Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Mīti un patiesības par energoefektivitāti: Kā sagatavoties efektīvai vasaras sezonai?

15. aprīlī, 2024.

Termometra stabiņa pakāpšanās, pumpuru plaukšana un putnu čivināšana liecina, ka pavasaris ir klāt! Tas ir laiks, kad, līdz ar dabas mošanos, vēlamies sakopt arī apkārtējo vidi. Šis ir īstais brīdis, lai parūpētos arī par elektroierīcēm! Ņemot vērā enerģijas taupīšanas padomu daudzveidību, pastāv dažādi mīti, kas rada nepareizu priekšstatu par elektroierīču apkopi un efektīvu enerģijas izmantošanu. Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti dalās ar izplatītākajiem no tiem un atklāj patiesību, kas aiz tiem slēpjas, kā arī sniedz ieteikumus, kas patiesi palīdzēs samazināt enerģijas patēriņu!

1. Mīts: Zemākas temperatūras iestatīšana kondicionierī palīdzēs ātrāk atdzesēt mājokli

Pastāv uzskats, ka, gaisa kondicionierim iestatot pēc iespējas zemāku temperatūru, telpa tiks atdzesēta ātrāk, taču termostata iestatījumi norāda uz maksimālo temperatūru, nevis ātrumu kādā telpa atdziest. Iestatot īpaši zemu temperatūru, telpa netiks atdzesēta ātrāk, šāda darbība rezultēsies tikai ar lieki izšķērdētu enerģiju un radīs diskomfortu. Lai rūpētos par veselību un elektrības patēriņu, iesakām kondicioniera darba režīmu iestatīt tā, lai temperatūra telpā un ārā neatšķirtos par vairāk nekā 5 °C.

2. Mīts: Neizmantoto elektroierīču atvienošana no kontaktligzdas būtiski neietekmē elektrības patēriņu

Ikviena ierīce, kas atstāta gaidīšanas režīmā, patērē nelielu daudzumu elektrības. Lai gan šo ierīču elektrības patēriņš ir salīdzinoši neliels, tas kopumā var veidot līdz pat 10% no mājokļa kopējā elektrības patēriņa. Tāpēc, dodoties ārpus mājām, iesakām pilnībā izslēgt un atvienot no kontaktligzdas datoru, printeri, televizoru, dekoderi, kā arī rūteri, ja neviena cita ierīce mājoklī nav saslēgta Wi-Fi tīklā, pārliecinoties, ka šo elektroierīču lampiņas vai digitālais displejs nespīd.

3. Mīts: Visas jaunās elektroierīces ir energoefektīvas

Ne vienmēr jauns nozīmē energoefektīvs! Pirms jaunas elektroierīces iegādes, vispirms aicinām iepazīties ar tās energomarķējumu – krāsaino uzlīmi, kas palīdzēs izdarīt videi un maciņam draudzīgāku izvēli. Tas palīdzēs salīdzināt dažādu ierīču elektrības un ūdens patēriņu, trokšņa līmeni, ietilpību un citus parametrus. Jo augstāka energoefektivitātes klase, jo efektīvāka elektroierīces darbība.

Papildu informāciju par to, kā izvēlēties ierīces mājoklim, gūsti elektrum.lv/elektroierices

4. Mīts: Datora atstāšana miega režīmā, kad tas netiek izmantots, ir veids, kā ietaupīt enerģiju

Miega jeb gaidīšanas režīmā lielākā daļa datora apakšsistēmu ir izslēgta, tomēr ir nepieciešams neliels enerģijas apjoms, lai saglabātu atmiņu, un reizēm ir vajadzīga lielāka jauda, lai veiktu plānotos uzdevumus. Tāpēc, ja plānots datoru neizmantot ilgāku laika periodu, piemēram, divas stundas, iesakām to izslēgt pilnībā (Shut down), nevis iemidzināt (Sleep), jo miega režīmā tas tomēr patērē elektrību.

5. Mīts: Zāles pļaušanas roboti ir piemēroti tikai nelielām teritorijām

Pastāv uzskats, ka roboti - zāles pļāvēji ir piemēroti tikai nelieliem un līdzeniem pagalmiem. Tehnoloģijām attīstoties, ražotāji piedāvā mauriņa robotus, kas aprīkoti ar jaudīgiem akumulatoriem un ir piemēroti līdz pat 3 hektārus lielai platībai.

6. Mīts: Ar saules enerģiju darbināmam āra apgaismojumam nav nepieciešama apkope

Lai gan ar saules enerģiju darbināmam apgaismojumam ir nepieciešama minimāla apkope, arī šādus gaismekļus ieteicams periodiski notīrīt no putekļiem un gružiem, kā arī pārbaudīt to darbību.

7. Mīts: Jo pilnāks ledusskapis, jo labāk

Patiesībā, ja ledusskapis ir pārpildīts, tam ir jāstrādā vairāk, lai nodrošinātu nepieciešamo temperatūru, kā arī tiek apgrūtināta aukstā gaisa cirkulācija, kas nepieciešama produktu uzglabāšanai.

