuru palīdzību varam analizēt un mainīt savus paradumus, kā arī samazināt izmaksas par elektroenerģiju varbūt pat līdz 30 %."

Vairāk sadaļu