Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Mīti un patiesība par ūdens sildītājiem

03. septembrī, 2015.

Elektriskais tilpuma ūdens sildītājs jeb boileris ir viens no lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem mājsaimniecībā. Samazināt tā elektroenerģijas patēriņu ir iespējams, vien jāievēro daži ne pārāk sarežģīti nosacījumi. Apskatīsim dažus izplatītākos mītus par boileriem un mēģināsim saprast, kā ir patiesībā! 

Mīts Nr. 1. Labam boilerim nav nepieciešama īpaša apkope. 

Patiesība. Boilerim, tieši tāpat kā Jūsu automobilim, ir nepieciešams veikt tehnisko apskati reizi gadā. Aplūkojot boilerī ievietoto magnija stieni jeb anodu, ir iespējams noteikt, pēc cik ilga laika veicama nākamā apkope. Anods ir paredzēts boilera pasargāšanai no korozijas jeb rūsēšanas – tā vietā, lai rūsētu boilera korpuss, rūsē jeb noārdās tajā ievietotais anods, tādēļ ir svarīgi savlaicīgi apskatīt un nomainīt anodu.

BoilerisOtra boilera galvenā sastāvdaļa – sildelements – parasti kalpo ilgāk nekā anods, tomēr ik pa laikam arī to vajadzētu apskatīt, jo spirāle mēdz apkaļķoties. Kaļķis uz karstām virsmām sāk nosēsties 60 °C temperatūrā, līdz ar to sildelements laika gaitā apaug ar kaļķa slāni. Šādā gadījumā sildelements vairs nespēj atdot siltumu ūdenim, kaut gan elektroenerģija tāpat tiek patērēta. Rezultātā sildelements var pārkarst, bet temperatūras sensors vairs nespēs uztvert ūdens temperatūru un var pārdegt no pārkaršanas. Risinājums ir vienkāršs – pārkaļķojies  sildelements jānotīra vai nu pašu spēkiem, vai jāizsauc meistars. Boilera tīrīšana vidēji būtu jāveic reizi gadā. 

Mīts Nr. 2. Vislabāk iestatīt maksimālo boilera temperatūru – tā tas lēnāk atdziest.

Patiesība. Optimālā ūdens temperatūra boilerī ir 59 °C. Lietošanas instrukcijās parasti ir norādīts, ka vēlamā ūdens temperatūra ir 55–60 °C. To pārsniedzot, sildelements sāk apkaļķoties, savu¬kārt, ja temperatūra ir zemāka par 55 °C, intensīvi vairojas baktērijas un ūdens sāk sma¬kot. Ja neap¬domīgi izvēlas maksimālo temperatūru 93 –97 °C, sakarsīs boilera sienas un tiks apsildīta telpa, ne tikai uzkarsēts ūdens. Rezultātā, protams, pieaug Jūsu elektrības patēriņš.

Mīts Nr. 3. Boileri vislabāk ir izvietot pagrabā vai bēniņos.

Patiesība. Ļoti būtiski ir boileri novietot iespējami tuvu ūdens izmantošanas vietai, nevis pagrabā vai bēniņos. Brīdī, kad aizgriež krānu, caurulēs paliek siltais ūdens, kas atdzisīs neatkarīgi no cauruļu izolācijas kvalitātes. Tas nozīmē, ka tiks patērēts divkāršs ūdens daudzums, jo, kad vēlēsieties iegūt silto ūdeni, atdzisušais tiks aiztecināts kanalizācijā.

Mīts Nr. 4. Efektīvāk un taupīgāk ir mazgāt traukus ar rokām izlietnē.

Patiesība. Mazgājot traukus ar rokām izlietnē, tiek patērēti 60 – 80 litri siltā  ūdens, savukārt mazgājot tādu pašu trauku daudzumu trauku mazgājamā mašīnā, patērē 10 – 14 litrus auksta ūdens.

Līdzīgi ir ar dušu un vannu. Mazgājoties vannā, tajā vidēji iepilda 150 – 160 litru ūdens, savukārt mazgājoties dušā pieaudzis cilvēks patērē ne vairāk par 20 – 25 litriem ūdens. Mazāku ūdens patēriņu var panākt, lietojot dušas jaucējkrānu ar termostatu, apgūstot pareizas ūdens lietošanas iemaņas, regulāri atslēdzot ūdens pievadi un dušas jaucējkrānu aprīkojot ar aeratoru.

Mīts Nr. 5. Mūsdienu boileri ir tik droši, ka papildu elektrodrošības pasākumi nav vajadzīgi. 

Patiesība. Lietojot elektriskos ūdens sildītājus, obligāti jāievēro elektrodrošības pasākumi. Pirmkārt, nepieciešams uzstādīt noplūdes strāvas aizsargierīces, kas bojājumu gadījumā atslēgs elektroierīci nepilnas sekundes laikā. Otrkārt, izbūvējot elektroinstalāciju, jāierīko kabelis ar zemējuma vadu, lai bojājumu gadījumā strāva plūst pa vadu, nepakļaujot cilvēku riskam. Treškārt, kontaktligzdām un kontaktspraudņiem jābūt mitrumdrošiem, jo ūdens labi vada elektrību.

Īss secinājums: vienkāršākais veids, kā samazināt ūdens sildītāja elektrības patēriņu, ir mainīt savus ikdienas ūdens lietošanas paradumus – patērēt mazāk silto ūdeni, iestatīt optimālo ūdens temperatūru 59 °C, kā arī neaizmirst par regulāru boilera  apkopi.

 

Vairāk sadaļu