Taču arī tukšs ledusskapis nav efektīvs. Ja ledusskapis ir pietiekami piepildīts, tajā esošie produkti absorbē auksto gaisu, palīdzot atdzesēt tiem blakus novietotos produktus. Lai lieki netērētu elektrību, ledusskapi ieteicams aizpildīt par vismaz 60%, bet ne vairāk kā 90%.

Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti aicina nepaļauties uz mītiem, un tā vietā uzticēties pārbaudītiem  energoefektivitātes ieteikumiem. Lai vasaras sezonu aizvadītu bez raizēm, parūpējieties par elektroierīcēm, veicot vienkāršu un videi draudzīgu elektroierīču apkopi, kas uzlabos to veiktspēju un paildzinās kalpošanas ilgumu!

Zāles pļāvējs

  • Pārbaudiet zāles pļāvēja asmeņus pirms sākusies zāles pļaušanas sezona. Pļaujot zālienu ar neasiem asmeņiem, var traumēt zāles stiebrus. Turklāt, darbojoties ar neasiem asmeņiem, ierīce strādā ar lielāku jaudu. Šo iemeslu dēļ zāles pļāvēja asmeņus nepieciešams asināt regulāri.
  • Izmantojot pļaujmašīnu ar akumulatoru, tas jālādē pareizi. Lai nebojātu akumulatoru, uzlādes līmenis jāuztur līdz 20%, un, veicot uzlādi, tas jāatvieno tikai tad, kad ir pilnībā uzlādējies.

Āra apgaismojums

  • Regulāri pārbaudiet āra apgaismes ķermeņus – vai vadi un kontaktligzdas nav bojāti. Ja ir konstatēti būtiski bojājumi, to nedrīkst lietot pat, ja ierīce joprojām darbojas.
  • Lai palīdzētu novadīt gaismu vēlamajā virzienā, regulāri ar mitru drānu notīriet spuldzi, kā arī citus iekārtas elementus (ja lietošanas instrukcijā tas ir atļauts).

Ledusskapis un saldētava

  • Vēlams regulāri attīrīt no putekļiem dzesētāju ledusskapja aizmugurē, lai nodrošinātu tā efektīvu darbību. Šim mērķim ieteicams izmantot putekļu sūcēju vai speciālas birstes.
  • Svarīgi pārbaudīt, vai ledusskapja durvis cieši aizveras. Lai ledusskapja durvis nepaliktu pusvirus, ledusskapis ir jānovieto atbilstoši lietošanas instrukcijai. Ja durvis blīvi nenoslēdzas, ledusskapja un saldētavas tilpnē ieplūst silts gaiss un palielinās elektrības patēriņš gaisa dzesēšanai. Kā to pārbaudīt? Ja ledusskapja durvīs iespiestu papīra lapu ir grūti izvilkt, viss ir kārtībā. Ja lapa no durvīm izslīd, tas nozīmē, ka durvis hermētiski nenoslēdzas, un aukstais gaiss plūst ārā, bet siltais – iekšā, līdz ar to palielinās elektrības patēriņš gaisa dzesēšanai. Šajā gadījumā nepieciešams nomainīt durvju blīvgumijas.
  • Pavasaris ir īstais brīdis, kad pievērst uzmanību saldētavai. Katrs ledus centimetrs saldētavā palielina elektrības patēriņu par 10 %, tāpēc ne retāk kā reizi gadā ledusskapis pilnībā jāatsaldē un jāizvēdina. Īpaši svarīgi tas ir vecākas paaudzes ledusskapjiem, kuriem nav automātiskās atkausēšanas funkcijas.

Gaisa kondicionieris

  • Daļa gaisa kondicionieru ne tikai dzesē telpas, bet nodrošina arī gaisa attīrīšanu ar filtru palīdzību. Lai nodrošinātu efektīvu un veselībai draudzīgu gaisa kondicioniera darbību, vismaz reizi gadā ieteicams veikt tā apkopi, sekojot lietošanas instrukcijā norādītajai informācijai vaiuzticot to profesionāļiem!
  • Pirms ierīces apkopes izslēdziet ierīci un atvienojiet to no strāvas avota.
  • Virsmu var notīrīt ar mitru, mīkstu auduma drānu, nelietojot ķīmiskus šķīdinātājus, jo tie var sabojāt gaisa kondicioniera virsmu un pat visu ierīci.
  • Ieteicams reizi divās nedēļās notīrīt filtra režģi – ja tas tiek aizsprostots, kondicioniera darbība pasliktinās.

Uzziniet arī citus noderīgus padomus par to, kā parūpēties par mūsu uzticamajiem palīgiem – elektroierīcēm, un gūstiet iedvesmu lielajai pavasara tīrīšanai EsmuEfektivs.lv!

Vairāk sadaļu